Connect with Us

Ekskluzive – Kandidatet/ Komisioni Ruli bën boom, heq Salianjin dhe ….

Politikë

Ekskluzive – Kandidatet/ Komisioni Ruli bën boom, heq Salianjin dhe ….

Publikuar

-

Ekskluzive/ Zbulohet kur del lista e kandidatëve të PD për deputetë

Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve ka përfunduar procesin e përzgjedhjes së kandidatëve të PD.

Në fazën e parë ishin 3600 kandidatë për deputetë, me pas ishin 498 emra kandidatësh të cilët u votuan nga baza në degët e PD.

Sot në mesditë është zhvilluar mbledhja e fundit, komisioni ka dorëzuar 316 emra kandidatësh për deputetë në kryesi pas fazës përmbyllëse.

Burime zyrtare nga ky komision i thanë CNA.al se ka pasur vendime të forta, duke hequr për disa kritere të tjera rreth 80 emra.

Mësohet se emrat e hequr janë ish deputetët Ervin Salianji dhe Endri Hasa.

Gert Bogdani është një emër tjetë i skualifikuar.

LEXO EDHE:  I dënuar në Greqi?/ Kryebashkiaku socialist i përgjigjet PD-së 

Emrat e tjerë janë Nada Mecorapja, Lindita Metaliaj, Romeo Gurakuqi, Xhemal Gjunkshi dhe Fatbardha Kadiu.

Këta emra mund të rikthehen nga kryesia në garë.

Lista përfundimtare e kandidatëve pritet të publikohet në muajin Janar.

CNA.al ka mësuar se mbledhja e sotme ka qenë plot debate, të pranishëm në mbledhjen e komisionit kanë qenë edhe sekretari i përgjithshëm Gazmend Bardhi dhe ai organizativ Sahit Dollapi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po kërkoja për punë”/ Yuri Kim rrëfen peripecitë që ka kaluar para se të bëhej diplomate

Publikuar

-

Nga

“Po kërkoja për punë”/ Yuri Kim rrëfen peripecitë që ka kaluar para se të bëhej diplomate

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim në një intervistë për “Opinion” ka rrëfyer se si ka filluar rrugëtimin e saj në diplomaci.

Ajo tha se ka lindur në Korenë e Jugut, Kim u largua me familjen në Guam, ndërsa më pas jeta e saj mori një tjetër drejtim.

Pjesë nga Intervista:

Blendi Fevziu: Si u larguat nga Guami për në SHBA? Si e filluat diplomacinë?

Ambasadorja Kim: Kur shkova në universitet. Shkova në Universitetin e Pensilvanisë, studiova shkenca politike dhe kur mbarova atje, doja të shkoja diku ndryshe dhe shkova në Universitetin e Kembrixhit, në Angli.

Blendi Fevziu: Në Angli.

Ambasadorja Kim: Po.

Blendi Fevziu: Për sa kohë?

Ambasadorja Kim: Për vetëm një vit.

Blendi Fevziu: Një vit. Dhe pastaj filluat diplomacinë?

Ambasadorja Kim: Pastaj u ktheva dhe po kërkoja punë.

Blendi Fevziu: Ishte rastësi apo e donit diplomacinë?

Ambasadorja Kim: Jo, koincidencë. U ktheva në Uashington dhe e dija që doja të bëja diçka në shërbimin publik. Nuk doja t’i hyja biznesit.

Blendi Fevziu: Donit të hynit në shërbimin publik.

LEXO EDHE:  Emërimi i gjyqtarëve të përkohshëm nga KLGJ/ Reagon PD

LEXO EDHE:  Emërimi i gjyqtarëve të përkohshëm nga KLGJ/ Reagon PD

Ambasadorja Kim: Po, patjetër.

Blendi Fevziu: Është me rëndësi, i vështirë …

Ambasadorja Kim: Po…

Blendi Fevziu:…dhe është detyrë.

Ambasadorja Kim: Po. Isha duke pare vende të ndryshme pune dhe teksa kërkoja, qëlloi që pashë broshurën e Departamentit të Shtetit për Shërbimin e Jashtëm. Dhe, ka një provim prove, pas broshurës. Dhe, teksa prisja, po e shihja dhe mendova:  duket argëtuese. U regjistrova për provimin dhe kalova çdo faze dhe kështu u bëra diplomate dhe ndihem me shumë fat.

Blendi Fevziu: Filluat misionin, të themi. Gjatë këtyre viteve në diplomaci, ku keni qenë?

Ambasadorja Kim: Gjysmën e pare të karrierës e kalova në Azi. Isha në Pekin dhe Tokio dhe pastaj u ktheva në Uashington për t’u bërë ndihmëse e posaçme e Sekretarit të Shtetit Kolin Pauell.

Blendi Fevziu: Pekin dhe Tokio, dy pika shumë të rëndësishme për diplomacinë amerikane, të themi.

Ambasadorja Kim: Pastaj, isha ndihmëse e posaçme e Sekretarit Kolin Pauell.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Yuri Kim: Palëve politike i duhet mik për të arritur konsensus

Publikuar

-

Nga

Yuri Kim: Palëve politike i duhet mik për të arritur konsensus

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka folur sot për marrëveshjen e 5 qershorit, e cila u arrit me ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve në rezidencën e ambasadës së SHBA.

Kim tha në emisionin “Opinion” se palëve politike i duhej një mik që të arrinin konsensusin, ndaj edhe është angazhuar për një kohë të gjatë për këtë.

Mendoj se iu duhej një mik për t’i ndihmuar të arrinin konsensusin. Unë kam qenë në diplomaci për një kohë të gjatë dhe jam ulur në tryeza negociatash shumë herë dhe mund t’ju them që në këtë situatë, donin të arrinin një marrëveshje dhe ishin të lumtur të kishin ndihmën e miqve të tyre”, u shpreh ajo, ndërsa dha edhe një mesazh për krerët e partive politike.

LEXO EDHE:  Pse Agron Gjekmarkaj nuk duhet të jetë pro Bashës

LEXO EDHE:  Anëtari i kryesisë së PD/ Lu uli Tahirin e drogës me Obamën

Mendoj se është me rëndësi për udhëheqësit që t’i qëndrojnë fjalës së tyre. Kështu, të gjitha partitë kishin rënë dakord të arrinin një marrëveshje deri më 31 mars, apo jo? Kaloi ca kohë për shkak të Covid, por kur u zgjat shumë, mendoj se u bë e qartë që iu duhej pak ndihmë dhe isha e lumtur ta ofroja atë”, theksoi ambasadorja e SHBA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ndryshimet në Kodin Zgjedhor nuk shkelin 5 qershorin”/ Yuri Kim: E zhgënjyer që s’pati konsensus

Publikuar

-

Nga

“Ndryshimet në Kodin Zgjedhor nuk shkelin 5 qershorin”/ Yuri Kim: E zhgënjyer që s’pati konsensus

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka folur për ndryshimet kushtetuese të miratuara në Parlament pa miratimin e opozitës së Lulzim Bashës.

Kim tha se ndryshimet kushtetuese nuk e shkelin marrëveshjene  5 qershorit, ndonëse opozita ka shprehur të kundërtën.

Mendoj se deklarata që nxori Ambasada e SHBA ishte shumë e qartë, pra që metoda me të cilën u arrit marrëveshja e 5 qershorit ishte një mënyrë e mirë dhe që duhet të ishte përdorur si model për marrëveshjet në të ardhmen. Në të njëjtën kohë, ne nuk mund të mohojmë kompetencën e parlamentit për të miratuar legjislacion. Lidhur me pyetjen nëse 5 qershori u shkel apo jo, njerëz të ndryshëm kanë opinione të ndryshme. Opinioni im është shumë i qartë për këtë. Ajo që ndodhi përtej 5 qershorit shkon përtej 5 qershorit por nuk e shoh si shkelje të 5 qershorit”, vlerësoi ajo në emisionin “Opinion”.

Teksa u pyet nëse përbën problem fakti që ndryshimi i kodit u bë pa qenë produkt i një konsensusi, ambasadorja amerikane deklaroi se është zgjënjyer për këtë pjesë.

LEXO EDHE:  Bashkia gjobit PD-në/ Veliaj: Është një parti që i shpëton në brekë!

LEXO EDHE:  I dënuar në Greqi?/ Kryebashkiaku socialist i përgjigjet PD-së 

Mendoj se është shumë zhgënjyese që pjesa e dytë e reformës zgjedhore nuk mu arrit në të njëjtën mënyrë, sepse pjesa e parë, 5 qershori u bë mirë. Dhe duhet të ishte përsëritur. Mendoj se është diçka e pafat që opozita kryesore nuk ishte e pranishme në parlament dhe mendoj se kjo nënvizon përgjegjësinë e cilitdo për të mbetur i angazhuar”, theksoi Kim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE