Connect with Us

Konferenca për shtyp/ Conte: Interi im duhet të ketë kujdes! Shakhtar nuk e mposhti rastësisht Realin

Sport

Konferenca për shtyp/ Conte: Interi im duhet të ketë kujdes! Shakhtar nuk e mposhti rastësisht Realin

Publikuar

-

Antonio Conte, trajneri i Interit, para ndeshjes me Shakhtar Donetsk ka dalë para mediave dhe u është përgjigjur pyetje të gazetarëve. Fillimisht ai flet për dyshen e sulmit, Lautaro-Lukaku, dhe i vlerëson ata, sikurse bën edhe me rivalët nga Ukrainë.

“Lukaku e Lautaro kanë bërë përmirësim të jashtëzakonshëm dhe mund të bëhen akoma më të rëndësishëm për ekipin. Për t’i krahasuar ata me të tjerët në nivel europian duhet të fitosh. Vetëm në këtë mënyrë mund të gdhendesh një vend të rëndësishëm në Europë”, tha Conte fillimisht.

Vjet Interi e eliminoi skuadrën e Shakhtar nga Europa League, por për trajnerin italian nuk ka vend për krahasime. “Nuk krahasohen ndeshjet. Në gusht ishim perfekt në të dy fazat. Do jetë e rëndësishme të bëjmë një lojë të kujdesshme. Ata janë shumë të fortë, shumica e tyre janë brazilianë dhe shimë teknikë e të shpejtë. Duhet shumë përqendrim, në Madrid nuk fituan rastësisht. Duhet të bëjmë një ndeshje të mirë”.

A po rikthehet Interi europian? Conte shprehet kështu: “Interi po rimerr një dimension tjetër edhe në Europë, falë edhe progresit të bërë vitin e shkuar në Premier League. Duhet të vazhdojmë të rritemi. Ndonjëherë ke sukses shumë, ndonjëherë jo. Kundërshtarët tanë i respektojmë, por nuk dua të shoh pasivitet në të dyja fazat e lojës.

Gjithmonë duhet të kemi dëshirë për të luajtur dhe për të përcjellë në fushë atë që bëjmë gjatë javës. Fitorja e Shakhtar e ekuilibron grupin, tani duhet të jemi mirë dhe të qëndrojmë në garë deri në fund”. Në fund, në lidhje me ukrainasit foli sërish dhe vuri në dukje një fakt të rëndësishëm që i bën ata të fortë.

“Shakhtar i kemi ndjekur këtë sezon, sicc na kanë parë edhe ata ne. Janë të fortë dhe janë një realitet në Europë, ndaj edhe i përgëzoj. Ata gjithmonë gjejnë lojtarë të mirë. I mbaj mend që kur isha te Juventus dhe shumë lojtarë të atij ekipi aktivizohen në ekipe të mëdha europiane. Ne do luajmë në këtë ndeshje me armët tona më të forta”, mbyll Conte.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Shtohen telashet pas “El Clasicos”/ Asistenti sinjalizoi faull para penalltisë për Realin

Publikuar

-

Nga

Fitorja e Real Madrid ndaj Barcelonës në “El Clasico” po shoqërohet si zakonisht me polemika të shumta. Katalanasit janë shumë të nervozuar me gjyqtarin e ndeshjes, sidomos për episodin e penalltisë të shënuar nga Ramos.

Pretendimet e tyre duket se gjejnë mbështetje te një emision i “SER Catalunya”, që ka raportuar se ekziston një audio e dialogut mes gjyqtarëve, të regjistruar në sallën e VAR sipas protokollit. Sipas saj, asistenti i gjyqtrait, i cili mbante linjën e sulmit të Realit, kishte sinjalizuar faull të Serxhio Ramos para se Lengle të shkaktonte penalltinë në favor të skuadrës së Zidan.

“Është faull i Ramos, është faull i Ramos”; raportohen të kenë qenë fjalët e asistentit para se të vendosej për penallti, pasi Lengle i tërhiqte fanellën mbrojtësit në zonë. Ato pamjë nuk kanë janë parë në sallën e VAR, vetëm ato ku mbrojtësi i Barcelonës tërheq fanellën, ndaj edhe u dha penallti.

Pritet që Barcelona të bëjë kërkesë zyrtare që të shyrtohet kjo audio dhe të jepen shpjegime se pse nuk është marrë parasysh sinjalizimi i vijërojtësit për këtë faull.

LEXO TE PLOTE

Sport

FOTO/ Në krah të Neymar dhe Depay, futbollisti shqiptar zgjidhet në formacionin e javës

Publikuar

-

Nga

Pas aventurës jo të mirë te Lazio duket se futbollisti Valon Berisha ka gjetur veten në Francë. Futbollisti i përfaqësueses së Kosovës po aktivizohet me Reims duke zhvilluar paraqitje pozitive me skuadrën ku ai luan.

Këtë fundjavë skuadra e tij fitoi ndaj Montpellier me shifrat 4-0, ndërsa lojtari dardan e pa veten në formacionin e javës duke u renditur përkrahë yjeve si Neymar apo sulmuesi i Lyon Depay.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Befason klubi i Premier League, afron ish-muratorin australian në skuadër

Publikuar

-

Nga

Ndodh edhe kështu. Klubi i Newcastle ka firmosur me Florent Indalecio, i cili është miku i ngushtë i Allan Saint-Maximin. Më saktë ka qenë një rekomandim i yllit të ekipit për ta transferuar shokun e tij, i cili për herë të fundit ka luajtur në kategorinë e katërt në Australi.

“Ne kemi vendosur ta marrim atë dhe të shikojmë se si do të shkojë këtë vit. Florent erdhi së bashku me Allanin këtë verë në kamp dhe vumë re se ai ka diçka. Nëse ai do ta tregojë tek ekipi i U23 që ka vlera, atëherë mund  të luajë dhe me ekipin e parë. Sigurisht që ka talent, ndryshe nuk do të hynte fare. Nuk duhet të harrojmë se ne e kemi marë vetëm se është shoku i Allan”, deklaron tekniku i Newcastle, Steve Bruce.

“Objektivi im është që të luaj mirë me ekipin e U23 për të provuar se kam aftësi për të luajtur në një nivel më të mirë. Më parë nuk kam folur kurrë anglisht dhe kam ditur vetëm përshëndetjet. Në Australi mësova disa fjalë në një kantier ndërtimi, ku punoja vetë. Shokët e mi luanin në Francë futboll, ndërsa unë përfundova si murator. Por, sot jam një lojtar i Newcastle dhe jam shumë krenar për veten”, mbyll Indalecio.

LEXO TE PLOTE