Connect with Us

“Reforma në Drejtësi e dështuar”/ Berisha: Ndërkombëtarët duhet ta pranojnë!

Politikë

“Reforma në Drejtësi e dështuar”/ Berisha: Ndërkombëtarët duhet ta pranojnë!

Publikuar

-

“Zhuls!”/ Berisha i nxjerr foton Ramës : Thonj pistë dhe i palarë

Ish-kryeministri Sali Berisha e quajti të dështuar Reformën në Drejtësi, ndërsa theksoi se SPAK është ngritur për të mbrojtur PS-në dhe eksponentët e kësaj partie.

“Nuk ka prokuror në botë që të thotë se Bajrët nuk janë grup i organizuar kriminal. I pari njeri që e thotë këtë gjë, që i liron ata, është prokurori i SPAK dhe vetë SPAK-u. Sepse vepron mbi urdhra partiakë, i bindet urdhrit të Edi Ramës.
Bajrët kanë filluar që tani terrorin në Shkodër. Ata po vendosin edhe njëherë darën e krimit në qytet.
A mund të kesh besim kur për bandën më numerike të Shqipërisë, deklarojnë se nuk bëhen tre që të quhen grup i organizuar kriminal, atëherë çfarë i mbetet këtij institucioni?” tha Berisha në një intervistë për Syri Tv.

Sipas tij, ndërkombëtarët duhet të pranojnë dështimin me Reformën në Drejtësi, e cila ka kushtuar gjysmë miliard euro deri tani.

“Reforma po shkon në gjysmë miliardë euro nga partnerët perëndimorë, por njohja e dështimit, të gabosh është humane, pr mosnjohja e dështimit dhe gabimit, ajo thellon shumë më tepër. Kjo reformë u projektua kryekëput nga Sorosi dhe opozita u kyç në këtë reformë, gjersa arriti me shumë mundime të mbrojë standardet ndërkombëtare të drejtësisë, të cilat u përmbysën të gjitha në ligje organike,” tha Berisha.

LEXO EDHE:  “Do shkojmë në kolaps”/ Berisha: Shqipëria një nga 5 vendet me rrezikun ekonomik më të lartë në botë

Sipas Berishës, një grup të urtësh, ekspertësh nga jashtë duhet të vijë të vlerësojë se çfarë prodhoi kjo reformë.

“Përndryshe, në mënyrë absolute, do të shkojë ajo që kam deklaruar, drejt një paralize të plotë. Ata që tentuan të shohin veprimin, tani po shohin paralizën,” tha Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ushtarakëve u ‘mbyllet goja’ me ligj, nuk u lejohen kritikat publike

Publikuar

-

Nga

Ushtarakëve u ‘mbyllet goja’ me ligj, nuk u lejohen kritikat publike

Nëse një ushtarak ka një vërejte ndaj Forcave të Armatosura duhet ta mbaj atë përbrenda pasi në të kundërt mund t’i kushtojë rëndë.

Qeveria ka depozituar në Kuvend një projektligj i cili parashikon ndryshimin e masave disiplinore ndaj Forcave të Armatosura në Republikën e Shqipërisë. Si risi në këtë ligj është futur termi i cili cilëson si shkelje të rëndë disiplinore shprehjen e kritikave publike ndaj Forcave të Armatosura.

Propozimi i ri ka shkuar edhe më tej, ushtaraku nuk mund të shprehet as në formë shkresore, elektronik apo verbale. Pra nëse ka një kritikë, nuk mund ta thotë as në rrjetet sociale e as përpara të tjerëve ku kjo e fundit mund të sjellë një efekt bumerang, spiunimin brenda vetë forcave të armatosura.

Tek kategoria e shkeljeve të rënda është futur edhe respektimi i orarit të punës. Nëse një ushtarak shkon brenda një muaji dy herë me vonesë apo lë punën më herët, atëherë ai është subjekt i komisionit të disiplinës pasi ka kryer një shkelje të rëndë.

LEXO EDHE:  “Lufta ndaj krimit nuk bëhet me regji”/ Gazmend Bardhi tregon provat e dështimit të SPAK

LEXO EDHE:  Basha apo Pollo, kush e dëboi Kreshnik Çollakun?

Tek ndëshkimet është futur edhe termi stërvitje disiplinuese. Pra nëse një ushtarak kryen ndonjë shkelje të lehtë, a mund të ndëshkohet menjëherë me vrap, pompa palosje dhe këtë ndëshkime mund të shkojnë për ushtarakët deri në gradën e kapitenit./Euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kisha pritshmëri më të lartë për ty”/ Përplasje mes Telitit dhe Xhafajt

Publikuar

-

Nga

Mbrëmja e sotme në “Real Story” ka gjeneruar dsa debate e fërkime të vogla mes shefit të kabinetit të Lulzim Bshës në PD dhe zv.Ministrit Etjen Xhafaj.

Gjatë bisedës në studio në shumë raste Xhafaj ka ndërhyrë për të ndërprerë Telitin dhe e kundërta.

Në një rast u dëgjua Teliti ndërsa i drejtohej Xhafajt: Kisha pritshmëri më të lartë për ty, por më zhgënjeve sot!

Ndërhyrje të Oketës dhe Telitit pati edhe gjatë fjalës së deputetes Ekonomi teksa ajo fliste për punën e qeverisë për rindërtimin./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha akuza të forta Ramës/ I ka ofruar para ish-komandantit të UÇK që të tërheqë fjalët e mira që ka thënë për mua

Publikuar

-

Nga

Basha akuza të forta Ramës/ I ka ofruar para ish-komandantit të UÇK që të tërheqë fjalët e mira që ka thënë për mua

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka hedhur akuza të forta mbrëmjen e sotme ndaj kryeministrit Rama, ku tha se ky I fundit ka dërguar sot emisar tek një ish-komandat i UÇK-së që t’i ofrojë tendera dhe para.

Kjo sipas Bashës, për të tërhequr fjalët e mira që ky ish-komandat ka thënë për kryedemorkatin sa I përket çështjes së hetimit të ish-drejtuesve të UÇK-së.

Jo vetëm që skam fshehu asgjë po jam krenar për çdo sekondë të jetës sime dhe në veçanti për rolin që kam luajtur në ato vite.

Dhe kjo pikërisht ma bëri fare të thjeshtë, madje do të thoja që ishte një bomerang përpjekja e Edi Ramës për të kapitalizuar në një moment të tillë, të vështirë për Kosovën mbi një histori që e ka përdorur 3 herë më parë. Sa herë vijnë zgjedhjet, këtë histori nxjerr.

Sot ka çuar një personazh të Tiranës tek një nga komandantët e UCK-së dhe i ka thënë Ed Rama të ka thënë hap gojën tender apo lekë, tërhiq disa fjalë që ke thënë të mira për Lul Bashën që të vazhdojmë fushatën ndaj tij.

Pra kjo është siç e kuptoni dhe ju me induktim, s’ka nevojë. E di shumë mirë personin që ka shkuar dhe personi që i ka kthyer fjalën dhe i ka thënë, se disa prej tyre nuk i njohin këta. Kujtojnë se janë të gjithë siç trajtojnë inceneratorët, oligarkët e inceneratorëve ashtu mund të trajtojnë edhe tjerët.”, tha Basha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE