Connect with Us

Ekipi i Kategorisë së Parë surprizon Skënderbeun, e mund në miqësore

Sport

Ekipi i Kategorisë së Parë surprizon Skënderbeun, e mund në miqësore

Publikuar

-

Egnatia suprizon skuadrën e Skënderbeut duke e mposhtur me rezultatin 2-1 në miqësoren e zhvilluar dje në stadiumin e Peqinit duke treguar se me ekipet e Superligës di t’i masë mirë forcat pasi ia ka dalë të marrë rezultate pozitive edhe ndaj Partizanit e Teutës.

Skuadra e drejtuar nga tranieri Magani dje ka bërë një paraqitje mjaft pozitive duke qenë dominuese në pjësën e parë teksa ka arritur që të gjejë rrugën e rrjetës dy herë me autorë Metën dhe Çelhakën.

Nga ana tjetër tekniku Ahmataj ka hedhur në fushën e lojës një formacion miks duke lënë në stol disa prej titullarëve, që i ka aktivizuar më pas në pjesën e dytë.

Golat për rrogozhinasit janë shënuar nga Meta dhe Çelhaka në pjesën e parë, ndërsa në fillimin e pjesës së dytë kanë barazuar korçarët me të riun Kollçinaku.

FT| EGNATIA-SKËNDERBEU 2-1
GOLAT: Meta 16′, Çelhaka 25’/ Kollçinaku 52′

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Alarm te kombëtarja, grumbullimi i nëntorit mund të shtyhet për shkak të COVID-19

Publikuar

-

Nga

Çekia është shteti i parë europian që ndërpreu futbollin për shkak të rasteve të shtuara me Koronavirus, ndërkohë që në shumë shtete, kampionatet po përballen me pamundësi të zhvillimit të ndeshjeve rregullisht. Mes tyre, edhe në ato skuadra ku gjenden sot futbollistët shqiptarë. Kjo bën që edhe për trajnerin Reja situata të jetë alarmante. Qoftë për rastet e dyshuara, por edhe për faktin se numri i lartë i të kontaminuarve rrit mundësinë që shumë prej skuadrave të refuzojnë ftesën e Kombëtares për kuqezinjtë.

EKIPET E SHQIPTARËVE ME RASTE POZITIVE
Këtë fundjavë, shumë prej kuqezinjve nuk do të zbresin në fushë për shkak se në skuadrat e tyre ka raste të shtuara me Koronavirus. Bazel, Osijek, Specia, SPAL, Rexhana, Aris, Nk Gorica, Lokomotiva Zagreb, Shturm Grac janë ekipet në të cilat janë shfaqur disa raste pozitive gjatë ditëve të fundit. Bazeli, ku luan Taulant Xhaka, nuk zhvilloi në fundjavë ndeshjen kundër Zyrihut. Osijek i Eros Grezdës, gjithashtu u paralizua këtë fundjavë, por lojtari prej kohësh është jashtë ekipit për shkak të përsëritjes së një operacioni në kavilje. Në Itali, ekipet e Specias (Ardian Ismajli), Rexhanës (Arlind Ajeti), SPAL-it (Etrit Berisha) kanë raste të shfaqura së fundmi. Vetëm Berisha është i konfirmuar negativ, ndërsa për dy mbrojtësit nuk ka ende saktësime nga klubet apo mediat pranë tyre. Tek Aris, ku Ergys Kaçe, është transferuar këtë sezon, janë shfaqur 19 raste pozitive, mes tyre lojtarë, pjesëtarë të stafit të ekipit apo edhe drejtues, ndaj në fundjavë kjo skuadër nuk do të zbresë në fushë. Te Lokomotiva e Zagrebit (“banda e shqiptarëve”) gjithashtu janë shfaqur raste dhe te Shturm Grac (Bekim Balaj), është konfirmuar një i tillë.

TRAJNERI NË ALARM

Në ndeshjet e muajit tetor, disa prej kuqezinjve nuk iu përgjigjën ftesës së bërë nga Kombëtarja. Kësisoj, ndërsa një valë e dytë me raste në të gjithë Europën po shtrëngon masat e shteteve, rrezikohet që për dy finalet e muajit nëntor të ketë shtrëngim nga ekipet për kuqezinjtë. Trajneri Edi Reja, ndonëse do të duhet të luajë për dy fitore në sfidat përballë Kazakistanit dhe Bjellorusisë në Tiranë, që tani rrezikon të marrë disa përgjigje negative për futbollistët që ka në plan të ketë në listë. Ankthi është shtuar tanimë për të gjithë Europën dhe kombëtaret se kjo valë e dytë mund të pezullojë edhe një herë jetën normale futbollistike. Pikërisht në momentin kur në disa vende ka nisur edhe rikthimi i tifozëve në përqindje të caktuara, me 20 apo 30% të kapacitetit të stadiumeve.

LEXO TE PLOTE

Sport

Skënderbeu/ Dy lojtarë i mbeten jashtë Shqipërisë, Ahmataj e ka gati grupin

Publikuar

-

Nga

Dy nga katër nigerianët që Skënderbeu kishte prenotuar, e madje kishte gjetur edhe akordin për kontrata afatgjata me ta nuk do të jenë nën urdhrat e Ahmatjat. Kështu mbrojtësi Agbodzie Abei nuk do të vijë në Korçë dhe vendimi duket se ka qenë i klubit në këtë rast.

Ata mendojnë se e kanë blinduar qendrën e mbrojtjes me Mërgim Shalën, Ditmar Bicajn e Harallamb Qaqin. Tërësisht ndryshe paraqitet situata për Jozef Ado Teteh. Ai do të kryejë disa ekzaminime, për shkak të një problemi fizik të pasur pak kohë më parë.

Me sa duket edhe Ahmataj, tashmë që e njeh më mirë grupin është i bindur te forca e tyre dhe duket se ka mbetur i kënaqur me afrimet, ndonëse pati shumë largime dhe skuadra pësoi jo pak ndryshime, duke humbur mjaft lojtarë cilësorë dhe të spikatur nga edicioni i shkuar.

LEXO TE PLOTE

Sport

Sulmuesi shqiptar që po çmend Europën, jehona e madhe e Mirlind Dakut

Publikuar

-

Nga

Jehona e madhe e Mirlind Dakut nuk ka të përfunduar sa i përket nisjes së këtij sezoni të ri.

Flitet për sulmuesin që ka shënuar më tepër gola në Europë për këtë kampionat, teksa statistikat janë vërtet të frikshme.

Në 7 ndeshjet e para është tundur 14 herë porta e kundërshtarëve, duke qenë makthi i çdo mbrojtje rivale.

Disa ditë më parë emri i ish-lojtarit të Kukësit do të bënte jehonë në Italinë fqinje, ndërsa këtë herë kalon edhe në Francë.

Media franceze “SoFoot” është tërhequr nga kjo statistikë e pazakontë duke e prezantuar si sulmuesin që po çmend futbollin në Kosovë.

LEXO TE PLOTE