Connect with Us

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për javën e ardhshme

Sociale

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për javën e ardhshme

Publikuar

-

Harroni ditët me diell/ Moti bën kthesën e papritur

Dita e hënë parashikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Shërbimi Meteorologjik parashikon reshje shiu me intensitet të ulët në pjesën veriore të vendit deri në mesditë.

Dita e martë mot me kthjellime dhe vranësira, reshje shiu me intensitet të ulët në veriperëndim-perëndim të vendit. Në mbrëmje reshjet shiut do të shtrihen përgjatë vijës bregdetare me intensitet të ulët.

Dita e mërkurë parashikohet me reshje shiu që në orët e para të 24-orëshit me intensitet mesatar e lokalisht përgjatë vijës bregdetare e ultësirës perëndimore reshje me intensitet deri të lartë. Reshje në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar më shkarkësa elektrike. Gjatë ditës reshjet e shiut mbeten prezente të herpasherëshme por humbasin intensitet.

Dita e enjte dhe e premte parashikohet të kenë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat gjatë orëve të para të 24-orëshit do të pasohën nga reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit lokal përgjatë vijës bregdetare.

LEXO EDHE:  Rrëfehet Yuri Kim/ Si i kam marrëdhëniet me qeverinë dhe me presidentin Meta

Era do të jetë nga kuadrati i Perëndimit me shpejtësi mesatare 1-7m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare ditën e martë dhe të mërkurë do të fitojë shpejtësi deri në 15m/sek./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vranësira të dendura dhe shira/ Si ndryshon moti në orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Vranësira të dendura dhe shira/ Si ndryshon moti në orët në vijim

Vendi ynë është “zgjuar” sot nën ndikimin e masave të paqëndrueshme atmosferike.

Në mesnatën e sotme nisin reshjet e shiut me intensitet të lartë dhe mesatar në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektirke në pjesën më të madhe të vendit, ben te ditur Sherbimi Meteorologjik Ushtarak.

Reshjet do të vijojnë deri në orët e pasdites dhe më pas parashikohet gradualisht përmirësimi i kushteve atmosferike ku reshjet do të humbasin intensitet dhe do të mbeten lokale e të dobta në formë pikash.

Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 1-10m/s nga kuadrati i jugut dhe valëzim në dete deri 0-1 ballë.

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga koronavirusi/ Humbin jetën katër persona

LEXO EDHE:  Rrëfehet Yuri Kim/ Si i kam marrëdhëniet me qeverinë dhe me presidentin Meta

Temperaturat gjatë ditës së nesërme do të vijojnë në vlerat e ditëve të fundit ndërsa për ditën e Diel pritet rënie e tyre për shkak të reshjeve të shiut./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sondazhi i OKB/ Shqiptarët më pesimistë se bota, 46% presin të jenë më keq se sot në vitin 2045

Publikuar

-

Nga

Sondazhi i OKB/ Shqiptarët më pesimistë se bota, 46% presin të jenë më keq se sot në vitin 2045

Shqiptarët janë më pesimistë se mesatarja botërore, kur vjen puna te pritshmëritë për të ardhmen, sipas një sondazhi global të zhvilluar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara me rastin e 75-vjetorit të OKB-së.

Pyetjes “Në tërësi, a mendoni se njerëzit në 2045 do të jenë më mirë, më keq, ose njësoj në krahasim me atë që janë sot?”, 46% e shqiptarëve i janë përgjigjur më keq. Kjo përqindje është më e lartë sesa mesatarja globale, ku 32% e të anketuarve në rang global i janë përgjigjur që mendojnë të jenë më keq.

37% e shqiptarëve janë përgjigjur që mendojnë se njerëzit do të jenë më mirë, përkundrejt gati 49% e mesatares globale.

17% e shqiptarëve mendojnë se do të jetë njësoj, e përafërt me mesataren globale prej 19%.

“Është detyra e të gjithë aktorëve në vend të punojnë më shumë dhe t’u japin shpresë të rinjve – shërbime më të mira, mundësi më të mira arsimi, angazhim të të rinjve në proceset e politikëbërjes dhe mundësi punësimi”, tha Fiona McCluney, Koordinatore e Përhershme e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, në ditën e Diskutimit me të Rinjtë me temë “Është OKB-ja ime”.

“Pandemia e COVID-19 na ka prekur të gjithëve, kudo. Një prej grupeve më të prekura nga pandemia është padyshim rinia. Nuk e kam fjalën vetëm për pamundësinë për të pasur më shumë pjesëmarrës këtu me ne sot. E kam fjalën për arsimin, angazhimin e komunitetit dhe punësimin. Disa nga ju mund edhe të kenë humbur njerëz të dashur që i janë nënshtruar pasojave të COVID-19. Ndoshta edhe ju, ashtu si rreth 90% e studentëve në të gjithë botën, po përballeni me ndërprerje të arsimimit. Mund të ndiheni të lodhur nëse po kërkoni punë në këto kohëra.

Megjithatë, unë do t’ju lutesha të mos e humbni shpresën dhe të mos zhgënjeheni. Mos e lejoni këtë epidemi t’ju shkëpusë nga objektivat tuaja për një të ardhme më të ndritur. Mos harroni se 75 vjet më parë, në një moment mosbesimi dhe dëshpërimi, vizionarët u mblodhën për të krijuar Kombet e Bashkuara. E ne do të ringrihemi sërish, edhe kësaj radhe, madje më të fortë. Për ta bërë këtë, na duhet të angazhohemi që të gjithë plotësisht”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Horoskopi i dashurisë/ Si do të jetë java e ardhshme për beqarët

LEXO EDHE:  Boom rastesh nga koronavirusi/ Humbin jetën katër persona

Më herët këtë vit, Kombet e Bashkuara nisën një bashkëbisedim global mbi të ardhmen e botës. Dialogu UN75 u kërkoi të gjithëve të ndajnë idetë e tyre se si OKB-ja mund të shërbejë më mirë në të ardhmen. “Më vjen mirë të raportoj se më shumë se 6500 vetë në të gjithë Shqipërinë morën pjesë dhe ndanë pikëpamjet e tyre”, tha znj.McCluney.

Nga ky dialog dolën përparësi të qarta për të ardhmen që duam. Ajo ka ndarë disa rezultate të këtij sondazhi:

Të pyetur: Çfarë duhet të shohë me prioritet komuniteti ndërkombëtar për një rikuperim më të mirë nga pandemia?

o 35% u përgjigjën Të rimendohet ekonomia globale

o 33% u përgjigjën T’i jepet prioritet aksesit universal në kujdesin shëndetësor

kurse 30% Të investohet më shumë në programet e arsimit dhe rinisë

Pyetjes “Duke e parë në planin afatgjatë, nëse imagjinoni botën që dëshironi pas 25 vjetësh, cilat janë tre gjërat që do të donit të shihnit më shumë”

42% u përgjigjën Më shumë mundësi punësimi

36% u përgjigjën Më shumë mbrojtje mjedisore

Kurse 34% u përgjigjën Akses më të mirë në kujdes shëndetësor

45% e shqiptarëve mendojnë se njerëzit do të jenë më keq në 2045-ën.

“Është detyra e të gjithë aktorëve në vend të punojnë më shumë dhe t’u japin shpresë të rinjve – shërbime më të mira, mundësi më të mira arsimi, angazhim të të rinjve në proceset e politikëbërjes dhe mundësi punësimi”, përfundoi Koordinatorja e Përhershme e Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri.

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 25 tetor 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 25 tetor 2020

Dashi

Këtë të diel do të keni një nevojë në rritje për të thënë atë që mendoni, pa u shqetësuar shumë se si do të reagojë personi tjetër. Viti që vjen do të jetë plot premtime, prandaj duhet të përfshiheni tani në planet tuaja. Në dashuri, yjet do t’ju inkurajojnë të ndaleni dhe të shihni nëse një histori mund të vazhdojë apo jo.

Demi

Do të jetë një ditë mjaft e rëndë e diela. Do të jeni shumë të trazuar, mbase edhe pak të hutuar dhe të lodhur. Kjo sepse, ju mund të jeni të shqetësuar për një sëmundje fizike që ju ka munduar për ditë, ose për shkak të problemeve tuaja financiare, ose për të ardhmen. Prandaj shmangni ndërlikimet!

Binjakët

Do të jeni veçanërisht të motivuar. Ju keni filluar të perceptoni shenjat e para të një shëlbimi që me siguri do të vijnë në vitin 2021. Edhe nëse puna mund t’ju japë kënaqësi të madhe, nuk duhet t’i lini pas dore ndjenjat! Në fund të tetorit, dashuria do të jetë përsëri protagoniste në jetën tuaj.

Gaforrja

Do të përshtateni me forcë më të madhe dhe do të jeni gati të përballeni me frikën tuaj. Tani po përjetoni një transformim të thellë. Do të jeni të vendosur të bëheni më të sinqertë dhe autentik dhe nuk do të dëshironi më të gënjeni për të kënaqur të tjerët. Vetëm se fillimisht ky ndryshim do t’ju kushtojë shtrenjtë!

Luani

Duhet të duhet të jeni shumë të kujdesshëm në marrëdhëniet me të tjerët, përndryshe do ta gjeni veten duke debatuar. Gjatë ditës mund të ndiheni shumë të trazuar, të lodhur dhe me disa dyshime. Për më tepër, mund të jetë dikush afër jush që do t’ju ngacmojë ose provokojë në ndonjë mënyrë. Bëni shumë kujdes!

Virgjëresha

E diela do të jetë një ditë aktive. Ju mbeteni një nga shenjat më të preferuara të planetëve, kështu që duhet të krijoni situata dhe të mos sulmoheni nga frika. Ditët në vijim do t’ju japin momente të këndshme në dashuri dhe në jetën shoqërore, edhe nëse Venusi braktis shenjën tuaj.

Peshorja

LEXO EDHE:  Duma paralajmëron Ramën/ Çfarëdolloj gjëje të bësh, nuk e ndalon dot rotacionin politik

LEXO EDHE:  Kejvina Kthella guxon sërish/ Bën ndryshimin që askush që s’e priste

Do të jeni në gjendje të lini pas peshën e tre muajve të fundit dhe më në fund të shijoni paqe. Vështirësitë praktike të ditëve të fundit, në lidhje me financat dhe punën, mund të kenë shkaktuar ndonjë krizë në dashuri. Tani e tutje do të jeni në gjendje të rifitoni harmoninë e humbur.

Akrepi

Mund të ndiheni të shqetësuar, të irrituar dhe mbase edhe pak të lodhur dhe të mërzitur. Ndoshta nuk jeni në gjendje të mirë dhe ky fakt ju shqetëson shumë ose po dekurajoheni nga ato që po ndodhin përreth jush. Shtyni çështjet e paqarta në një kohë më vonë!

Shigjetari

Të dielën mund të mbështeteni tek yjet! Po rikuperoni një forcë të madhe, dëshirën për të ndryshuar mënyrën, për të filluar një histori të re ose për t’i dhënë fund një marrëdhënieje që ka marrë fund. Në mes të dhjetorit do të ketë pikën e kthesës, por tashmë tani mund të shihni përmirësime.

Bricjapi

Po kaloni një moment shumë të veçantë. Të dielën do të zgjoheni plot energji dhe dëshirë për të përmbushur veten. Krahasuar me fillimin e vitit keni ndryshuar shumë. Tani ju jeni bërë përfundimisht më fatalist, e keni kuptuar rëndësinë e braktisjes së sigurive për të marrë rrugë të reja, edhe nëse nuk dihen nëse ka garanci. Vazhdoni!

Ujori

Do të jeni energjik, veçanërisht aktiv, falë Hënës në shenjën tuaj. Sidoqoftë, përpiquni ta drejtoni gjithë këtë energji drejt diçkaje konstruktive, përndryshe do të përfundoni duke dashur të fryni gjithçka. Nëntori do të sjellë lajme të mira në dashuri.

Peshqit

Do të duhet të punoni shumë për të gjetur një ekuilibër të brendshëm. Ditët e fundit, tensionet e disa prej të dashurve tuaj në familje ju kanë larguar pak harmoninë. Mundohuni të rikuperoni, përndryshe nuk do të jeni në gjendje të ndihmoni as ata që doni! Në dashuri, edhe nëse jeni ndjerë i ofenduar, mos iu dorëzoni tundimit për t’u hakmarrë! Nëntori do të rikthejë qetësinë.

LEXO TE PLOTE