Connect with Us

Do thërrasë një takim mes palëve politike?/ Ja si përgjigjet Meta

Politikë

Do thërrasë një takim mes palëve politike?/ Ja si përgjigjet Meta

Publikuar

-

“Konkluzionet e “Freedom House”/ Meta ngre alarmin: Vendi po rrëshket me shpejtësi drejt një junte me “grusht të hekurt”

Presidenti Ilir Meta ka mohuar sot se do të thërrasë në një takim liderët politikë në vend, për të zgjidhur krizën politike.

Në një konferencë për mediat, Meta tha se detyrimi i palëve është për të zbatuar marëveshjen e 5 qershorit.

“Presidenti nuk ka çfarë takimi të zhvillojë. Është firmosur marrëveshja e 5 qershorit, dhe  të gjithë kanë për detyrë ta respektojnë.

Sesi do veprojë Kuvendi një partiak është përgjegjësi e tyre.

LEXO EDHE:  Dëshmia e ish-shefit të CEZ: Ismailaj u rekomandua si i besuari i Metës

Presidenti do jetë në lartësinë e detyrës për të mbrojtur Kushtetutën dhe Rendin Kushtetuese.

Unë jam këtu sot për të demonstruar përgjegjësinë maksimale për të ndihmuar, për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme”-tha Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha viziton Thumanën dhe i zotohet banorëve/ Do bëjmë gjithçka t’i japin fund katastrofës

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka vizituar sot familjen e Bujar Çukes në Thumanë një vit pas tërmetit shkatërrimtar. Familja e Bujar Cukes ka jetuar në një nga pallatet e Thumanës që u shembën nga tërmeti i vitit të kaluar.

Aktualisht Bujari dhe vajza e tij Megi, të vetmit e mbijetuar të tragjedisë, pas vdekjes së nënës dhe fjalit. Ata jetojnë në një shtëpi në zonën e Don Boskos.

Vajza e mbijetuar Megi ka vetëm një apel: Drejtësi për vëllain dhe mamanë që vdiqën në pallatet e Thumanës.

Kryetari Lulzim Basha ngushëlloi të gjithë familjet që humbën të dashurit e tyre më tërmetin e 26 nëntorit dhe premtoi se do të bëjë gjithçka që t’i jepet fund kësaj katastrofe dhe njerëzit e dëmtuar të marrin zgjidhje. ‘

‘’Jam këtu për t’i dhënë forcë dhe për t’i shprehur ngushëllimet Bujarit dhe Megit për humbjen e të dashurit të tyre, nënës dhe të vëllait, bashkëshortes dhe të djalit. Sikundër për t’i shprehur të gjithë ngushëllimet e mia dhe për t’i dhënë forcë gjithë shqiptarëve, që humbën të dashurit e tyre në tërmetin e 26 Nëntorit, sot një vit më parë.

Jam i vetëdijshëm sepse vazhdimisht kam qenë në zonat e goditura nga tërmeti për vuajtjet, dhimbjet, në radhë të parë të atyre që humbën të dashurit e tyre, por edhe të qindra mijëra familjeve të tjera që iu shkatërrua pasuria e një jete, shtëpitë, banesat e tyre, vuajtjet të cilat për fat të keq vazhdojnë edhe sot që flasim, ku shumica dërrmuese e familjeve vazhdojnë të jenë në kushte shumë të vështira. Dua të zotohem, sot në 1 këtë vjetor të tërmetit, se do bëjmë gjithçka që t’i japim fund kësaj katastrofe në vazhdim.

Do të bëjmë gjithçka që njerëzit e dëmtuar nga tërmeti të marrin ndihmën e merituar dhe jo vetëm fjalë e premtime boshe. E di që kjo është një ditë shumë e trishtë për mijëra familje shqiptare, e di që e sotmja i gjen me një situatë të pandryshuar për disa muaj që pas goditjes së tërmetit të 26 nëntorit. Kam qenë pranë tyre, i kam vizituar pranë rrënojave të shtëpive të tyre, brenda çadrave ku kanë kaluar dimrin e kaluar, verën dhe përsëri vjeshtën dhe dimrin që po vjen. Dua t’ju them që e ndiej dhimbjen tuaj, ndiej revoltën tuaj.

Do bëj gjithçka që mos t’ju zhgënjej dhe t’i japim fund një politike të fjalëve, të premtimeve të pambajtura dhe të keqpërdorimit të fatkeqësisë. Dhe do bëhemi të gjithë bashkë që ju të merrni atë që meritoni dhe që vendi të ketë një qeveri të përgjegjshme, e cila ndjen dhimbjen me ju dhe bën gjithçka për ta lehtësuar këtë dhimbje përmes veprave dhe jo fjalëve boshe.”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Avokatia e Blushit ndaj inceneratorëve/ Malltezi tregon dështimin: Merr mbi vete glasat dhe bajgat e atyre që vjedhin

Publikuar

-

Nga

SPAK file for Blushi/From the father-in-law’s palace, properties with ridiculous values, to the lands in the sea coast and Dardha

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka “shpërthyer” ndaj medias së drejtura nga Ben Blushi.

Sipas Malltezit, kjo media është kthyer në avoaktin e aferës së inceneratorëve. Ai thekson se disa portale që paguhen nga Digitalb nuk publikojnë reagimet e që Malltezi ndaj avokatisë që Blushi dhe gazetarët e tij i bëjnë inceneratorëve.

Malltëzi thekson se edhe pse Blushi dhe gazetari i tij Endrit Habilaj bënë “sponsored” në Facebook, kronikën e tyre, nuk arritën dot të marrin as gjysmen apo 1/3 e like-ve të reagimeve të Malltëzit pa bere fare “sponsored”.

“430 milione euro po vjedhin me inceneratoret. Ka para shume per te blere gjithe pseudomediat. por te besh reklamen e Rames, Blushit, tualetit, apo seksereve te tyre Mertiri/Zoto etj. merr mbi vete glasat dhe bajgat e tyre qe po vjedhin qindra miliona. Media qe boton Blushin dhe hajdutet e tjere pastaj jane vec ca pisanjose nuk nuk kane problem bajgat e tualeterve mjafton qe te marrin ca pagesa.

Para 1 jave mender portale kishin mashtrimet e trasha te Blushit dhe zarit te tij Habilaj me top story qe u kthye ne avokatin e plehrave, por asnje nga ato portale nuk guxoi te shfaqte fact-chek qe i bera me 8 slide ku tregohen qarte mashtrimet e Blushit/Habilajt. Pardje Blushi qe don te vjedhe i qete parate publike te kinse plehrave sajoi tjeter gje me tualetin dhe disa portale militante e botuan per te heq vemendjen e inceneratoreve. Prape i bera nje pergjigje me 7 pika per blushin dhe tualetin, keta nuk u ndien por prape mender portalet qe paguhen nga digitalb apo komentatore qe paguhen per te qene tek Topi nuk guxuan as kesaj rradhe te vendosin reagimin tim nderkohe qe kishin vendos sajesen e top-plehres. A nuk jane keta portale ne nivelin e fundit tek kjo shkallarja? Te mbushur me bajga? Gjynah.

Nderkohe Blushi e zari habilaj qe te dy ishin Kundra inceneratoreve para se keto ti jepnin ca miliona e tani jane avokate te inceneratoreve dhe plehrave, dolen qe mashtrimin ta benin edhe “sponsored” ne Facebook. E bukura eshte qe dy mashtrimet e tyre ne dy jave rrjesht te sponsorizuara, nuk arriten dot te marrin as gjysmen apo 1/3 e like te reagimeve te mia pa bere fare “sponsored”. Tregues qe njerezit e dine fare mire kur po ju thua te verteten e kur po genjen, dhe nuk ka rendesi fare ne sa pisanjose e shpendan mashtrimin. Thjesht mbeten te perlyer me bajgat e donatoreve.

Rama, Ahmetaj, Koka, Blushi, Mertiri, Zoto, Bllako, jeni kapur ne vjedhje 430 milione euro para publike. Duhet ti ktheni se kemi rruge te gjate bashke. Do shohim sa vendime qeverie ka per Elbasanin, sa per fierin, sa per tiranen, sa qindra telefonata ka ahmetaj me mertirin dhe zoton, si e ku eshte perfshire gjiknuri, pse dalin shtetas ruse ne guackat e Zotos ne Hollande, etj. Inceneratoret jane si pusete haleje qe kuderbimi i vjedhjes do e mbyse kete qeveri pavaresisht se sa hale me pare do hedhin per blushet dhe blerjen e hallexhi-mediave qe jane ne shitje te lire”, shkruan Malltezi në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Situata është katastrofë”/ Berisha: Qeveria po bën propagandë, ka kufizuar testimet

Publikuar

-

Nga

“Situata është katastrofë”/ Berisha: Qeveria po bën propagandë, ka kufizuar testimet

Ish kryeministri Sali Berisha u shpreh se situata që është krijuar në vendin tonë nga pandemia Covid po keqmenaxhohet.

Përmes një postimi në rrjetin social, Berisha shkruan se rastet ditore të të infektuiarve dhe viktimave janë rritur ndjeshëm dhe sipas tij është ulur numri i shtretërve, duke e cilësuar këtë situatë si katastrofë.

Ish kryeministri theksoi se testimet janë kufizuar dhe qeveria po mundohet të bëjë propagandë përmes ERTV-së për kapacitetet e lira në spitalet Covid.

Postimi i plotë i Berishës:

Keq menaxhim ekstrem i pandemise!

Per rritjen me 50 here te raseve ditore me covid19 eshte rritur vetem me 0,3 here numri i shtreterve covid. Kjo eshte katastrofe.

Miq, menaxhimi i pandemise covid19 nga Edvin Hajduti eshte nje piramide mashtrimesh dhe vjedhjesh te pafundme ne çdo aspekt.

Keshtu, me rritjen me 50 here te rasteve ditore me covid19 krahasuar me mesataren ditore prej 13,7 raste te periudhes 8 mars – 31 maj, jane shtuar vetem me 0,2 here shtretrerit covid19!

Sot me qindra dhe mijera te semure ne stad shtrimi ne spital presin te rendohen cdo ore dhe dite me shume ne shtepite e tyre ne pritje te nje shtrati ne spital.

127 e drejtorit te marre peng, transporton per ne spital vetem raste te renda ose shume te renda dhe vetem kur lirohet ndonje vend.

Per menaxhimin e kesaj gjendje qe behet gjithnje e me dramatike, Kryepidemiologu tutkun i Surrelit, ne vend te se paku  katerfishimit te shtreterve covid ne spitale, ka zgjedhur:

1-Shumfishimin e mashtrimeve kriminale ditore duke:

a-ulur me disa here numrin ditor te rasteve me covid19 nepermjet testimit te kufizuar,

b-pergjysmimin dhe fshehjen cdo dite te numrit te vdekjeve spitalore me covid19,

c-spotet televizive te ERT nga spitalet covid se ka plot vende bosh,

ç-mashtrimet e perditshme te Ndrikull Hajnise se vende bosh ka dhe se po hapim te tjera,

d-vizita pothuaj javore prej 6 muajve te Edvin Hajdutit dhe ndrikull Hajnise ne korpusin e Universitetit Kristal te konfiskuar nga gjykata se do hapet se shpejti si covid 4 apo javen tjeter dhe ai nuk u hapet megjithese rastet me covid jane shtuar me 50 here.

Ky spital nuk hapet sepse nuk ka personel mjeksor as dhe paisjet e duhura per spital covid per hapjen e tij.

dh-mashtrimi i perseritur prej muajsh per hapjen se shpejti te spitaleve rajonale.

Me gjithe rritjen me 50 here te numrit ditor te rasteve me covid19 asnje spital rajonal nuk hapet sepse nuk ka personel mjeksor.

Denoj me forcen me te madhe kete keqmenaxhim kriminal te pandemise nga Edvin Hajduti dhe i bej thirrje OBSH te nise urgjentisht nje hetim per kete keqmenaxhim ekstrem te pandemise nga narkoqeveria shqiptare. sb

LEXO TE PLOTE