Connect with Us

U shpall organizatë kriminale/ Gjykata dërgon në burg udhëheqësit e Agimit të Artë

Bota

U shpall organizatë kriminale/ Gjykata dërgon në burg udhëheqësit e Agimit të Artë

Publikuar

-

U shpall organizatë kriminale/ Gjykata dërgon në burg udhëheqësit e Agimit të Artë

Udhëheqësi dhe themeluesi i Partisë neo-naziste Agimi i Artë iu vetëdorëzua autoriteteve pasi një gjykatë e dënoi atë dhe zyrtarë të tjerë të lartë të kësaj partie me mbi 13 vite burg, lidhur me drejtimin e një organizate kriminale të kamufluar si parti politike.

Ky është një vendim historik që pritet të ketë ndikim tek partitë e tjera të djathta në mbarë Evropën.

Megjithatë, ndërsa trupi gjykues prej tre anëtarësh lëshonte urdhërat për fillimin e menjëhershëm të vuajtjes së dënimit të udhëheqësve të Partisë Agimi i Artë, disa prej tyre u paraqitën sfidues.

Nikos Michaloliakos, udhëheqësi i Agimit të Artë, doli nga shtëpia e tij duke u zotuar se do të kthehej së shpejti.

“Ne do të dalim të pafajshëm!”, bërtiti ai. “Jam krenar që më çojnë në burg për shkak të ideve të mia. Historia dhe populli grek do të na nxjerrë të pafajshëm”, tha ai.

Zoti Michaloliakos dhe gjashtë anëtarë të tjerë të udhëheqjes së Agimit të Artë janë ish-deputetë të parlamentit grek. Njëri prej tyre vazhdon të jetë anëtar i Parlamentit Evropian.

Ata u dënuan më herët këtë muaj me mbi 13 vite burg për drejtimin e një fushate dhjetëvjeçare dhune që kishte nën shënjestër persona nga e majta politike dhe me origjinë jo greke.

Megjithë dënimin e tyre, të pandehurit u përpoqën me ditë të tëra në gjykatë për të fituar zbutje ose falje të dënimit. Madje edhe prokuroi i çështjes rekomandoi që neonazistët të mos futeshin në burg, me argumentin se nuk kishin histori të mëparshme kriminale.

Megjithatë pas vonesash të përsëritura dhe ditësh të tëra me paraqitje argumentash, gjykatësja Maria Lepenioti urdhëroi vuajtjen e dënimit në qeli për të gjithë udhëheqjen e këtij grupimi, duke këmbëngulur që të fillonte menjëherë zbatimi i këtij urdhëri.

Policia ka nisur grumbullim e udhëheqësve të Agimit të Artë të cilët pritet që t’i apelojnë dënimet. Vendimi është historik, tha prokurori Kosta Papadakis pasi shemb misticizimin që rrethonte Agimin e Artë.

Me simbolin që i ngjan svastikas naziste dhe përshëndetjen me krahun e shtrirë që lartëson Adolf Hitlerin, Agimi i Artë është një parti neonaziste që u shfaq nga hiçi, duke fituar avantazh befasues gjatë krizës së errët ekonomike të Greqisë.

LEXO EDHE:  “Vendimi për Cekajn qesharak”/ Maks Haxhia: Gjykata s’kishte asnjë provë

Nga vetëm 200 mijë vota të marra në vitin 2009, kjo parti arriti të fitojë brenda tre viteve 7 për qind të votave dhe 21 deputetë në parlament.

Ata e ruajtën pozitën e arritur deri në 2019, me 18 deputetë në parlamentin grek. Asnjë parti fashiste në Evropë nuk ka arritur avantazh të tillë në zgjedhjet e përgjithshme prej vitesh.

Ajo që e dalloi Agimin e Artë dhe që ndoshta e bëri më të rrezikshëm se të gjithë grupet e tjera naziste në Evropë, ishte se në publik shumë prej anëtarëve të saj predikonin politika të respektueshme dhe shërbimin ndaj komunitetit duke vendosur grekët të parët.

Shumë prej anëtarëve ndihmonin duke shoqëruar vajzat natën përmes kryeqytetit të vendit të përfshirë nga kriminaliteti me qëllimi për t’i mbrojtur ato. Ata u vinin në ndihmë të moshuarve dhe u sillnin ushqime e veshje personave në nevojë, përfshi dhjetëra mijëra grekëve që humbën vendet e punës për shkak të krizës financiare.

Por ata gjithashtu perceptoheshin si nazistët për të cilët flitet në librat e historisë të gjithë të motivuar nga racizmi i thellë dhe admirimi për Adolf Hitlerin, nga retorika e tij ekstremiste, tubimet me pishtarë dhe valëvitje flamujsh, rekrutimi i pareshtur i të rinjve dhe themelimi i grupeve të dhunshme që endeshin shpesh rrugëve të vendit, duke sulmuar emigrantët, sindikalistët komunistë dhe homoseksualët.
Sulmi vdekjeprurës në vitin 2013 ndaj Pavlos Fyssas detyroi më në fund autoritetet ta godasin këtë grup të dhunshëm e të burgosin udhëheqësit e tyre.

Nuk është e qartë nëse kjo parti mundet apo do të vazhdojë të jetë operative. Gjithashtu është e paqartë nëse fundi i Agimit të Artë do të largonte qasjen ekstremiste të së djathtës apo tendencat raciste ende të forta në radhët e shoqërisë greke./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Dy shqiptarë arratisen nga burgu i Selanikut

LEXO EDHE:  Vrau mbi 130 të rinj/E pabesueshme me sa vite është dënuar autori i "balena blu"

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Publikuar

-

Nga

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t'i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dhoma e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara miratoi të enjten një projekt-ligj që do të shfuqizonte autorizimin e përdorimit të forcës ushtarake në Irak që ka qenë në fuqi që nga viti 2002.

Mbështetësit e kësaj mase thonë se shfuqizimi është i nevojshëm për të kufizuar kompetencat presidenciale për luftë.

Votimi 268-161 në Dhomën e Përfaqësuesve erdhi një ditë pasi udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer njoftoi mbështetjen e tij për këtë legjislacion, duke thënë se do të parandalonte veprimet e “aventurizmit ushtarak”, si autorizimi i Presidentit Donald Trump për një sulm ajror në vitin 2020 në një aeroport të Bagdadit.

Komandanti iranian Qasem Soleimani u vra gjatë këtij sulmi.

“Lufta në Irak ka mbaruar prej gati një dekade”, tha Senatori Schumer. “Autorizimi i miratuar në vitin 2002 nuk është më i nevojshëm në vitin 2021”.

Zoti Schumer tha se ai ka planifikuar një votim të Senatit mbi masën e shfuqizimit më vonë këtë vit, ndërsa në Senat Komisioni i Marrëdhënieve me Jashtë tha se do ta shqyrtonte atë në një takim javën e ardhshme.

Shtëpia e Bardhë u shpreh në një deklaratë të hënën se mbështeste legjislacionin dhe theksoi se operacionet aktuale ushtarake nuk mbështeten në autorizimin e vitit 2002.

LEXO EDHE:  Parandalimi i vrasjes ne Shkoder, policia jep detaje: Ne shenjester nje mjek, vrasja u porosit nga burgu

LEXO EDHE:  Parandalimi i vrasjes ne Shkoder, policia jep detaje: Ne shenjester nje mjek, vrasja u porosit nga burgu

Ligjvënësi republikan Michael McCaul sinjalizoi se ai do ta kundërshtonte projekt-ligjin e Dhomës së Përfaqësuesve. Republikanët kryesorë në Komisionin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve ranë dakord se reforma “është e nevojshme”, por shtuan se një përpjekje serioze do të përfshinte bisedime me udhëheqësit e sigurisë kombëtare dhe një strategji të re për të trajtuar luftën në zhvillim ndaj terrorizmit.

Kushtetuta amerikane i jep Kongresit autoritetin për të deklaruar luftë. Kjo fuqi është zhvendosur megjithatë drejt presidentit, pasi Kongresi ka miratuar të ashtuquajturat autorizime për “luftë të përhershme” (Autorizimi për Përdorimin e Forcës Ushtarake), të cilat nuk kanë skaduar.

Shembujt përfshijnë luftën në Irak të vitit 2002 dhe luftën kundër al-Kaidës dhe mbështetësve të saj pas sulmeve terroriste në Shtetet e Bashkuara më 11 shtator 2001.

Disa ligjvënës thonë se edhe rezoluta e vitit 2001 për të luftuar terrorizmin që u miratua pas sulmeve të 11 shtatorit, gjithashtu duhet të rishikohet./voa

LEXO TE PLOTE