Connect with Us

Abazaj realizon tjetër gol në Turqi

Sport

Abazaj realizon tjetër gol në Turqi

Publikuar

-

Sulmuesi i Istanbulsporit Kristal Abazaj gjeti sërish rrugën e rrjetës. Ish-futbollisti i Anderlehtit, Kukësit dhe Luftëtarit zhbllokoi takimin e javës së shtatë të kategorisë së dytë të futbollit turk ndaj Eskisersporit. 24-vjeçari shënoi në minutën e 21-të të ndeshjes.

Abazaj dhe Eduart Rroca, ish-shok skuadre te Kukësi janë sërish titullarë te Istanbulspori duke konfirmuar rëndësinë që kanë për ekipin turk.

Për sa i përket statistikave, ky është goli i dytë i Abazajt me ekipin e ri. Ai pati mundësi të shënonte dhe Akhisarsporit në ndeshjen e fundit në kampionat, por goditja e tij spektakolare fluturoi ngjitur me shtyllën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Shpërthen COVIDI te klubi i Ajetit, infektohen 27 pjestarë të ekipit

Publikuar

-

Nga

Klubi i Rexhianës ku bën pjesë futbollisti i Shqipërisë Arlind Ajeti po kalon një periudhë tepër delikate për shkak të koronavirusit.

Së fundmi, klubi italian njoftoi se janë identifikuar 16 raste të reja pozitive me COVID-19 në radhët e ekipit, duke e çuar numrin e të prekurve 27 në total.

Rexhiana nuk bën me dije emrat e personave të infektuar me koronavirus, por raportohet se 21 futbollistë dhe 6 pjesëtarë të stafit teknik (duke përfshirë trajnerin dhe asistentin e tij).

Për sa i përket axhendës së kampionatit, klubi do të marrë vendimet e duhura.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kukësi nuk ia diti vlerën, ja dy ekipet e Serisë A që duan Mirlind Dakun

Publikuar

-

Nga

Mirlind Daku po shkëlqen më shumë se ç’priste edhe vetë në këtë sezon të ri të Superligës së Kosovës. I riu, që mbush 23 vjeç më 1 janar është padyshim sulmuesi më efikas i dekadës së fundit në Kosovë. Superliga ka zhvilluar 7 javët e para dhe Daku kryeson bindshëm garën për “Këpucën e Artë” me plot 14 gola (dy dopieta, tre trigolësha).

Medie të ndryshme europiane shkruajnë për nivelin e lartë të sulmuesit të të rinive të Kosovës, por jo vetëm mediet kanë parë nivelin e treguar prej tij. “Zëri.info” raporton se Lacio dhe Torino, dy klube shumë prestigjoze në Serie A kanë shfaqur interes për Dakun dhe po e ndjekin nga afër ecurinë e tij.

Nëse sulmuesi vazhdon në nivele të larta deri në fund të sezonit dhe vërteton se kjo formë e treguar nuk është momentale, padyshim ai do të bashkohej me një klub akoma më të madh. Bëhet me dije se Lacio e Torino kanë në plan ta blejnë sulmuesin e më pas ta huazojnë në një kampionat më modest se Serie A, për të parë nivelin e tij dhe për tu bindur plotësisht nëse sulmuesi ka cilësitë e duhura për të luajtur në një kampionat si ai italian.

Duhet të themi se Daku është i huazuar deri në fund të sezonit te Ballkani nga skuadra e Osijek. Te kroatët sulmuesi nuk arriti të ambientohet dhe ata e huazuan fillimisht te Kukësi, ku nuk pati hapësira e tashmë te Ballkani, ku Ismet Munishi ka arritur të gjejë versionin më të mirë të Dakut. Në fillimet e tij Daku ka luajtur me Hajvalinë dhe Llapin.

LEXO TE PLOTE

Sport

E pabesueshme/ Khabib mposhti Gaethje me 2 gishta të thyer

Publikuar

-

Nga

Kampioni i UFC-së Khabib Nurmagomedov zhvilloi ndeshjen e fundit të karrierës i dëmtuar ndaj amerikanit Justin Gaethje. Presidenti i UFC-së Dana White tregoi për mediat se sportisti nga Dagestani ka thyer dy gishtat e këmbës dhe një kockë 3 javë para ndeshjes së djeshme ndaj Gaethje, por ka refuzuar të shtyjë takimin duke sakrifikuar në maksimum.

“Khabib theu këmbën 3 javë më parë. Ka thyer dy gishtat e këmbës dhe një kockë të këmbës. Kështu më raportoi stafi i tij. Ai kurrë nuk i ka gjë për këtë rast, vijoi të ecte normalisht. Është një nga njerëzit më të ashpër në planet. Është luftëtari numri 1 në botë për peshë dhe duhet të konsiderohet me statusin ‘Më i mirë i të gjitha kohërave’ . Të gjithë jemi me fat qaë e pamë të shtunën në mbrëmje“, deklaroi Dana White.

Khabib e mbylli me 29 ndeshje dhe pa asnjë humbje, duke qenë një nga sportistët më të mirë të të gjitha kohërave. Asnjë nuk mund ta mund atë, madje as kur është i dëmtuar.

LEXO TE PLOTE