Connect with Us

Nuk mbajnë maska/ Gjobiten mbi 600 qytetarë “rebelë”

Aktualitet

Nuk mbajnë maska/ Gjobiten mbi 600 qytetarë “rebelë”

Publikuar

-

Nuk mbajnë maska/ Gjobiten mbi 600 qytetarë “rebelë”

Mosvendosja e maskave mbrojtëse nga qytetarët, ka çuar në ndëshkimin e 644 prej tyre, me masën 3.000 lekë secili, gjatë 24 orëve të fundit.

Strukturat e Policisë në të gjithë vendin, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren për të monitoruar zbatimin e masës së re për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Gjatë kontrolleve në ambiente të ndryshme në të gjithë vendin, shërbimet e Policisë kanë konstatuar se shumica e qytetarëve i kishin vendosur maskat mbrojtëse edhe gjatë orëve të mbrëmjes. Gjatë kontrolleve janë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative me vlerë 3.000 lekë, 523 qytetarë që nuk i kishin vendosur maskat mbrojtëse.

Gjithashtu, nga ana e shërbimeve të Policisë Rrugore në të gjithë vendin janë konstatuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 121 pasagjerë që janë konstatuar pa maska në automjete private (pa lidhje familjare me drejtuesin e mjetit) dhe pasagjerë pa maska mbrojtëse në mjetet e transportit publik.
Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 9 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit apo nuk e kanë pasur atë me vete, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

LEXO EDHE:  Ndërron jetë personi që u dogj pranë Ministrisë së Jashtme/ Dalin detajet e para

Policia e Shtetit falënderon qytetarët që respektojnë këtë masë mbrojtëse dhe apelon që të gjithë të vendosin maskat mbrojtëse, pronarët e lokaleve të respektojë protokollet e sigurisë dhe të mos kundërshtojnë urdhrin e punonjësve të Policisë, pasi Policia e Shtetit është në shërbim të qytetarëve, për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e tyre, ndaj dhe është i rëndësishëm zbatimi i kësaj mase mbrojtëse sepse parandalon infektimin me COVID-19./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rriten lehtë temperaturat/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Rriten lehtë temperaturat/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Dita nis me mot të kthjellët në të gjithë territorin shqiptar.

Parashikohet që edhe pasditja të vijojë në të njëjtat kushte atmosferike për zonat bregdetare por vranësira kalimtare do ketë në zonën e ulët dhe atë malore. Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mengjes por mbeten të pandryshuara në mesditë duke bërë që vlerat ditore të luhaten nga -1°C deri në 19°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Verior duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

1 vit nga tërmeti tragjik/ Rama rrëfehet me video: Ishin ditët më të çmendura të jetës sime

Publikuar

-

Nga

Një vit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019, kryeministri Edi Rama ka publikuar një video-mesazh.

Përmes një klipi të shkurtër Rama ka treguar gjithçka në mënyrë të përmbledhur sa i përket tërmetit të 26 nëntorit.

“U zgjuam natën nga tundjet e shtëpisë, ishin tmerr, menjëherë telefonatat, Durrësi keq sty ishte dhe epiqendra mbërrin makina dhe nisem direkt për Durrës. Gjatë rrugës flisja me ministrat kryetarët e Bashksië se kishim provuar kurrë më parë diiçka të tillë në jetën tonë. I kam çuar në makinë në atë stres dhe nxitim disa shefa të qeverive që i ndjeja më afër në atë moment.

Arrijmë në Durrës arritja ishte drithëruese, shof banorët Edisoni një ish deputet toinën që kërkonte motrën bashkë me fëmijët, ndërkohë kisha një frikë nga një ndjenjë vetmie si do dal nga kjo situatë për mijëra njerëz, kanë qenë ditët më të çmendura të jetës time nuk mbaja mend më as datat pas 2 ose tre ditësh ndërkohë kujtoj frikën e njerëzve ato daljet me furi kur dikush shpërndante lajmin se po vjen tërmeti. Halli ishte sa kampe mund të të ndërtoja për këto familje.

Hotelet po mbusheshin. u jam mirënojës të gjithë pronarëve që hapën aq shumë lokale. As vetë se besoj se shqipëria pati aq miq që na u gjenden në kërkim shpëtim, në atë moemnt aq të zymtë, asa vetë se besoj.
Arritëm të mbledhim më shumë se 1 miliardë në Bruksel dhe ishte një çlirim i madh sepse që na atë moment shqipëria skishte telash me financimin. Ishte e mrekullueshme se si të gjithë njerëzit në Shqipëri dhe diasporë u bëmë bashkë dhe më e keqjsa kaloi.

Çdo krizë është një mundësi dhe e dija se duhet ta shndërronim këtë krizë në një prespektivë të re, por edhe për shqipërinë për një rast për të dalë më të lidhur mr njëri tjetrin qeveria me popullin. Dhe kështu po ndodh njerëzit kanë filluar të kthehen në shtëpi, fëmijët në shkolla fantastike që as nuk krahasohen me ato që humbën atë natë. Sapo kanë nisur pallatet e para që do jenë po aq fantastike sa lagjet e reja.
Njerëzit ankohen me të drejtë sepse ka ende për të bërë, unë nuk kënaqem kurrë nga vetja. Në këtë punë kam mësuar durimin. Duhet shumë durim. Shqiprinë egjetëm si ato pallatet që ramnë dhe po e mbajmë.Na duhet kohë dhe punë e durim sepse përkushtimi i madh nuk na mungon”, shprehet Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Një vit nga tërmeti tragjik/ U shuan 51 jetë njerëzish dhe mbetën në “qiell të hapur” mijëra njerëz

Publikuar

-

Nga

Një vit nga tërmeti tragjik/ U shuan 51 jetë njerëzish dhe mbetën në “qiell të hapur” mijëra familje

26 nëntori i vitit të shkuar do të mbahet mend si një ditë e zezë për Shqipërinë, pasi tërmeti i fuqishëm i orëve të para të mëngjesit la pasoja tragjike.

Si pasojë e këtij tërmeti u shuan 51 jetë e me mijëra persona mbetën në qiell të hapur. Dy zonat më të prekura dhe me më shumë viktima kanë qenë Durrësi dhe Thuma. Lëkundjet e forta që vijonin edhe pas 26 nëntorit sollën shumë panik në të gjithë vendin, duke mbajtur qytetarat në aknth.

Pas këtij tërmeti i cili mori jetë dhe shembi një numër të madh banesash, ka pasur një solidarizim nga shtetet botërore nëpërmjet ndihmave të shumta financiare, apo sjelljen e shumë prej forcave të kërkim-shpëtimit, të cilët luftuan për nxjerrjen e trupave nën gërmadha për disa ditë me rradhë./CNA.al

LEXO TE PLOTE