Connect with Us

“Voton Lulin e merr peshqesh Metën”/ Rama mbron nga Elbasani aferën korruptive të inceneratorëve

Politikë

“Voton Lulin e merr peshqesh Metën”/ Rama mbron nga Elbasani aferën korruptive të inceneratorëve

Publikuar

-

Rritja e rasteve me Covid/ Rama: Nuk i numërojmë testet që bëhen në privat

Kryeministri Edi Rama vijon të mbrojë aferën korruptive të inceneratorëve e cila është dënoncuar nga CNA.al përmes një dosje të plotë investigative.

Rama ka folur sot nga Elbasani teksa ka theksuar se ky qytet është pastruar nga plehrat. Sipas tij, Elbasani është vendi që ka sigurinë më të lartë mjedisore në grumbullimin, përpunimin dhe kthimin e mbetjeve në energji.

“Imagjino të votosh për të marrë Lulin e të marrësh peshqesh Ilir Metën. Të votosh për t’i dhënë pushtet PD dhe t’i japësh jetë për të vazhduar apo rifilluar t’i pijë gjakun shtetit, LSI. Kjo është si një dhe një që bëjnë dy se 7 herë shtatë nuk bëjnë 42. Për ne është e qartë sicc ëshë e qartë për të gjithë ata që kanë jetuar në Elbasan kur plehrat ishin pjesë e peisazhit të qytetit. Ajrti i Elbasanit është pastruar kur në vend të atij mali me plehra ka një park të gjelbëruar.Elbasani është vendi që ka sigurinë më të lartë mjedisore në grumbullimin, përpunimn dhe kthimin e mbetjeve në energji”, u shpreh Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha kujton 112 vjetorin e Kongresit të Manastirit/ Një pikë kthese në Rilindjen Kombëtare

Publikuar

-

Nga

Taksimi “Rama” zbrazi xhepat e shqiptarëve/ Basha tregon zgjidhjen e PD për rimëkëmbjen e ekonomisë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kujtuar 112 vjetorin e Kongresit të Manastirit. Përmes një statusi në rrjetet sociale Basha shkruan se kjo ngjarje shënon një pikë kthese në Rilindjen Kombëtare dhe mbetet një dëshmi e fortë për nivelin lartë të pjekurisë kombëtare në një moment të vështirë për ne shqiptarët.

Më tej kreu i opozitës thekson se Kongresi shqyrtoi edhe rrethanat delikate politike të asaj kohe duke miratuar një program kombëtar me 18 pika që ngriti në një nivel të ri aspiratat tona kombëtare.

“Si sot 112 vjet më parë, mbylli punimet Kongresi i Manastirit, një nga ngjarjet më kulmore të historisë sonë kombëtare.

Kjo ngjarje shënon një pikë kthese në Rilindjen Kombëtare dhe mbetet një dëshmi e fortë për nivelin lartë të pjekurisë kombëtare në një moment të vështirë për ne shqiptarët.

150 delegatë të të gjitha përkatësive fetare, nga të gjitha krahinat shqipfolëse dhe të diasporës vendosën gurin e themelit të unitetit tonë kombëtar me alfabetin latin me 36 shkronja që përdorim sot e kësaj dite.

Kongresi shqyrtoi edhe rrethanat delikate politike të asaj kohe duke miratuar një program kombëtar me 18 pika që ngriti në një nivel të ri aspiratat tona kombëtare.

Sot i kujtojmë me nderim e përulje figurat e patriotëve dhe intelektualëve që organizuan këtë kongres dhe frymëzohemi prej tyre për ta bërë Shqipërinë pjesë të pandarë të familjes europiane”, shkruan Basha në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet/ Cila është e dashura sekrete e Salianjit?

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Ervin Salianji ka folur për herë të parë për jetën private.

Gjatë një sfide në “Shiko kush luan” për të hapur petat e byrekut, Salianji zbuloi se është në një lidhje dhe se po bashkëjeton me dikë. Ai refuzoi t’i përgjigjej pyetjes “Me kë”, duke e mbajtur sekret identitetin e partneres. Më tej, Salianji zbuloi se ka mbajtur dhe lidhje të fshehtë.

Ndërkohë që në PD është dhe një person tjetër që deklaron se ka “top secrete” në jetën e tij, që bashkëjeton me dikë por nuk e tregon. Ajo është ish deputetja Grida Duma, e cila është përfolur shpesh për jetën e saj personale.

Grida Duma dhe Ervin Salianji janë fotografuar shpesh nën shoqërinë e njëri-tjetrit në ambiente jashtë selisë blu.

Pak kohë më parë, kur opozita ishte në Parlament, Ervin Salianji u filmua duke shkëmbyer mesazhe me një G.D, e cila më pas rezultoi që ishte Grida Duma.

LEXO EDHE:  Audio-regjistrimi shantazhues/ Reagon Partia Socialiste

LEXO EDHE:  Katastrofa humanitare në kufi/ PDIU: Shteti rrumpallë i Ramës, inekzistent

Pas këtij skandali të bërë publik në media, Duma u divorcua pas një martese 21 vjeçare, ndonëse për ndarjen e saj po flitej prej kohësh.

Por edhe ish deputeti Ervin Salianji u nda nga e fejuara e tij në atë kohë dhe shpesh herë publikisht ka deklaruar se Grida Duma është femra më e bukur në politikën shqiptare.

Fotot e mëposhtme tregojnë qartë se Ervin Salianji dhe Grida Duma janë nën shoqërinë e njëri-tjetrit jo vetëm në takime politike, por edhe gjatë periudhës së verës tek Laguna Blu në Qerret./CNA.al.

Grida Duma, “lulja e vyshkur” nga skandalet/ Pyetjet pa përgjigje nga vrasja e Santos tek sms-të me Salianjin

Foto-Pas lajmit për martesën/ Grida Duma dhe Ervin Salianji darkë romantike në Golem

Grida Duma dhe Ervin Salianji drejt martesës/ Zbulohet kur bëhet kurorëzimi  

Foto ekskluzive/ Ervin Salianji dhe Grida Duma kapen “mat”

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita jashtëparlamentare nuk ka një ideal”/ Valteri: LDSH e hapur për koalicion

Publikuar

-

Nga

“Opozita jashtëparlamentare nuk ka një ideal”/ Valteri: LDSH e hapur për koalicione

Deputeti i opozitës parlamentare dhe njëherazi koordinatori i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Halit Valteri shprehet se është gati për të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit, të hapur për koalicion, por jo me qeverinë Rama.

Valteri shtoi se Lëvizja Demokratike Shqiptare pas vendimit të gjykatës ka nisur riorganizimin e strukturave në 12 qarqet e vendit.

“Aktualisht unë po merrem me drejtimin e qarkut Tiranë me organizimin me 15 Njësitë Administrative, njëherazi dhe në bashkinë Kamëz dhe Vorë, dhe në zgjedhjet e 25 prillit LDSH do jetë e përfaqësuar në çdo të Shqipërisë, dhe të Tiranës gjithashtu ku unë drejtoj”, tha ai.

Valteri tha se kandidatët e LDSH do t’i nënshtrohen sitës së dekriminalizimit, pra pastërtisë së figurës.

“Pra nëse ke moshën e duhur, je datëlindja ’75-’80 duhet që kandidati të marrë pastërtinë e figurës që të mos ketë patur lidhje me sistemin e kaluar. Pra që të mos kesh qenë anëtarë partie, sekretarë partie dhe të mos kesh qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Po ashtu, në LDSH nuk do të ketë figura që mund të kenë qenë ish-drejtues, drejtorë njerëz që kanë firmosur tendera, të gjithë gjitha qeverive të kaluara”, tha ai.

LEXO EDHE:  Katastrofa humanitare në kufi/ PDIU: Shteti rrumpallë i Ramës, inekzistent

LEXO EDHE:   “Nuk jetohet me dy fytyra, turp”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Në lidhje me koalicionet, Valteri tha se çdo forcë që përputhet me qëndrimet e tyre është i mirëpritur.

“Çdo forcë tjetër opozitare dhe jo opozitare nëse na përputhen qëndrimet tona, do jemi të hapur për koalicione. Kurse unë, nëse do kem mandat do preferoj të jem në opozitë me të gjithë këtë klasë politike”, tha ai.

Sa i takon koalicionit me opozitën jashtë parlamentare, Valteri tha se atë e vendos kryesia e LDSH-së, pasi janë disa deputet që e vendosin, duke shtuar se ata nuk kanë një ideal.

“Kjo klasë politike për 30 vite që nga shembja  sistemit komunist dhe vendosja e pluralizmit në Shqipëri kanë një linjë, si e majta si e djathta. Për çdo sulm që ne marrim nga opozita jashtë parlamentare vetëm nderë na bëjnë. Ata nuk kanë një ideal. Ata që drejtojnë sot PD, janë të njëjtët njerëz që kanë patur persona të familjes persekutorë, kanë qenë vetë me shall pioneri në foto me Enver Hoxhën dhe janë po të njëjtën njerëz që kanë marrë pjesë në burgosjen e shumë njerëzve”, tha Valteri për ATSH./CNA.al.

 

 

LEXO TE PLOTE