Connect with Us

Çfarë parandalon pirja e një gote vere në ditë?/ Zbuloni çfarë thonë studiuesit

Life Style

Çfarë parandalon pirja e një gote vere në ditë?/ Zbuloni çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

Çfarë parandalon pirja e një gote vere në ditë?/ Zbuloni çfarë thonë studiuesit

Sipas një studimi të ri, një gotë verë e kuqe ose filxhan çaji çdo ditë mund të shmangë një sulm në zemër ose goditje në tru. Pijet janë të pasura me flavanol, kimikate të shëndetshme bimore që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut. Ushqime dhe pije të tjera të pasura me antioksidantë që ndihmojnë enët e gjakut përfshijnë mollë, manaferra dhe kakao.

Studimi i më shumë se 25,000 njerëzve në Norfolk është prova më e fortë deri më tani e lidhjes midis dietës dhe hipertensionit, një nga vrasësit më të mëdhenj të Britanisë. Autori kryesor Profesor Gunter Kuhnle, një nutricionist në Universitetin e Reading, tha: “Studimet e mëparshme të popullatave të mëdha gjithmonë janë mbështetur në të dhëna të vetë-raportuara për të nxjerrë përfundime. Por ky është studimi i parë epidemiologjik i kësaj shkalle për të hetuar objektivisht lidhjen midis një përbërje specifike bioaktive dhe shëndetit. Ne jemi të kënaqur të shohim që në studimin tonë, kishte gjithashtu një lidhje kuptimplote dhe të rëndësishme midis konsumit të flavanolit dhe presionit të ulët të gjakut.”

Diferenca në presionin e gjakut midis atyre në 10% më të ulët dhe më të lartë për marrjen e flavanolit ishte midis 2 dhe 4 mmHg (milimetra) të merkurit. Kjo është e krahasueshme me ndryshimet kuptimplota të vërejtura në ato në dietën mesdhetare ose dietat DASH (Qasjet dietike për të ndaluar hipertensionin) që janë të larta në fruta, perime dhe peshk.

LEXO EDHE:  Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër

Për më tepër, efekti ishte më i theksuar tek ata që kishin zhvilluar tashmë presion të lartë të gjakut. Kjo sugjeron nëse publiku i gjerë rrit marrjen e flavanolit, mund të ketë një ulje të përgjithshme të sëmundjeve kardiovaskulare, vrasësi më i madh në botë. Ato gjenden me bollëk në lëkurat e rrushit të kuq. Prof Kuhnle tha: “Unë padyshim që jam i njëanshëm pasi familja ime ka një vresht. Por disa verëra të kuqe përmbajnë flavanole, kjo varet shumë nga shumëllojshmëria dhe mënyra se si dhe ku janë rritur. Aspekti interesant i studimit tonë ishte që ne nuk u përqendruam në burimet e ushqimit, por përbërësit aktualë kështu që nuk kishte rëndësi nga vinin.” Ai shtoi: “Unë nuk mendoj se dikush ka nevojë të përdorë përmbajtjen e flavanolit si një justifikim për të pirë një gotë verë. Ka shumë arsye të tjera dhe më të mira“./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i fundjavës/ Zbuloni surprizat që ju presin këtë të shtunë dhe të dielë

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i fundjavës/ Zbuloni surprizat që ju presin këtë të shtunë dhe të dielë

Dashi

Më në fund jeni më të qetë, prandaj duhet të merrni vendime më pozitive në lidhje me angazhimet e radhës që duhet të përmbushni . Do të dini të organizoheni dhe mos u hutoni. Gjatë ditëve të ardhshme, kjo tendencë do të vazhdojë, por vetëm nëse e mbani gjendjen të lartë të humorit. Nëse jo, përpiquni të mbani larg ndikimet e këqija dhe do të jeni në gjendje të shpëtoni.

Demi

Mundohuni të vendosni disa njerëz në rresht. Ata nuk kanë mundësi të ju kërkojnë gjithmonë favore, madje pa qenë mirënjohës për ato që keni marrë tashmë. Deri tani duhet të bëni një renditje të vogël midis të njohurve tuaj, duke preferuar miqësitë e një jete, nga ato që vijnë afër për lehtësi. Ata do të ishin në gjendje të të linin në mes të një rruge, prandaj mos i lejo!

Binjakët

Relaksohuni. Nuk keni bërë shumë gjatë javës së fundit, por patjetër që ju duhet pak pushim. Ju do të gjeni vendosmërinë tuaj kur të jeni të sigurt për atë që dëshironi të arrini. Nëse nuk keni plane për sot, nuk keni pse të ndiheni fajtor, sigurisht nuk është detyra juaj, gjithmonë prisni diçka nga vetja.

Gaforrja

Nëse jeni gati t’u jepni disa mësime të tjerëve, të paktën përpiquni të jeni të sigurt që i keni kuptuar ato nga dora e parë. Është e qartë se ju do të kritikoheni ashpër sepse nuk keni qenë në gjendje të jepni një shembull të mirë. Ju nuk mund të merrni pengesa në një argument nëse nuk dini saktësisht për çfarë po flisni. Ju do të rrezikonit të bënit një figurë të paaftë dhe të thoni gjëra që nuk kanë kuptim.

Luani

Merrni pak kohë për të kuptuar se çfarë duhet të bëni nëse do të ishit në një situatë normale. Është e vërtetë që gjithçka përreth jush duket e hutuar, por gjëja më e mirë për të bërë është të silleni si zakonisht. Në fillim do të jetë e vështirë, por më pas do ta kuptoni se nuk ka kuptim paniku kur keni alternativa. Ajo që vijon nuk do të jetë as më e mirë as më e keqe sesa ajo që të tjerët mund të arrijnë.

Virgjëresha

Rezervoni për të qenë vetëm me njerëzit që doni më shumë në botë. Ju duhet të ndiheni të sigurt, të dashur dhe t’u përgjigjeni këtyre ndjenjave, duke u dhënë atyre të tjerëve. Ju do të gjeni atë që ju po kërkoni. Në një inspektim më të afërt, nuk ka asnjë mënyrë për të marrë vendime të ndryshme në këtë periudhë historike , kështu që ne gjithashtu mund të shoqërohemi me njerëzit në jetën tuaj, të cilët e kanë bërë atë të veçantë deri më tani!

Peshorja

LEXO EDHE:  Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër

LEXO EDHE:  "U shitën 10 mijë bileta që ditën e parë"/Ermal Mamaqi tregon suksesin e filmit '2 gisht mjaltë'

Ju po përpiqeni të qetësoheni, edhe pse duhet të bëni sllallomin midis një goditje të vogël dhe një tjetri. Ju do të shpërbleheni për këtë përpjekje, sepse edhe ju meritoni një qetësi shpirtërore. Sot, për shembull, do të keni mundësinë të krijoni një projekt të ri, me përmasa të vogla, të cilin gjithsesi mund ta ndiqni nga fillimi në fund, pa pengesa . Gjithçka që del prej saj do të përfitojë mirëqenien tuaj.

Akrepi

Nëse gjeni forcën për të falur disa njerëz, në këtë ditë me siguri do të gjeni rrugën, gjithashtu për të ecur përpara dhe për të zgjedhur se në cilën anë do të jeni. Ju keni shkuar shumë larg në detaje të caktuara. Mundohuni të mos u jepni gjithë këtë rëndësi gjërave të vogla, të cilat mund të rezultojnë shumë në jetën tuaj. Thjesht duhet të marrësh vendimet që të bëjnë të ndihesh mirë, me një zemër të lehtë.

Shigjetari

Ka momente që mund t’ju përcaktojnë, si një person. Kjo ditë mund të jetë një nga ato momente. Mos e hidhni sikur nuk ka ndodhur asgjë , sepse do ta kuptoni rëndësinë e saj menjëherë. Disa çështje do të jenë më të përhapura dhe nuk do të jeni në gjendje t’i injoroni ato, edhe nëse dëshironi. Mbi këto, ju do të duhet të përqendroheni dhe të jepni më të mirën nga vetja , përndryshe do të humbni një mundësi të çmuar.

Bricjapi

Bëhuni gati të përjetoni një ditë plot ngjarje, plot pasiguri dhe madje disa kritika të pabazuara. Sidoqoftë, nëse e kaloni pjesën e parë, e dyta do të jetë në tatëpjetë. Ju nuk do të gjeni më asnjë pengesë deri në mbrëmje, kur më në fund mund të shijoni qetësinë në paqe, por edhe afeksionin e të dashurit tuaj, të cilët do t’ju lehtësojnë pothuajse në gjithçka.

Ujori

Përmbahuni për njerëzit që janë afër jush, sepse tani kjo është e vetmja gjë nga e cila mund të përfitoni. Nëse, nga ana tjetër, ndiheni të bllokuar në familjen tuaj, atëherë është koha për të hetuar. Pakënaqësia juaj me siguri buron nga diçka, kështu që meriton të identifikohet dhe, ndoshta, të kapërcehet, para se të bëhet një problem më serioz.

Peshqit

Ju me siguri do të punoni për të arritur qëllimin tuaj të përditshëm, por nuk do të duhet të ndiheni fajtor nëse nuk mendoni se jeni mjaftueshëm i mirë. Vendoseni veten në një pozicion që të mos duhet të ndiheni kurrë kështu. Mbi të gjitha, nëse ndiqni të gjitha synimet tuaja, nuk keni pse të dyshoni në aftësitë tuaja, kështu që mund të vazhdoni, duke e ditur se, nëse nuk është sot, mund të jetë në një të ardhme të afërt!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Kida “gdhend” në trupin e saj tatuazhin më të ri/ Domethënia e tij është një “diss”, por për kë?

Publikuar

-

Nga

Kida “gdhend” në trupin e saj tatuazhin më të ri/ Domethënia e tij është një “diss”, por për kë?

Kida është një nga këngëtaret më të suksesshme dhe të pëlqyera të momentit. Së fundi bukuroshja nga Kosova ka treguar tatuazhin më të ri që ka bërë. Ajo ka gdhendur në krah kokën e një tigri dhe krahas saj shkruan:

“Ata urrejnë sepse është më e thjeshtë se sa të më kafshojnë mua”, ka shkruar Kida duke shpjeguar dhe domethënien e tij.

Kida nuk ka shtuar asnjë detaj tjetër, duke mos zbuluar nëse ky tatuazh lidhet me një ndodhi në jetën e saj apo me persona të caktuar. Kujtojmë se projekti i fundit i saj ka qenë ai i titulluar ‘Edhe sa’, i cili numëron 11 milionë klikime./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Khloe dhe Tristan surprizojnë fansat/ Konfirmojnë rikthimin e tyre

Publikuar

-

Nga

Khloe dhe Tristan surprizojnë fansat/ Konfirmojnë rikthimin e tyre

Ylli i Keeping up With Kardashians, Khloe Kardashian dhe Tristan Thompson, kanë lënë pas të shkuarën dhe kanë vendosur t’i japin një mundësi të dytë lidhjes së tyre.

Prej kohësh ata po përfliten se janë rikthyer së bashku dhe së fundi kanë vendosur të konfirmojnë thashthemet.

Një burim tha për revistën “People” se Khloe ka qenë e impresionuar me vullnetin e Tristanit për të qenë një baba i shkëlqyer për vajzën e tyre True.

LEXO EDHE:  Pse e marta është dita më e mirë e gjithë javës

LEXO EDHE:  A e parandalon gastritin ngrënia e bananeve?/ Zbuloni si qëndron e vërteta

Dyshja thuhet se janë duke planifikuar të ardhmen e tyre së bashku tani që ata janë pajtuar pas akuzave për tradhti nga Tristan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE