Connect with Us

Pse brenda Partisë Demokratike po përçahen dhe lindin 7 parti të reja?

Opinione

Pse brenda Partisë Demokratike po përçahen dhe lindin 7 parti të reja?

Publikuar

-

PD i përgjigjet Ramës: Keqqeverisja 7-vjeçare janë shkaktarët e vetëm të revoltës të të rinjve

Nga Kreshnik Spahiu*

Që nga krijimi i saj Partia Demokratike ka prodhuar afro 20 parti të reja.

Duke filluar nga:
partia e Neritan Cekës,
partia e Genc Pollos,
partia e Abdi Baletës,
partia e Dashamir Shehit,
partia e Bamir Topit,
partia e Rudina Hajdarit,
partia e Myslym Murizit,
partia e Astrit Patozit,
partia e Myslym Murrizit
etj etj etj

Unë e vlersoj maksimalisht kurajon dhe inisiativat e tyre të përkohshme, sepse janë më të ndershme sesa servilizmi i të tjerve. Imagjinoni sikur Lulzim Basha të mos ja dhuronte Berisha postin e kryetarit dhe ai të krijonte një parti të re. Do ishte qesharake dhe e paimagjinueshme.

A lidhet ky fenomen me karakterin shqiptar në përgjithësi apo me lidershipin e PD në veçanti.

Sigurisht që në thelb ka element shqiptar që ndër 5 shqiptar, 4 duan kryetar.
Gjithsesi kjo nuk është 100% realitet shqiptar por me karakter tradhtar. Jo të atyre që largohem por të lidershipit që tradhton kauzat dhe shokët e idealit.

Ditë më parë botova njē listë të 345 themeluesve të Partisë Demokratike dhe 344 janë eleminuar nga listat e deputetve dhe ka mbetur vetëm ekzekutori Sali Berisha.

Ka shumë idiotë që mendojnë se vetëm Berisha e meriton të qëndroj dhe të tjerët janë tradhëtarë dhe të konsumuar.
Sipas tyre:
Vetëm Berisha nuk plaket
Vetëm Berisha nuk konsumohet
Vetëm Berisha nuk korruptohet
Vetëm Berisha s’duhet dal pension
Vetëm Berisha ka merita
Vetëm Berisha nuk vjedh
Vetëm Berisha është krijuesi
Vetëm Berisha është themeluesi

Sipas tyre të gjithë vodhën dhe u pasuruan në kurriz të Saliut.

Berisha- thonë ata: i afroj dhe ai duhet ti largoj.
Berisha- thonë ata: i bëri njerëz se ata nuk e meritonin.
Berisha ishte Zoti që ndante kockat dhe ai ta ndërpret karrierën kur të doj ai.
Ata mendojnë se po të flaku në rrugë Berisha duhet të heshtësh.

Por të gjithë harrojnë një gjë: Berisha ju lëpi mē vonë të gjithë emrave që largoi dhe i bashkoi si e vetmja mundësi për tu rikthyer në pushtet në 2005.

LEXO EDHE:  Berisha: Moment historik për Kosovën, ndërrim i civilizuar i Kryetarit të Shtetit!

Ishte e vetmja mundësi që Partia Demokratike të rikthehej në pushtet. Sot lideri i emëruar i kësaj partie nuk po shndërrohet dot në lider opozite. Partia Demokratike sapo shpalli njē listë me 300 emra për deputet.

Lista vulos jo hapjen por mbylljen zyrtare të kësaj partie për dy arsye:
1- Në lista nuk figuron asnjë nga kritikët e Lulzim Bashës apo ata që mbështesnin rivalin Sokol Olldashi. Basha i ka eleminuar të gjithë.
2- Në lista nuk gjen asnjë intelektual apo faktor të rëndësishëm të kandiduar jashtë strukturave të PD. Partia s’është hapur por mbyllur 100% për njerëz pa teser partie.

Militantët thjesht kanë propozuar njëri-tjetrin nëpër fshatra apo lagje.
Kjo shënon mbylljen më hermetike në historinë e saj të Partisë Demokratike, prandaj brenda saj po krijohen me dhjetra parti të reja. Një lider nuk mund të drejtoj opozitën, kur s’mban dot të bashkuar partinë e tij.

Logjika është e thjeshtë: Basha ndryshe nga Berisha i viteve 2005, po përgatitet për humbjen e zgjdhjeve në 25 Prill dhe i duhet një listë humbëse me militant dhe njerës anonim dhe pa pretendime për ti zënë karrigen pas humbjes. Ai nuk sheh me optik kryeministri që afron çdo kënd por, kryetari partie që mban gardhin me tela me gjemba.
Këta që largohen nuk janē tradhëtar por të tradhtuar.
E turpshme është logjika e militantve që justifikohen: “Për inat të vjehrrit Lulzimit, të larguarit mos flejnë me mullixhiun”
Gjithsesi kanë pjesërisht të drejtë:

“Gjumë me Edi Ramën, duhet të flej vetëm Lulzim Basha, por do të jetë vonë për ata kur të zgjohen. Sepse në 25 Prill do e shikojnë kryetarin e tyre me barrë, shtatzanë 7 muajsh”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Nga Luan Rama/ Dy punë të pambaruara, si vetë jeta e Shaban Hysës

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Nga Luan Rama 

Profile artistësh: DY PUNË TË PAMBARUARA, SI VETË JETA E SHABAN HYSËS …

Vepra e Shaban Hysës ka një veçori që nuk e ndeshim shpesh ndër piktorët e tjerë të brezit apo të kohës së tij; ka veçorinë ku piktori, arkitekti i skenës, skenografi, kostumografi dhe etnografi jo vetëm ndihmojnë e plotësojnë artistin, por edhe i japin veprës së tij vlerë dhe dimensione universale.

Duke qenë racionale në thelbin e vet, ajo është edhe shumë e organizuar në harmonizimin pothuaj deri në kufijtë e perfeksionit të të gjithë elementëve përbërës, ç’ka është produkt i një arsyetimi të peshuar gjatë, shumë më parë se artisti të na sjellë në trajtën e lëndës artistike, përjetimin e tij shpirtëror, ndjesitë apo emocionet që e “urdhërojnë” dhe udhëheqin në procesin krijues.

Talenti dhe mjeshtëria e vizatimit si një prej dhuntive të veçanta të Shaban Hysës, i japin atij bazën mbi të cilën vjen e formohet artisti me gjithë kompleksitetin e elementëve të domosdoshëm, madhështinë e të cilit e gjejmë në pothuaj të gjithë veprën e pasur që ka lënë, e që është ndër ne sot në një farë mënyre jeta e tij e pambaruar, jeta që vazhdon, një privilegj i artistëve, të cilët, ndryshe prej njerëzve të zakonshëm, kanë edhe jetën e veprës së tyre, e cila është e pakohë.

Që prej vizatimeve të para e skicave të thjeshta e deri tek tablotë e përmasave të mëdha, nga portreti e deri tek kompozimet monumentale, nga natyra e qetë e tek peizazhet mahnitës, nga detaji më periferik i skenografisë së një vepre skenike e deri tek shumëllojshmëria e motiveve dhe e ngjyrave të kostumografisë, që janë padyshim kontribute fondamentale të tij të një vlere të veçantë në të gjithë fondin tonë kombëtar të etnografisë, shfaqet piktori meditativ e lakonik i linjave elegante, por edhe mjeshtri i harmonisë së ngjyrave dhe i karakterizimit psikologjik të veprës me një peshë imponuese.LEXO EDHE:  PD-LSI rrëzojnë sërish Vangjush Dakon

LEXO EDHE:  Propozimi i PD për Reformën Zgjedhore/ Hajdari: Nuk mund t’i kërkojmë para shqiptarëve, jemi të varfër

Por,  po aq na vjen edhe skenografi novator e modern, i një cilësie mjeshtërore në ruajtjen dhe harmonizimin e raporteve të vëllimit dhe hapësirës nga njëra anë, dhe kostumografi elegant e plot shije nga ana tjetër, që na plotësojnë në këtë mënyrë portretin e Shaban Hysës si artist në gjithëkuptimshmërinë e këtij përcaktimi, me një profil shumë të spikatur dhe lehtësisht të dallueshëm për nga individualiteti.

Ndër disa vepra të tij, që kam fatin t’i kem në koleksionin tim dhe që po jua bëj të njohura duke i publikuar sot edhe për ju, më të veçantat e më të rëndësishmet për mua janë dy prej tyre.

Dhe kjo jo vetëm prej faktit se në ato dy punë artisti zgjodhi të kishte për model dhe frymëzim vajzën time, por, më shumë ngaqë ato janë në fakt edhe dy punët e fundit të tij, të mbetura të pambaruara e ku ai ka lënë përjetësisht mbi telajo një emocion dhe përjetim krejt unik, gjë që duket jo vetëm në mënyrën e konceptimit, por edhe për këndvështrimin, për thellësinë dhe horizontin që u jep atyre.

Duke i parë ato punë sot, 16 vjet  më pas që prej kur piktori nuk pati më mundësi të përdorte penelin e të hidhte ngjyrat mbi to, në të gjithë lirizmin që i dominon, gjen edhe një përmasë metafizike deri në trajtën e ontologjisë në trajtimin artistik të tyre, që iu jep veprave një vlerë të veçantë, pasi nuk e gjejmë këtë element kaq të dukshëm në vepra të tjera të piktorit.

Edhe pse ato janë dy punë të pambaruara, në fakt janë një vepër, e cila ne vjen e pambaruar siç ndodh me shumë vepra të piktorëve të mëdhej, të cilët edhe jetën e kanë si veprën e tyre; të pambaruar, të pakryer. E kanë gjurmë vazhdimësie.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Si ta lexojmë trimërimin e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Nga

Ditët e fundit, kryetari ende në detyrë i PD Lulzim Basha  është shfaqur i trimëruar. Me tone të ngritura, me zë të ashpër, që nga e hëna në Parlament, Lulzim Basha dha shenja se ishte bërë trim.

Janë ato momentet e zakonshme kur ai bërtet dhe ulëret, duke dashur të tregojë forcë. Për më tepër edhe Edi Rama i hedh një grusht me miza, sidomos kur i zgjat seancat nga 48 orë, thjesht dhe vetëm që të përballet në të njëjtën orë me Foltoren e demokratëve të Sali Berishës. Por përtej fjalëve të gjata në Parlament, ka pasur mbledhje Kryesie, qëndrime të ashpra të Lulit,

kërcënime me përjashtime, mbledhje strukturash, dalje nëpër televizione, në çdo moment që ka mundur,deri edhe në mediat më periferike, është gati të flasë dhe për portalet thjesht dhe vetëm të jetë live në të njëjtën kohë me Foltoren e Berishës dhe të mbajë qëndrime, të jetë i ashpër, të tregojë që është stoik, i palëkundur, që situatën e ka nën kontroll e të tjera si këto.

Në fakt kjo është loja mediatike që po bën Lulzim Basha i cili po përpiqet me çdo kusht të tregojë siguri dhe nga ana tjetër autoritet të plotë mbi partinë dhe të garantoj opinionin publik se ai ka mbështetjen e shumicës.

Për këtë bën mbledhje me kryesi, ku shumicën i ka të emëruar, të gjithë sekretariatin për shembull apo krerët e komisioneve parlamentare dhe del e shfaq rezultatin. Gjithashtu mbledh kryetarët e degëve, ku më shumë se gjysma nuk i shkojnë, por edhe atje shpall fitoren, gjithmonë me shifrat e përsëritura të tij, e mbështesin 90, 95 apo edhe 105% në struktura, në Kryesi në Këshillin Kombëtar, por nga ana tjetër qëndron gjithë kohës në zyrë i vetëm këshillohet vetëm me Gazin dhe asnjë hap tjetër.

Si ta lexojmë Lulzim Bashën?

Është lehtësisht i lexueshëm me këto sjellje. Ata që kanë të paktën memorie politike, mund të bëjnë një retrospektivë të ngjarjeve.

Kujtojmë këtu 2019-tën: S’do ketë zgjedhje. Përballje në çdo qëndër votimi. Luftë tha Lulzim Basha për zgjedhjet lokale.Në fakt zgjedhjet u bënë, i la të gjitha Bashkitë, dje tha dhe që nuk ishte bërë pishman.As luftë nuk pati dhe asgjë nuk ndodhi. Mori klarinetën Luli, këndoi dhe kaq ndodhi.

LEXO EDHE:  Video-Nuk ndalet Berisha/ Mesazh për demokratët

LEXO EDHE:  Floriana Garo fton të rinjtë të mos ikin: Të ndërtojmë të ardhmen në Shqipëri! 

Më pas dogji mandatet. Tha s’ka kthim pas.Të dalim nga sistemi, Rama ka rënë. Ngeli me gisht në gojë. Ata që kanë më shumë memorie le t’i kujtojnë te çadra kur thoshte: “Dilni, thyjuni xhamat, bjeruni me grusht, revoltë kudo, protesta, kërcënime në çadër 3 muaj u mbyllën dhe në fund u puth me Edi Ramën, mori gjysmën e qeverisë, shkoi në zgjedhje humbi dhe kaq.

Më tej, kujtojmë reformën administrative ku nuk u përfshi, reformat zgjedhore, reformën në drejtësi që kërcënonte senuk do kalonte e të tjera si këto.

Pra Lulzim Basha në momentin kur trimërohet është i mbaruar. Për ata që kuptojnë paksa nga politika, Luli bëhet trim në momentin kur është i dhj*rë por krenar. Pikërisht ky është momenti më sinjifikativ i Lulzim Bashës, i dhj*erë por krenar dhe atëherë fillon dhe e ngre zërin, kërcënon, bërtet, ulërte, kërkon të tregohet i fortë por nuk tregon gjë tjetër, thjesht dhe vetëm se Luli ka mbaruar.

Dhe ata që duan ta lexojnë bëjnë mirë të kujtojnë ngjarje të tjera po të duan, ndoshta Unazën, Teatrin, kauzat e opozitës që Lulzim Basha i la rrugës apo i humbi pikërisht duke ngritur zërin deri në momentet e fundit. Sapo Luli ngrinte zërin dhe kërcënonte, kaoza dështonte.

Prandaj dhe në këtë rast, Luli është i humburi i gjithçkaje dhe po e ngre zërin thjesht dhe vetëm në përpëlitjet e tij të fundit./CNA.al

“Përvjetori i dashurisë”/ “Hija e zezë” që vijon të përndjekë Bashën

Rreth një vit nga djegia e mandateve/ Çfarë fitoi Lulzim Basha?

50 hijet e Lulzim BashësTradhëtia e radhës/ Zbulohet fakti i dytë që Basha u ul në tryezë me Ramën

Një muaj nga katastrofa elektorale e Lulzim Bashës

Basha, në çadër apo në zgjedhje

Gjashtë “dhuratat” që Basha i bëri Ramës dhe tradhëtitë ndaj demokratëve

Dyfytyrësia e Lulzim Bashës me demokratët/ Deklarata që “fundos” kreun e PD

Video- Basha si ‘rekordmen’ i dështimeve, 7 çështjet që e fundosën kreun e PD

“Çmenduria” politike e Lulzim Bashës/ Për çfarë shërbyen mbi dy vite bojkot

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Ilir Levonja/ Lufta idiote e Lulit

Publikuar

-

Nga

Në fillim tha se, çështja Berisha kishte qënë një nga vendimet më të vështira në karrierën e tij. Pra për të pezulluar atë pas shpalljes non grata nga Amerika. Megjithëse doli krejt tinëzisht në një video konferencë, gjoja i rënduar mendërisht, i vrarë shpirtërisht.

I tillë për faktin se ky Sali Berisha është themeluesi, memoria dhe historia e Partisë Demokratike etj. Tani po del me tjetër version, se ky Berisha është faqja e zezë e Partisë Demokratike. Kujt t’i besosh? Liderit të parë që përmend themeluesin, memorien, historinë? Apo liderit që të thotë se disponon plot dosje korrupsioni a krimi të themeluesit të partisë? Çfarë naiviteti politik! Çfarë strategjie idote. Ka plot dosje korrupsioni dhe krimi, kundër Saliut, i disponon vetëm ky.

Madje të tillë janë edhe ata që mbushin Foltoren në këtë rrugëtimin e ri që kaq të domosdoshme e kishte për kohën, kjo dëm demokracia jonë. Nga ana tjetër nuk ka mbetur këmbë humbësi duke ulëritur studiove se radhitja në krahë të Foltores, është direkt karshillëk kundër Amerikës. Dhe se nëse ndodh kjo Partia Demokratike nuk vjen kurrë në pushtet etj. Më keq akoma, sajon me Fiksin telenovela se si plotësohen formularë fallco për Kuvendin e 11 dhjetorit 2021. Dhe më idioteske akoma, është kërkesa për një Kuvend gjoja të vetëm të demokratëve, por jo në 11 dhjetor, kur e ka shpallur Saliu. Por në 18-të, kur e do ky. Një strategji skuthësh me pritjen për të marrë ndonjë përgjigje në favor të ekzistencës së tij. E thënë thjesht, po përpiqet të përfitoj diçka nga realiteti i humbur prej kohësh nga ai.LEXO EDHE:  Floriana Garo fton të rinjtë të mos ikin: Të ndërtojmë të ardhmen në Shqipëri! 

LEXO EDHE:  Pajtimi me kryetarin dhe rikandidimi i Berishës/ Genc Ruli: Basha m'i dëgjon këshillat

Eshtë krijesa më absurde që kurrë nuk ngjiti me opozitarizmin real që i duhet vendit. Një lloj Don Kishoti i cili më shumë i ka shërbyer makinerisë së pushtetit se sa opozitarizmit dhe demokracisë në vend. Ndërkohë që harron se sot interneti është një armë e fortë e vullnetit të lirë. Nuk ka mbetur këmbë demokrati pa bërë publike firmën e tij, kurse ky i quan fallco. Eshtë shumë e thjeshtë Lul, fillo një Foltore paralele. Sikur një, dy a tre të tilla, jo trembëdhjetë a katërmbëdhjetë. Ka marrë udhën kjo punë Lul. Madje do u sugjeroja gjithë atyre që ndjekin Foltoren dhe që vërtetë duan ndryshimin. Do u thosha se, është shërbimi më i madh që po i bëni vendit. Nëse forcat politike, vrasin sot proçesin, nesër mos prisni rezultate kur ndonjëri prej liderëve të bëhet kryeministër.

Ka shumë rëndësi që të vendosi vota, kolegjialiteti, jo delegimi nga lart. Dhëntë Zoti dhe kjo ndodh shumë shpejtë edhe tek Partia Socialiste. Kishim menduar se teknokratët që iu shkëputën diktaturës, do ishin model i shefave në këto vitet të tranzicionit. Në fakt po rezulton e kundërta, këta më të rinjtë që gjoja dhe kanë studiuar jashtë, janë më të këqijë se paraardhësit e tyre. Nuk e di se si do i përgjigjej këtij fakti, ta zëmë ish kryministri i Austrisë, thuajse versnik me kryeopozitarin tonë. Kishim një lider të absurdit dhe idjotizmit, një shallvarexhi që bën gallatë në Kuvend. Tani u bëmë me dy, kemi edhe Lulin. Humbe….,  hap krahun, justifikimet dhe ngujimet në karrike janë fytyra e dështimit. Ata që hapin krahun janë progresi, fisnikëria. Por pikërisht burrat e tillë i mungojnë vendit tonë.

LEXO TE PLOTE