Connect with Us

“Kampi i Al Holit do shkrihet”/ Afrim Berisha: Shpejt do nxirren të gjithë fëmijët dhe gratë shqiptare

Lajme

“Kampi i Al Holit do shkrihet”/ Afrim Berisha: Shpejt do nxirren të gjithë fëmijët dhe gratë shqiptare

Publikuar

-

“Kampi i Al Holit do shkrihet”/ Afrim Berisha: Shpejt do nxirren të gjithë fëmijët dhe gratë shqiptare

Afrim Berisha, babai i Alvin Berishës, ka folur për rikthimin e fëmijëve shqiptarë që janë nxjerrë ditën e sotme nga kampi AL-Hol në Siri.

Berisha tha se në këtë operacion kanë marrë pjesë të njëjtën persona që shpëtuan Alvinin, ndërsa theksoi se shpejt nga kampi do të nxirren të gjithë fëmijët dhe gratë shqiptare.

Sot në mëngjes më lajmërojnë, më dërgojnë disa foto dhe fola me të. Shpejt do të kthehen të gjithë të gjithë fëmijët dhe gratë shqiptare. Ata që morën pjesë në shpëtimin e Alvinit kanë marrë pjesë dhe për këta fëmijë. Kam folur me presidentin e kryqit të kuq italian dhe i kemi përgatit të gjithë gratë dhe fëmijët shqiptar. Na tha të lajmërojnë të gjithë familjet. I thashë që skam numër kam vetëm numër të Dumanit. Shpejt do të kthehen këta.

Tani është hapur llafi për 4 fëmijë dhe një grua. Në dijeninë tim janë 73 nëna që duan të vijnë në Shqipëri. Këtë javë të do të vijnë të gjithë. Kampi i Al Holit do të shkrihet. Nuk ka asnjë problem, në këtë mision ka hyrë edhe shteti sirian dhe duan t’i largojnë të gjithë sa janë aty. Presidenti i gjysmë hënës më tha se i gjithë kampi i Al Holit do të shkrihet“, deklaroi ai për Report Tv./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Shpëtuan nga burgu përjetë Dritan Dajtin/ GJKKO pushon çështjen për 3 gjyqtarët

Publikuar

-

Nga

Shpëtuan nga burgu përjetë Dritan Dajtin/ GJKKO pushon çështjen për 3 gjyqtarët

Gjykata e posaçme pushon akuzen ndaj tre gjyqtarëve që shpëtuan Dritan Dajtin nga burgimi i përjetshëm, të dyshuar për korrupsion e shpërdorim detyre.

Pushohet çështja për Skënder Daminin, Petrit Aliajn dhe Aleks Nikollën.

Këta ishin tre gjyqtarët që firmosën pro heqjes së burgimit të përjetshëm për Dritan Dajtit. Ata argumentuan se sipas ligjit i takon./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Sondazhi i OKB/ Shqiptarët më pesimistë se bota

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara me rastin e 75-vjetorit të OKB-së.

Pyetjes “Në tërësi, a mendoni se njerëzit në 2045 do të jenë më mirë, më keq, ose njësoj në krahasim me atë që janë sot?”, 46% e shqiptarëve i janë përgjigjur më keq. Kjo përqindje është më e lartë sesa mesatarja globale, ku 32% e të anketuarve në rang global i janë përgjigjur që mendojnë të jenë më keq.

37% e shqiptarëve janë përgjigjur që mendojnë se njerëzit do të jenë më mirë, përkundrejt gati 49% e mesatares globale.

17% e shqiptarëve mendojnë se do të jetë njësoj, e përafërt me mesataren globale prej 19%.

“Është detyra e të gjithë aktorëve në vend të punojnë më shumë dhe t’u japin shpresë të rinjve – shërbime më të mira, mundësi më të mira arsimi, angazhim të të rinjve në proceset e politikëbërjes dhe mundësi punësimi”, tha Fiona McCluney, Koordinatore e Përhershme e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, në ditën e Diskutimit me të Rinjtë me temë “Është OKB-ja ime”.

Pandemia e COVID-19 na ka prekur të gjithëve, kudo. Një prej grupeve më të prekura nga pandemia është padyshim rinia. Nuk e kam fjalën vetëm për pamundësinë për të pasur më shumë pjesëmarrës këtu me ne sot. E kam fjalën për arsimin, angazhimin e komunitetit dhe punësimin. Disa nga ju mund edhe të kenë humbur njerëz të dashur që i janë nënshtruar pasojave të COVID-19. Ndoshta edhe ju, ashtu si rreth 90% e studentëve në të gjithë botën, po përballeni me ndërprerje të arsimimit. Mund të ndiheni të lodhur nëse po kërkoni punë në këto kohëra.

Megjithatë, unë do t’ju lutesha të mos e humbni shpresën dhe të mos zhgënjeheni. Mos e lejoni këtë epidemi t’ju shkëpusë nga objektivat tuaja për një të ardhme më të ndritur. Mos harroni se 75 vjet më parë, në një moment mosbesimi dhe dëshpërimi, vizionarët u mblodhën për të krijuar Kombet e Bashkuara. E ne do të ringrihemi sërish, edhe kësaj radhe, madje më të fortë. Për ta bërë këtë, na duhet të angazhohemi që të gjithë plotësisht”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Fëmijët shqiptarë nxirren nga kampi Al-Hol/ Rama niset për në Liban

LEXO EDHE:  Flasin pa menduar dhe janë shumë agresive/ Gratë më impulsive të horoskopit

Më herët këtë vit, Kombet e Bashkuara nisën një bashkëbisedim global mbi të ardhmen e botës. Dialogu UN75 u kërkoi të gjithëve të ndajnë idetë e tyre se si OKB-ja mund të shërbejë më mirë në të ardhmen. “Më vjen mirë të raportoj se më shumë se 6500 vetë në të gjithë Shqipërinë morën pjesë dhe ndanë pikëpamjet e tyre”, tha znj.McCluney.

Nga ky dialog dolën përparësi të qarta për të ardhmen që duam. Ajo ka ndarë disa rezultate të këtij sondazhi:

Të pyetur: Çfarë duhet të shohë me prioritet komuniteti ndërkombëtar për një rikuperim më të mirë nga pandemia?
o 35% u përgjigjën Të rimendohet ekonomia globale

o 33% u përgjigjën T’i jepet prioritet aksesit universal në kujdesin shëndetësor

kurse 30% Të investohet më shumë në programet e arsimit dhe rinisë

Pyetjes “Duke e parë në planin afatgjatë, nëse imagjinoni botën që dëshironi pas 25 vjetësh, cilat janë tre gjërat që do të donit të shihnit më shumë”

42% u përgjigjën Më shumë mundësi punësimi

36% u përgjigjën Më shumë mbrojtje mjedisore

Kurse 34% u përgjigjën Akses më të mirë në kujdes shëndetësor

45% e shqiptarëve mendojnë se njerëzit do të jenë më keq në 2045-ën.

Është detyra e të gjithë aktorëve në vend të punojnë më shumë dhe t’u japin shpresë të rinjve – shërbime më të mira, mundësi më të mira arsimi, angazhim të të rinjve në proceset e politikëbërjes dhe mundësi punësimi”, përfundoi Koordinatorja e Përhershme e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri./Monitor

LEXO TE PLOTE

Lajme

Psikologia: Ndryshimi i orës shkakton depresion dhe stres

Publikuar

-

Nga

Psikologia: Ndryshimi i orës shkakton depresion dhe stres

Psikologia e njohur, Eralba Zeneli, tregoi sot efektet negative që shkakton ndryshimi i orës.

Zeneli tha se shumë njerëz kanë probleme depresioni për shkak të ndryshimit të orës.

“Unë e kam shumë problem, nuk është zgjimi për ma por është pakësimi i ditës. E lidh pak a shumë me atë që mund të themi depresion sezonal. Ne këtë javë kemi dhe javën e shëndetit mendor dhe ndaj është bërë në këtë kohë, pasi ndryshon ora. Shumë kanë këtë problemin tim, se kur errësohet në 4 e gjysmë… Unë e lidh shumë me gëzimin, më ikën një pjesë gëzimin, pasi s’ka më diell”, u shpreh ajo në emisionin “Rudina”.

Sipas saj, ndryshimi i orës shkakton edhe më shumë stres dhe përtaci te qytetarët.

LEXO EDHE:  “Vini re me vëmendje!”/ Paralajmëron Manjani: Mund të ndërpritet rrugëtimi i Shqipërisë në Europë

LEXO EDHE:  “Vini re me vëmendje!”/ Paralajmëron Manjani: Mund të ndërpritet rrugëtimi i Shqipërisë në Europë

“Sipas orës tonë të brendshme biologjike që kemi, mund të sjellë depresion sezonal, mund të sjell përtaci, stres më shumë. Edhe për orën pranverore, ndodh e njëjta gjë, por kemi stinën e pranverës në mëngjes, ne kur zgjohemi në mëngjes dhe shohim akoma natë humbet një pjesë të energjisë”, theksoi psikologia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE