Connect with Us

Si të përballemi me faktin që pandemia mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar

Life Style

Si të përballemi me faktin që pandemia mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar

Publikuar

-

Si të përballemi me faktin që pandemia mund të vazhdojë për një kohë të pacaktuar

Çdo ditë bëhet një njoftim i ri. Çdo ditë planet anulohen dhe ngjarjet e mëdha të jetës largohen pak më larg nga përditshmëria jonë, pasi na është thënë të kufizojmë kontaktin me të tjerët në mënyrë që të kufizojmë përhapjen e koronavirusit. Nëse ndiheni të dëshpëruar për faktin se kur do të ‘kthehemi në normalitet’, nuk jeni vetëm.

Nivele të reja gatishmërie në Skoci janë vendosur në vend derisa të shpërndahet një vaksinë dhe në Angli nuk ka pasur qartësi se kur mund të përfundojë kjo situatë, ose kur zona të caktuara mund të zhvendosen në nivele më të ulëta.

LEXO EDHE:  Tmerri në spitalin Covid 2/ Reagon ashpër avokati: Pacientët po i vrasin me frikë dhe izolim!

Çiftëzojeni këtë pasiguri me faktin se ne kemi bashkëpunuar në shtëpitë tona pa shumë ndërveprime, përfshirë humbjet e vendeve të punës dhe shqetësimet shëndetësore, dhe është e kuptueshme që shëndeti mendor i njerëzve mund të jetë çekuilibruar.

Disa këshilla që tregojnë se si të kujdeseni për veten tuaj në mes të pasigurisë:

1-Hiqni dorë nga rrjetet sociale.

2-Mbani një regjim të shëndetshëm ushqimor.

3-Pëqrëndrohuni tek vetja juaj.

4-Mendoni për gjëra të dobishme.

5-Eksperimentoni me ndryshime të vogla./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Shenjat që tregojnë se një vajzë dëshiron të kryejë marrëdhënie intime me ty

Publikuar

-

Nga

Shenjat që tregojnë se një vajzë dëshiron të kryejë marrëdhënie intime me ty

Të gjithë shohin një femër që mendojnë të kalojnë të ardhmen me të. Ju jeni vazhdimisht në kërkim të takimeve, ju pëlqen të dëgjoni të qeshurën e saj, fjalët që thotë dhe vazhdimisht shkëmbeni mesazhe me njëri-tjetrin.

Nëse gjërat shkojnë mirë, do të jeni gati për nivelin tjetër, aktin seksual. Por nëse nuk ndiheni fort të sigurt, lini shenjat të flasin vetë.

Ja disa nga shenjat që tregon se vajza po mendon të bëjë seks me ty:

1-Flet për tema seksuale

Në diskutim e sipër, ajo thotë ndonjë shaka apo bisedën e kthen tek temat e nxehta seksuale.

2-Të zgjedh ty në një dhomë plot me meshkuj të tjerë

Edhe pse vendi është i mbushur me djem të tjerë, ajo afrohet të flet vetëm ty.

3-Injoron celularin e saj

Ndërkohë që celulari i saj bie, ajo vazhdon të mos përgjigjet. Madje ajo fik edhe zilen menjëherë që zhurma mos i shqetësojë

4- Pyet me dredhi nëse ke të dashur?

Për të provuar nëse ke të dashur apo jo ajo e aprovon një gjë të tillë, duke të thënë: “A i pëlqen të dashurës tënde kjo?”, dhe pret që ti t’i thuash: Nuk kam të dashur

LEXO EDHE:  Tmerri në spitalin Covid 2/ Reagon ashpër avokati: Pacientët po i vrasin me frikë dhe izolim!

LEXO EDHE:  Policia shqiptare dhe ajo kosovare bëhen bashkë në rrugën e Kombit/ Çfarë po ndodh? (Video)

5-Të merr në telefon

Ajo të merr në telefon edhe kur nuk ka ndonjë gjë për të të thënë.

6- Kur edhe pse mbërrin vonë në takim, e kupton që ajo ka shpenzuar shumë kohë për makijazhin për t’u dukur sa më mirë. Qëndron në tualet për një kohë të gjatë

Kur ndodheni në një festë, dhe ajo vonohet në banjë më shumë se 3 minuta, që zakonisht është koha adekuate që një femre i duhet të urinojë, kjo do thotë që po të pret ty t’i shkosh nga mbrapa.

7- Ajo heq më shumë rroba se sa xhaketën e saj

Nëse përveç xhaketës heq edhe ndonjë objekt tjetër që ka veshur, do të thotë se kërkon të ekspozohet karshi teje.

8- Ndërkohë që ajo të njeh, ju do të vini re, që ajo po hapet më shumë. Madje fillon edhe të të prekë ndonjëherë. Mund të relaksohet për një moment në shpatullën tënde. Ose kërkon që t’i mbash dorën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë gjumë/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini më pak se 6 orë gjumë/ Zbulojeni tani

Nëse fle më pak se 6 orë, atëherë  sipas studimeve përkatëse  je i ekspozuar ndaj rreziqeve për shëndetin tënd. Këtu janë disa nga pasojat e mungesës së gjumit:

Dehidratimi

Sipas hulumtimeve të fundit, kur trupi nuk plotëson të paktën 8 orët e nevojshme, ai dehidrohet gradualisht. Dhe këtë mund ta kuptoni me ndjenjën e lodhjes që keni gjatë ditës, për shkak të dehidratimit të trupit. Prandaj, kur flini disa orë, sigurohuni të pini më shumë ujë gjatë ditës.

Shtim në peshë

Heqja kronike e gjumit rrit rrezikun e mbipeshes me 15%, sipas studimit. Kjo sepse hormoni leptin zvogëlohet, gjë që sinjalizon se jemi të ngopur dhe rrit hormonin që stimulon urinë, grelinën.

LEXO EDHE:  Puçra në fytyrë? Ja disa këshilla

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duhet të bëni gjatë një interviste pune

Plakja e parakohshme

Nuk është një mit që ju “thyheni” më shpejt, nëse flini më pak. Sipas hulumtimeve përkatëse, ata që flenë disa orë kanë shenja të rritura të plakjes së lëkurës.

Kujtesë e dobët

Sipas ekspertëve, rrugët midis qelizave të trurit krijohen gjatë gjumit. Kështu, tek ata që flenë disa orë, gatishmëria dhe përqendrimi mund të bien deri në 32%.

Sëmundje të zemrës

Mungesa e gjumit për një kohë të gjatë shoqërohet me presion të lartë të gjakut dhe nivele më të larta të inflamacionit. Si rezultat, rreziku i shfaqjes së sëmundjeve të zemrës rritet në planin afatgjatë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E kapi mat me bashkëshortin e saj/ Aktorja turke rreh modelen e njohur në mes të restorantit

Publikuar

-

Nga

E kapi mat me bashkëshortin e saj/ Aktorja turke rreh modelen e njohur në mes të restorantit

Aktorja e famshme turke Tuba Unsal rrezikon 1 vit burg për shkak të një skandali tradhtie që prej kohësh ka pushtuar mediat turke.  Modelja spanjolle, Elisabeth Mas Vall ka ngritur padi ndaj aktores pasi pretendon se ajo e ka rrahur në një restorant kur e kapi mat me bashkëshortin e saj.

Pak kohë më parë Elisabeth shkoi në një restorant për të folur me bashkëshortin e saj Caner Karaloglu, i cili e tradhtoi me aktoren turke. Por atje ajo pretendon se u dhunua si nga bashkëshorti, edhe nga e dashura e tij, aktorja Tuba Unsal.

Karaloglu rrezikon deri në 5 vite burg për sulm dhe fyerje, ndërsa Unsal rrezikon 1 vit burg. Në padinë e ngritur, modelja pretendon se aktorja e tërhoqi nga flokët dhe e goditi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE