Connect with Us

Conte firmos dekretin e ri, ja çdo ndodhë me futbollin italian

Seria A

Conte firmos dekretin e ri, ja çdo ndodhë me futbollin italian

Publikuar

-

Ndeshjet e futbollit profesionist do të luhen sërish pa tifozë në Itali. Ky është njëri prej dekreteve që ka firmosur kryeministri i Italisë Xhuzepe Konte. Duke parë rritjen galopante të personave të infektuar me COVID-19, shefi italian i ekzekutivit firmosi një sërë dekretesh duke shfuqizuar vendimin për lejimin e 1000 tifozëve në stadiume.

Baret dhe restorantet do të mbyllen para orës 18:00 në shtetin fqinj, ndërsa palestrat, pishinat do të mbyllen pa afat. Dekretet e firmosura nga kryeministri Konte do të hyjnë në fuqi ditën e nesërme. Ndërkohë, është pezulluar zhvillimi i aktiviteteve sportive amatore dhe gjysmëprofesioniste nga qeveria e vendit.

Në Itali po ushtrohej presion që të lejohej rritja e numrit të tifozëve në stadiume, por të gjendur përballë riaktivizimit agresiv të koronavirusit, qeveria ka vendosur të marrë masa strikte.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

ZYRTARE/ Buffon rikthehet te Parma pas 20 vitesh

Publikuar

-

Nga

Xhanluixhi Bufonn është lojtari më i ri i Parmës. Kanë qenë këta të fundit që kanë prezantuar afrimin e portierit italian, duke i bërë edhe një shkrim interesant ku thuhet: “Supermeni është rikthyer”.

Bufon nuk ka ndërmend të mbyllë me futbollin e luajtur, ndonëse është 43 vjeç. Pasi njoftoi largimin nga Juventusi në përfundim të sezonit, portieri tashmë përgatitet për një aventurë të re.

Thuhet se portieri ka refuzuar 5 oferta nga skuadra të tjera, pasi dëshira e tij ishte të luajë për fanellën e Parmës. Ky është një rikthim për Bufonin te Parma, klub në të cilin u promovua dhe në 2001 u largua për ta kaluar te Juventusi.

LEXO TE PLOTE

Seria A

“I çmenduri” Gatuzo, largohet nga Fiorentina vetëm pas 20 ditësh

Publikuar

-

Nga

Gatuzo u zgjodh si trajneri i ri i Fiorentinës pas shkarkimit nga aventura e mëparshme, teksa po kryesonte punën te Napoli. Por kjo aventurë e re duket se do të mbyllet përpara kohe për trajnerin e njohur italian.

Vetëm 20 ditë në kryesim dhe pa zhvilluar ende ndeshjen e parë, ndërsa është thuajse i mbyllur largimi nga posti. Sipas mediave italiane Gatuzo ka vendosur në këtë mënyrë pasi nuk është bindur nga strategjia e skuadrës për vijmësinë, e lidhur kjo me transferimet e lojtarëve në merkato.

Pra flitet për një trajner që nuk lidhet vetëm me pagën, por kërkon paraqitjen dinjitoze në Serinë A duke i kërkuar klubit që t’i përmbush dëshirat e tij. Një histori e çuditshme në dukje.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Strakosha qëndron në Itali, ja dy ekipet e Serisë A që e duan

Publikuar

-

Nga

Tomas Strakosha duket se do të ndahet nga Lacio dhe për shërbimet e portierit të Kombëtares ka nisur ankandi nga skuadrat italiane. Dy prej tyre që së fundmi kanë nisur të duelojnë dhe të shprehin interesin për shërbimet e shqiptarit, janë Torino dhe Bolonja. Në secilin kamp, porta mund të mbetet vakante dhe secila është duke parë mundësinë për të marrë shërbimet e Strakoshës.

Ky i fundit është në kontratë me Lacion deri në verën e vitit 2022, ndaj bardhekaltrit shpresojnë që ta shtyjnë kontratën me për të mos rrezikuar largim me parametra zero një vit më pas. Interesimi për shqiptarin ka qenë i fortë edhe nga ekipe të Premier Ligës, ndaj mbetet për t’u parë si do të jetë e ardhmja për të.

LEXO TE PLOTE