Connect with Us

Një tjetër mbyllje?/ Virologu i njohur italian: Mjaft me histeri, Covid-19 nuk është murtajë

Aktualitet

Një tjetër mbyllje?/ Virologu i njohur italian: Mjaft me histeri, Covid-19 nuk është murtajë

Publikuar

-

Virologu italian Giorgio Palù

Virologu italian Giorgio Palù ka mohuar mundësinë e një mbyllje të dytë, për shkak të rritjes së rasteve me Covid-19.

Meku i njohur, në një intervistë për ‘Corriere Della Sera’, pohoi se tamponi masiv tek qytetarët si dhe bllokimi, nuk janë zgjidhje për kalimin e kësaj situate.

Po ashtu ai e ka quajtur gjithë këtë sjellje si histeri, ndërsa shton se Covid-19, nuk është murtajë.

“Ka shumë alarm. Nuk ka dyshim se po përballemi me një valë të dytë të pandemisë, por qarkullimi i virusit nuk është ndalur kurrë, edhe nëse në korrik rastet dukej se ishin zhdukur, falë verës, ajrit të hapur, rrezeve ultraviolet që vrasin virusin. Pastaj ishte kthimi nga pushimet, rihapja e shumë aktiviteteve dhe mbi të gjitha kthimi në shkollë. Nga këto, 95 përqind nuk kanë simptoma dhe për këtë arsye nuk mund të përkufizohen si të sëmurë, pika e parë. Pika e dytë: është e sigurt që këta njerëz janë ‘infektuar’, domethënë kanë rënë në kontakt me virusin, por nuk është e sigurt se ata janë ‘ngjitës’, domethënë se mund të transmetojnë virusin te të tjerët. Ata mund ta bënin atë nëse kishin një ngarkesë të lartë virale, por për momentin me testet që kemi në dispozicion, nuk është e mundur të përcaktojmë nëse e shpërndajnë virusin. Për shkak se ata mund të kenë një ngarkesë të ulët virale, sepse mund të jenë bartës të një lloji më pak virulent të virusit ose sepse ata kanë vetëm fragmente gjenetike të virusit, të zbulueshme nga testi, por të paaftë të infektojnë njerëzit e tjerë. Ne duhet të ndërmarrim veprime nëse identifikohen “grupe të infektuarish”, që do të thotë kur ka disa raste pozitive në mjedise pune, në shkollë apo në familje, vetëm në këtë rast duhet të ketë tampone për të gjithë personat e kontaktit”, thotë mjeku italian.

LEXO EDHE:  "Luftë Nacional-Çlirimtare me COVID-19"/ Kritikon mjeku Xhepa: Politika s'po e ndan dot mendjen

Sipas mjekut Giorgio Palù e vetmja shifër e rëndësishme është ajo e personave që gjenden nën kujdesin intesiv.

“Ajo që ka vërtet rëndësi është të dimë se sa njerëz mbërrijnë në kujdesin intensiv: është ky numër që jep dimensionin real të gravitetit të situatës. Në çdo rast, ky virus ka një vdekshmëri relativisht të ulët, mund të vrasë, por nuk është murtajë. Unë jam kundër si qytetar sepse do të ishte vetëvrasje për ekonominë tonë; si shkencëtar sepse do të penalizonte edukimin e të rinjve, të cilët janë e ardhmja jonë, dhe si mjek sepse do të nënkuptojë se njerëzit e sëmurë, që vuajnë nga sëmundje të tjera, veçanërisht nga tumoret, nuk do të kishin mundësi trajtimi. E gjithë kjo përballë një sëmundjeje, Covid-19, e cila në fund ka një vdekshmëri të ulët. Kjo nuk është aq vdekjeprurëse. Ne duhet t’i japim fund kësaj histerie”, tha mjeku.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD vijon akuzat ndaj qeverisë/ 3 nga 4 lote i janë dhënë firmës së drejtuar nga kryebashkiaku socialist

Publikuar

-

Nga

Shefi i kabinetit të Lulzim Bashës në PD, Dorian Teliti ka vijuar me akuzat ndaj qeverisë në procesin e tenderimit të loteve që përfshin procesi i rindërtimit.

Teliti tha në “Real Story” se nga 4 lote që janë tenderuar në muajin shtator, 3 prej këtyre loteve i janë dhënë firmës së drejtuar nga një kryebashkiak i PS, por pa përmendur emra.

“4 lote që kanë tenderuar në shtator 3 prej këtyre loteve ia kanë dhënë firmës së drejtuar nga një kryebashkiak i PS”, tha Teliti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jam njeri me rekorde publike”/ Basha në delir: Punoj 15 orë në ditë

Publikuar

-

Nga

“Jam njeri me rekorde publike”/ Basha në delir: Punoj 15 orë në ditë

Kreu i opozitës Lulzim Basha, është i ftuar mbrëmjen e sotmë në “Syri tv”, ku nuk i ka kursyer lavdet për veten e tij.

Teksa u bërball me faktet që njihet ndryshe si kryetari i opozitës që ka qëndruar më shumë në zyrë dhe pak në terren, Basha u hodh në vetëmbrojtje duke thënë se punon 15 orë në dië, dhe qëndron 4-5 ditë në javë larg familjes nga përkushtimi për punën.

Unë jam njeri që kam rekorde publike. Ato punë që kam bërë kanë lënë një gjurmë.

Rekordet e mia janë publike, nga dita e parë në politike dëri më sot.

Publike janë dhe rekordet e Ramës. 119 ditë nuk ka qenë në mbledhje qeverie. 1/3 e vitit kryeministri nuk ka qenë në punë. Puna e tij është instagram dhe facebook, propagandë e pastër. Është tuittet, fotografi, montazh.

Ata që e njohin qeverisjen e dijnë që të bësh të mundur një plan kombëtar transporti  dhe të bësh të mundrr ndërtimin e saj brenda dy viteve siç ishte rruga e Kombit, nuk bëhet pa punuar minimalisht 15-18 orë në ditë.

Në momentin që je futur në politikë me përkushtim, ti je i detyruar të sakrifikosh gjithçka. Kohën personale, jetën personale dhe familjen. Kaloj ndonjëherë 4-5 dit pa i parë fëmijët në shtëpi për shkak të orareve të mia.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Premtoi se lekët do vinin lumë”/ Bushati nxjerr zbuluar mashtimet dhe propagandën e Ramës

Publikuar

-

Nga

“Premtoi se lekët do vinin lumë”/ Bushati nxjerr zbuluar mashtimet dhe propagandën e Ramës

Analisti Andi Bushati ka nxjerrë zbuluar mashtimet dhe propagandën e kryeministrit Edi Rama.

Nga studio e “Open”, Bushati tha se kushdo që kishte një mendje më të kthjellët e kuptoi që vitin e kaluar që rindërtimi brenda një viti do ishte e pamundur.

Sipas tij, janë disa faktorë pse rindërtimi në të gjitha zonat e prekura nuk mund të realizohet kaq shpejt.

“Ne sot më tepër se kurrë jemi para zbulimit të një kryeministri që mashtron. Kur ndodhi fatkeqësia kush ka pasur një mendje ftohtë nuk i ka besuar premtimet e Ramës se lekët do të vinin lumë pas konferencës së donatorëve. Para një muaji tha se edhe Italia që është fuqia e 7 e botës i ka njerëzit jashtë sepse nuk e tha në nëntor. Unë them që me situatën ekonomike që ka Shqipëria, me territorin dhe me Covid ishte një gënjeshtër, dhe sot po përballemi me këtë gënjeshtër. Theksin e vë tek gënjeshta dhe propaganda e kryeministrit”, tha Bushati./CNA.al.

LEXO TE PLOTE