Connect with Us

“Paska tradhtu Jozefinaaa!”/ Armir Shkurti “nuk mban” më: Ju këlysha që jeni ngjitur pas sumës së Lulit!

Politikë

“Paska tradhtu Jozefinaaa!”/ Armir Shkurti “nuk mban” më: Ju këlysha që jeni ngjitur pas sumës së Lulit!

Publikuar

-

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ka zbuluar sot se do të angazhohet në sërish në politikë, pas disa vitesh ndërprerje.

Gazetari Armir Shkurti ka komentuar reagimet e tipi “ Jozefina ka tradhtuar Lulin” ndërsa thekson se ata që rrinë pas Bashës janë duke pritur llokmën e tyre nëse PD vjen në pushtet.

Zbulohet surpriza/ Jozefina Topalli pjesë e Miss Universe Albania

Shkurti nënvizon se Basha ka ngordhur PD -në, ka dëbuar gjithë ADN- në demokrate duke e zëvendësuar me çdolloj çapaçuli të bindur.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari përshëndet lëvizjen e Topallit për të cilën thotë se është antikomuniste dhe demokrate dhe nuk ka bir nëne që e ve në dyshim.

 

Jaaaa meeee! Paska tradhtu Jozefinaaa!! U habisa una. Ene u futa me pa se ku e paska . Qyyyqaaa! Po boka parti pa i mor leje Luliiit! Me demek paska tradhtu Lulin Jozi? e , ose LULEDELET po thonë se e paska hudh Edi diversonte kundër Luuuliiit!
O na rrufshi !!!!
Ju këlysha që jeni ngjitur pas sumës së Lulit! Ju që si garash jeni rreshtuar tek starti, me jargë në gojë prej llokmës që ju pret po erdhi Luli në pushtet! Me ëndrrën të kapni doganën, tatimin, qarkullimin rrugor… dmth çdo skutë ku ka lekë! Ashtu si çdo rracë , kur vjen puna te kocka nuk falni as këlyshin tuaj e as zotin tuaj. Kafshoni këdo. Me Jozefinën ka rrezik kocke!!
Që Basha ka ngordhur PD -në, ka dëbuar gjithë ADN- në demokrate duke e zëvendësuar me çdolloj çapaçuli të bindur, ky nuk është problem! Që Basha ka shuar çdo protestë dhe neutralizuar çdo rrezik për pushtetin e Ramës, ky është “modernizëm” për luledelet! Që Luli ia dorëzoi pushtetin absolut Edvinit, duke dalë pa plan e strategji nga kuvendi, as kjo nuk mërzit njeri! Që para 16 muajsh Lulzimi i fali 100% pushtetin lokal Rlindjes, as kjo nuk trazon luledelet.
Alarm dhe sulm është kundër demokratëve! Po krijoi parti Jozefina zvogëlohet tasi!!
A ke parë ndonjëherë gjel të vrasë skifterin që po e sulmon për ta ngrënë? Jo! Se gjeli vret gjelin. Se lufta brenda llojit është më e egra në këtë planet!

Procesi farsë i përzgjedhjes së kandidatëve/ Si u tall Basha me Salianjin & CoPD – për fat të keq – e nisi jetën sipas modelit komunist “kur themi partia nënkuptojmë Leninin, kur themi Lenini nënkuptojmë partinë”. Asnjëherë PD nuk u bë dot parti e stilit të djathtë, parti e ideve, demokracisë së brendëshme, lirive të mendimit dhe fraksioneve. Por, nëse nën udhëheqjen e Sali Berishës dhe specifikave të kohës ( opozita ’97 -‘ 05 dhe pushteti ’05 – ’13) ky stil i majtë edhe mund të justifikohej deri diku, ai humbi plotësisht kuptimin në erën Basha. Sidomos kur ky filloi “reformimin” e partisë ala Rama: duke djegur në “inceneratorin” e Republikës së Re gjithë trashëgiminë e PD , për të cilat heshtur por qartë u la të kuptohet se janë ” të korruptuar”. Madje drejtues lokalë iu ofruan në tepsi argjendi Ramës për ti kalur në burg. Pra Lulzim Basha asgjësoi cilindo faktor që mblidhte vota dhe mobilizonte demokratë. Si mundet që “avukati i madh” ardhur nga Hollanda të drejtonte si sekretar partie kooperative?

Rezultati?
PD humbi
1- zgjedhjet lokale 2015,
2 – Pas “çadrës” dhe martëveshjes me Ramën humbi zgjedhjet e përgjithshme ’17,
3 – Humbi zgjedhjet e Dibrës edhe pse kryetari socialist u largua pas një skandali të turpshëm,
4 – humbi 100% zgjedhjet lokale ’19!!!!
Tani lukunia e kockave tatim- dogana- polici është prehur për një rrotacion që rrjedh prej një ligjësie të vetvetijshme. Siç vjen dimri e behari. Dmth, meqë mot bëhen 8 vjet në pushtet për Ramën, ky do të bjerë, siç hurma e pjekur do të bjerë vetvetiu nga pema. E teksa ia kanë ngulur sytë hurmës e goja lëshon jargët e tretjes…na shfaqet kjo Jozefina!!
Ham- ham- ham!!!
Mirë këta luledelet e tatimdoganpolicisë. Po këta të tjerët që janë gazuar për pasion nëpër protestat e shitura të Lulit? Për ta mjafton logo PD. “A është kryetar i PD Luli? Është! Atë ka lënë doktori dhe ne atij i shkojmë qorrazi nga pas”! Militantët qorra! Hidhi m¥t, (nga ai që kanë ndërmjet dy veshëve) dhe shkruaj “mjalt” – e hanë! As e vrasin m¥tin që kanë brenda kafkës.

“Ndryshimi jo për të ndërruar karriget”/ Topalli mesazh Bashës: Le të bëjë një “sakrificë” të vogël, nëse do ndryshim

Nejse! Unë e përshëndes lëvizjen e znj.Topalli! Që është antikomuniste dhe demokrate nuk ka bir nëne që e ve në dyshim. A ka mëkate? “Kush ka më pak të shtjerë gurin e parë” – tha Krishti. Dhe, po qe puna për mëkatin e tradhëtisë, mos e lyp as te Jozefina as te të tjerët! Këta, siç edhe ne, na tradhëtoi Lulëzim Basha! Ai e ktheu PD-në e themeluar edhe nga familja ime në vitin ’90 , duke rrezikuar edhe jetët, në një sekt familjar, pjesë të ESTABLUSHMENTIT.
Nëse të djathtët organizohen, ashtu si Topalli me të sajët, E DJATHTA ka shansin e saj. Jo vetëm të përmbysë Rilindjen, por edhe – më në fund – të formojë një TË DJATHTË me INDIVIDIN dhe jo RRESHTIN, me IDE DHE FRAKSIONE dhe jo DISIPLINË E BINDJE.
Do mërzitet ndoshta Rama me Lulin. Do qajnë edhe luledelet e prefur për rrotacionin e “kafeve” e “zarfave”. Por të paktën do të lindë një shpresë reale për ndalimin e totalitarizmit dhe perversitetit politik , hyrjen në demokraci dhe ndërtimin e një tregu të ekuilibruar politik”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Prova për vaksinën/ Britania do të infektojë vullnetarë me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me koronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell njofton nga Londra.

Në të gjitha provat aktuale të vaksinave të koronavirusit, vullnetarëve u jepet vaksina e mundshme – ose një placebo – dhe pastaj pritet derisa një numër i konsiderueshëm i tyre ekspozohet ndaj virusit gjatë jetës së tyre të përditshme. Kjo mund të zgjasë me muaj ose vite.

Qeveria Britanike njoftoi këtë javë se planifikon të fillojë provat e ashtuquajtura ‘sfidë njerëzore’ – duke infektuar qëllimisht vullnetarë të rinj dhe të shëndetshëm me virusin për të përshpejtuar zhvillimin e vaksinave. Disa njerëz kanë dalë deri tani vullnetarë.

Shumë njerëz (po) po vuajnë. Dua që kjo pandemi të marrë fund. Çdo ditë që kalon, rastet shtohen, më shumë njerëz po vdesin. Dhe nëse kjo provë e vaksinës mund të nënkuptojë se kjo periudhë traume për gjithë botën do të mbarojë më shpejt, unë dua të ndihmoj. Dua të jem pjesë e kësaj përpjekjeje“, thotë vullnetarja Danica Marcus.

“Personalisht, nuk mund ta lejoj këtë mundësi për të bërë diçka, të më kalojë kur jam shumë më pak i rrezikuar se njerëzit e tjerë“, thotë vullnetarja Alastair Fraser-Urqhart.

Qeveria ka në plan të investojë më shumë se 43.4 milionë dollarë për këtë provë. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mund të jetë domethënëse.

Ka një histori shumë të gjatë të përdorimit të kësaj metode për zhvillimin e një numri vaksinash, si për shembull vaksinat e kolerës dhe tifos“, thotë zëdhënësja e OBSH-së, Margaret Harris.

Megjithatë, OBSH-ja ka shprehur disa shqetësime.

LEXO EDHE:  Pse Luli ndryshoi ditën e festës zyrtare të PD-së?

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli: Opozitë zgjohu, boll pushove

“Vullnetarët duhet të japin pëlqimin e plotë dhe duhet të zgjidhen në një mënyrë që minimizon rrezikun ndaj tyre. Sepse po i ekspozon njerëzit ndaj një virusi për të cilin nuk kemi mjekim”, thotë zonja Harris.

Infeksionet, shtrimet në spital dhe vdekjet nga koronavirusi po rriten ndjeshëm në shumë vende të botës. Një vaksinë mbetet shpresa më e mirë për çdo kthim në normalitet.

Aktualisht nuk kemi një mënyrë për të ndalur transmetimin. Dhe nuk kemi as kapacitetin financiar për të dhënë për të gjithë popullatën që ka nevojë për mjekim trajtime të shumëfishta me antitrupa, steroide etj, si ato që mori Donald Trump. Kostoja është mjaft e lartë për këto lloj trajtimesh. Nuk kemi vaksinë. Dhe për këtë arsye, duhet të kontrollojmë përhapjen e këtij virusi – jo vetëm ta menaxhojmë, por edhe ta përmbajmë atë”, thotë Doktor Sterghios Moschos, i Universitetit Northumbria.

Presidenti Trump kohët e fundit u shtrua në spital dhe mori trajtim pasi doli pozitiv për virusin që shkakton sëmundjen COVID-19.

Synimi fillestar i ekipit britanik të kërkimit do të jetë të zbulojë sa është sasia më e vogël e virusit që mund të shkaktojë infektimin me COVID-19, duke përdorur doza të kontrolluara të virusit. Nëse miratohet nga rregullatorët dhe një komision etike, shpresohet që prova e plotë të fillojë në maj 2021 – akoma shumë muaj larg./VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Bardhi nxjerr “zbuluar” Ramën/ Këmbana e alarmit po bie çdo ditë!

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka publikuar një video ku paraqet fjalimet e kryeministrit Edi Rama dhe i ballafaqon me vdekjen e 53-vjeçarit nga Ndroqi, Lutfi Çekiri i cili për 3 ditë kërkonte serum sa tek QSUT dhe tek Trauma.

Bardhi thekson se këmbana e alarmit po bie çdo ditë pasi shëndetësia është dështim i rëndë i Ramës.
Ai shton se për shkak të paaftësisë dhe papërgjegjshmërisë së qeverisë, familjet shqiptare po paguajnë shtrenjt.

“Shëndetësia është një nga dështimet më të rënda të Edi Ramës. Paaftësia, papërgjegjshmëria, vjedhja me koncesione e PPP po paguhen shumë shtrenjtë nga familjet shqiptare.
• Ilaçet nuk janë të sigurta.
• Sistemi është i rrënuar.
• Stafet mjekësore janë të keqpaguar. Shëndetësia falas nuk ekziston.
• Qytetarët harxhojnë mbi 300 milionë euro në vit tek privati.

LEXO EDHE:  PD publikon platformën me 17 faqe për garantimin e zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli: Opozitë zgjohu, boll pushove

Në video, Edi Rama vs. E Vërteta e qytetarit që humbi jetën duke kërkuar një serum nëpër spitale! Këmbana e alarmit po bie çdo ditë! Denonco, shpërndaje këtë video”, shkruan Bardhi në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vemjet dhe xhepistat e PD”/ Kandidati i Bashës që nuk mori mandatin, sulm ndaj Pollos, Bozdos & Co

Publikuar

-

Nga

Marin Suli, kandidati i kreut të PD Lulzim Basha, i cili nuk mori mandatin e deputetit ka sulmuar Genc Pollon, Enno Bozdon & Co.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Suli shprehet se nuk arrin t’i kuptojë ata që i vodhën dhe siglën PD para ca vitesh, duke i cilësuar si vemjet dhe xhepistat e PD.

“Të tërë i kuptoj që kanë opinion dhe bën mirë apo keq kushdo ish funksionar i lartë i PD, që bën ndonjë parti a i bashkohet ndonjë partie, po këta ish vemjet dhe xhepistat e PD që i vodhën dhe siglën PD para ca vitesh dhe as votat e grave që kanë në shtëpi nuk morën s’ i marr vesh?
Më ndihmon dot njeri të më ndriccojë se jam shumë i errët në mendime?”, shkruan Suli./CNA.al

LEXO TE PLOTE