Connect with Us

Lulzim Basha: Jozefina Topalli “vrasëse” me pagesë

Politikë

Lulzim Basha: Jozefina Topalli “vrasëse” me pagesë

Publikuar

-

Lulzim Basha: Jozefina Topalli “vrasëse” me pagesë

Mediat e Lulzim Bashës zbuluan dy ditë më parë se Jozefina Topalli do të bënte një parti. Ishin ato të parat që e përhapen lajmin, në “hallin e madh”, që më pas ta sulmonin, ta shpallnin “armike”, “vrasëse”, “kriminele” e kështu me radhë.

Në fakt përtej disa mediave periferike të paguara nga zyrat e kunatit dhe bizneset që iu vë gjobë Lulzim Basha, turpësisht gazeta e parë opozitare në vend, Rilindja Demokratike, e cila lindi si shpresë në 5 janar të vitit 1991, titull në faqen e saj të parë, mbante Jozefina Topallin si “vrasëse” me pagesë.

Është po kjo RD, ku ka punuar shumica e gazetarëve shqiptarë.

Dhe ata që kanë punuar në këtë gazetë nga viti ‘97 deri me ardhjen e PD-së në pushtet në vitin 2005, do të numëronin me mijëra e mijëra tituj nga takimet e Topallit. Pra, të “vrasëses” me pagesë që ndërtonte PD-në në çdo cep të Shqipërisë.

Jozefinën, këtë “vrasëse”, që hynte në Vlorë për t’u përballur me ata që kishin djegur Shqipërinë. Jozefinën që shkonte në Gjirokastër, në Shkodër, në Kukës, në Dibër, e kudo, ku printe në mitingje e fushata, bashkë me shumë drejtues të tjerë. Nuk ka qënë e vetme. Por, ka qënë në ditët më të vështira të PD-së, në krah të Sali Berishës.

Në vitet kur PD kishte vlera dhe kur Rilindja Demokratike shkruante për “zonjën e hekurt”, Jozefina Topalli.

E pra, partia e cila lindi si shpresë pas 46 vitesh diktaturë sot turpësisht po përsërit historinë e Partisë Komuniste Shqiptare, të shpallë armik atë që nuk mendon si kryetari.

Tani, Lulzim Bashës nuk i ka mbetur gjë tjetër, veçse të nxjerrë skuadrën e pushkatimit, ashtu siç bënte Enver Hoxha.

Pa folur për turpin e RD-së, në këto momente, që duhet të kujtojë jo vetëm opozitën e ‘97-ës, por duhet të kujtojë edhe Lulzim Bashën që e braktisi Jozefinën në parlament, kur I drejtoi gishtin si kriminel Mark Frokut dhe bëri kauzë dekriminalizimin e parlamentit.

LEXO EDHE:  Marrëdhëniet e mia me Lulzim Bashën/Çfarë paralajmëron Artan Fuga?

Por, Luli heshte dhe nën rogoz bënte pazare me Edi Ramën.

E në rast se ka një “vrasës” të Partisë Demokratike, ai është Lulzim Basha. Dhe është pikërisht “vrasës” me pagesë, sepse shkruan material dhe i boton me emrat e të tjerëve. Nuk ka as kurajon t’i thotë vetë publikisht.Të ketë forcën e përballjes, por, gjithmonë i “vocërr”.

I zhytur në luksin  e miliardave që shtohen për të dhe familjarët e tij gjatë viteve të PD-së në opozitë, sulmon dhe akuzon Topallin, si “vrasëse” me pagesë.

Sa qesharake dhe e dhimbshme njëkohësisht.

Qesharake për faktin se kush e thotë. Edhe “vrasësen” edhe “pagesën”.“Basha ka lënë bosh fushën e betejës”/ Mesazhi i fortë i Topallit: Çfarë duhet të bëjë opozita, që të ndalojë Ramën

Qesharake sesa poshtë ka rënë niveli i Rilindjes Demokratike dhe e PD-së, që në fakt nuk është e tillë, por është Republika e re.

Dhe e dhimbshme është ku ka katandisur dhe ku po shkon një forcë politike, që këdo që del me një projekt e quan tradhëtar, “vrasës”, “kriminel”, njëlloj si Enver Hoxha, rreth 80 vite më parë.

Kështu i vrau Enver Hoxha shokët, por ai atëherë iu fuste plumbin. Tani nuk ka plumba, por ka shkrime. i bën vetë, i vë emër tjetër dhe i shpërndan Lulzimi nëpërmjet mediave të tij.

Kjo është “vrasja” modern. Është njësoj siç e bënte diktatori.

Është kjo ajo që po bën Luli sot.

Është një fakt që të bën të mendohesh pak për të kuptuar se kush është Lulzimi i vërtetë dhe ku ka katandisur forca simbol e viteve ’90 dhe gazeta e shpresës së shqiptarëve.

Ata po thonë se Jozefina është “vrasëse” me pagesë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Habit Fatmir Mediu/ Do ja bëja hallall Ramës një mandat të tretë, por…

Publikuar

-

Nga

Habit Fatmir Mediu/ Do ja bëja hallall Ramës një mandat të tretë

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka habur mbrëmjen e sotme me një deklaratë të bërë, teksa po fliste për zgjedhjet e 25 prillit.

Mediu tha se kryeministrit Edi Rama do t’ja bënte hallall një mandat të tretë, por sipas tij, Rama do që të jetë gjithmonë në pushtet.

Pjesë nga biseda në Vizion Plus:

Alban Dudushi: Në të gjitha zgjedhjet e mëpasme, opozita një nga shqetësimet dhe frikërat kryesore kishte manipulimin. Do manipulohen zgjedhjet nga pushteti. Dhe të njëjtën gjë thoni dhe tani dhe keni të drejtën tuaj për ta thënë. Mund ta akuzoni Ramën për çdo lloj historie për t’i mbajtur dhe një herë dhe natyrisht Edi Rama e do edhe një herë të tretë.

Fatmir Mediu: Ta donte për herë të tretë hallall, por e do përjetë.

LEXO EDHE:  Grabitja e pronave publike/ Ish ministri i Ramës jep alarmin

LEXO EDHE:  Protesta e 16 Shkurtit/ Aleati i Bashës zbardh detajet

Alban Dudushi: Atë nuk e dimë, por për herë të tretë është e sigurt që e do.

Fatmir Mediu: Ashtu si e analizoj unë…

Alban Dudushi: Për herë të tretë është e sigurt që e do./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fatmir Mediu “mbyll dyert” e Republikanes/ Nëse nuk bie dakort me PD, dal vetëm në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Fatmir Mediu cakton “kushtin” për të hyrë në koalicion me PD

Kryetari i Partisë Republikanes, Fatmir Mediu, ka deklaruar mbrëmjen e sotme se nëse nuk do të arrijë një marrëveshje me Partinë Demokratike, do të garojë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit.

Mediu tha se është i gatshëm të kontribuojë kudo ku mund të shtojë një votë më shumë për koalicionin, por theksoi se nëse nuk ka mirëkuptim, Partia Republikane nuk do të stopojë jetën e vet politike.

Pjesë nga biseda në Vizion Plus:

Fatmir Mediu: Unë jam i gatshëm të shkoj të kontribuoj, atje ku shtoj një votë më shumë për koalicionin. Janë 36 kandidatë të Tiranës dhe do t’jua shpjegoj pse…

Alban Dudushi: Dukej si një demosntrim force kjo… që edhe po nuk ramë dakord, unë dal i vetëm …

Fatmir Mediu: Pa dyshim që po nuk ramë dakord, do të dalim dhe vetëm, se Partia Republikane nuk do të stopojë jetën politike të vetën, në qoftë se nuk do të arrijmë në mirëkuptim.

Alban Dudushi: Po në rast se dilni vetëm, janë kostot më të mëdha për ju, apo për PD-në dhe opozitën?

LEXO EDHE:  Basha i premton fermerëve/ Fëmijët tuaj do të paguajnë zero tarifë për universitetin

LEXO EDHE:  Basha zotohet para durrsakëve/ “Vangjush Dako, prapa hekurave”

Fatmir Mediu: Edhe për PD-në, edhe për PR-në. E kam thënë, për mua është më mirë, më pak mandate për Partinë Republikane dhe të iki Rama si kryeministër, se sa të ketë 20 mandate dhe të rrijë Rama kryeministër. Nuk po bëj pazar. Kam një qëllim për t’i shërbyer, sepse …. Po ju them diçka. Ajo që më bën të ndihem mirë sot, është marrëdhënia me demokratët dhe republikanët kudo që janë. Ata më kanë ngritur në një status tjetër social, politik dhe shoqëror. Unë u bëra kryetar partie, u bëra deputet, disa legjislatura. Edhe ministër dy herë, për shkak të besimit të atyre njerëzve. Dhe për mua është shumë e rëndësishme që të mos e prish atë lloj besimi dhe atë lloj marrëdhënie. Dhe për këtë jam krenar që marrëdhëniet tona kanë qenë shumë korrekte./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu tregon mosmarrëveshjet me Bashën/ Jemi akoma te ideja “çfarë do”

Publikuar

-

Nga

Mediu tregon mosmarrëveshjet me Bashën/ Jemi akoma te ideja “çfarë do”

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ende nuk ka marrë një vendim për të lidhur një koalicion me Lulzim Bashën.

Madje ditën e sotme Mediu i vendosi si kusht që PD të bëjë patjetër koalicion me drejtuesen e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topallin dhe kreun e Bindjes Demokratike, Astrit Patozi.

Ai deklaroi në Vizion Plus se nuk i pëlqen që Basha t’i thotë se “çfarë do”, pasi theksoi se negociatë e drejtë është kur i kërkon të përcaktojë kriteret.

Qëllimi i PR është për të ndërtuar një koalicion funksional. Shpresoj të përfundojë sa më shpejt marrëveshja me PD-në. Kur mua më thua “çfarë do”, nuk më duket normale, kur më thua “hajde përcaktojmë kriteret” mua më duket një negociatë e drejtë.

Deri tani jemi akoma te ideja “çfarë do”. Bashkëpunimi nuk fillon nga ideja se kush është më lart dhe kush më poshtë. Kam 30 vite jetë politike dhe njoh lidershipin politik të PD, ndaj mendoj që secili nuk duhet të shikojë se ku e ka qoshen e vet”, deklaroi Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE