Connect with Us

7 shenjat që tregojnë se duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje zorrëve

Life Style

7 shenjat që tregojnë se duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje zorrëve

Publikuar

-

7 shenjat që tregojnë se duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje zorrëve

Ekziston një fjalë e urtë e vjetër që thotë të besosh zorrën tënde. Edhe pse kjo zakonisht përkthehet se i besoni instikteve dhe intuitës tuaj, thënia është e zbatueshme edhe për mirëqenien tuaj fizike. Zorra juaj ose trakti juaj gastrointestinal ka të bëjë gjithçka me mënyrën se si ushqimi hyn në trupin tuaj dhe largohet prej tij. Ajo luan një rol të madh për të ndihmuar trupin tuaj pushtetin nëpërmjet çfarëdo pengesa që mund të vijnë të gjithë.

Rënia e flokëve është më e dukshme se më parë.

Edhe pse është normale që flokët tanë të bien çdo ditë, sasi tepër të mëdha të flokëve që bien dhe shfaqja e njollave tullace mund të jetë mjaft alarmante. Rënia e flokëve shpesh shoqërohet me stres; por ekspertët mjekësorë kanë zbuluar se përtej stresit, zorra jonë mund të jetë gjithashtu përgjegjëse për të bërë flokët tanë të hollë dhe të bien. Kjo sepse zorra jonë është përgjegjëse për prodhimin e vitaminës B7 ose biotinës , e cila parandalon rënien e flokëve dhe sëmundjet e lëkurës.

Luhatjet në peshë

Nëse jeni një nga ata njerëz që kanë luftuar me peshën dhe kanë provuar dieta të shumta dhe regjime fitnesi pa ndonjë rezultat, mund t’ju duhet të rishikoni trupin tuaj. Një nga shkaqet e shtimit të peshës dhe humbjes së peshës për të cilën njerëzit nuk flasin me të vërtetë i atribuohet shëndetit tuaj të zorrës . Një zorrë që nuk po funksionon si duhet është një zorrë që nuk mund të thithë lëndët ushqyese për të cilat trupi ka nevojë, gjë që mund të rezultojë në mungesa të ushqyerjes dhe paaftësi për të rregulluar sheqerin në gjak dhe yndyrën. Shëndeti i dobët i zorrëve jo vetëm që mund të bëjë që të shtoni peshë, por gjithashtu mund të bëjë edhe të kundërtën.

Jeni papritur intolerant ndaj disa ushqimeve.

Sistemi i tretjes është  përgjegjës për prishjen e ushqimit dhe largimin e toksinave nga gjërat që hamë. Kur zorra jonë është e sëmurë, trupi nuk mund të eleminojë siç duhet toksinat e ushqimit, duke na bërë që të reagojmë ndaj ushqimeve specifike dhe të fitojmë intolerancë ushqimore. Simptomat e intolerancës ushqimore vijnë në formën e të përzierit, dhimbjeve të stomakut, gazrave në stomak, ngërçeve dhe diarresë ndër të tjera.

LEXO EDHE:  Shëndeti, puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi i plotë i muajit Prill

 Ju keni dëshira të vazhdueshme për ushqim.

Nëse nuk keni ndonjë reagim të kundërt të ushqimit, mund të jeni duke përjetuar të kundërtën, gjithmonë duke dashur ushqime specifike. Ngjashëm me intolerancën ndaj ushqimit, zorra jonë nuk është në gjendje të përpunojë ushqimin që hamë dhe mund të rezultojë në një çekuilibër. Ky çekuilibër mund të shkaktojë dëshira në rritje në grupin e ushqimit jo të shëndetshëm të sheqernave dhe yndyrnave, të cilat mund të jenë edhe më të dëmshme për shëndetin tuaj të zorrëve.

Ju nuk mund të flini mirë.

Në mënyrë që të flemë mirë, na duhet një hormon i quajtur serotonin. Serotonina , e njohur gjithashtu si “hormoni i lumtur”, është një kimikat që ndihmon trupat tanë të rregullojnë gjendjen shpirtërore dhe modelet e gjumit. Pa një zorrë që funksionon si duhet, mund të kemi probleme duke rënë në gjumë, gjë që mund të çojë në pagjumësi dhe një sistem imunitar të konsumuar përfundimisht, duke na e bërë më të lehtë të sëmuremi.

Keni probleme me lëkurën

Zorra jonë është linja e parë e  mbrojtjes kur bëhet fjalë për të luftuar sëmundjet në trupat tanë. Enzimat e stomakut dhe acidit jo vetëm që e shkatërrojnë ushqimin tonë, por ato e pastrojnë dhe sterilizojnë atë për të parandaluar shfaqjen e infeksioneve në sëmundje. Kur zorra juaj nuk po funksionon ashtu si duhet, nuk është në gjendje të përpunojë siç duhet ushqimin që hani, i cili mund të rezultojë në  sëmundje të lëkurës të tilla si ekzema dhe irritime të tjera të lëkurës.

Shkoni shpesh në tualet

Për shkak të faktit se një zorrë e sëmurë nuk është në gjendje të përpunojë siç duhet ushqimin, ne mund ta gjejmë veten duke bërë udhëtime më të shpeshta në banjë me një stomak të mërzitur. Përveç diarresë, simptoma të tjera të tilla si ndjenja e fryrjes dhe gazit ose djegia e stomakut dhe kapsllëku mund të shkaktojnë që zorra juaj duhet të pastrohet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Takimi romantik i Atdheut dhe Antonelës/ Çmendet Blerimi

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme në Përputhen u transmetua takimi i Antonelës dhe Atdheut pak ditë pas rikthimit të këtij të fundit në emision. Takimi i tyre ishte shumë romantik dhe mesa duket ata i harruan akuzat  për njëri-tjetrin.

Atdheu i dhuroi Antonelës një arush të madh dhe ajo i dhuroi një puthje në faqe. Gjithashtu ata kërcyen me njëri-tjetrin nën ritmet e një violine dhe u shfaqën shumë të afërt.

Sigurisht që ky takim trazoi ujërat dhe nuk munguan as deklaratat e Blerimit dhe Rinianit kundër Atdheut.

I trazove ujërat, një hoqi dorë nga unë, njëri çfarë nuk bëri. Ata thonë të vijnë edhe 100 Atdhe, nuk ka problem”, u shpreh Antonela.

LEXO EDHE:  Shëndeti, puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi i plotë i muajit Prill

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 15 dhjetor 2019

Kjo gjë nuk i pëlqeu aspak Blerimit, i cili shpërtheu kundër Antonelës. Ai u shpreh se Antonela ka probleme me personalitetin, sepse në fillim e ofendoi Atdheun ndërsa tani shfaqet shumë e afërt përkrah tij.

“Ndërgjegjja të ka marrë kallo. Doja të pyes Atdheun? Ç’mendim kanë familjarët për nënçmimin, shtrembërimin e mbiemrit? Mua nëse më nënçmon mbiemrin, ma ka sharë të gjithë familjen. Nuk i pranon kritikat. Nuk është revoltim, por diskutim. Duroji bisedat. Nuk kam njohur njeri në jetën time që ka bërë kështu ndryshime drastike në personalitet. Unë uroj që të duhen”, u shpreh Blerimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Konkurentja habit me deklaratën/ “E refuzova sepse…”

Publikuar

-

Nga

Luljeta Nallbani, konkurrentja e Përputhen 40+, një pensioniste 64-vjeçare. Jeton në Fier dhe është një zonjë pa komplekse. I pëlqen të udhëtojë dhe të bëjë palestër.

E ftuar në emisionin “Ndryshe” në Top Albania Radio me Salsano Rrapi dhe Palomën, Luljeta zbulon dëshirat e saj seksuale. Ajo është një zonjë pa komplekse dhe pavarësisht moshës është e hapur për të pasur marrëdhënie intime me mashkullin që e ndjen.

E pyetur nëse do ta gjejë dashurinë në Përputhen ajo u shpreh se disa prej konkurentëve i janë dukur edhe të shkurtër.

LEXO EDHE:  Këto shenja tregojnë nëse  keni probleme me veshkat

LEXO EDHE:  Dashuri apo tallje?!/Ja 8 shenjat që nxjerrin zbuluar partnerin tuaj

“S’besoj, u trembën nga hyrja e re, Landi, ky që bëri kërkesën për mua, taksisti dhe ndoshta u trembën për atë. E refuzova sepse nuk kishte as gjatësi ishte shumë i shkurtër, sa kofsha ime… Do i thosha: ‘Ti sa kofsha ime çfarë kërkon, që të bëjë edhe seks me mua, ai duhej të rrotullohej shumë”, u shpreh Luljeta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

I del zbuluar jetesa me Olën/ Jasmina tregon detaje

Publikuar

-

Nga

Përputhen është një ndër programet më të ndjekura kur të rinjtë njihen me njëri tjetrin.

Konkurentja e fundit e futur në program është Ola. E cila ka qenë shoqe e Jasminës, konkurente në këtë program.

Të dyja kanë mohuar se jetojnë bashkë por në momentin që Bora e ka pyetur për arsyen e zënkës që kanë pasur Jasmina u shpreh për disa arsye që dyshja kishin për njëra tjetrë por që kishin të bënin në lidhje me jetesë së bashku.

“Jemi kapur disa herë për mënyrën e komunikimit, e ka pasur shumë të ashpër. Unë flija deri vonë,Ola kishte tjetër mënyrë jetese, të cconte nga gjumi në orën 8 të mëngjesit po mënyra që ccohu ti tani se dua unë të ccohesh”, u shpreh Jasmina.

LEXO EDHE:  Shëndeti, puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi i plotë i muajit Prill

LEXO EDHE:  Dashuri apo tallje?!/Ja 8 shenjat që nxjerrin zbuluar partnerin tuaj

Ku Ola ju përgjigj menjëherë duke i thënë se edhe ajo pinte duhan kur flinte gjumë por nuk ishte ankuar dhe nuk donte që muhabeti të shkonte deri këtu./CNA.al

LEXO TE PLOTE