Connect with Us

Votimi i rezolutës për antisemitizmin/ Reagon Ambasada e SHBA: Krenarë që e quajmë Shqipërinë partnere!

Politikë

Votimi i rezolutës për antisemitizmin/ Reagon Ambasada e SHBA: Krenarë që e quajmë Shqipërinë partnere!

Publikuar

-

Votimi i rezolutës për antisemitizmin/ Reagon Ambasada e SHBA: Krenarë që e quajmë Shqipërinë partnere!

Pas miratimit sot në Kuvend të rezolutës kundër antisemitizmit me 111 vota pro, ka reaguar edhe Ambasada e SHBA në Tiranë.

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale ambasada amerikane thekson se ky akt na kujton historinë e Shqipërisë dhe strehimin e viktimave të persekutimit në mënyrë të guximshme, pa marrë parasysh koston dhe pavarësisht nga rreziku.

“Sot, parlamenti miratoi përkufizimin e Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit për antisemitizmin. Ky akt vazhdon traditën e gjatë të Shqipërisë në luftën kundër urrejtjes. Na kujton gjithashtu historinë e Shqipërisë dhe strehimin e viktimave të persekutimit në mënyrë të guximshme, pa marrë parasysh koston dhe pavarësisht nga rreziku. Shtetet e Bashkuara janë krenare që e quajnë Shqipërinë një partnere dhe aleate ndërsa vazhdojnë angazhimin e tyre për dinjitetin e çdo individi”, thuhet në reagimin e ambasadës së SHBA.”/CNA.al

Image may contain: text that says 'Sot, parlamenti miratoi perkufizimin e Aleances Nderkombetare te Perkujtimit te Holokaustit per antisemitizmin. Ky akt vazhdon traditen e gjatë te Shqipërise ne luften kunder urrejtjes. Na kujton gjithashtu historine Shqiperise dhe strehimin e viktimave te persekutimit ne mënyre te guximshme, pa marre parasysh koston dhe pavaresisht nga rreziku. Shtetet e Bashkuara jane krenare qe e quajne Shqipërin nje partnere dhe aleate ndersa vazhdojne angazhimin e tyre per dinjitetin e çdo individi United States Embassy Tirana,Albania Tirana, Albania'

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Topalli nxjerr shifrat/ Mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE në 2019-ën

Publikuar

-

Nga

Topalli shuplakë Bashës/ Është në pazar me Ramën, e bëri mbret në Parlament

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli dhe drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, ka publikuar shifrat e shqiptarëve që kanë përfituar leje qëndrimi në vendet e BE në vitin 2019.

Duke iu referuar Eurostat, Topalli deklaron mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në vendet e BE dhe Shqipëria llogaritet si vendi i 11 në botë për azilkërkuesit.

Ajo thekson se nga këta, 22 mijë shqiptare morën leje për bashkim familjar, mbi 123 e 600 shqiptarë përfituan leje për arsye të punësimit, mbi 2200 për studime dhe mbi 15 mijë për arsye të tjera siç është edhe azili.

Mbi 60 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE më 2019, përfituesit e 11 në botë

Për vitin 2019 sipas të dhënave të Eurostat morën leje qëndrimi në BE 60 mijë e 259 shqiptare, duke u renditur kështu të 11-tët në rang global me numrin e lartë të leje qëndrimeve të përfituara, ndër të gjitha shtetet e botës jo BE.

Të dhënat tregojnë se mbi 22 mijë shqiptare morën leje për bashkim familjar, mbi 123 e 600 shqiptare përfituan leje për arsye të punësimit, mbi 2200 për studime dhe mbi 15 mijë për arsye të tjera, ku përgjithësisht përfshihen azilkërkuesit”, shkruan ajo në rrjetet sociale krahas tabelës së Eurostat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediat e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit/ Gabim që ju dha titull Surroit

Publikuar

-

Nga

Mediat e Vjollca Hoxhës dhe Ben Blushit/ Gabim që ju dha titull Surroit

Në një shkrim në gazetën Shqip të falimentuar në print, sot e drejtuar nga një shërbëtor i Ben Blushit ka ardhur reagimi pas lajmit për heqjen e titullit “Qyetar Nderi” të Veton Surroit.

Në shkrim thuhet se Bashkia e Kukësit kishte gabuar me dhënien e titullit “Nderi i Qarkut të Kukësit” ndaj publicistit.

Shkrimi redaksional tregon qartë linjën e kësaj medie online, që përdoret për sulmet dhe zullumet personale të Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës.

Megjithatë, pyetja, apo dilema që lind në këtë logjikë, është se përse ju dha Veton Surroit një çmim në qarkun Kukës në vitin 2015. Zoti Surroi është një intelektual, shkrimtar, publicist dhe botues i njohur në Kosovë. Ka qenë prezent në politikë dikur me partinë “Ora”, por që u shkri pas dështimit të saj në rrafshin elektoral. Por ende nuk është marrë vesh se përse atij ju dha një çmim “Qytetar Nderi” i qarkut të Kukësit, kur realisht për Kukësin nuk se ka një kontribut të njohur e të shquar, përveçse ka paguar prej 20 vjetësh një korespondent nga Kukësi të gazetës së tij “Koha Ditore”, shkruan shqip.

Kurse Zoti Surroi as ka jetuar asnjëherë në Kukës, pasi edhe shtëpinë e tij verore ai e ka në Qerret, ku shpesh në rrjetet sociale ndan momente të ndryshme të jetës. Kjo zallamahi e ndodhur sot tregon mos seriozitetin e shtetit e institucioneve me një akt serioz siç janë medaljet e çmimet nderuese. Ato jepen për qoka e për të kaluar radhën, ashtu si kafet e birrat në një lokal, sipas senseve të momentit”, mbyllet qëndrimi i medias në pronësi të Vjollca Hoxhës, që drejtohet nga “kamikazi” i Ben Blushit, ortakëve të pronarëve të inceneratorëve

LEXO EDHE:  Tillerson: Marrёdhёniet me Rusinё nё njё “pikё kritike”

LEXO EDHE:  SHBA heq Kubën nga lista e shteteve sponsore të terrorizmit

Për Blushin, vjollcën dhe ushtarët e tyre ndoshta do ishte më mirë të bëheshin “Qytetarë Nderi” Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri që i kanë aksionerë në biznese dhe u japin miliona për reklama./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dyfytyrësia e Safet Gjicit

Publikuar

-

Nga

Video - Dyfytyrësia e Safet Gjicit

Lajmi i heqjes së titullit “Nderi i Qarkut Kukës” të publicistit Veton Surroi u shoqërua me një lumë reagimesh të forta.

Edhe kryeministri Edi Rama pati një reagim të ashpër dhe kritik ndaj të vetëve, teksa tha se vendimi ishte një lajthitje.

Menjëherë pas Ramës, kryebashkiaku i Kukësit Safet Gjici bëri një reagim të detyruar dhe kërkoi falje për heqjen e titullit.

Gjici tha se ky ishte një veprim i nxituar, pas kërkesës së 57 familjeve të Dëshmorëve të UÇK. Por një video e publikuar nga mediat tregon dyfytyrësinë e Safet Gjicit.

Në mbledhje ai ka kërkuar me ngulm heqjen e titullit “Nderi i Qarkut Kukës”, pasi pretendon te se Surroi ka bërë fushatë politike dhe mediatike kundër UÇK-së.

LEXO EDHE:  Përjashtimi nga grupi i PS/ Deputeti Gjetani sfidon Ramën

LEXO EDHE:  Përjashtimi nga grupi i PS/ Deputeti Gjetani sfidon Ramën

Socialisti me tone të ashpra ka deklaruar në mbledhjen e Këshillit Bashkiak se motivacioni për të cilin Surroi ka marrë titullin, bie ndesh me deklaratat e këtij të fundit.

Kjo video zbulon qartë fytyrën e vërtetë të kryebashkiakut të Kukësit dhe atë që shfaq në publik./ CNA.al

LEXO TE PLOTE