Connect with Us

Fatmir Mediu jep premtimin e madh/ Brenda mandatit tonë të parë e bëjmë Shqipërinë anëtare të BE-së

Politikë

Fatmir Mediu jep premtimin e madh/ Brenda mandatit tonë të parë e bëjmë Shqipërinë anëtare të BE-së

Publikuar

-

“Kemi mirëkuptim për lista dhe program të përbashkët”/ Mediu flet pas takimit me Bashën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë të cilët duan të angazhohen në politikë.

Në fjalën e tij Mediu deklaroi se kur Rama erdhi në pushtet, Shqipëria ishte vend anëtar i NATO-s falë lidershipit të Berishës dhe angazhimit të të gjithë qeverisë për të luftuar krimin dhe falë reformave ekonomike dhe institucionale.

Ai tha se Rama mohoi dhe shkatërroi çdo gjë, duke bërë që Europa të jetë një ëndërr e largët.

Ndërsa premtoi se nëse demokratët fitojnë në zgjedhjet e 25 prillit, brenda mandatit të parë synojnë që Shqipëria të bëhet anëtare e BE-së.

“Por, nuk është e mjaftueshme vetëm të tregojmë sa keq jemi! Duhet të rindërtojmë besimin, duke garantuar pjesëmarrjen reale të vlerave politike dhe njerëzore të historisë të së djathtës dhe sidomos rinisë, e cila duhet të ndërtojë shtetin europian me një platformë të qartë dhe me pjesëmarrje në parlament e qeveri.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 Prillit/ Lulzim Basha më popullor se Edi Rama

Brenda mandatit të parë të qeverisë ne duhet të bëjmë Shqipërinë vend anëtar të BE-së dhe mbi të gjitha në vend të urrejtjes, përbuzjes e përçarjes, të ndërtojmë dashurinë, respektin dhe besimin e shqiptarëve drejt qëllimeve të mëdha që kemi nisur.

Nuk kemi asnjë rrugë tjetër veçse të përballemi me të keqen, krimin, korrupsionin, largimin masiv nga Shqipëria, papunësinë dhe varfërinë në çdo skaj të Shqipërisë, në çdo qendër votimi. “Shpresa është te rinia! Pa shpresë një komb pushon së egzistuari!”, u shpreh Mediu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Çuçi i dorëzon detyrën Kumbaros/ “Kemi një përgjegjësi të jashtëzakonshme”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Këtë të shtunë, ministri Bledi Çuçi ka zhvilluar një takim me strukturat e PS-së në Gjirokastër ku i ka dorëzuar detyrën e drejtuesit politik të qarkut, Mirela Kumbaros.

Çuci shkruan se pavarësisht se me vendimin e ri politikisht do të drejtojë Beratin, ai shprehet se do të vazhdojë që të jetë deputet i Gjirokastrës dhe do t’i përfaqësojë në Kuvend.

Më tej Çuçi thotë se nuk duhet të harrojmë se kemi një përgjegjësi të jashtëzakonshme me mandatin e tretë.

Një takim me strukturat drejtuese të Partisë Socialiste në qarkun Gjirokastër për “dorëzimin” e detyrës si drejtues politik te Mirela Kumbaro, bashkëpunëtores së shkëlqyer në këto pesë vite punë në këtë qark dhe pjesë e pandarë e suksesit tonë të përbashkët në betejat elektorale.I bindur që nën drejtimin e saj PS do të vijojë të arrijë suksese të tjera elektorale, jo si qëllim në vetvete, por si e vetmja garanci për të çuar përpara punët e projektet që ne kemi për qarkun Gjirokastër, për të jetësuar vizionin tonë për këtë rajon si një pol i rëndësishëm i turizmit në jug të Shqipërisë.

Ndonëse do të drejtoj politikisht Beratin, unë do të vijoj të jem deputet i Gjirokastrës, t’ju përfaqësoj në Kuvend dhe të adresoj problematikat apo çështjet që lidhen me banorët në të shtatë bashkitë e këtij qarku.

Suksese Mirelës dhe gjithkujt tjetër që është i angazhuar në strukturat tona. Të mos harrojmë se kemi një përgjegjësi të jashtëzakonshme. Shqiptarët na dhanë një mandat të tretë si një kontratë të re për të punuar dhe për t’ju shërbyer. Në çdo nivel të qeverisjes duhet të jemi në lartësinë e nevojave dhe pritshmërive të qytetarëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një grua e vrarë/ Deputetja e LSI-së Monika Kryemadhi, që zgjodhi të përfaqësojë Fierin, asnjë fjalë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sabina Bengaj u vra nga ish burri. Ngjarja e rëndë ka tronditur jo vetëm Fierin, por opinionin publik në të gjithë vendin.

Krimi pothuaj i paralajmëruar prej serisë së konflikteve; 23-vjeçarja ishte e pajisur me urdhër mbrojtjeje nga Gjykata e Fierit, çifti ishte i divorcuar, ish bashkëshorti vrasës i liruar nga gjykata edhe pse me nje dosje me precedentë të mëparshëm kriminalë, nuk kishte tërhequr vëmendjen e institucioneve shtetërore, aq sa edhe ish-bashkëshorti i saj nuk ka dashur t’ia dijë duke i marrë jetën në shtëpinë e prindërve të saj në Zhupan të Fierit, mbrëmjen e së premtes.

Mirëpo ajo që bie në sy është heshtja e kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi, e cila për t’ia lënë vendin deputetit me 362 vota, la Tiranën dhe zgjodhi të përfaqësojë Fierin.

Jo se fjala e Monikës do të zgjidhte ndonjë gjë, por këto janë raste kur solidariteti njerëzor nxjerr në pah ndjeshmërinë ose hipokrizinë njerëzore.

LEXO EDHE:  Skandali-Sorosi financoi 22 milionë euro për drogën në Shqipëri/Të implikuar zyrtarët e BE

LEXO EDHE:  Nisja e procesit gjyqësor/ Gazetari gjerman i përgjigjet RamësMonika më së pari duhej të reagonte si grua, duhej të reagonte si nënë, por duhej të reagonte edhe si deputete që zgjodhi të përfaqësojë qarkun e Fierit, për të mos thënë se duhej të reagonte madje bashkë me bashkëshortin e saj, Presidentin e Republikës.

Por nuk reaguan as njëri dhe as tjetra. Mbase më mirë kështu. Hipokrizia është më vrasëse se sa heshtja!

Mbase janë duke hetuar se cili nga deputetët e LSI-së ia dha votën Lindita Nikollës në kandidimin e saj për kryetare kuvendi, meqë na doli se në ato katër votat kundër, njëra qenka vota e Vangjel Dules, siç bëri të ditur vetë zoti Dule, dhe nuk qenkan të gjitha votat e katër deputetëve të LSI-së!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Strazimiri bën deklaratën e fortë/ Nëse mbi Berishën ka hije korrupsioni, e njëjta vlen për ish-ministrat e tij

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Anëtari i Kryesisë së PD-së Gent Strazimiri, ka komentuar situatën e ngjarjeve të fundit në PD, ku përfshihet edhe përjashtimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Strazimiri shkruan se për të kuptuar atë që po ndodh në PD duhet pak logjikë.

Ai nënvizon se nëse mbi Sali Berishën qëndrojnë hije dyshimi për korrupsion kur ka qenë kryeministër, e njëjta vlen edhe për ish-ministrat e tij, duke nisur nga i preferuari.

Pak logjikë:

Nëse mbi Sali Berishën qëndroka pezull një hije korrupsioni të cilën duhet ta sqaroka me DASH, e njëjta “hije” qëndron mbi secilin prej ministrave të tij gjatë 8 viteve, duke nisur nga ai më i preferuari i tij.Një Kryeministër i korruptuar, nuk bën ministra njerëz të ndershëm, kësisoj secili prej ministrave të tij kanë qenë po ashtu të korruptuar, duke nisur nga ai më i preferuari i tij.

Cilido që beson se për këtë arsye duhet larguar Sali Berisha, të mos ndjejë aspak dhimbje por të kërkojë largimin bashkë me të, të të gjithë ish-ministrave që qeverisën me të, duke filluar nga ai më i preferuari i tij.

Partneritet anti-korrupsion me ministrat e një Kryeministri të shpallur “non grata” për korrupsion, duke nisur nga ai më i preferuari i tij… nuk mund të ketë…

Përndryshe, cilido që po merr pjesë në këtë histori të ndyrë, po përfshihet në aktin më korruptiv politik, moral e penal, në historinë e këtij vendi!#qëndro_në_këmbë_demokrat#asnjë_hap_pas”, shkruan Strazimiri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE