Connect with Us

Koronavirusi “gjunjëzon” botën/ Regjistrohen rreth 43 milionë të infektuar, humbin jetën mbi një milion njerëz

Bota

Koronavirusi “gjunjëzon” botën/ Regjistrohen rreth 43 milionë të infektuar, humbin jetën mbi një milion njerëz

Publikuar

-

Prej disa muajsh koronavirusi vijon të mbajë “të mbërthyer” gjithë botën.

Gjatë javëve të fundit vihet re një rritje e numrit të personave të infektuar me Covid. Deri tani në gjithë botën janë regjistruar 42,829,950 persona të infektuar.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijojnë të qendrojnë në krye të listës për numrin më të madh të personave të infektuar duke arritur në 8,602,872 persona. Më pas renditet India me 7,864,811 të infektuar duke u pasuar nga Brazili me 5,380,635 persona të infektuar.

Rusia ka regjistruar 1,503,652 të infektuar ndërsa Franca 1,130,081. Më tej renditet Argjentina me 1,081,336 dhe Spanja me 1,046,132.

Përveç rasteve të të infektuarve është rritur edhe numri i personave që kanë humbur betejën me Covid, duke shënuar 1,152,054 viktima në gjithë botën.

SHBA kryeson listën me 225,061 viktima duke u pasuar nga Brazili me 156,903. Më  pas renditet India me 118,534 viktima, Meksiko me 88,743 , Anglia me 44,986 , Italia me 37,338, Spanja me 34,752 dhe Franca me 34,673 viktima. Ndërkohë, 31 707 974 persona janë shëruar nga virusi ndërsa ende vazhdojnë trajtimin 10 138 824 raste aktive./CNA.al

 Shifrat e të infektuarve

8,602,872 US

7,864,811 India
5,380,635 Brazil
1,503,652 Russia
1,130,081 France
1,081,336 Argentina
1,046,132 Spain
1,007,711 Colombia
886,800 Mexico
886,214 Peru
857,050 United Kingdom
714,246 South Africa
568,896 Iran
525,782 Italy
502,063 Chile
451,707 Iraq
434,798 Germany
398,815 Bangladesh
389,712 Indonesia
370,028 Philippines
361,801 Turkey
353,723 Ukraine
344,875 Saudi Arabia
327,895 Pakistan
309,413 Israel
305,409 Belgium
297,431 Netherlands
255,373 Czechia
253,688 Poland
218,166 Canada
209,648 Romania
194,461 Morocco
161,635 Ecuador
158,089 Nepal
140,779 Bolivia
131,170 Qatar
128,515 Panama
125,123 United Arab Emirates
124,527 Dominican Republic
121,635 Kuwait
118,686 Portugal
112,932 Oman
110,594 Sweden
110,402 Kazakhstan
106,397 Egypt
104,632 Guatemala
103,653 Switzerland
103,088 Costa Rica
97,093 Japan
92,858 Ethiopia
92,823 Belarus
92,724 Honduras
91,131 China
89,142 Venezuela
80,811 Austria
79,975 Bahrain
77,837 Armenia
71,503 Moldova
69,906 Lebanon
65,200 Uzbekistan
61,930 Nigeria
59,247 Hungary
59,043 Paraguay
57,970 Singapore
56,108 Ireland
56,013 Libya
55,880 Algeria
55,750 Kyrgyzstan
53,087 Jordan
50,442 West Bank and Gaza
49,959 Azerbaijan
49,721 Kenya
48,799 Tunisia
47,690 Ghana
44,774 Burma
43,843 Slovakia
40,863 Denmark
40,833 Afghanistan
39,758 Bosnia and Herzegovina
39,486 Serbia
37,562 Bulgaria
36,380 Croatia
32,585 El Salvador
30,782 Greece
28,431 Georgia
27,520 Australia
26,565 Malaysia
26,394 North Macedonia
25,836 Korea, South
22,950 Slovenia
21,570 Cameroon
20,429 Cote d’Ivoire
19,157 Albania
17,843 Norway
17,263 Kosovo
16,968 Madagascar
16,629 Montenegro
16,117 Zambia
15,551 Senegal
14,848 Finland
13,742 Sudan
12,851 Luxembourg
12,660 Namibia
11,895 Mozambique
11,635 Guinea
11,443 Uganda
11,421 Maldives
11,143 Congo (Kinshasa)
10,776 Tajikistan
10,184 Lithuania
9,026 Angola
9,015 Haiti
8,919 Gabon
8,714 Jamaica
8,322 Cabo Verde
8,269 Zimbabwe
7,872 Sri Lanka
7,663 Mauritania
6,566 Cuba
6,410 Bahamas
5,923 Botswana
5,887 Malawi
5,847 Eswatini
5,530 Djibouti
5,503 Trinidad and Tobago
5,498 Malta
5,434 Nicaragua
5,359 Syria
5,253 Congo (Brazzaville)
5,166 Suriname
5,079 Equatorial Guinea
5,060 Rwanda
4,862 Central African Republic
4,678 Latvia
4,448 Iceland
4,411 Estonia
4,038 Andorra
3,994 Guyana
3,897 Somalia
3,736 Thailand
3,659 Gambia
3,472 Mali
3,444 Cyprus
3,106 Belize
2,883 South Sudan
2,807 Uruguay
2,557 Benin
2,444 Burkina Faso
2,403 Guinea-Bissau
2,345 Sierra Leone
2,187 Togo
2,060 Yemen
1,940 Lesotho
1,935 New Zealand
1,434 Chad
1,393 Liberia
1,215 Niger
1,168 Vietnam
940 Sao Tome and Principe
819 San Marino
712 Diamond Princess
583 Papua New Guinea
557 Burundi
550 Taiwan*
517 Comoros
509 Tanzania
461 Eritrea
435 Mauritius
365 Liechtenstein
340 Bhutan
338 Mongolia
296 Monaco
287 Cambodia
227 Barbados
153 Seychelles
148 Brunei
124 Antigua and Barbuda
73 Saint Vincent and the Grenadines
54 Saint Lucia
38 Dominica
33 Fiji
29 Timor-Leste
28 Grenada
27 Holy See
24 Laos
19 Saint Kitts and Nevis
10 Western Sahara
9 MS Zaandam
4 Solomon Islands

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

CDC: Të vaksinuarit mund të mos mbajnë maska

Publikuar

-

Nga

CDC: Të vaksinuarit mund të mos mbajnë maska

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) këshilluan të enjten se për amerikanët e vaksinuar plotësisht nuk do të jetë e nevojshme të mbajnë maska përjashta si dhe mund t’i shmangin ato edhe në pjesën më të madhe të ambienteve të mbyllura. Përditësimi nga ana e agjencisë do të mundësojë rikthimin tek normaliteti.

CDC-ja tha gjithashtu se për njerëzit e vaksinuar plotësisht nuk do të jetë e nevojshme të ruajnë distancën fizike në shumicën e mjediseve. Agjencia shpreson që udhëzimi të nxisë edhe më shumë amerikanë që të vaksinohen.

Udhëzimi i rishikuar është një hap i rëndësishëm drejt rikthimit tek jeta normale para pandemisë. Megjithatë agjencia rekomandon që personat e vaksinuar të vazhdojnë të mbajnë maska në aeroplane, trena, në aeroporte, qendra masive tranziti, si dhe vende spitale a poliklinika.

CDC-ja tha se njerëzit e vaksinuar plotësisht megjithatë duhet të mbajnë maska kur një gjë e tillë kërkohet nga ligjet federale, shtetërore, lokale, apo territoriale si dhe t’u përmbahen rregulloreve për bizneset apo udhëzimeve në vendin e punës.

LEXO EDHE:  Europa në izolim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

LEXO EDHE:  Europa në izolim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri

Në fund të muajit prill, CDC-ja udhëzoi që njerëzit e vaksinuar plotësisht mund të kryenin aktivitete në natyrë pa maska, por rekomandoi që ata të vazhdojnë ta përdornin maskën në hapësirat e tjera publike./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

BE: Rusia po përpiqet të përvetësojë pjesë të Ukrainës lindore

Publikuar

-

Nga

Zyrtarë të Bashkimit Evropian kërkuan që blloku t’i përgjigjet më fuqishëm agresionit rus ndaj Ukrainës, duke paralajmëruar se qëllimi përfundimtar i Moskës është të përvetësojë pjesë të Ukrainës lindore.

Paralajmërimi vjen në një raport të shkruar nga zyra diplomatike e BE-së, që u shpërnda në fillim të kësaj jave midis vendeve anëtare të BE-së dhe u rishikua nga Radio Evropa e Lirë.

Rusia ka aneksuar gadishullin ukrainas të Krimesë në vitin 2014 dhe që nga ajo kohë mbështet separatistët që luftojnë forcat qeveritare në lindje të Ukrainës.

Konflikti në këtë zonë ka lënë mbi 13,000 njerëz të vrarë dhe ka zhvendosur mbi një milion.

Së voni, Rusia po ashtu ka vendosur mbi 100,000 trupa dhe armatim të rëndë në rajonet kufitare me Ukrainën.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka kërkuar dhe fituar mbështetjen e Perëndimit përballë kërcënimeve ruse dhe Moska përfundimisht i ka tërhequr disa nga forcat e saj.

Dokumenti i BE-së, i parë nga REL dhe i quajtur “Dokumenti i opsioneve: Veprimet e BE-së për të forcuar qëndrueshmërinë e Ukrainës dhe për t’iu përgjigjur përshkallëzimit të mëtejshëm potencial”, rekomandon një seri hapash që blloku mund t’i ndërmarrë, përfshirë ndihmën për Ukrainën, për të ulur varësinë e saj energjetike nga Rusia, dhe mbështetjen për përpjekjet e Kievit “për të trajtuar kërcënimet hibride, përfshirë luftimin e kërcënimeve kibernetike dhe dezinformimin”.

LEXO EDHE:  Covid-19 në Kosovë/ Katër viktima gjatë 24 orëve të fundit

LEXO EDHE:  40 refugjate humbin jeten ne brigjet e Lampeduzes

Dokumenti u lëshua nga Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm. Ai po ashtu paralajmëron se Moska po përpiqet të përvetësojë zona të Ukrainës lindore, që janë pjesë e rajonit të Donbasit, duke organizuar zgjedhje të paligjshme dhe duke lëshuar pasaporta për vendasit.

Dokumenti bën thirrje për të ndihmuar Ukrainën edhe në përpjekjet e saj për vaksinimin e popullatës kundër koronavirusit, në mënyrë që të shmanget dobësimi i mëtejshëm i vendit nga kriza e zgjatur shëndetësore dhe socio-ekonomike.

Dokumenti pritet të zyrtarizohet nga Shërbimi i Veprimit të Jashtëm në javët e ardhshme./REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vjosa Osmani takon presidentin slloven/ “Kufijtë e Kosovës janë përcaktuar në vitin 2008”

Publikuar

-

Nga

Pas më shumë se një orë takim me presidentin slloven, Borut Pahor, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se pret nga Sllovenia që të vazhdojë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes dhe arsimit. Në lidhje me kufijtë e Kosovës, znj. Osmani ka thënë se ata janë përcaktuar në vitin 2008, ndaj tani duhet të diskutohet për çështje aktuale.

“Kufijtë tonë janë përcaktuar në vitin 2008. Kosova do të ulet në tavolinë për të trajtuar tema që janë të rëndësishme për vendin tonë”, tha ajo.

Vjosa Osmani dhe homologu i saj slloven kanë diskutuar për përgatitjet e nevojshme për procesin e Brdu-Brijuni dhe nevojën për përshpejtimin e procesit të integrimit evropian të Kosovës. Znj. Osmani ka kërkuar mbështetje për vaksinat kundërt COVID-19.

“E sigurova presidentin qe Kosova e ka prioritet integrimin evropian. Reformat që duhet të ndërmerren nuk i shohim si të imponuar por për nevojën e qytetarëve tanë. E potencuam qartë që Kosova i ka plotësuar kriteret për liberalizimin të vizave. Jo që ka plotësuar kriteret, por dyfishin e tyre. Është një pritje e gjatë dhe i mbetet BE-së të mbajë premtimin. E njoftova presidentin për faktin që akoma kemi nevojë për mbështetje sa i përket vaksinave. Shpresoj qe Sllovenia që ndihmojë Kosovën, sepse siç thotë edhe populli ynë “miku i mirë gjendet në ditë të vështira”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Lehtësimi i masave/ Manastirliu: Do jetë me pikatore, duhet të jemi të kujdesshëm

LEXO EDHE:  Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ 9 viktima dhe 176 të infektuar me Covid në 24 orë

Në konferencën e përbashkët për media, presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor ka deklaruar se do të këshillohen mbi vështrimet dhe perspektivën evropiane.

“Do të provojmë të shohim se a mund të themi diçka më optimiste sa i përket perspektivës evropiane të shteteve të Ballkanit. Në aspektin e paqes dhe sigurisë, në zonën e Ballkanit Perëndimor është me rëndësi që të vihet deri në një qëndrim të BE-së se zgjerimi është domosdoshmëri gjeopolitike e karakterit primar. BE duhet të përshpejtojë këtë proces dhe ta shohë këtë hapësirë si tërësi”, tha ai. Euronews.

LEXO TE PLOTE