Connect with Us

Si duhet të ndryshojnë debatet e kandidatëve për president?

Bota

Si duhet të ndryshojnë debatet e kandidatëve për president?

Publikuar

-

Si duhet të ndryshojnë debatet e kandidatëve për president?

Shtimi i një butoni për mbylljen e mikrofonit në debatin e fundit presidencial, mund të jetë ndryshimi i parë mes disa ndryshimeve për debatin e ardhshëm presidencial. Ekspertët thonë se nevojiten edhe ndryshime të tjera për t’i përshtatur debatet me kohën.

Theksimi i fjalës “pa ndërprerje” ishte shumë i dukshëm gjatë debatit përfundimtar për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Butoni u shtua për të parandaluar një përsëritje të ndërprerjeve që ndodhën në debatin e parë mes Presidentit Donald Trump dhe ish-Nënpresidentit Joe Biden.

Fikja e mikrofonit të njërit kandidat ndërsa flet kandidati tjetër, ishte ndryshimi i parë madhor për debatet presidenciale, që kur u shtua debati i stilit të një takimi me audiencë në vitin 1992.

Por, çfarë tjetër mund të bëhej?

Një ide është që të zhvillohet një studim.

Mund të prezantohet një situatë tipike me të cilën mund të përballet një president. Mos të përmendej vendi me emër, por mund të krijoheshin skenarë me reagimet në kohë reale, për të parë se si do të shkonte”, thotë Alan Schroeder, profesor i gazetarisë në Universitetin Northeastern.

“Debati do të fillonte me paraqitjen e situatës. Keni 30 minuta për t’u takuar me këshilltarët dhe duam të riktheheni me një pozicion”, thotë John Koch, drejtor për debatin në Universitetin Vanderbilt.

“E dimë që një president nuk vepron normalisht në izolim. Pra, mund të jetë interesante të shohim se si ia dalin në një format grupi kur u duhet të improvizojnë”, thotë zoti Schroeder.

“Pastaj do të debatohet se si u arrit në atë vendim, si dhe për cilësinë e vendimmarrjes”, thotë zoti Koch.

LEXO EDHE:  Bolton: Do të mbështesim me entuziazëm një Brexit pa marrëveshje

Një ide tjetër do të ishte zhvillimi i një dialogu të lirë nëpërmjet një podcast-i popullor.

“Po sikur të merrnin pjesë Trump dhe Biden në podcast-in e një opinionisti të njohur? Pa audiencë, vetëm ata të tre. Katër orë. Dhe t’ia lëmë opinionistit t’i bëjë ata të flasin dhe të shohim qëndrimet e tyre”, thotë Mary Kate Cary, nga Qendra “Miller” e Universitetit të Virxhinias.

Dhe megjithëse u shtua butoni i fikjes së mikrofonit për pjesën e përgjigjeve fillestare ndaj pyetjeve, po zhvillohet edhe një diskutim për të shtuar një gjyqtar, krahas moderatorit.

Nëse bëni një pyetje dhe ata nuk ju përgjigjen, duhet ta bëni përsëri derisa të përgjigjen. E gjithë kjo është puna e moderatorit. Dhe është shumë e vështirë të bësh atë punë nëse po analizon sa minuta po flasin njerëzit ose kush e ka radhën”, thotë Karrin Vasby Anderson, profesore e komunikimit, në Universitetin e Shtetit Kolorado.

Komisioni për Debatet Presidenciale ka katër vjet kohë për të shqyrtuar formate të ndryshme.

Por sa mund të ndryshohet realisht?

Por pengesa kanë qenë gjithmonë pjesëmarrësit. Ata nuk duan të bëjnë asgjë që e bën një situatë tashmë të rrezikshme edhe më të rrezikshme“, thotë zoti Schroder.

Në këtë moment duhet të kemi kandidatët, sërish pa teleprompter, pa shënime, pa ndihmësa; pra të kemi kandidatin e vërtetë. Pra, mund të provojmë të gjitha mundësitë për ta bërë ndërveprimin më të efektshëm.

Por, kjo nuk siguron që kandidatët do t’i ndjekin rregullat“, thotë Mitchell McKinney, Profesor i Komunikimit Politik, në Universitetin e Misurit./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Foto-“Nuk kemi burra”/ Ky shtet europian ofron shpërblime marramendëse nëse martoheni me vajzat e tyre

Publikuar

-

Nga

Për rritjen e popullsisë së saj, qeveria suedeze ka marrë nismën për të siguruar të ardhura mujore prej 1,800 dollarë për çdo të huaj që hyn në martesë të shenjtë me një shtetase suedeze.

Ndërsa ideja tingëllon pak e sforcuar, qëllimi i saj është për shkak se popullsia është ndalur në rritje, shkruan meganews.al.

Ndaj është edhe shqetësimi i qeverisë në përpjekjen për të kapërcyer “mungesën” e të rinjve në krijimin e një projekti për të rritur normën e lindjeve.

LEXO EDHE:  Uragani Dorian i afrohet Floridas/ Trump anulon udhëtimin në Poloni

LEXO EDHE:  Bolton: Do të mbështesim me entuziazëm një Brexit pa marrëveshje

Masat e tilla nuk janë të reja, pasi qeveritë si Japonia dhe Kanadaja kanë zbatuar programe të ngjashme për shkak të plakjes së popullsisë.

Suedia ka një nga licencat më shumë “bujare” të atësisë botërore. Nëntë muaj me 80% të pagës (tre për babanë dhe nënën, si dhe tre të jetë e ndarë në mes të dyve).

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Nëna e Karolinës e shokuar”/ Situatë dramatike në të dy familjet, çfarë deklaruan të afërmit

Publikuar

-

Nga

Nëna e 20-vjeçares britanike që u vra nga bashkëshorti në Greqi po e përjeton tragjedinë nga e para tashmë që u zbulua e vërteta. Mediat në vend, duke cituar njerëz të njohur pranë gruas, thonë se si në familjen e vajzës ashtu edhe në atë të Babis Anagnostopulos situata është dramatike.

Nëna e Carolinë është në gjendje shoku pasi nuk kishte dyshuar për asnjë minute tek dhëndri.

“Susanna është shumë e revoltuar. Është e mbushur me mllef dhe ka shumë arsye të jetë kështu. I duket sikur po përjeton një makth. Ajo i kishte mbajtur të gjitha shpresat tek Babis, sepse e shihte si një vazhdim të vajzës. Nuk kishte dyshuar kurrë tek ai…”

Hariklia Theodorou tregoi për mediat se Susanna e kishte pikë të dobët të bijën dhe për këtë arsye e reja nuk donte që ta mërziste me realitetin që po përjetonte në martesën e saj.

LEXO EDHE:  Kujdes Donald Trump!
LEXO EDHE:  Uragani Dorian i afrohet Floridas/ Trump anulon udhëtimin në Poloni

“Kjo është arsyeja se pse ajo nuk donte që ta mërziste të ëmën. Ajo ishte shumë krenare për martesën e tyre, për dhëndrin dhe për mbesën. Mendoj që Caroline nuk donte që t’ia prishte këtë imazh që ajo kishte krijuar.”

Ndërsa e pyetur për Babis, ajo tregon: “Ai ishte gjithnjë duke qeshur, nuk ishte nevrik. Nuk i tregonte emocionet e forta as gëzimin, as hidhërimin. Ishte shumë i dashuruar, vinte në ishull vetëm për t’i sjellë një buqetë me lule.”

Edhe familja e pilotit 32-vjeçar është në gjendje të rënduar.-shkruan abc news.

“Vëllai i tij është në shok, nuk mund ta besojë, ai është ende këtu në Alonissos. Nëse i njihni prindërit … Ata janë shenjtorë, të arsimuar, nuk e di se si do ta menaxhojnë atë.”

LEXO TE PLOTE

Bota

Franca shkon në zgjedhje, sondazhet nxjerrin favoritë ekstremistët e Le Pen

Publikuar

-

Nga

Franca shkon në zgjedhje, sondazhet nxjerrin favoritë ekstremistët e Le Pen

Qytetarët francezë do t’u drejtohen qendrave të votimit ditën e dielë për zgjedhjet rajonale, ku partia e ekstremit të djathtë mund të mos arrijë rezultatet e vitit 2015, por do të mbetet gjithsesi një konkurrente e fortë në rajonet kyçe.

Të shtyrë për shkak të pandemisë, dy raundet zgjedhore që do të mbahen më 20 dhe 27 qershor do të përcaktojnë liderët e 13 rajoneve të Francës, që aktualisht drejtohen nga partitë e djathta, të qendrës dhe ato të majta.

Sondazhet nxjerrin të favorizuar të djathtën ekstreme të Marine Le Pen në jug, në veri dhe në lindje të vendit.

Drejtori i kompanisë së sondazheve IPSOS deklaroi se një fitore e mundshme e Le Pen në këto zona do të ishte hera e parë në historinë e partisë së saj dhe do të forconte besueshmërinë përpara zgjedhësve.

LEXO EDHE:  Urdhëri i Biden/ Ambasada e SHBA bën paralajmërimin e fortë

LEXO EDHE:  Politikat tregtare të Donald Trump

“Ka gjithnjë e më shumë votues që mendojnë se Marine Le Pen në fund të fundit nuk përbën rrezik për demokracinë. Madje, ka një numër të madh qytetarësh francezë që e konsiderojnë atë një mbrojtëse më të mirë të vlerave të republikës sesa Emmanuel Macron”, deklaroi Brice Teinturier, drejtor i kompanisë së sondazheve IPSOS.

Kandidatët e së djathtës ekstreme po menaxhojnë një platformë të bazuar tek siguria, me një rritje të numrit të votuesve që mbështesin linjën e ashpër të Le Pen kundër kriminalitetit dhe emigracionit.

Nga ana tjetër, partia e presidentit Emmanuel Macron rezulton shumë e dobët në sondazhe dhe ka gjasa që të shkojë drejt dështimit./Euronews

LEXO TE PLOTE