Connect with Us

Rëndohet gjendja e grevisteve në Ballsh/ Kërkohet ndërhyrja e mjekëve

Sociale

Rëndohet gjendja e grevisteve në Ballsh/ Kërkohet ndërhyrja e mjekëve

Publikuar

-

Rëndohet gjendja e grevisteve në Ballsh/ Kërkohet ndërhyrja e mjekëve

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar.

Mësohet se njëra prej grevisteve ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor.

Në përfundim të trajtimit mejkësor, grevistja nuk pranon të largohet nga uzina.

Nga ana tjetër edhe 4 gra të tjera janë në gjendje të rëndë. Mësohet se gratë kanë temperaturë, të vjella dhe rrahje të forta në zemër.

LEXO EDHE:  “Kemi 8 muaj pa punë, të ndahet hesapi”/ Naftëtarët e Ballshit në protestë, kërkesat për qeverinë

Ato nuk kanë pranuar që të shkojnë në spital por morën mjekimin në ambientet e grevës. Gratë greviste janë të vendosura në kauzën e tyre, pagat e prapambetura./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

A do të ketë ndryshim të masave kufizuese?/ Silva Bino jep përgjigjen

Publikuar

-

Nga

A do të ketë ndryshim të masave kufizuese?/ Silva Bino jep përgjigjen

Festimet e fundvitit po i japin tani efektet në rritjen e pozitivitetit. Silva Bino thotë se janë shtuar rastet veçanërisht tek të rinjtë. Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik bën thirrje për respektimin e masave, ndërsa nuk përjashton mundësinë e qarkullimit të variantit të ri të koronavirusit në vendin tonë.

Shkelja e masave dhe grumbullimet për festat e fundvitit po japin efekte në rritjen e të infektuarve.  Në javën e dytë të janarit janë shtuar të prekurit nga koronavirusi dhe veçanërisht tek të rinjtë. Silva Bino thotë për A2 se aktualisht nuk do të ketë ndryshime të masave kufizuese, por në varësi të situatës do të merren vendime të tjera.

“Kemi rritje  të infektimeve në të gjitha grupmoshat, por ajo që vihet re është një rritje e rasteve edhe në moshat e reja. Kjo lidhjet me rritjen e kontakteve dhe mosrespektimin e masave gjatë festave të fundvitit. Deri tani vijojmë të jemi me këto masa. Në varësi të situatës apo të shpërthimeve të ndryshme, Komiteti i Ekspertëve do të përcaktojë edhe masat përkatëse”.

Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik nuk përjashton mundësinë e qarkullimit të variantit të ri të koronavirusit ashtu si në shtetet e tjera.

“Kemi testuar dy raste për të cilët morëm informacion që kishin patur kontakte jashtë vendit me një të diagnostikuar me variantin e ri. Rezultuan negativë. Virusi që shkakton COVIDIN është një virus që përhapet në rrugë respiratore dhe si i tillë është një virus që përhapet kudo.”

LEXO EDHE:  Andi Përmeti thirrje të fortë qytetarëve/ “Rri në shtëpi. Bëje për prindërit, bëje për gjyshërit”

LEXO EDHE:  Bllokimi i naftës në Ballsh/ Reagon Rama: “O sipas ligjit o goditjen e ligjit”

Silva Bino thotë se jemi ende larg imunitetit të tufës përfshirë edhe Tiranën. Kritike ndaj studimit të fundit të Akademisë së Shkencave, Bino thotë se ende nuk dihet sa mbrojtëse apo jetëgjatë janë antitrupat ndaj Covid-19. Madje nuk ka të dhëna as sa zgjat imuniteti me vaksinën.

“Jemi shumë herët për të thënë se jemi afër imunitetit të tufës. Ne nuk dimë se sa mbrojtëse dhe sa zgjasin antitrupat.  Ne nuk dimë se sa zgjat me saktësi as imuniteti nga vaksina”.

Përfaqësuesja e Komitetit të ekspertëve thotë së është miratuar plani kombëtar i vaksinimit. Ky proces nisi me mjekët dhe më pas do të shtrihet në popullatë. Sipas planit të parët do të jenë më të moshuarit, për shkak të vdekshmërisë më të lartë. Më pas vaksinimi do të zbresë tek grupmoshat e tjera në varësi edhe të sasisë së vaksinave që do të sigurohen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Protokollet e trajtimit të Covid/ Mjekët shqiptarë në Europë letër Ramës dhe Manastirliut

Publikuar

-

Nga

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ku paraqet protokollet e unifikuara europiane të trajtimit të Covid-19 dhe i propozon disa zgjidhje qeverisë shqiptare.

Ata kanë realizuar disa konsultime falas me mjekët në të gjithë trevat shqiptare, ndaj propozojnë disa zgjidhje, të cilat përfshijnë: “Rivlerësimi ose rifreskimi i protokollëve të deritanishëm të menaxhimit të pacientëve Covid-pozitiv për të gjithë stafin mjekësor aktiv. Udhëheqje më e disiplinuar dhe efektive e shefave të pavionëve”, dhe paraqet me foto tre protokolle të unfikuara në Europë për trajtimin e Covid në ambulanca, në urgjencat e spitaleve dhe në pavionin e reanimacionit.

Letra e plotë:

Drejtuar: Zotit Edi Rama, Kryeministër i Republikës së Shqipërisë
Zonjës Ogerta Manastirliu Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale
Për dijeni: Drejtorit të Qëndrës spitalore universitare Tiranë
Drejtorit të Institutit të Shëndetit Publik
Drejtorit të Qendrës Kombëtare të Urgjencës Komitetit të ekspertëve për parandalimin e përhapjes së Covid-19

LËNDA:

1-Strategjitë menaxhuese të vaksinimit të popullatës kundër COVID-19
2-Implementimi i Guideline/Protokollit europian të trajtimit të COVID-19 www.amfe-federation.eu

I nderuar Kryeministër Zoti Edi Rama,
E nderuara Ministre Zonja Ogerta Manastirliu,

Së pari dëshirojmë të vlerësojmë angazhimin tuaj dhe masat e marra gjatë javëve të fundit, si një nga mënyrat më efektive në parandalimin e përhapjes së pandemisë. Ashtu si dhe ju, ne si “Federatë e Mjekëve shqiptarë ne Europë” konsideruam si të nevojshëm angazhimin tonë si akademik të mjekësise por jo vetëm, në dobi të një trajtimi efikas dhe parandalimi të pandemisë në Shqipëri për vitin 2021. Në Europë jetojnë dhe punojnë sipas statistikave të deritanishme rreth 3000 mjekë shqiptarë, ku një numër i lartë i këtyre specialiteteve të fushave të ndryshme (infeksionistë, pneumologë, anestezistë, internistë etj) kanë kontribuar vullnetarisht në Federatë për të mbështetur me dije dhe mjete tejkalimin e pandemisë në Shqipëri.

Një punë e madhe konsideruar largësinë fizike dhe krizën pandemike që ka prekur edhe vendet europiane ku ne si mjekë kemi treguar agazhimin maksimal në shpëtimin e jetëve. Deshirojmë ashtu si edhe ju për Shqipërinë, që betejën në këtë valë të dytë ta fitojmë, si dhe një valë të tretë në vitin 2021 përmes vaksinës ta parandalojmë.

Pas Konferencës ndërkombtare të datës 6.12.2020 mes mjekëve shqiptarë nga gjithë Europa, duke përfshirë ketu eksperiencat e tyre në shtete të ndryshme, si dhe pas konsultimeve me ta mbi nevojat aktuale që paraqet sistemi shqiptar në përballjen e pandemisë, dëshirojmë të sjellim në vëmendjen tuaj disa tema mjekësore dhe administrative, të cilat mund të merren në konsideratë nga ana juaj.Mbi hartiminin e një strategjie kombëtare të vaksinimit të popullatës shqiptare dhe sigurimi i dozave te mjaftueshme të vaksinës kundra COVID-19 Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë shpreh gatishmerinë e saj të asistoj me mendim ekspertësh, me protokolle përkatëse dhe lobizëm positiv në strukturat përkatëse të EU-së dhe OBSH-së.

1.Procesi i testimeve dhe despistimit të hershëm. Gjurmimi i pacientëve në pjesën ambulatore përmes testeve të shpejta aplikohet në Shqipëri në një numër shumë të ulët, edhe pse eksperienca nga shtetet europiane tregon se është një strategji themelore për ta frenuar pandeminë, pasi kështu evitohet paraqitja e panevojshme e pacientëve në ambulanca, poliklinika dhe në urgjencat spitalore. www.amfe-federation.eu

2.Parapërgatitja për vaksinimin e gjerë në popullatë Propozim Zgjidhjesh: – Hapja e qëndrave ambulatore në të gjithë vendin, ku do zhvillohet pandërprerje vaksinimi – Strukturat ambulatore dhe personeli mjekësor i tyre si Infermierët, ndihmës infermier, ndihmës farmacist etj. duhet të trajnohen dhe certifikohen për dhënien e vaksinës ndaj COVID-19 -Implementimi i Guideline/Protokollit europian të trajtimit të COVID-19

3.E një rëndësie të veçantë: Unifikimi dhe përditësimi i protokollëve të trajtimit. Kërkohet që institucionet përgjegjëse në Shqipëri të publikojnë protokollet e trajtimit. Theksojmë mungesën e strukturave organizative dhe protokollet për menaxhimin për pacientët Covid-pozitiv të trajtuar në kushte ambulatore (Mjeku i shtëpisë apo specialistë të tjerë të Poliklinikave).

4.Roli qëndror i mjekut të familjes dhe mjekut specialist ambulator: Mjeku i familjes nuk është pozicionuar në si një hallkë vendimtare në parandalimin, sinjalizimin e rasteve të dyshimta dhe në monitorimin e pacientëve në fazat e para të sëmundjes. Eksperiencat e shumë vendeve kanë treguar që mjekët e familjes dhe specialistët ambulator mund të luajnë një rol vendimtar në menaxhimin e strukturuar të pandemisë.

Propozim Zgjidhjesh: – Rivlerësimi ose rifreskimi i protokollëve të deritanishëm të menaxhimit të pacientëve Covid-pozitiv për të gjithë stafin mjekësor aktiv. Udhëheqje më e disiplinuar dhe efektive e shefave të pavionëve.

Ketu ju bashkangjisim tre protokolle të unifikuara europiane për tratjimin e COVID-19 në tre instancat e sistemit shendetësor:

1- Protokolli per trajtimin e COVID në ambulanca dhe poliklinika

2- Protokolli per trajtimin e COVID në pavionin pranimi të urgjencave në spital

3- Protokolli per trajtimin e COVID në pavionin e reanimacionit në spital.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Stuhia “Filomena” prek Shqipërinë/ Mateoalb: Fundjava do të jetë e ftohtë

Publikuar

-

Nga

Stuhia “Filomena” prek Shqipërinë/ Mateoalb: Fundjava do të jetë e ftohtë

Shqipëria është prekur së fundmi nga një ulje e ndjeshme e temperaturave. Sipas Meteoalb, fundjava parashikohet që të jetë gjithashtu me temperatura të ulta dhe me mot të ftohtë.

Mëngjeset këtë fundjave pritet të karakterizohen nga temperatura të ulëta.

“Shqipëria është prekur së fundmi nga një ulje e ndjeshme e temperaturave. Fundjava pritet që të jetë gjithashtu me mot të ftohtë. Mëngjeset këtë fundjave pritet të karakterizohen nga temperatura të ulëta”, thuhet në njoftimin e Meteoalb.

Në zonat malore temperaturat do të jenë deri -14 gradë celcius. Nga e mërkura pritet të ketë një përmirësim, kur edhe do të nisë një dimër normal e jo me temperaturat e tanishme të ftohta.

LEXO EDHE:  COVID-19/ Gati ilaçi i parë për ta neutralizuar atë! Kërkon më pak kohë se një vaksinë

LEXO EDHE:  “Kemi 8 muaj pa punë, të ndahet hesapi”/ Naftëtarët e Ballshit në protestë, kërkesat për qeverinë

“Moti i ftohtë vjen si pasojë e stuhisë Filomena, që ka goditur vendin”, thuhet më tej në parashikimin e Meteoalb./CNA.al

LEXO TE PLOTE