Connect with Us

“Ronaldinho më telefonoi në 3 të natës për të më thënë se do shkojë te Reali”, rrëfimi special i Iniestës

La Liga

“Ronaldinho më telefonoi në 3 të natës për të më thënë se do shkojë te Reali”, rrëfimi special i Iniestës

Publikuar

-

Sot në orën 16:00 luhet përballja mes Barcelonës dhe Realit të Madridit, ndërsa ish futbollisti i katalanëve, Andsres Iniesta kujton një ngjarje mjaft interesante, që lidhet me ish yllin brazilian të futbollit, Ronaldinho Gaucho.

Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur në nëntorin e 2005-ës, disa ditë para El Clasicos së 19 nëntorit, kur Ronaldinho vendos të telefonojë Iniestën më 3 të natës për t’i dhënë një lajm të rëndësishëm.

“Disa ditë para El Clasicos, Dinho më telefonon dhe më thotë: Andres e di që është ora tre e natës, por dua të të them diçka. Në qershor do të largohem. Vëllai im po arrin një marrëveshje me Realin e Madridit dhe bëhet fjalë për shifra të jashtëzakonshme, që nuk mund t’i refuzoj. Ti je i ri dhe mund të më kuptosh. Por dua që të mos tregosh asgjë në dhomat e zhveshjes, apo te drejtuesit e klubit. Mos më tradhto. Kam besim te ty. Natën e mirë Andres”, më tha Dinho në telefon.

“Të nesërmen në stërvitje pashë një heshtje të jashtëzakonshme dhe të gjithë e përkëdhelnin Ronaldinhon si kurrë më parë. Ishte krijuar një atmosferë surreale”, vijon rrëfimin e tij Iniesta.

Megjithatë siç zbulon mesfushori spanjoll, gjithçka ishte një skenar i vetë Ronaldinhos, që zbuloi të vërtetën para shokëve ditën e El Clasicos, duke i motivuar ata edhe më tepër drejt një fitoreje bindëse me rezultatin 0-3.

“Ditën e El Clasicos Dinho erdhi në dhomat e zhveshjes dhe tha: Shokë sot luajmë një ndeshje shumë të rëndësishme. Këta janë shumë të fortë, por gjatë këtyre ditëve kam zbuluar se ne jemi një familje e vërtetë. U kam telefonuar të gjithëve në mes të natës për t’u thënë se do të largohem në qershor, por askush prej jush nuk foli. Pas kësaj kam kuptuar se të gjithë jemi gati të vdesim, por të mos tradhtojmë. Unë do të qëndroj këtu edhe për shumë vite, ndaj le të zbresim në fushë dhe t’u tregojmë si luhet futbolli, këtyre të Madridit”, kujton Iniesta.

Më pas Barcelona zhvilloi një ndeshje perfekte dhe arriti të triumfojë me rezultatin e thellë 0-3 në “Santiago Bernabeu”, ndërsa Ronaldinho arriti të shënojë dy herë në atë takim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Sezonin e ardhshëm stadiumet do të hapen plotësisht për tifozët

Publikuar

-

Nga

Shefi i Premier Ligës, Riçard Masters, është shumë optimist se stadiumet do të jenë të mbushura me kapacitet të plotë në fillim të sezonit 2021-‘22.

Pjesa më e madhe e sezonit është luajtur pa tifozë, për shkak të pandemisë, ndërsa dy javët e fundit do të mund të luhen me 10 mijë spektatorë. Finalja e Kupës FA të shtunën do të jetë një nga testet e radhës me “Wembley”-n e mbushur me 21 mijë tifozë. Por Masters pret një normalizim të situatës prej 14 gushtit, kur nis sezoni i ri i Premier Ligës:

“Tifozët do të rikthehen javën e ardhshme dhe unë shpresoj që më 14 gusht stadiumet të hapen me kapacitet të plotë. Askush nuk e di, por unë jam me të vërtetë shumë optimist se ato do të jenë plot deri atëherë.

Të gjithë treguesit që vijnë nga qeveria janë pozitivë dhe me kujdes dhe duke respektuar rregullat, do të mund t’i rikthejmë spektatorët”.

LEXO TE PLOTE

La Liga

VIDEO/ “Poker” në transfertë, fiton ndaj Granadës dhe i bën presion Atleticos

Publikuar

-

Nga

Real Madrid nuk gaboi në fushën e Granadës, fitoi 1-4 dhe vazhdon të jetë në garë për titullin kampion. “Los Blancos” u rikthyen te fitorja pas humbjes me Chelsea në Champions League dhe barazimit shtëpiak ndaj Sevillas në kampionat.

Golin e parë të takimit e shënoi Luka Modric. Mesfushori mori një asist të bukur nga 19-vjeçari Miguel Gutierrez dhe nuk gaboi përballë portierit kundërshtar. Djemtë e Zinedine Zidane goditën sërish në minutat shtesë të pjesës së parë.

 

Rodrygo u nis bukur nga krahu i djathtë, avancoi drejt zonës kundërshtare dhe dërgoi topin në rrjetë me një diagonale të saktë. Vendasit reaguan në fraksionin e dytë të sfidës dhe shkurtuan rezultatin në minutën e 71-të.

“Veterani” Jorge Molina gjeti golin, por një gjë e tillë vetëm sa acaroi “Los Blancos”, të cilët shënuan edhe dy gola në minutat e mbetura. Alvaro Odriozola me një goditje potente dhe Karim Benzema me parabolë dërguan rezultatin në 1-4.

Fitorja e sotme e ka ngjitur Real Madrid në vend të dytë të La Liga. Skuadra e Zidane numëron 78 pikë, dy më pak se kryesuesit e Atletico Madrid. Dy javë kanë mbetur për t’u luajtur deri në fund të kampionatit.

LEXO TE PLOTE

La Liga

PSG “parakalon” presidentin Perez, Sergio Ramos drejt Francës

Publikuar

-

Nga

Sergio Ramos ka qenë i pafat këtë periudhë. Shumë dëmtime dhe pak aktivizim, teksa plot mjegull është e mbushur e ardhmja e tij. Në fund të sezonit del lojtar i lirë, dëshira për të vijuar me Real Madrid ekziston, por nuk ka dakordësi mes palëve.

Presidenti Perez i ofron rinovimin me një vit, me opsionin për një tjetër, por 35-vjeçari kërkon dy vite të tjera për të firmosur. Negociatat janë ndërprerë prej kohësh, situatë prej së cilës po tenton të përfitojë PSG.

Kampionët e Francës e kërkojnë prej kohësh. Tani kanë vendosur të shpejtojnë për t’i dhuruar trajnerit Pochettino një emër të madh dhe një lider në repartin e mbrojtjes. Drejtori sportiv, Leonardo po tenton të shfrytëzojë raportet e mira me vëllanë e Ramos.

Oferta? Footmercato zbulon se PSG ka gati një ofertë “2+1” për kapitenin e Realit. Sigurisht edhe një bonus prej tetë shifrash në momentin që firmoset kontrata. Propozim shumë më i bukur dhe më tundues se i Realit. Në fund vendos lojtari andaluzian.

LEXO TE PLOTE