Connect with Us

Mbahet takimi Duka-Rama, marrin zgjidhje problemet e futbollit

Sport

Mbahet takimi Duka-Rama, marrin zgjidhje problemet e futbollit

Publikuar

-

Para disa ditësh ishte paralajmëruar se do të zhvillohej një takim kokë më kokë mes presidentit të Federatës Shqëiptare të Futbollit, Armand Dukës dhe kryeministrit të vendit, Edi Ramës. Ky takim jozyrtar i njoftuar prej ditësh ka ndodhur ditën e sotme dhe siç njofton “Abc News”, dyshja i ka dhënë drejtim problemeve.

Janë diskutuar të gjitha kërkesat e Kategorisë Superiore dhe ka patur një konsensus mes palëve, teksa për Ligjin e Sponsorizimeve pritet ta kemi më të qartë gjatë orëve në vazhdim se çfarë është biseduar. Një ditë më parë kryeministri ka marrë një relacion më dy propozimet e Ligës dhe të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë dhe i ka shqyrtuar me stafin e tij.

Mbetet për tu parë se cili ka qenë përfundimi, teksa sot është planifikuar të mbahet edhe mbledhja e tretë mes Ligës dhe Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, nga ku priten gjithashtu lajme të mira. Pozitiv është fakti se ka patur frymë bashkëpunimi dhe pas këtyre zhvillimeve pritet të kemi sinjalin e shumëpritur të nisjes së Kategorisë Superiore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Ndizet drita jeshile për fillimin e kampionatit, ja 2 variantet për startin e aktiviteteve futbollistike

Publikuar

-

Nga

Takimi joformal Rama-Duka, për çështjen e bojkotit të Kategorisë Superiore, duket se përfundoi me “tym të bardhë”. Të paktën kjo u la të kuptohej nga një deklaratë për mediat e presidentit të FSHF-së.

“Kampionati do fillojë së shpejti. Kryeministri më ka premtuar se do pranojë ofertën tonë”, u shpreh ndër të tjera Duka. Kjo deklaratë e presidentit të organit më të lartë të futbollit në vend, lë të kuptohet, se bojkotit po i vjen fundi…

Në rast se vërtetohen pritshmëritë pozitive të dala nga ky takim mes kreut te FSHF-së dhe kreut të qeverisë atëherë plani është thuajse gati që futbolli të rinisë menjëherë.

Një nga planet është që starti i sezonit të jetë pikërisht të mërkurën e ardhshme. Klubet janë gati dhe në pritje të vendimit zyrtar që do të vijë nga Liga si dhe nga Federata Shqiptare e Futbollit.

Me shumë gjasa java e ardhshme i hap udhë edhe rifillimit të aktivitetit futbollistik në të gjitha kategoritë. Ndërkohë një plan i mundshëm është që gjithçka të startojë fundjavën e ardhshme. Gjithçka pritet të konfirmohet në javët në vazhdim./Panorama Sport

LEXO TE PLOTE

Sport

Duka: Kryeministri më ka premtuar se do pranojë ofertën tonë

Publikuar

-

Nga

I gjithë opinion sportive dhe jo vetëm, janë në pritje të vendimit, ne lidhje me startin e kampionatit, i cili ka zgjedhur të bojkotojë prej afro 40 ditësh.

Ndërkohë së fundmi, gjatë një aktiviteti në “Football Republic Akademi”, presidenti i FSHF-së, Armand Duka është shprehur se ka pasur së fundmi një takim me kryeministrin,

Edi Rama, teksa i pyetur në një deklaratë për mediat se kur do të startojnë aktivitetet futbollistike, kreu i FSHF-së, është shprehur shkurtimisht:

“Kampionati do fillojë së shpejti. Kryeministri më ka premtuar se do pranojë ofertën tonë”, u shpreh Duka.

LEXO TE PLOTE

Sport

Drejtori i Viteses zbërthen Brojën: Ka instik vrasës…

Publikuar

-

Nga

Dopieta e realizuar në kampionat ndaj ADO Den Hag, e ka shndërruar sulmuesin e Kombëtares, Armando Brojën, në një protagonist absolut te skuadra e Viteses, i cili ka rrëmbyer vëmendjen e të gjithëve.

“Gelderlander.nl”,i ka kushtuar një artikull special futbollistit 19-vjeçar, në prag të ndeshjes së radhës ndaj PSV-së, duke i thurur elozhe shqiptarit.

“Broja, 19-vjeç që nga shtatori, është një fëmijë i një familjeje shqiptare. Ai u rrit në Slough, një qytet vetëm në perëndim të Londrës. Ai flet anglishten me një theks të vërtetë. Dhe nëse dëshiron, ai bisedon në kokni, dialekti i kryeqytetit. Broja në të vërtetë është shumë britanik.

Në fushën e lojës Broja është një sulmues i vërtetë. Ka qenë një golashënues që nga fëmijëria. Me atë famë ai u bë një ndërkombëtar shqiptar. Kjo është kryesisht një zgjedhje sportive. Në Angli ka më shumë sulmues të mirë dhe mund të ndërtojë një karrierë të bukur ndërkombëtare në Ballkan”, shkruhej fillimisht në artikullin e mediat holandeze.

Në vijim theksohet fakti se sulmuesi shqiptar ka potenacial dhe ambicie shumë të mëdha, për t’u kthyer si protagonist te Çelsi, ashtu siç bëri Tami Abraham. Vitet e fundit blutë e Londrës, janë duke i kushtuar një vëmendje speciale talenteve.

“Broja është një lojtar shumë i mirë. Ai është transferuar nga të rinjtë në ekipin e parë vjet, madje bëri debutimin në Premier League (më 8 mars zëvendësoi në fund Oliver Zhirud kundër Everton). Ai ka potencialin dhe ambicie shumë të madhe për t’u kthyer te Çelsi sërish.

Kishte konkurrencë të madhe për Brojën. Nuk e lamë të na ikte nga duart, e morëm atë. Çelsi në të vërtetë dëshironte që ai të merrte eksperiencë në ekipin U21 edhe një vit tjetër. Duhet të flisja me të gjithë në Londër dhe pastaj me vetë Brojën. Fluturova në Angli dhe shkova në shtëpinë e tij. Fola me nënën e Armandos dhe pastaj me të. Transferimi në Holandë është me të vërtetë një hap i madh për të”, zbulon drejtori teknik i Viteses, Johanes, Spor.

Ndërkohë në prononcimin e tij, Broja tregon: “Kam shënuar 30 gola vitin e kaluar tek të rinjtë. Tani jeto vetëm, në një vend tjetër dhe me gjuhë tjetër.

Në fushë më duhet të merrem me djem të fortë. Më pëlqejnë golat ë shënuar kundër Den Haag, por ajo ndeshje ka kaluar. PSV po vjen dhe kjo do të jetë një ndeshje e vështirë. Eredevisie nuk është një kampionat i lehtë. Jam shumë i lumtur për besimin e trajnerit”, deklaron shqiptari.

Broja për momentin është shënuesi më i mirë te Vitese, teksa në klub kërkojnë të marrin maksimumin nga talenti i shqiptarit.

“Shikoni cilësitë e tij. Ai është i gjatë (191 centimetra), është i shpejtë, ka teknike të mrekullueshme dhe gjithashtu ka instikt vrasës. Ai i plotëson të gjithë kërkesat për një sulmues të nivelit të lartë.

Këtë ai mund ta tregojë shumë mirë në Eredivise. Një muaj më parë vështirë se e njihte kush, tani e njohin dhe i drejtohet fushës ndryshe. A mund të shënojë ai çdo javë gola në një nivel të lartë? Ai është i qëndrueshëm? Deri më tani jemi shumë të lumtur, thjesht të vazhdojmë kështu”, e mbyll deklaratën e tij, drejtori sportiv i Viteses.

Vlen të theksohet fakti që Broja është futbollisti i 29-të në histori që transferohet nga Çelsi në Vitese. Kujtojmë që klubi holandez është një klub “satelit” i londinezëve që prej vitit 2010.

LEXO TE PLOTE