Connect with Us

Historike/ Hemilton triumfon në Portugali dhe thyen rekordin e Shumaker

Sport

Historike/ Hemilton triumfon në Portugali dhe thyen rekordin e Shumaker

Publikuar

-

Luis Hemilton ka fituar sot në Çmimin e Madh të Portugalisë në Formula 1 dhe ka hyrë në histori, pasi ka thyer rekordin e vendosur nga Mikael Shumaher për fitore në garën më të famshme të automobilizmit në botë. Suksesi i sotëm ishte i 92-ti në karrierë për britanikun, duke kaluar kësisoj shifrën që ndante me Shumaher deri në ditën e sotme.

Kampioni në fuqi tregoi një tjetër provë kontrolli të plotë, duke menaxhuar garën që në start, për t’u kthyer në pilotin më të suksesshëm të të gjitha kohëve. Pengesa e tij e vetme ishte shoku i skuadrës, Valteri Botas, i cili udhëhoqi garën për pak xhiro, para se t’i dorëoznte kryesimin britanikut i cili kishte një marsh më shumë se të tjerët.

Edhe pse ai humbi kryesimin në fillim, për shka të problemeve me gomat, arriti që të ruante qetesinë dhe ia rifitoi atë pozitë Botas, duke u shkëputur prej tij dhe duke mos i lejuar finlandezit që të afrohej, pasi mbylli garën me një avantazh prej 25 sekondash.

Verstapën u rendit i treti, ndërsa Leklerk ktheu Ferrarin në vendien e katërt. Gasli vazhdon të paraqitet pozitivisht, pasi mori vendin e e 5-të me Alfa Tauri. Sainz e mbylli garën në vendin e 6, i ndjekur nga Perez, Okon, Riçiardo dhe Fetel, i cili mbylli zonën e pikëve.

Rekordi i Hemilton është me të vërtetë mbresëlënës, pasi atij iu deshën vetëm 262 gara për të arritur shifrën e 92 fitoreve. E para ishte në Kanada, në vitin e debutimit, 2007. Që atëherë, ai është bërë piloti i vetëm në histori që ka fituar një garë në çdo vit në të cilin ka garuar, duke regjistruar sezonin e  14 radhazi. Tani, objektivi i radhës është të barazojë një tjetër rekord të Shumaher, atë të titujve kampion, pasi ai synon të arrijë në fund të këtij edicioni numrin shtatë që regjistroi piloti gjerman në karrierën e tij.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Ibrahimovic rikthehet me dopietë, Milani mposht Cagliarin

Publikuar

-

Nga

Milani kalon edhe pengesën Kaljari! Kuqezinjtë e Stefano Piolit, triumfuan në transfertë me rezultatin 0-2, falë dopietës së Zllatan Ibrahimoviç. Rikthim i frikshëm i sulmuesit suedez, i cili e nisi ndeshjen si titullar, duke shënuar 2 herë dhe duke i dhuruar 3 pikë të arta skuadrës së tij, që kryeson kampionatin e vetme me 43 pikë në 18 ndeshje.

Edhe pse pa shumë titullarë si Teo Hernandez, Çalhanoglu, Rebiç si dhe Benaser, 7 herë fituesit e Championsit arritën të bindnin. I vetmi “pishman” në këtë sfidë ishte dalja me karton të kuq e Selemekers.

I rikthyer nga dëmtimi, belgu u aktivizua në minutën e 66-të të sfidës, duke zënë vendin e Hauge. Futbollisti i Milanit qëndroi vetëm 8 minuta në fushë, teksa u ndëshkua 2 herë me kartonë të verdhë në minutat 68 dhe 74, duke lënë skuadrën e Piolit me 10 lojtarë për afro 20 minuta.

Pavarësisht inferioritetit numerik, kryesuesit e Serisë A, arritën ta menaxhonin mjaft mirë rezultatin, duke mos e vënë për asnjë moment në dyshim suksesin. Sfidën e radhës Milani do e luajë më datën 23 janar ndaj Atalantës në shtëpi. Ndërkohë për Kaljarin kjo ishte humbja e 5-të radhazi në kampionat.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Barazoi në ndeshjen e fundit, ish-trajnerin e Milanit e shkarkojnë nga klubi i Serisë A

Publikuar

-

Nga

Tashmë është zyrtare. Marko Xhampaolo nuk do të jetë më në stolin e Torinos. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi “granata” nëpërmjet një komunikate për shtyp të publikuar në faqet zyrtare në rrjetet sociale.

53-vjeçari është liruar nga detyra, për shkak të rezultateve negative. Shkarkimi erdhi pas barazimit 0-0 në shtëpi ndaj Specias. Edhe pse skuadra kundërshtare luajti me 10 lojtarë për shumë minuta, Torino nuk arriti të triumfonte.

 

Skuadra ku aktivizohet mbrojtësi i Kosovës, Vojvoda, gjatë këtij sezoni ka zhvilluar 18 ndeshje, ku ka grumbulluar vetëm 13 pikë dhe gjendet në zonën e rrezikshme, duke mbajtur pozitën e 18-të.

LEXO TE PLOTE

Sport

Ish-sulmuesi i Kukësit bashkohet me Apoloninë e Kamaratës

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi brazilian që pak ditë më parë është bërë pjesë e skuadrës së Apolonisë vijon provën, pasi ende nuk ka një përgjigje për të. Ndërkohë që në Fier së fundmi është bashkuar me skuadrën e trajenrit italian Kamarata edhe MarkoVanbasten Çema.

Ky i fundit që ka qenë pjesë e skuadrave të Partizanit, e më pas te Kukësi dhe Erzeni në pjesën e parë të këtij sezoni synon që të bëhet pjesë e skuadrës së Apolonisë. Por, që është në provë dhe do të vendoset për të pas pak ditësh.

Apolonia pas fitores me Laçin luan në fushën e vet me Kukësin, një ndeshje tjetër mjaft delikate për skuadrën e trajnerit Fabrizio Kamarata që ka marrë 4 pikë në krye të skuadrës bardhjeshile.

LEXO TE PLOTE