Connect with Us

“Muajt në vazhdim do të jenë të vështirë”/ Përfaqësuesja e OBSH apel të fortë për të rinjtë

Aktualitet

“Muajt në vazhdim do të jenë të vështirë”/ Përfaqësuesja e OBSH apel të fortë për të rinjtë

Publikuar

-

Me rastin e 75 vjetorit të OKB-së, Përfaqësuesja e OBSH-së dhe drejtore e zyrës për Shqipërinë Dr. Bettina Mene ju tha anëtarëve të Shoqatës së UN-it të Shqipërisë se veprimi i përbashkët dhe solidariteti janë mjetet më të mira që kemi për t’a bërë qytetërimin tonë të qëndrueshëm.

Në një bashkëbisedim të gjallë me të rinjtë, Dr. Menne përmendi rolin e veçantë që Rinia ka sot për të zvogëluar rrezikun e COVID-19 dhe për rrugët sesi sfidat e kësaj pandemie mund të shndërrohen në mundësi të reja për një të ardhme më të mirë.

“Muajt në vazhdim do të jenë të vështirë,- tha ajo, dhe disa vende po ecin rrezikshëm. Ne nxisim liderët që të ndërmarrin veprime të menjëhershme për të parandaluar vdekje të panevojshme, bllokimin e shërbimeve mjekësore dhe mbylljen e përsëritur të shkollave” – nënvizoi Dr. Menne.
Ajo ju bëri thirrje të rinjve që të respektojnë masat mbrojtëse dhe të trupëzojnë një ndryshim thelbësor të sjelljes, për të udhëhequr me shëmbullin e tyre një përgjigje kombëtare të përtërirë.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 3 të infektuar në Korçë/ Koronavirusi prek një çift dhe menaxherin e lokalit të njohur

Duke përkufizuar përmasën globale të sigurisë, Dr. Menne tha se Shëndeti është sot shtylla kryesore e sigurisë së një kombi, por edhe e statusit të tij socio-ekonomik.

“Kjo është arsyeja pse ne mbështesim fuqishëm Mbulimin Shëndetësor Universal dhe jemi më të vendosur se kurrë për të fuqizuar sistemet shëndetësore mbështetur mbi mësimet e nxjerra” – nënvizoi ajo.

Duke ju uruar Kombeve të Bashkuara ditëlindjen e 75-të, kreu i zyrës së OBSH-së në Shqipëri Dr. Bettina Menne konludoi se “seicili prej nesh mund të bëhet një kampion në komunitetin e tij, në punë duke u kujdesur për të tjerët, veçmas për më të kërcënuarit. Le të jemi kampionë të gjithë së bashku”./CNA>al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Vijojnë përplasjet PD-LSI/ Vasili: I dashur Oerd, kryetari të ka mashtruar

Publikuar

-

Nga

Mjeku thirrje publike qeverisë/ Vasili: Mjekët të zbatojnë betimin e Hipokratit, mos dëgjojnë Hipokratin

Deputeti i LSI, Petrit Vasili i ka adresuar një status homologut të PD, Oerd Bylykbashi, ku i kërkon të hapë sytë, pasi kreu i partisë së tij, Basha e ka gënjyer.

Vasili shprehet se heqja e koalicioneve në 17 Maj, u bë në mënyrë që të dilte në koalicion me PDIU dhe partitë e tjera, për të krijuar kështu një pol politik që do t’i jepte mundësi Bashës të bëhej kryeministër pas zgjedhjeve.

“Edhe Oerdin e paska genjyer! I dashur Oerd Kryetari te ka mashtruar. Ate nate te 17 majit Luli i hoqi Koalicionet me Ramen jo sepse LSI  mund te shkonte me PS,  pasi LSI e kishte garantuar hapur, qe kurre nuk do hynte me PS ne Koalicion megjithe kerkesat e panumerta te Rames, por do dilte ne nje koalicion me PDIU dhe Parti te tjera me vete, per te krijuar nje Pol politik me vete, qe mund ti jepte mundesine Kryetarit tuaj te behej KM pas zgjedhjeve

Por Luli ne sherbim te Rames e beri heqjen e Koalicioneve, vetem e vetem per te pamundesuar kete gje, por edhe per ti vene para faktit Aleatet e tij, qe ata te hynin ne rresht e te mos kishin alternativa te tjera.Pikerisht ata aleate, qe i kishin qendruar besnike. Beseprerje e zakonshme!!

Po si mund te shpetoje ti i dashur Oerd pa u genjyer prej tij, e kunderta do te ishte nje mrekulli!!”, shkruan Vasili në rrjetin social Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Reshjet e denduara të shiut/ ARRSH apel qytetarëve, ja segmentet rrugore problematike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka bërë me dije se akset e rrethit Tropojë, dhe në segmentin Elbasan-Rrogozhinë dhe Elbasan-Librazhd, për shkak të reshjeve të denduar të shiut ka patur rënie gurësh apo inertesh.

Grupet e patrullimit kanë pastruar akset rrugore dhe janë në terren të gatshëm për të menaxhuar çdo lloj situate.

Ndërkohë, Autoriteti Rrugor Shqiptar, iu bën apel drejtuesve të automjeteve dhe qytetarëve të bëjnë kujdes në lëvizje dhe të respektojnë sinjalistikën rrugore.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 3 të infektuar në Korçë/ Koronavirusi prek një çift dhe menaxherin e lokalit të njohur

LEXO EDHE:  Belgjika: Situata nga koronavirus, më e "rëndë" sesa në marsVazhdojnë reshjet e shiut në vend duke sjellë edhe rënie gurësh ose inertesh në disa zona, si në akset e rrethit Tropojë, në segmentin Elbasan-Rrogozhinë, Elbasan-Librazhd.

Grupet e patrullimi kanë bërë pastrimin e akseve në kohë dhe janë në terren, gati për çdo situatë

Përdoruesit e rrugës të bëjnë kujdes në lëvizje dhe të respektojnë sinjalistikën rrugore të reduktojnë shpejtësinë për shkak të lagështisë në rrugë”, thuhet në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po të rilindja do të doja të isha Berisha”/ Paloka: Heshtni përpara guximtarit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti i PD, Edi Paloka ka komentuar një situatë të ndodhur dje gjatë Foltores në Kurbin të ish kryeministrit Berisha, ku një qytetar i quajtur Ndue Lugja, shprehu se po të rilindte sërish, do të donte të ishte Berisha.

Paloka ka kritikuar talljet e adresuara kundrejt Lugjas, duke shprehur se ai ishte një nga studentët trima të viteve ‘90.

“Eshte e papranueshme dhe e rende ajo qe demokratet po i bejne njeri tjetrit , po i bejne vetes se tyre keto kohe. Nuk e kam per ata qe PD e shohin vetem ne formen e karriges , nga cilido krah qofshin, por per demokratet e thjeshte qe po shahen e sulmohen me njeri tjetrin sikur te jene armiq!

Shkak per keto rradhe ne fakt , u bene disa komente e ndonje shenim portalesh qe po i fryne sa te mundin sherrit ne PD. Dje ne Foltoren e Kurbinit , paska folur dhe Ndue Lugja i cili nder te tjera paska thene se po te rilindte dhe nje here do donte te ishte Sali Berisha! Pas kesaj erdhen “tallje” dhe ironi drejtuar Ndues! I pashe me kujdes se kush ishin ata qe “talleshin” . Shumica ishin rilindas, disa ishin profile fallco por kishte dhe demokrate qe kuptohej se nuk e njihnin Nduen!

Ndue Lugja prej vitesh punon ne Vatikan , po ne dhjetor ‘90 e ne vazhdim, ishte nga studentet me trima e guximtare qe ne njohem! Ndue Lugja vullnetarisht shoqeronte Sali Berishen ato dite kur secili nga ne e jo me Sali Berisha , ishte me “koke ne torbe”. 

Ishte koha kur luftohej me shpirt e rrezikohej koka  per liri e demokraci e nuk luftohej me brava dyersh per celsa e karrige zyrash boshe…! Prandaj perpara se te beni ironi e sulmoni njeri tjetrin, te pakten pyesni me pare se ke po sulmoni e pastaj mendohuni, per hir te kujt e cfare e sulmoni!

E kam shkruajtur dhe nje here tjeter; ata qe kontaktin e pare me PD e kane patur ne momentin kur te ndenjurat e tyre rane ne kontakt me karriget e pushtetit, bejne mire te pakten te heshtin perpara atyre qe kane rrezikuar e sakrifikuar gjithshka per PD! Mjaft i quajtet “te vjeter” se jane 100 here me te rinj se ju qe ideal keni vetem karrigen!!”, shkruan Paloka në rrjetin social facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE