Connect with Us

Të folurit në gjumë/ Zbuloni disa arsye pse ju ndodh kjo

Life Style

Të folurit në gjumë/ Zbuloni disa arsye pse ju ndodh kjo

Publikuar

-

Të folurit në gjumë/ Zbuloni disa arsye pse ju ndodh kjo

Të flasësh në gjumë pa qenë i vetëdijshëm është shumë e zakonshme. Studimet kanë zbuluar se deri në  66% e njerëzve kanë përjetuar episode të gjumit duke folur në një moment të jetës së tyre. Dhe megjithëse të folurit në gjumë është zakonisht i padëmshëm dhe nuk kërkon ndonjë trajtim mjekësor, kjo mund të shqetësojë partnerin tuaj dhe t’i mbajë ata nga gjumi i shumë i nevojshëm.

Gjenetikë

Ekspertët nuk mund të përmendin arsyen e saktë pse njerëzit flasin në gjumë. Studimet mjekësore kanë treguar se mund të zhvillohet në  familje . Studimet në  Finlandë dhe Japoni kanë zbuluar se binjakët shpesh përjetojnë biseda në gjumë, të cilat mund të ndodhin bashkë me ecjen në gjumë dhe ëndrrat e këqija. Disa studiues sugjerojnë se prindërit që flasin gjumë kanë më shumë të ngjarë të kenë fëmijë që flasin.

Heqja e gjumit

Çdokush mund të murmurisë në gjumin e tij, por disa faktorë , veçanërisht privimi i gjumit, mund të çojnë në bisedë gjumi. Ekspertët mjekësorë besojnë se shumica e njerëzve flenë kur flasin kur janë të stresuar ose të privuar nga  gjumi . Kur nuk pushojmë mjaftueshëm, kjo mund të ndikojë në trurin tonë dhe të ndikojë në cilësinë e gjumit tonë.

Çrregullime të gjumit

Të folurit e gjumit në vetvete është një çrregullim i gjumit i njohur si  somniloquy . Mund t’i ndodhë çdokujt në çdo kohë, por personat me çrregullime të tjera të gjumit kanë një rrezik në rritje për të shqetësuar shokët e tyre të shtratit me ndonjë muhabet. Mjekët besojnë se ekziston një lidhje midis somniloquy, ecjes në gjumë dhe maktheve.

LEXO EDHE:  Kura ndaj COVID-19/ Nis testimi i katër ilaçeve

Ilaçet

Ka shumë ilaçe që mund të prishin gjumin si efekt anësor. Medikamentet që mund të çojnë në disa sjellje të gjumit, duke përfshirë të folurit në gjumë, zakonisht ndikojnë në kontrollin e muskujve gjatë gjumit. Kur toni i muskujve rritet, kjo mund të çojë në shkelma, grushta, kërcime nga shtrati dhe biseda. Disa ilaçe të përdorura zakonisht , si antidepresivë të caktuar, mund t’ju bëjnë të flisni gjatë gjumit tuaj.

Si të kontrolloni të folurit në gjumë

Nuk ka asnjë mënyrë të njohur për të zvogëluar të folurit në gjumë, por ndryshimi i disa zakoneve mund të na ndihmojë ta marrim atë nën kontroll. Disa këshilla të shëndetshme të gjumit përfshijnë:

1-Shmangia e vakteve të rënda afër gjumit.

2-Vendosja e një shtrati komod me një  dyshek dhe jastëkë cilësorë.

3-Shmangia e kafeinës vonë pasdite dhe në mbrëmje.

4-Mbajtja e një orari të qëndrueshëm të gjumit çdo ditë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Ledri Vula djalë për shtëpi/ Publikon foto duke hekurosur rroba

Publikuar

-

Nga

Ledri djalë për shtëpi/ Publikon foto duke hekurosur rroba

Ledri Vula është padyshim një nga këngëtarët më të preferuar të vajzave, pavarësisht se tashmë ai e ka zgjedhur partneren e jetës dhe është në pritje për t’u bërë baba.

Pavarësisht pasionit për muzikën, Ledri na ka vërtetuar se është një djalë dhe një burrë i mbarë edhe për shtëpinë.

Fillimisht ai na ka treguar se di të gatuajë, ndërsa sonte na zbulon se e ndihmon partneren e tij Sarën edhe me punët e tjera.

LEXO EDHE:  Izolimi nga pandemia/ Bregu: Korridori jeshil prej 12 marsit është i hapur

LEXO EDHE:  Rritet konsumi i ilaçeve/ Sëmundjet që po “vrasin” shqiptarët

Ledri ka publikuar një foto ku shihet duke hekurosur rrobat, ndërkohë që lan dhëmbët, ndërsa foton e ka shoqëruar me shpehjen “djalë për shtëpi”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Vdekjes do t’i thoja më rri larg”/ Këngëtarja flet për mungesën e babait të saj

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Rosela Gjylbegu ka qenë e ftuar në emisionin “ABC e pasdites” ku ka folur për jetën e saj personale dhe profesionale.

Gjylbegu është ndalur te vdekja e babai të saj para disa vteve dhe është shprehur se dhimbja nuk kalon, por thjesht mësohesh me mungesën.

Nuk kalon dhimbja, thjesht jeton dhe mësohesh me mungesën. Nuk ka asnjë ditë pa të cilën unë nuk e mendoj tim atë. Shpesh herë them po sikur të ishte babi çfarë do më thoshte. Vdekjes do t’i thoja më rri larg, më rri shumë larg se e kam përjetuar një dhimbje të madhe kështu që kam nevojë të jetoj dhe ka kohë për atë”, tha Gjylbegu.

E pyetur për garim në festivalin e RTSH-së Gjylbegu tha se kënga që ka zgjedhur është e qëllimtë dhe nuk dontë të ishte e paparashikueshme.

LEXO EDHE:  Nga Armir Shkurti/ Ç’është më i rrezikshëm se coronavirusi

LEXO EDHE:  Petrit Vasili opozitari i Rilindjes që kërcënon Lulin

“Kënga që kam zgjedhur është e qëllimtë sepse mendova që të gjithë do e parashikonin Roselën me një baladë, nuk doja të isha e parashikueshme. Më duhej një këngë që ta këndonin të gjithë që nga fëmijët, mosha e re, adoleshentet dhe ka rezultuar kështu sepse është fetive e gëzueshme”, tha Rosela./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Modelja më e “nxehtë” e pasarelave/ Kelly Galle, mahnitëse në fotot e fundit

Publikuar

-

Nga

Modelja më e "nxehtë" e pasarelave/ Kelly Galle, mahnitëse në fotot e fundit

Kelly Galle është një nga modelet më seksi të pasarelave. Kelly ka një trup tejet të tonifikuar dhe këtë e tregon në të gjitha fotot e saj me bikini.

Këmbë të tonifikuara dhe bark me muksuj, modelja ka trupin që çdo femër do të dëshironte.

Bukuroshja është një nga modelet e Victoria Secret dhe nuk ndalet së provokuari me fotot e saj. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE