Connect with Us

Sulmi ndaj biznesmenit që denoncoi Ben Blushin/ “Bomba” e gazetarit: Ngjarja po zbardhet, do të vihet në pranga…

Kronika

Sulmi ndaj biznesmenit që denoncoi Ben Blushin/ “Bomba” e gazetarit: Ngjarja po zbardhet, do të vihet në pranga…

Publikuar

-

Gazetari i kronikës, Elton Qyno ka zbardhur sot të tjera detaje në lidhje me ngjarjen e rëndë të mbrëmjes të së enjtes, ku biznesmeni Andon Dhima u sulmua nga persona të armatosur dhe me maska, në qendër të Tiranës.

Nga studio e Report tv, gazetari Qyno ka theksuar se vetë biznesmeni Dhima, në dëshminë e tij ka dekaruar se ka pasur konflikt vetëm me Ben Blushin, por sipas tij nuk ka prova për këtë të fundit, që e lidhin me ngjarjen.

Gjithashtu ai paralajmëroi se ngjarja po shkon drejt zbardhjes, dhe se kushdo qoftë personi që qëndron pas këtij sulmi, do të vihet në pranga.

Në lidhje me dy personat e vënë në pranga nga policia, të cilët dyshohen si personat që kanë ndjekur për ta vrarë biznesmenin, gazetari Qyno tha se Dhima ka deklaruar se nuk i njeh.

LEXO EDHE:  Blushi ironizon Ruçin/Ore Gramoz, si ka mundësi që sa herë ka hall Rama ...!

“Po shkohet drejt zbardhjes së ngjarjes. Kush do qoftë porositësi, sado influencë politike dhe mediatike të ketë do arrestohet.

Andon Dhima, ka deklaruar se nuk i njeh autorët dhe se ka problem vetëm me Ben Blushin.”-tha gazetari Elton Qyno.

Gjithashtu, sipas Qynos Ben Blushi është thirrur nga policia, për t’u pyetur për ngjarjen./ CNA.al

Kallëzimi nga biznesmeni Andon Dhima/ Prokuroria nis hetimet për Ben Blushin

Tentuan të vrasin biznesmenin Andon Dhima/ Zbardhen emrat e autorëve dhe bashkëpunëtorëve të arrestuar

Fotot/ Kush janë dy autorët që tentuan të vrisnin Andon Dhimën

Denoncoi Ben Blushin/ Policia njoftim zyrtar për atentatin e dështuar ndaj biznesmenit, kush janë të arrestuarit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Trafikimi i 137 kg kokainë/ SPAK merr të pandehur Gentian Malindin

Publikuar

-

Nga

Trafikimi i 137 kg kokainë/ SPAK merr të pandehur Gentian Malindin

SPAK merr të pandehur Gentian Malinidin, personi që ndodhet në arrati pasi dyshohet si porositësi i 137 kilogramëve kokainë të kapura në portin e Durrësit.

Ndaj biznesmenit është në fuqi masa “arrest me burg”, ndonëse ai vetë ka kërkuar ndryshimin e saj.

Uniformat blu të vendit fqinj kanë bërë zëvendësimin e 137 kilogramëve kokainë me oriz, në Portin e Pireut. Më pas kanë mbajtur nën vëzhgim lëvizjet e konteinerit, deri në Durrës, për të zbuluar rrjetin e trafikut të kokainës. Aktualisht të arrestuar janë Ardian Bega dhe Altin Myslihaka./CNA.al.

 

LEXO EDHE:  Nga Sonila Meço/ Çfarë nuk po na thonë për projektin “1 miliard”!

LEXO EDHE:  Blushi: Çfarë është LIBRA me pak fjali

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e Adriatik Tresës në Ekuador/ Hoxha: U godit në një vend të sigurt, me urdhër të…

Publikuar

-

Nga

Vrasja e Adriatik Tresës në Ekuador/ Hoxha: U godit në një vend të sigurt, me urdhër të…

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje për ekzekutimin e Adriatik Tresës pak ditë më parë në Ekuador.

Hoxha thotë se ai u godit në një vend shumë të sigurt dhe vrasja e tij ka ardhur ose nga kartelet e drogës ose nga autoritetet lokale. Gazetari theksonte Tresa ka jetuar fillimisht në Britani dhe nuk rezulton të jetë i përfshirë në ndonjë vrasje.

“Adriatik Tresa është një 40 vjeçar, i bënte në dhjetor. Është nga fshati Baldushk. Është një njeri që në të kaluarën ka punuar vetëm në ndërtim. Nuk ka ngarkesë kriminale në Shqipëri. Nuk është i përfshirë në vrasje. Nga njohjet që kam unë, nuk më rezulton i përfshirë. Është një trafikant kokaine. Njohjet dhe bazën e ka vendosur në Britani. Pasaportën e ka marrë në vitin 2011 dhe është larguar nga Shqipëria. Në Britani rezulton i dënuar, i është kapur një ngarkesë, në atë kohë kanë kërkuar të dhëna për vilën në Baldushk. Ky është momenti i parë që ky personazh është ekspozuar. U detyrua të lëvizë dhe iku në Ekuador. Nuk ishte bos, por ka qenë një përfaqësues i grupeve kriminale. Është zhvendosur në Ekuador, ka krijuar lidhjet atje. Ishte edhe i martuar, bashkëshortja ishte shtatzënë. Ishte i pozicionuar në Guajakil. Zona ku rrinë këta kanë dy lloj garancish, kanë garanci nga kartelet lokale dhe autoritetet lokale. Që të qëndrosh në një rezidencë duhet të kesh dy mbrojtje. Të hysh në atë zonë që ekzekutimi i tij të jetë bërë me aprovimin e kartelit ose sigurisë. Të gjithë shqiptarët që ndodhen aty më kanë thënë që ne paguajmë shtrenjtë që rrimë këtu. Kur ti goditesh në vendin më të sigurt do të thotë që ka lëvizur një gjë e madhe. Adriatik Tresa dhe Ilir Hidri kanë qenë miq. Ai është ekzekutuar në maj dhe në Shqipëri trupi i tij ka ardhur me ndihmën e Adriatik Tresës. Ai nuk është përfshirë në vrasje”, tha ai.

LEXO EDHE:  Regjizori “kryqëzon” Veliajn/ Qeni i sulmit të Ramës

LEXO EDHE:  BEN BLUSHI/NUK VOTOJ ILIR METËN

Gazetari shtoi se në rezidencën ku jetonte Tresa ka edhe shumë shqiptarë të tjerë. Hoxha zbulon se Tresa ishte i integruar me biznese legale në Ekuador, ndërsa bashkëshorten e kishte shtatzënë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Është ushtar i një grupi kriminal”/ Hoxha për Vis “korçarin”: Do marrë në qafë jetë të pafajshme, të dënohet!

Publikuar

-

Nga

“Është ushtar i një grupi krimina”/ Hoxha për Vis “korçarin”: Do marrë në qafë jetë të pafajshme, të dënohet!

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar ngjarjet kriminale të ndodhura së fundi në vend.

Sipas Hoxhës, bota e krimit ka evoluar në varësi të situatës së Covid. Ai thekson se djegia e makinave është një element presioni që shkakton më pak panik në krahasim me ngajrjet që kanë të bëjnë me atentate.

“Djegia e makinave ka ndodhur në Elbasan, në Vlorë pra në qytetet që kanë problematikë kriminale në vijimësi. Djegia e makinave është një shantazh i vogël. Nëse në Vlorë është dëmtuar mjeti i një zyrtari policie është ngjarje me mesazh brenda”, u shpreh Hoxha.

Më tej ai u ndal edhe tek përplasja me armë e ndodhur së fundmi në Elbasan, ku protagonist ishte edhe shtetasi Ervis Çaushllari, i njohur si Vis korçari.

LEXO EDHE:  Regjizori “kryqëzon” Veliajn/ Qeni i sulmit të Ramës

LEXO EDHE:  Ortaku përfshihet në skandal/ Ben Blushi rrezikon prangat?!

“Vis Korçari është një person që është përfshirë disa herë në ngjarje kriminale. Është arrestuar dhe është lënë sërish i lirë. Çfarë të bëjë më shumë policia kur gjykata nuk e dënon? Do marrë në qafë jetë të pafajashme, është ushtar i një grupi kriminal. Nuk është as elbasanlli duket nga emri Vis korçari, ai s’ duhet ta shohë as dritën e qytetit. Nuk duhet ta shohë se brenda 6 muajve ai ka qenë pjesëë e katër ngjarjeve”, u shpreh Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE