Connect with Us

Trump-Biden dhe beteja për shtetet e lëkundura

Bota

Trump-Biden dhe beteja për shtetet e lëkundura

Publikuar

-

Trump-Biden dhe beteja për shtetet e lëkundura

Kur kanë mbetur edhe nëntë ditë përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit, Presidenti republikan Donald Trump, sfiduesi i tij demokrat Joe Biden si dhe dy kandidatët për nënpresident, Pence dhe Harris, po përpiqen të inkurajojnë mbështetësit e tyre e të ndikojnë tek votuesit e pavendosur.

Zoti Trump zhvilloi tubime në shtete të vogla në verilindje të vendit si Nju Hempshër dhe Mein, numri i vogël i votave elektorale të të cilave mund të jetë vendimtar ne rast të një rezultati të ngushtë. Dy kandidatët për president po kërkojnë të sigurojnë një shumicë prej 270 votash nga Kolegji Zgjedhor prej 538 anëtarësh.

Në vitin 2016 zoti Trump humbi 4 votat elektorale të Nju Hempshërit me një rezultat të ngushtë ndaj demokrates Hillary Clinton. Por rreth katër vite më parë ai fitoi një nga katër votat elektorale të Meinit, atë të distriktit rural të tij dhe aktualisht është në një garë të ngushtë me zotin Biden për këtë zonë.

Ndërkohë, të dielën në mbrëmje ish-nënpresidenti Biden pritet të mbajë një fjalim virtual në një koncert të titulluar “Unë do të votoj”. Në një kohë kur presidenti Trump vazhdon të organizojë tubime të mëdha me mbështetësit e tij, shpesh në aeroporte, zoti Biden ka ndjekur një qasje më të matur për fushatën përballë epidemisë së koronavirusit. Ai është shfaqur në tubime të vogla, sikurse këtë të dielë, ose përmes transmetimit të drejtpërdrejtë nëpërmjet internetit.

Nënpresidenti Mike Pence, gjithashtu ka marrë pjesë në tubime elektorale dhe planifikon një paraqitje të dielën në mbrëmje në Kinston të Karolinës së Veriut, një tjetër shtet fushëbeteje, ku dy rivalet janë në një garë të ngushtë me njëri-tjetrin.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA Financon Rinovimin e Shkollës për Fëmijë me Nevoja të Posaçme në Vlorë

Zoti Trump e fitoi këtë shtet në vitin 2016, por këtë herë sondazhet tregojnë zotin Biden në një avantazh të ngushtë ndaj tij.

Senatorja demokrate Kamala Harris, kandidate për nënpresidente, ndodhet në një tjetër shtet vendimtar për fatin e zgjedhjeve në Miçigan. Ajo do të zhvillojë tubime në Detroit, Trojë dhe Pontiak.

Presidenti Trump arriti të sigurojë një fitore të ngushtë në vitin 2016 në Miçigan, një shtet tradicionalisht demokrat, i cili së bashku me fitoret në Pensilvani dhe Uiskonsin, i dhanë atij një mandat katër vjeçar në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Por sondazhet tregojnë se mbështetja ndaj zotit Trump ka pësuar një rënie me rreth 8 për qind në Miçigan dhe se ai gjithashtu renditet pas me përqindje më të ulta edhe në Uiskonsin dhe Pensilvani.

Të tre këto shtete janë thelbësore për rezultatin e vitit 2020, ashtu siç janë edhe disa shtete të tjera të cilat zoti Trump i fitoi në 2016, por ku tashmë renditet pas zotit Biden.

Deri tani kanë votuar më shumë se 58 milionë amerikanë, rreth dy të tretat e tyre me postë dhe një e treta personalisht. Shumë prej tyre thonë se votuan përpara datës së zgjedhjeve për të shkak të pandemisë.

Sipas sondazheve më pak se 5 për qind e votuesve nuk e kanë vendosur ende se për kë do të votojnë. Shumë prej mbështetësve të hershëm të zotit Biden kanë thënë se donin të ishin ndër të parët që do të votonin kundër zotit Trump. Ndërkohë, shumë republikanë thonë se kanë në plan të votojnë ditën e zgjedhjeve, siç ka qenë traditë për dekada të tëra SHBA./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Shifra të frikshme/ Franca regjistron mbi 50 mijë të infektuar brenda ditës

Publikuar

-

Nga

Shifra të frikshme/ Franca regjistron mbi 50 mijë të infektuar brenda ditës

Franca ka regjistruar numër rekord infeksionesh me koronavirus në 24 orët e fundit. Autoritetet shëndetësore raportuan për 52 010 raste pozitive.

Asambleja kombëtare franceze ka votuar për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme deri më 16 shkurt. Projektligji u miratua me 71 vota pro dhe 35 kundër dhe pritet që të premten të kalojë në senat. Opozita ngriti zërin në Kuvend duke u shprehur se po cenohen liritë individuale nga zgjatja kaq shumë e gjendjes së jashtëzakonshme.

Në Francë aktualisht nuk lejohet lëvizja nga ora 21:00 e mbrëmjes deri në 06:00 të mëngjesit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rekord i zi në Maqedoninë e Veriut/ 22 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Rekord i zi në Maqedoninë e Veriut/ 22 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Numër i frikshëm viktimash është shënuar këtë të diel në Maqedoninë e Veriut.

Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 22 viktima. Ky numër shënon një rekord për vendin fqinj që po përballet me një bilanc të rëndë të pandemisë. Po ashtu edhe rastet e janë rritur, teksa në 24 orët e fundit janë regjistruar 561 të infektuar nga COVID-19.

Më shumë raste vijon të ketë Shkupi (271), teksa Prilepi, Kumanova, Tetova, Strumica dhe Kavadar kanë regjistruar shifra shqetësuese./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Koronavirusi “gjunjëzon” botën/ Regjistrohen rreth 43 milionë të infektuar, humbin jetën mbi një milion njerëz

Publikuar

-

Nga

Prej disa muajsh koronavirusi vijon të mbajë “të mbërthyer” gjithë botën.

Gjatë javëve të fundit vihet re një rritje e numrit të personave të infektuar me Covid. Deri tani në gjithë botën janë regjistruar 42,829,950 persona të infektuar.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të qendrojnë në krye të listës për numrin më të madh të personave të infektuar duke arritur në 8,602,872 persona. Më pas renditet India me 7,864,811 të infektuar duke u pasuar nga Brazili me 5,380,635 persona të infektuar.

Rusia ka regjistruar 1,503,652 të infektuar ndërsa Franca 1,130,081. Më tej renditet Argjentina me 1,081,336 dhe Spanja me 1,046,132.

Përveç rasteve të të infektuarve është rritur edhe numri i personave që kanë humbur betejën me Covid, duke shënuar 1,152,054 viktima në gjithë botën.

SHBA kryeson listën me 225,061 viktima duke u pasuar nga Brazili me 156,903. Më  pas renditet India me 118,534 viktima, Meksiko me 88,743 , Anglia me 44,986 , Italia me 37,338, Spanja me 34,752 dhe Franca me 34,673 viktima. Ndërkohë, 31 707 974 persona janë shëruar nga virusi ndërsa ende vazhdojnë trajtimin 10 138 824 raste aktive./CNA.al

 Shifrat e të infektuarve

8,602,872 US

7,864,811 India
5,380,635 Brazil
1,503,652 Russia
1,130,081 France
1,081,336 Argentina
1,046,132 Spain
1,007,711 Colombia
886,800 Mexico
886,214 Peru
857,050 United Kingdom
714,246 South Africa
568,896 Iran
525,782 Italy
502,063 Chile
451,707 Iraq
434,798 Germany
398,815 Bangladesh
389,712 Indonesia
370,028 Philippines
361,801 Turkey
353,723 Ukraine
344,875 Saudi Arabia
327,895 Pakistan
309,413 Israel
305,409 Belgium
297,431 Netherlands
255,373 Czechia
253,688 Poland
218,166 Canada
209,648 Romania
194,461 Morocco
161,635 Ecuador
158,089 Nepal
140,779 Bolivia
131,170 Qatar
128,515 Panama
125,123 United Arab Emirates
124,527 Dominican Republic
121,635 Kuwait
118,686 Portugal
112,932 Oman
110,594 Sweden
110,402 Kazakhstan
106,397 Egypt
104,632 Guatemala
103,653 Switzerland
103,088 Costa Rica
97,093 Japan
92,858 Ethiopia
92,823 Belarus
92,724 Honduras
91,131 China
89,142 Venezuela
80,811 Austria
79,975 Bahrain
77,837 Armenia
71,503 Moldova
69,906 Lebanon
65,200 Uzbekistan
61,930 Nigeria
59,247 Hungary
59,043 Paraguay
57,970 Singapore
56,108 Ireland
56,013 Libya
55,880 Algeria
55,750 Kyrgyzstan
53,087 Jordan
50,442 West Bank and Gaza
49,959 Azerbaijan
49,721 Kenya
48,799 Tunisia
47,690 Ghana
44,774 Burma
43,843 Slovakia
40,863 Denmark
40,833 Afghanistan
39,758 Bosnia and Herzegovina
39,486 Serbia
37,562 Bulgaria
36,380 Croatia
32,585 El Salvador
30,782 Greece
28,431 Georgia
27,520 Australia
26,565 Malaysia
26,394 North Macedonia
25,836 Korea, South
22,950 Slovenia
21,570 Cameroon
20,429 Cote d’Ivoire
19,157 Albania
17,843 Norway
17,263 Kosovo
16,968 Madagascar
16,629 Montenegro
16,117 Zambia
15,551 Senegal
14,848 Finland
13,742 Sudan
12,851 Luxembourg
12,660 Namibia
11,895 Mozambique
11,635 Guinea
11,443 Uganda
11,421 Maldives
11,143 Congo (Kinshasa)
10,776 Tajikistan
10,184 Lithuania
9,026 Angola
9,015 Haiti
8,919 Gabon
8,714 Jamaica
8,322 Cabo Verde
8,269 Zimbabwe
7,872 Sri Lanka
7,663 Mauritania
6,566 Cuba
6,410 Bahamas
5,923 Botswana
5,887 Malawi
5,847 Eswatini
5,530 Djibouti
5,503 Trinidad and Tobago
5,498 Malta
5,434 Nicaragua
5,359 Syria
5,253 Congo (Brazzaville)
5,166 Suriname
5,079 Equatorial Guinea
5,060 Rwanda
4,862 Central African Republic
4,678 Latvia
4,448 Iceland
4,411 Estonia
4,038 Andorra
3,994 Guyana
3,897 Somalia
3,736 Thailand
3,659 Gambia
3,472 Mali
3,444 Cyprus
3,106 Belize
2,883 South Sudan
2,807 Uruguay
2,557 Benin
2,444 Burkina Faso
2,403 Guinea-Bissau
2,345 Sierra Leone
2,187 Togo
2,060 Yemen
1,940 Lesotho
1,935 New Zealand
1,434 Chad
1,393 Liberia
1,215 Niger
1,168 Vietnam
940 Sao Tome and Principe
819 San Marino
712 Diamond Princess
583 Papua New Guinea
557 Burundi
550 Taiwan*
517 Comoros
509 Tanzania
461 Eritrea
435 Mauritius
365 Liechtenstein
340 Bhutan
338 Mongolia
296 Monaco
287 Cambodia
227 Barbados
153 Seychelles
148 Brunei
124 Antigua and Barbuda
73 Saint Vincent and the Grenadines
54 Saint Lucia
38 Dominica
33 Fiji
29 Timor-Leste
28 Grenada
27 Holy See
24 Laos
19 Saint Kitts and Nevis
10 Western Sahara
9 MS Zaandam
4 Solomon Islands

LEXO TE PLOTE