Connect with Us

Infektohet me Covid edukatorja/ Mbyllet kopshti i fëmijëve në Peqin

Shëndeti

Infektohet me Covid edukatorja/ Mbyllet kopshti i fëmijëve në Peqin

Publikuar

-

Infektohet me Covid edukatorja/ Mbyllet kopshti i fëmijëve në Peqin

Një kopësht publik në Peqin është mbyllur pasi një edukatore ka rezultuar pozitive me Covid-19

Ndërkohë 10 punonjësve të tjerë i është bërë tamponi.

Ndërkohë në 24 orët e fundit është konfirmuar me Covid-19 edhe një zyrtar i Ujësjellësit të Peqinit, raporton ABC news.

Gjithashtu sot  janë konfirmuar pozitiv me koronavirus 302 raste të reja dhe tre persona kanë humbur jetën në të gjithë vendin./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Konfirmimi i variantit Delta dhe rritja e rasteve/ Andi Koraqi zbulon se çfarë pritet të ndodhë në shtator

Publikuar

-

Nga

Konfirmimi i variantit Delta dhe rritja e rasteve/ Andi Koraqi zbulon se çfarë pritet të ndodhë në shtator

Konfirmimi i variantit Delta edhe në vendin tonë, mes të tjerave ka ngritur shqetësim edhe për rikthimin e masave kufizuese.

Shefi i shërbimit të Mikrobiologjisë, Andi Koraqi i ka hedhur poshtë këto aludime, duke u shprehur me bindje se nuk do të ketë një mbyllje totale të vendit, si në vjeshtë e kaluar.

Megjithatë, ai pranoi se do të ketë një rritje të rasteve të reja, por jo në përmasa drastike, kjo për shkak edhe të procesit të vaksinimit.

 “Është shumë i rëndësishëm niveli i vaksinimit dhe ne kemi ecur mirë dhe rritja nuk do jetë drastike që të kërkojë mbyllje totale të vendit. Dalja e varianteve të reja nuk e respekton më termin e imunitetit të tufës. Vaksinimi masiv na bën që të mos kemi raste të rënda dhe vdekje”, tha Koraqi.

LEXO EDHE:  Pandemia globale/ Si vaksinohen më shumë se 7 miliardë njerëz kundër COVID-19?

LEXO EDHE:  Publikohen shifrat/ Ulet sërish kurba e infektimeve, ja sa kanë humbur jetën

Ai ka sqaruar edhe një herë se masat kufizuese i merr Komiteti Teknik i Ekspertëve, pjesë e së cilës është edhe ai, dhe jo nga kryeministri Edi Rama, siç është folur shumë.

“Kemi dy armë që të luftojmë virusin masat mbrojtëse dhe vaksina, nëse nuk aplikojmë këto dy faktorë, atëherë patjetër që do kemi rritje të rasteve. Jemi në një situatë shumë të qetë. Kemi një incidencë shumë të vogël dhe masat e marra të Komitetit Teknik të Ekspertëve. Kemi disa muaj që nuk kemi pasur kontakt me Ramës, i kemi marrë vetë masat”, tha ai në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimi: Efektiviteti i vaksinës kineze Sinovac zbehet pas gjashtë muajsh

Publikuar

-

Nga

Studimi: Efektiviteti i vaksinës kineze Sinovac zbehet pas gjashtë muajsh

Antitrupat e krijuar nga vaksina kineze Sinovac për COVID-19 bien nën nivelin kritik, rreth gjashtë muaj pas dozës së dytë për shumicën e të vaskinuarve, megjithatë një dozë e tretë përforcuse mund të ketë një efekt të fortë mbrojtës, sipas një studimi laboratorik.

Studiuesit kinezë njoftuan për përfundimet e një studimi të mostrave të gjakut mes të rriturve të shëndetshëm të moshave 18-59 vjeç, në një studim të botuar të dielën.

Për pjesëmarrësit që kishin marrë dy doza, me interval dy ose katër javëshe , vetëm 16.9% dhe 35.2% respektivisht vazhdonin të kishin nivel antitrupash, mbi minimumin e duhur gjashtë muaj pas dozës së dytë, thotë studimi.

Përfundimet u bazuan në të dhënat nga dy grupe që përfshinin më shumë se 50 pjesëmarrës secili. Doza e tretë iu dha 540 pjesëmarrësve në studim.

LEXO EDHE:  A ishte ndryshimi i klimës një faktor shkakësor në shpërthimin e COVID-19?

Për ata që morrën dozën e tretë, rreth gjashtë muaj pas së dytës, nivelet e antitrupave neutralizues pas 28 ditësh ishin rritur rreth 3-5 herë nga nivelet e diktuare katër javë pas dozës së dytë, sipas studimit.

LEXO EDHE:  “Qeveria nuk bën teste pasi është lidhur me kompanitë e funeraleve”/ Dasho i përgjigjet Ramës me të njejtën gjuhë

Studimi u krye nga institutet për kontrollin e sëmundjeve në provincën Jiangsu, kompania Sinovac dhe institucione të tjera kineze.

Ata paralajmëruan se studimi nuk ka testuar efektin e antitrupave kundër varianteve më të transmetueshme dhe se kërkohej hulumtim i mëtejshëm për të vlerësuar kohëzgjatjen e antitrupave pas një doze të tretë./voa

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Brataj tregon nëse mund të përzgjidhet lloji i vaksinës: Nuk duhet paragjykuar kinezja

Publikuar

-

Nga

Brataj tregon nëse mund të përzgjidhet lloji i vaksinës: Nuk duhet paragjykuar kinezja

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj tha në Row Politics, në Euronews Albania se është i gabuar paragjykimi nda vaksinës kineze, me të cilën po injektohen masivisht shqiptarët.

Brataj tha se çështja e vaksinave është kthyer edhe në një luftë ekonomike dhe gjeopolitike, ndërsa shtoi se sa më shumë njerëz të vaksinohen me çfarëdolloj vaksine, është diçka pozitive.

“Të gjitha vaksinat do të rishihen, sepse me mutacionet që po pëson virusi, vaksinat e reja që prodhohen do të ndryshojnë”, tha mjeku.

LEXO EDHE:  “Qeveria nuk bën teste pasi është lidhur me kompanitë e funeraleve”/ Dasho i përgjigjet Ramës me të njejtën gjuhë

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Mbi 16 mijë doza të tjera vaksinash mbërrijnë sot në Shqipëri

I pyetur lidhur me mënyrën se si vendoset cilën lloj vaksine do të kryejë secili qytetar dhe a kanë këta të fundit të drejtë ta përzgjedhin vetë, z. Brataj u shpreh se kjo gjë varet nga numri i vaksinave në dispozicion për secilin lloj në qendrën shëndetësore përkatëse ku kryhet vaksinimi./Euronews

LEXO TE PLOTE