Connect with Us

FOTOT-Arkeologët zbulojnë “shenjat e shtrigave” nën rrënojat e një kishe mesjetare

Kuriozitete

FOTOT-Arkeologët zbulojnë “shenjat e shtrigave” nën rrënojat e një kishe mesjetare

Publikuar

-

FOTOT-Arkeologët zbulojnë “shenjat e shtrigave” nën rrënojat e një kishe mesjetare

Arkeologët po hetojnë shenjat e ‘shtrigave’ të gjetura të gdhendura në rrënojat e një kishe mesjetare që qëndronte në Angli 700 vjet më parë. Struktura e thërrmuar u zbulua në Stoke Mandeville gjatë një projekti ndërtimi për një hekurudhë që do të shtrihet në të gjithë vendin.Studiuesit me HSR, kompania e përfshirë në projekt, zbuluan gdhendje në gurë të ndryshëm të asaj që dikur ishte Shën Mëria, të cilat kanë një vrimë qendrore të shpuar me linja të gdhendura prej saj që formojnë një rreth.Historianët thonë se shenjat u përdorën ‘për të larguar shpirtrat e këqij duke i futur në një vijë apo labirint të pafund’.

Shenjat e shtrigave, ose shenjat ‘apotropaike’, janë nga fjala greke apotrepein, ‘për t’u larguar’ dhe janë për të mbrojtur banorët nga shpirtrat e këqij.Kisha e Shën Mërisë u ndërtua rreth vitit 1070, pas pushtimit Norman, dhe ekspertët besojnë se ishte kisha e parë private që i përkiste zotit të feudali në atë kohë.Në vitet 1340, struktura u zgjerua në një vend adhurimi për të gjithë fshatin.Ajo u braktis në shekullin e 19-të dhe u dënua në shekullin e 20-të, duke lënë pas disa rrënoja dhe gurë të vjetër të varreve për t’i parë nga publiku. Vendi është në mes të projektit hekurudhor dhe arkeologët HS2 po e pastronin atë kur ata u përplasën me mbishkrime antike.

LEXO EDHE:  Art në gurë

Michael Court, Arkeolog kryesor në HS2 Ltd tha: ‘Puna e arkeologjisë që po ndërmerret si pjesë e projektit HS2 po na lejon të zbulojmë vitet e trashëgimisë dhe historinë britanike dhe ta ndajmë atë me botën.”Zbulime të tilla si këto shënime të pazakonta kanë hapur diskutime për qëllimin dhe përdorimin e tyre, duke ofruar një pasqyrë interesante për të kaluarën.’

Shenja të tilla janë parë në kisha të tjera, por në vend që të ofronin mbrojtje ato u përdorën si shirita dielli.Gdhendjet e quajtura ‘rrotulla gërvishtëse’ zakonisht vendoseshin afër derës jugore të kishës – një zonë për të kapur sa më mirë rrezet.Sidoqoftë, pozicioni i shenjave në Shën Marinë nuk përputhet me idenë dhe lë mundësinë që ato të përdoren për mbrojtje.Këto të ashtuquajtura shenja shtrigash janë gjetur jo vetëm në kisha, por të gdhendura në shtëpi, hambare dhe shpella.Shenjat zakonisht shkruheshin në gurë ose punime druri afër pikave të hyrjes së një ndërtese – veçanërisht hyrjet e derës, dritaret dhe zjarrit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Nga ndërtesat e mbuluara nga mjegulla tek ajsbergët/ Pamje mahnitëse të shkrepura nga lartësitë

Publikuar

-

Nga

Nga ndërtesat e mbuluara nga mjegulla tek ajsbergët/ Pamje mahnitëse të shkrepura nga lartësitë

Në konkursin Aerial Photography Awards, u ftuan fotografë nga e gjithë bota për të paraqitur fotot e tyre të shkrepura nga lart.

Në këtë konkurs morën pjesë rreth 65 vende që dorëzuan 106 fotografi të cilat pasqyrojnë pamje mahnitëse nga lartësia.

Fituesi i çmimit të madh ishte Belgjika, fotografi Sebastien Nagy, i cili u shpall Fotografi Aerial i Vitit 2020.

Pasi mori çmimin ai u shpreh: “Të them të drejtën, unë kurrë nuk kisha marrë pjesë në një konkurs më parë, por kisha dëgjuar të flitej në një mënyrë shumë pozitive për këtë konkurs, kështu që mora pjesë në garë. Nuk mendoja se do të fitoja dhe kjo ishte kryesisht për argëtim. Kështu që u befasova shumë kur dëgjova lajmin e mirë. Ishte pak e vështirë të besohej në fillim pasi ishte Grand-Pri, por unë ndjeva një gëzim dhe krenari të madhe.

LEXO EDHE:  Misteri i gurëve gjigantë në Stonehenge/ Shkencëtarët zbulojnë sekretet

LEXO EDHE:  Gurët në veshka, 3 këshillat për largimin e tyre

Për më tepër shihni fotot në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Publikuar

-

Nga

Pyje magjike me mjegull, liqene magjepsëse dhe goditje të rrufeve/ Pamje nga natyra që të lënë pa frymë

Shkëlqimi i peizazheve rurale dhe urbane të Britanisë është kapur në një mënyrë që të lë pa frymë për herë të 13-të – nga kandidatët e përzgjedhur dhe fitues në konkursin të 13-të.

Çdo herë, pa dështuar, imazhet fituese dhe të zgjedhura nga fotografët amatorë dhe profesionistë më të talentuar të kombit të lënë pa frymë.

Ky libër është shoqëruesi i përsosur për të gjithë entuziastët e fotografisë.

LEXO EDHE:  Gurët në veshka, 3 këshillat për largimin e tyre

LEXO EDHE:  Njeriu që jeton duke ngrënë gurë, baltë dhe tulla

Më poshtë ne paraqesim mbi 20 foto  nga imazhet e përfshira në edicionin e vitit 2020, me skena që përfshijnë pyje magjike të mjegullta, liqene magjepsëse dhe valë spektakolare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

Publikuar

-

Nga

FOTO- NASA përgatitet për misionin e radhës/ Përpjekja e ekipit për të marrë mostrën nga asteroidi Bennu

NASA po përgatitet për të marrë disa mostra nga një asteroid i quajtur Bennu, mostrat e të cilit do të zbresin në Tokë në vitin 2023.

Agjencia hapësinore njoftoi se ekipi i saj do të prekë për pak sekonda asteroidin Bennu pasi një organizimi prej 4 orësh.

Sapo të ulet, një krah robotik do të përpiqet të mbledhë mostra të sipërfaqes që do të ruajë dhe të kthehet në Tokë – një udhëtim që pritet të zgjasë deri në tre vjet.

Shkencëtarët shpresojnë se misioni do të thellojë kuptimin tonë se si u formuan planetët dhe si filloi jeta dhe të sigurojë depërtim mbi asteroidët që mund të ndikojnë në Tokë.

LEXO EDHE:  Receta: Ja si t’i hiqni gurët në veshka për vetëm 10 ditë

LEXO EDHE:  Njeriu që jeton duke ngrënë gurë, baltë dhe tulla

Vendi Nightingale është zgjedhur sepse paraqet një nga zonat më të qarta në sipërfaqen e asteroidit me qasjen më të mirë në materialin e imët. Nëse ulja shkon edhe pak e gabuar, OSIRIS-REx do ta gjejë veten në një territor të pabesë, shpjegoi NASA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE