Connect with Us

Gjoba e padrejtë për parkimin/ Qytetari prezent, por policët e injorojnë

Aktualitet

Gjoba e padrejtë për parkimin/ Qytetari prezent, por policët e injorojnë

Publikuar

-

“Stop” këtë të premte ka udhëtuar drejt qytetit të Bilishtit. Një qytetar është ankuar për një gjobë të padrejtë nga Policia e Shtetit, i cili kishte një mjet të vendosur me gjysmën e gomës së parë mbi trotuar.

Ndërkohë që punonjësit e policisë i kanë vënë gjobën, shoferi ka qenë brenda në makinë dhe makina ka qenë e ndezur dhe me bllokazh.
Gazetarja: Brenda rregullave është kjo?

Polici: Brenda rregullave!

Gazetarja: Sipas cilit rregull? Kush e parashikon, kur shoferi është në makinë? Nuk i thua dot lëviz? Zotëri, me ju po flas!

Polici: Le ta marri gjobën dhe ta kundërshtojë!

Gazetarja: Jo, ma thuaj pak, sipas cilit rregull po ia vendos gjobën!

Polici: Sipas nenit të kodit rrugor!

Gazetarja: Që thotë?

Polici: Kur mjeti parkohet gabim.

Gazetarja: Parkohet! Zotëria është në makinë. Ku parashikohet, që makina është e parkuar. A ishte e ndezur? A ishe në makinë? (duke iu drejtuar qytetarit)

Qytetari: Po, dhe rripin pa hequr fare.

Gazetarja: Po mëson dorën ë?

Ndërkohë proces-verbali është plotësuar pa emrin dhe mbiemrin e zotërisë, pra është shënuar jo prezent, ky i fundit ka qenë në makinë me automjet të ndezur. Por nga pamjet filmike që ka siguruar qytetari vërtetohet që ai ka qenë në makinë në momentin e gjobës. Policët thonë, se gjoba mund të ankimohet, por ata nuk kanë ndërmend ta heqin.

Gazetarja: Jo prezent? Zotërinë e kishe prezent. Pse e ke shkruar jo prezent?

LEXO EDHE:  Emisioni “Stop” zbulon skandalin/ I paraburgosuri që u vetëvra në qeli vuante nga skizofrenia

Polici: Në momentin, që isha unë tek makina?

Gazetarja: Po! A ishte zotëria aty?

Polici: Fol me zotërinë!

Gazetarja: Të paktën thuaji kolegut, ose kush të mësojë, që të të mësojë më mirë, sepse zotërinë e kishe në makinë dhe të paktën t’i thuhej, si e ke emër, mbiemër, patentë, leje qarkullimi, sepse e ke bërë jo prezent dhe lejen e drejtimit e ke lënë me vijë, apo jo?

Polici 2: Ne e bëmë atë punë, për ta ndihmuar zotërinë, që mos t’i dali gjoba në patentë.

Gazetarja: Po s’kishe pse ia vendosje fare gjobën!

Polici 2: Ishte në shkelje.

Gazetarja: Ishte në shkelje, kur ishte prezent?

Polici 2: Tashi, të lutem shumë!

Gazetarja: Je në shkelje, lëviz! Sepse, kur është në makinë, i thuhet ke kaq kohë për të lëvizur, jo i vendoset gjoba në momentin, që është, sepse je gabim. Të paktën këtë t’jua mësojnë mirë!

Nga ana tjetër, eksperti rrugor Gëzim Hoxha thotë, se ky veprim nuk është i drejtë, pasi policia është për të ndihmuar qytetarët dhe për të rregulluar qarkullimin e makinave. Për pjesën e gjobës, ai e quan tendencioze./tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Lëvizin pa maska mbrojtëse/ Gjobiten qindra qytetarë

Publikuar

-

Nga

Lëvizin pa maska mbrojtëse/ Gjobiten qindra qytetarë

Strukturat e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masës për parandalimin e përhapjes së COVID-19, mbajtjen e detyrueshme të maskës mbrojtëse, e cila është detyrim për të gjithë qytetarët, që në momentin që dalin nga shtëpia.

Si rezultat i këtyre kontrolleve, gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë secili, 473 qytetarë që janë konstatuar duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.

Gjatë kontrolleve janë shoqëruar në ambientet e Policisë në të gjithë vendin, 4 shtetas që nuk kanë pranuar t’i tregojnë punonjësve të Policisë dokumentin e identifikimit, të cilët pasi kanë paraqitur dokumentin e identifikimit, janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë dhe më pas janë lënë të lirë.

Gjithashtu, gjatë kontrolleve janë konstatuar 12 qytetarë që lëviznin në rrugë gjatë orarit të ndalimit të lëvizjes, pa arsye të domosdoshme, të cilët janë ndëshkuar me masën administrative 10.000 lekë secili.

LEXO EDHE:  Denoncimi-Rrihet barbarisht polici i rrugores/ Fshihet ngjarja

LEXO EDHE:  Gjobë fiktive ndaj subjektit në Elbasan?/ ISSH reagon pas procedimit ndaj inspektorëve

Policia e Shtetit, krahas punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, sigurimin e rendit dhe qetësisë publike, do të vijojnë punën për monitorimin e zbatimit të masave anticovid në të gjithë vendin. Në këtë kuadër, Policia apelon për të gjithë qytetarët që të zbatojnë me rigorozitet masat anticovid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zgjedhjet e 25 prillit/ ODHIR vjen në Shqipëri nga datat 24-29 janar

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ ODHIR vjen në Shqipëri nga datat 24-29 janar

ODIHR do të vijë në Shqipëri nga data 24-29 janar për të vlerësuar masat paraprake sesi do të zhvillohen zgjedhjet.

Në varësi të asaj çfarë do të vlerësojnë, do ndërmarrin edhe veprimet në vijim. Gjatë kësaj periudhe do zhvillojnë edhe takime me institucionet, përfaqësuesit e partive politike, shoqërinë civile etj.

Përmes një note verbale, OSBE e njofton Ministrinë e Punëve të Jashtme në Shqipëri për vizitën dhe detajet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zërat për përplasjen me Metën/ Rrëfehet për herë të parë Silva Caka

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e LSI, Silva Caka ka folur për herë të parë për largimin nga LSI ndërsa thekson se nuk e ka parë si mundësi.

Caka shtoi se do të largohet nga LSI-ja vetëm kur ajo të bëhet si Rilindja e sotme, sipas së cilës ka shkatërruar vendin.

“Një furtunë e krijuar në një gotë 30 minuta pas një deklarate të Kryemadhit ku ka bërë të ditur që këto vemjet e bashkisë tentojnë që të tregojnë kryeministrit që po punojnë dhe po marrim element dhe nga opozita. Unë personalisht, për të paktën ato parime që ë karakterizojnë për mënyrën se si jam rritur, unë do të largohem nga LSI ditën që kjo forcë politike do të bëhet si Rilindja e sotme. Për asnjë arsye, unë e quajtur Rilidjen, fajtore për gjithçka për këtë arsye unë nuk jap asnjë lloj kontributi të të vazhduar këtë shkatërrim . Jam nënë e 2 fëmijëve dhe nuk kontribuojë në shkatërrimin e të ardhmes së tyre nëpërmjet një qeverisje tjetër të Edi Ramës, Erion Veliaj apo kujtdo qoftë që do të vazhdojë të ndjekë modelin e Edi Ramës. Jam juriste në profesion dhe janë formuar me idenë e institucioneve, me ndarjen e pushteteve dhe nuk mund të kontribuojë për asnjë qeverisje në botë që ka shkatërruar gjykatat, që e ka lënë vendin pa drejtësi, që ka shkatërruar cdo person që pret të marrë një vendi, nuk mund të jap kontributin tim për një qeverisje që cdo dy ditë nxjerr nga një të zgjedhur që e ka me rekorde kriminale. Për mua Rilindja është një kazan i madh ku në cdo moment që do fusësh dorën do të marrësh një kriminel, një njeri që është akuzuar për prostitucion, do nxjerrësh një që është marrë me drogë, dhe afera korruptive, as sot e as nesër”, tha Caka në një intervistë për Report Tv.

Gjithashtu ajo ka mohuar zërat që të ketë pasur një përplasje me Ilir Metën në Presidencë.

LEXO EDHE:  Në kërkim ndërkombëtar/ Arrestohet 29-vjeçari në Tiranë

LEXO EDHE:  I ofron policit 2000 lekë për të shmangur gjobën, arrestohet

“Kjo nuk është aspak e vërtetë dhe më vjen keq që po i jap zë një gjëje që doja ta përmendja”, tha Cakaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE