Connect with Us

Trump vs Biden/ Kush e fitoi debatin, dhe çdo të thotë kjo për zgjedhjet e 3 Nëntorit

Blog

Trump vs Biden/ Kush e fitoi debatin, dhe çdo të thotë kjo për zgjedhjet e 3 Nëntorit

Publikuar

-

Trump vs Biden/ Kush e fitoi debatin, dhe çdo të thotë kjo për zgjedhjet e 3 Nëntorit

Nga Doug Schoen “Fox News”

Në debatin e dytë dhe të fundit presidencial të së enjtes mbrëma, amerikanët panë një diskutim shumë më pak të vrazhdë, më koherent dhe më përmbajtësor. Pra më normal sesa debati i parë që u zhvillua 3 javë më parë.

Thënë këtë, një gjë është e sigurt se polemika 96-minutëshe midis presidentit Trump dhe ish-zëvendëspresidentit Xho Bajden, nuk do ta ndryshojë në thelb garën presidenciale. Mbi 48 milionë amerikanë kanë votuar tashmë, dhe pak njerëz mbeten të pavendosur.
Gjithsesi, sipas mendimit tim, performanca e presidentit Trump ishte e kujdesshme, plot me mesazhe dhe e kontrolluar. Kështu, çdo votues i pavendosur, apo votues i orientuar drejt republikanëve, që mund të jetë ndjerë i dekurajuar nga debati i parë kaotik i presidentit, performanca e Trumpit të enjten mbrëma, do të jetë ndjerë i sigurt, madje disa mund të kenë vendosur të hedhin votën në favor të presidentit.

Për më tepër, performanca e Trump, përforcon një argument që unë e kam parashtruar në një shkrim të mëhershëm po në Fox News:që Bajden është përpara në sondazhe, por fitorja e tij nuk është një përfundim i sigurtë tashmë.

Dhe janë të gjitha mundësitë që Trump të kthejë fatin e garës, që të kujton fitoren e tij të famshme në vitin 2016. Gjatë debatit, Bajden ruajti vetëm pjesën e tij të mbështetësve,

dhe performanca e tij nuk ka të ngjarë të shkurajojë asnjë votues tjetër, ose të ndikojë në vendimin e tij se për kë do të votojë.

Nga ana tjetër, me kalimin e minutave, performanca e Bajdenit u zbeh dalëngadalë. Ai  e pati shumë të vështitrë të jepte përgjigje koherente ndaj pyetjeve të shpeshta të Trump në lidhje me tema të diskutueshme – si për shembull marrja e fondeve nga burimet ruse – përveçse duke mohuar vazhdimisht çdo gjë, dhe u rikthyer tek akuzat kundër Trump.

Më tej, Bajden bëri një numër gafash gjatë gjithë debatit, përfshirë një referencë të gabuar të Hitlerit që habiti dhe ekspertët. “Të kesh një marrëdhënie të mirë me udhëheqësit e vendeve të tjera, është një gjë e mirë”- tha Trump për marrëdhënien e tij me diktatorin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Biden u kundërpërgjigj:”Kjo është si të thuash që ne kemi pasur një marrëdhënie të mirë me Hitlerin, para se ai të pushtonte Evropën”. Për më tepër, kjo ishte një shenjë e qartë se ish zëvendëspresidenti po ndihej gjithnjë e më në siklet, Bajden e kontrollonte vazhdimisht orën në 15 minutat e fundit të debatit, në një mënyrë që shumicës së amerikanëve të moshuar u kujtonte presidentin Xhorxh W.Bush gjatë debatit të tij të vitit 1992 me sfidantin Bill Klinton, që në ato zgjedhje e mposhti Bushin.

LEXO EDHE:  Agjencitë amerikane të inteligjencës bëjnë zbulimin për origjinën e Covid-19

Trump e akuzoi Bajdenin si një politikan në karrierë, që ka qenë në Uashington për 5 dekada, pa arritur të bëjë reforma domethënëse në çështje të tilla si emigrimi. “Vetëm llafe, por asnjë veprim me këta politikanë. Pse nuk e realizove? Kishit tetë vjet në dispozicion”- i tha Trump Bajdenit.

Për sa i përket pikave të forta të kandidatit demokrat, ashtu si në debatet e mëparshme, momenti më i mirë i tij ishte gjatë diskutimit mbi pandeminë e koronavirusit. Duke u përballur me një Trump më të qetë dhe më pak impulsiv, Bajden ishte në gjendje ta bënte pandeminë si kauzën kryesore të garës së tij:sipas tij këto zgjedhje le të ishin një referendum mbi udhëheqjen e dështuar të Trump përballë pandemisë.

“Nëse nuk dëgjoni asgjë tjetër, unë ju them sonte dëgjoni këtë:kushdo që është përgjegjës, duke mos marrë përgjegjësi, dhe duke thënë “Unë nuk marr asnjë përgjegjësi”, kushdo që është përgjegjës për kaq shumë vdekje, nuk duhet të mbetet president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”- tha Bajden.

Pandemia ka marrë jetën e më shumë se 222.000 amerikanëve, dhe më shumë se 8.3 milionë amerikanë janë infektuar zyrtarisht nga koronavirusi. Një plus tjetër për Bajdenin, ishte fakti, që ish zëvendëspresidenti shmangu me sukses një diskutim të gjatë në lidhje me kontaktet e dyshimta të djalit të tij Hanter në Ukrainë dhe Kinë, në funksion të bizneseve që ka.

Mohimi i drejtpërdrejtë i Bajdenit ndaj çdo sjellje të gabuar apo të papërshtatshme, e pengoi Trumpin që të lidhte Xho Bajdenin me aktivitetet e të birit, në një mënyrë që mund ta ndihmonte politikisht presidentin.

Gjithsesi, sipas mendimit tim, performanca e Trump ishte sipas të gjitha parametrave më e fortë se ajo e Bajdenit, dhe u tregoi votuesve se presidenti është ende në garë./Përshtati në shqip CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Toka është shumë më pranë një vrime të zezë, se sa ishte menduar më parë

Publikuar

-

Nga

Toka është shumë më pranë një vrime të zezë, se sa ishte menduar më parë

Ne jemi 2.000 vjet dritë më afër Shigjetarit A*, vrima e zezë në qendër të galaktikës sonë, që ka një masë rreth 4 milion herë më të madhe se ajo e Diellit, sesa ishte vlerësuar deri më tani. Në këtë përfundim mbërrin një studim i ri nga studiuesit e një projekti japonez të astrometrisë, një degë që merret me matjet, pozicionet dhe lëvizjet e objekteve qiellore, që kanë zhvilluar një hartë të re tredimensionale të Rrugës së Qumështit.

Përmes saj, ata kanë treguar se jo vetëm që jemi më pranë vrimës së zezë super të madhe, por gjithashtu se po lëvizim pak më shpejt sesa vlerësohej deri më tani. Por e theksojmë që në fillim, se nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar.

Këto të dhëna, të botuara në botimin e “Shoqërisë Astronomike të Japonisë”, nuk do të thonë se po i afrohemi një vrime të zezë, por përkundrazi se kjo hartë e re na jep një masë më të saktë të distancës midis nesh dhe Shigjetarit A*.

Pas 15 vitesh mbledhje të dhënash, duke përdorur teknikën e interferometrisë, nga teleskopët në të gjithë Japoninë (për të pasur një rezolucion të barabartë me një teleskop me diametër 2.300 kilometra), studiuesit e projektit Vera, i kombinuan ato me të dhëna nga vëzhgime të tjera të kohëve të fundit, për të krijuar atë që në thelb është harta më e saktë tredimensionale e pozicionit dhe shpejtësisë së Rrugës së Qumështit.

LEXO EDHE:  Sondazhi/ Ja sa shqiptarë janë pro zgjedhjeve të parakohëshme

LEXO EDHE:  Si votuan astronautët amerikanë nga hapësira?

Duke identifikuar pozicionin dhe shpejtësinë e rreth 99 objekteve qiellore, ekipi ishte në gjendje të llogariste se vrima e zezë shumë e madhe që gjendet në qendër të galaktikës sonë është në fakt 25.800 vjet dritë larg nga Toka, dhe për këtë arsye gati 2.000 vjet dritë më afër sesa vlerësohej më parë.

Në vitin 1985, Unioni Astronomik Ndërkombëtar, e kishte identifikuar atë vrimë në një distancë 27.700 vjet dritë nga ne, ndërsa vitin e kaluar ai u rillogarit dhe u pozicionua në një distancë më të shkurtër, të barabartë me 26.673 vjet drite.

Të dhënat treguan gjithashtu se Toka po lëviz më shpejt sesa mendonim. Sipas disa modeleve të mëparshme, shpejtësia orbitale ishte rreth 220 kilometra në sekondë, ndërsa sipas rezultateve të hartës së re, planeti ynë udhëton me një shpejtësi më të madhe, të barabartë me 227 kilometra në sekondë.

Studiuesit shpresojnë tani që ta përsosin këtë hartë, veçanërisht duke vëzhguar objektet më të afërta me vrimën e zezë, dhe duke bashkëpunuar me një projekt edhe më të madh, Rrjetin Vlbi të Azisë Lindore, për të rritur gamën e radioteleskopëve./ Përshtati në shqip CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Blog

Mitet e rreme mbi ushqimet, që na dëmtojnë më shumë sesa na ndihmojnë

Publikuar

-

Nga

Mitet e rreme mbi ushqimet, që na dëmtojnë më shumë sesa na ndihmojnë

Shkalla globale e mbipeshës dhe e sëmundjeve të lidhura me to, është rritur në përmasa epidemike në fillim të këtij shekulli. Na thuhet shpesh se shëndeti i mirë, ka të bëjë me më pak konsum të ushqimit, dhe më shumë stërvitje. Por a është gjithçka kaq e thjeshtë?

Shkenca tregon se të gjithë kemi reagime të ndryshme metabolike ndaj të njëjtave ushqime. Ndaj jo çdo udhëzim të funksionon për të gjithë ne. Për më tepër shumë rekomandime mbi dietat, bazohet shpesh me mite të vjetra dhe shumë të dëmshme. Ja cilat janë ato:

Duhet të numërosh kaloritë që konsumon

Sipas udhëzimeve ndërkombëtare nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), meshkujt e rritur duhet të konsumojnë 2.500 kalori në ditë, ndërsa femrat 2.000 kalori. Keqkuptimi i përgjithshëm, është se kaloritë janë një matje e drejtpërdrejtë apo dhe e saktë e një ushqimi. Por marrëdhënia midis atyre kalorive dhe trupave tanë individualë, është më pak e drejtpërdrejtë. Secili nga ne, ka një normë metabolike bazale të ndryshme, dhe të gjithë ne e djegim energjinë në mënyra të ndryshme. Ndaj llogaritja nuk ka shumë kuptim.

Veganizmi është mënyra më e shëndetshme për të ngrënë

Veganizmi, është një lajm i mirë për kafshët e tjera dhe mjedisin. Por sa i përket përfitimeve shëndetësore, shkenca nuk është dhe aq e qartë. Edhe pse disa studime tregojnë se dietat me bazë bimore, duket se ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, kjo nuk e rrit jetëgjatësinë e veganëve krahasuar me jo-veganët.

Duhet të pini 8 ujë në ditë

Të gjithë kemi nevojë për ujë për të qenë të shëndetshëm. Rekomandimi i përgjithshëm ka qenë të pimë gjithnjë e më shumë ujë, dhe shumë nga këshillat flasin për minimumi 8 gota ujë në ditë. A ka ndonjë provë shkencore pas kësaj këshille? Jo. Madje studimet mbi 10-vjeçare tek të moshuarit, nuk arritën të tregojnë ndonjë përfitim të ujit shtesë në funksionin e veshkave apo vdekshmërisë.

Sot një marketing inteligjent nga kompanitë e ujit të imbotiluar, na ka bindur se duhet të pimë më shumë ujë. Sot ne pimë më shumë ujë të imbotiluar se kurrë më parë. Kjo industri globale po rritet me shpejtësi me 10 për qind në vit. Deri në vitin 2025, tregu global o të arrijë një vlerë prej 215 miliardë dollarë.

Të gjithë duhet të ndjekim të njëjtat udhëzime për dietën ushqimore

LEXO EDHE:  Agjencitë amerikane të inteligjencës bëjnë zbulimin për origjinën e Covid-19

LEXO EDHE:  Si mund ta udhëheqin NATO-n Gjermania dhe SHBA-ja

Gjatë 50 vitet e fundit, na është thënë saktësisht sa është sasia e kalorive, yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve që duhet të hamë për të qenë të shëndetshëm. Aktualisht

na thuhet të shmangim yndyrat e ngopura, të zgjedhim ushqime me pak yndyrë.

Na thuhet të hamë pak dhe shpesh, dhe të mos anashkalojmë kurrë mëngjesin. Por

këto rekomandime nuk bazohen në prova të forta shkencore. Por ne harrojmë se jemi të gjithë unikë. Kur 1.000 njerëzve iu dha të hanin vakte identike, dhe u kontrolluan analizat e  tyre të gjakut, metabolizmit dhe inflamacionit, asnjë person nuk i kishte të njëjta.

Stërvitja ju dobëson

Nëse nuk jeni një atlet profesionist, shanset janë që ushtrimet ta shtojnë metabolizmin tuaj, niveli i urisë do të rritet, do të hani më shumë, dhe më pas do të digjni më pak kalori sesa do të ishit duke pushuar. Në veçanti, kompanitë e pijeve freskuese e kanë promovuar këtë mit për dekada, duke sugjeruar që vetëm nëse do të ushtronim më shumë, do të mund të pinim   sa më shumë pije me sheqer.

Pesticidet nuk ju dëmtojnë

Prodhimi modern i ushqimeve më të lira dhe në sasi më të mëdha, është lehtësuar nga pesticidet. Shumica e produkteve ushqimore që konsumoni rregullisht, janë të ekspozuara ndaj glifostatit. Ky pesticid është përdorur nga fermerët që nga viti 1974 për shkak të aftësisë së tij për të eliminuar barërat e këqija. Por disa studime tregojnë, se mund të ketë një lidhje midis ekspozimit ndaj këtij kimikati, dhe shtimit të disa tumoreve të gjakut (limfomat)./ Përshtati në shqip CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Lufta e brendshme për pushtet, e ka minuar rolin e OSBE-së në botë

Publikuar

-

Nga

Lufta e brendshme për pushtet, e ka minuar rolin e OSBE-së në botë

Nga Jess Smee “EU Observer”

Pesë muaj më parë, analistët politikë në mbarë botën u habitën nga lajmi se Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin Evropian (OSBE), nuk kishte në fakt një udhëheqje, teksa Sekretari i Përgjithshëm Tomas Greminger, e la detyrën në mesin e korrikut, bashkë me 3 udhëheqës të tjerë.

Ai zhvillim u shkaktua nga Azerbajxhani, që kërkoi largimin nga detyra të Përfaqësuesit të Lirisë së Mediave, Harlem Desir, duke e akuzuar atë për “kritika të tepruara” ndaj lirisë së shtypit në Azerbajxhan. Ankesat u përshkallëzuan, duke përfshirë Turqinë dhe Taxhikistanin, që artikuluan ankesa ndaj përfaqësuesit të të drejtave të njeriut Ingibjorg Gisladotir.

Më në fund, pas një ndërhyrje nga Franca, Kanadaja, Norvegjia dhe Islanda, të 4 krerët e OSBE u përjashtuan, duke e lënë organizatën pa asnjë drejtues për herë të parë që kur ajo u krijua në vitin 1975. Një lojtare kryesore ndërkombëtare në parandalimin e konflikteve, ndërmjetësimin dhe promovimin e demokracisë, udhëheqja e saj e munguar erdhi pikërisht në kohën kur organizata ishte gjithnjë e më e kërkuar.

Nga përfshirja e saj në konfliktin në Ukrainën Lindore, deri tek konflikti mbi territorin e diskutueshëm prej kohësh të Nagorno-Karabakut, që në shtator degradoi sërish në një luftë me armë. OSBE-ja u gjend në qendër të procesit të ndërmjetësimit mbi Nagorno-Karabakun, me negociatat e saj në kuadër të Grupit të Minskut.

Përpara armëpushimit të nënshkruar nga Armenia dhe Azerbajxhani në fillim të nëntorit, analistët po bënin presion që Grupi i Minskut të bënte më shumë për të ndalur numrin e madh të të vdekurve në terren, duke shtuar aktivitetin e tij në terren.

Analistët ndërkombëtarë nxituan të vënë re se grindjet e brendshme, vështirë se mund të kishin ndodhur në një moment më të keq sesa ky, duke përkuar me problemet globale ekonomike dhe sociale, të përkeqësuara nga pandemia e koronavirusit.

“Ne jemi në kaos pikërisht nga mungesa e lidershipit në mesin e një krize globale”-tha përfaqësuesi i SHBA-së Elsi Hestings, kryetari i Komisionit bipartizan të Helsinkit. “Tani më shumë se kurrë, janë të nevojshme institucionet e besueshme shumëpalëshe, që mund të gjejnë zgjidhje afatgjata edhe pas pandemisë aktuale”-theksoi ai.

Si e vetmja organizatë e përqendruar tek siguria që përfshin Rusinë, SHBA dhe vendet e tjera kryesore perëndimore – të gjitha në të njëjtën mënyrë – OSBE ka një fuqi të pazakontë. Por përçarjet në strukturën e saj, janë pjesë e një rënieje më të gjerë që po pëson multilateralizmi në përgjithësi.

Kjo gjë shihet tek institucione si Kombet e Bashkuara dhe Organizata Botërore e Tregtisë, anëtarët e së cilës vijnë gjithashtu nga kampe politike diametralisht të kundërta. Por ndërsa ndikimi i grupimeve multilaterale është dobësuar, autoritarizmi dhe rënia e lirive publike janë tashmë një problem në gjithë botën.

Raporti i fundit mbi Demokracinë i fondacionit Bertelsmann për vitin 2020, tregon se si demokracitë po përballen me sfida në rritje nga brenda, duke nënvizuar nevojën për një kohezion dhe kontroll global.

LEXO EDHE:  Si mund ta udhëheqin NATO-n Gjermania dhe SHBA-ja

LEXO EDHE:  A do shkojë Rama në zgjedhje pa Metën dhe Bashën?/Ja si përgjigjet kryeministri

“Një numër qeverish të zgjedhura në mënyrë demokratike, po i minojnë qëllimisht organet e mbikëqyrjes të krijuara për t’i mbajtur ato llogaridhënëse, dhe për t’i detyruar të qeverisin me përgjegjësi. Regjimet autokratike, po përpiqen të shtypin forcave të opozitës dhe mediat e lira”- thuhet në raport.

Por pavarësisht problemeve me lidershipin qendror, OSBE ruan një profil të lartë, duke vëzhguar fletët e votimit, mbrojtur lirinë e medias, dhe ndërmjetësuar në konflikte të ndryshme. Për shembull, merrni monitorimin e zgjedhjeve në SHBA, dhe kritikat ndaj pretendimeve të presidentit Donald Trump për manipulime, për të cilat ajo tha se “minojnë  besimin e publikut” tek demokraci.

Apo deklarata e saj e fundit, duke ushtruar presion mbi regjimin në Bjellorusi, që t’i japë fund pandëshkueshmërisë për abuzimet e të drejtave të njeriut, dhe për të mbajtur zgjedhje të lira.

Por sesa seriozisht merren komentet e saj, kjo nuk përputhet dhe aq me reputacionin e saj ndërkombëtar.

Dhe ajo, argumentojnë analistët, po dëmtohet nga problemet e menaxhimit. “Unë mendoj se një vakum në udhëheqje që vazhdon për një kohë të gjatë, e dëmton besueshmërinë e OSBE-së”-thotë Stefani Lihtenshtajn, ish-zyrtare e OSBE-së dhe eksperte e institucionit.

Dhe ndërkohë po afron dita e procesit të përzgjedhjes për portet kryesore drejtuese të OSBE-së, me 11 kandidatë që po garojnë për 4 postet e lartpërmendura. Diskutimet me dyer të mbyllura, ka të ngjarë të jenë komplekse dhe polarizuese, pasi emërimet kërkojnë konsensus midis të gjitha 57 shteteve, që do të thotë se çdo anëtar mund të bllokojë marrëveshjen.

Përvoja e shkuar, tregon se sa delikat mund të jetë ky proces:Grupi i fundit prej 4 drejtuesish, i zgjedhur në vitin 2017, kërkoi muaj të tërë negociatash, dhe një mbledhje jo-formale të ministrave të jashtëm për të dalë nga ngërçi.

Por ndërsa dhjetori po vjen, pjesa tjetër e botës po sheh nga afër atë që do të ndodhë. Pas një viti me probleme të reja të jashtëzakonshme, konflikte të dhunshme dhe probleme me demokracinë në shumë vende, OSBE-ja duhet të tregojë se ka ndikimin dhe kohezionin  duhur për t’u përballur me sfidat që ka përpara./ Përshtati në shqip CNA.al

LEXO TE PLOTE