Connect with Us

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste bën reagimin zyrtar

Sport

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste bën reagimin zyrtar

Publikuar

-

Nuk ka ende një datë se kur do të fillojë kampionati shqiptar, i cili është në bojkot nga 12 shtatori. Presidenti i FSHF, Armand Duka ditën e djeshme konfirmoi se kishte pasur një takim me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, ku ishte folur pikërisht për kampionatin e futbollit.

Megjithatë në një deklaratë të bërë së fundmi, Liga Profesioniste e futbollit bën me dije se ende nuk kanë marrë një përgjigje zyrtare nga qeveria apo kryeministri.

Gjithashtu më tej në njoftim bëhet me dije se ditën e hënë Liga do të mblidhet sërish në një takim në ambientet e “Air Albania”, për të vendosur për hapat e mëtejshme.

Njoftimi i Ligës:

Liga Profesioniste e Futbollit bën të ditur se akoma nuk ka një përgjigje zyrtare nga ana e Qeverisë për kërkesat e saj dërguar Kryeministrit.

Në këto kushte, Liga do të mblidhet sërish ditën e hënë datë 26.10.2020 ora 11:00 në ambjentet e Stadiumit “Air Albania” për të diskutuar dhe vendosur mbi hapat e mëtejshme.

Liga Profesioniste e Futbollit
Tiranë më 25 Tetor 2020

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Video/ Laçi mposht Tiranën në miqësoren e zhvilluar në “Selman Stërmasi”

Publikuar

-

Nga

Është mbyllur me fitoren e kurbinasve, ndeshja miqësore mes Tiranës dhe Laçi në “Selman Stërmasi”.

Të besuarit e Cungut fituan me rezultatin 1-0, falë një goli të shënuar nga Deliu në minutën e 62’. Bardheblutë ishin dominues gjatë ndeshjes, ku kishin disa raste për shënim, të cilat nuk i shfrytëzuan.

Nga kjo përfituan kurbinasit, të cilët nëpërmjet një aksioni model në minutën e 61, ia dalin të shënojnë golin e avantazhit. Pas kësaj skuadra e Egbo u hodh e gjitha në sulm, për të gjetur të paktën barazimin, por pa sukses, pasi bardhezinjtë ishin të pozicionuar shumë mirë në fushë.

FT: TIRANA-LAÇI 0-1

Deliu 62′

62’ GOOOL LAÇI 0-1! Aksion model i skuadrës së Cungut, që futet bukur në zonë me Xhixhën, i cili pason te Rodrigez, ky i fundit pas një lëvizje të bukur, e nxjerr Deliun të vetëm përballë portierit, i cili nuk gabon dhe e dërgon topin në rrjetë.  

 

LEXO TE PLOTE

La Liga

Video/ Spektakël në “El Clasico”, Reali i Zidanit “leksion” Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Reali i Madridit ka mposhtur me rezultatin 3-1 Barcelonën, duke u larguar nga “Kamp Nou” si fitues të “El Clasicos”.

Që në fillim ndeshja nisi me spektakël, teksa skuadra e Zidanit kaloi në avantazh me anë të Valverdes në minutën e 5’. Megjithatë ky avantazh zgjati shumë pak, pasi Fati barazoi shifrat në minutën e 8-të. Pas kësaj rastet për të dyja skuadrat ishin të shumta, por asnjëra nuk ia doli të shënojë golin e avantazhit në pjesën e parë.

Pikërisht golin e avantazhit e gjeti Reali në minutën e 63’, teksa pas një penalltie të fituar nga Ramos, ishte pikërisht ky i fundit që shënoi nga pika e bardhë e penalltisë, për t’i dhënë avantazhin të tijve.

Ky gol duket se i tronditi katalanasit, të cilët dukeshin të pafuqishëm për të reaguar. Për të hipotekuar fitoreën e madrilenëve, mendoi Luka Modriç, i cili pas një aksioni të ndërtuar vetë, ia doli të shënojë në minutën e 91’.

Me këtë fitore Reali shkon në kuotën e 13 pikëve dhe renditen në vendin e parë, ndërsa katalanasit mbeten në kuotën e 7 pikëve në vendin e 10-të.

FT: BARCELONA – REAL MADRID 1-2

Fati 8′ / Valverde 5′ , Ramos 62′, Modriç 91′

 

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

VIDEO/ Lewandowski i papërmbajtshëm, Bayerni manita në kampionat

Publikuar

-

Nga

Tjetër goleadë për Bayern Munchen, që “shkatërroi” 5-0 në shtëpi Eintracht Frankfurt, duel ku shkëlqeu goleadori Robert Lewandowski.

Bomberi polak realizoi një trigolësh dhe kryeson renditjen e golashënuesve në Bundeslige me 10 realizime në pesë javë kampionat, teksa pati festë edhe për Leroy Sane dhe adoleshentin Jamal Musiala.

Golat dhe rastet e BAYERN MUNCHEN-EINTRACHT FRANKFURT

Vendi i dytë në renditje për kampionët në fuqi me 12 pikë, një më pak se Leipzigu kryesues. Djemtë e Nagelsman nuk e patën të thjeshtë dhe hasën vështirësi në shtëpi me Hertha Berlin, por ia dolën të fitonin 2-1 me përmbysje dhe të ruajnë vendin e parë.

Triumf edhe për M’Gladbach, që ia doli të kthehej me tre pikë në shtëpi pas suksesit 2-3 në fushën e Mainz. Dueli tjetër midis Union Berlin dhe Freiburg u mbyll në barazim 1-1.

LEXO TE PLOTE