Connect with Us

“Së shpejti port turistik në Sarandë, Durrës dhe Vlorë”/ Rama: 120 demokratë do zbresin falas në aeroportin e Kukësit për zgjedhje!

Politikë

“Së shpejti port turistik në Sarandë, Durrës dhe Vlorë”/ Rama: 120 demokratë do zbresin falas në aeroportin e Kukësit për zgjedhje!

Publikuar

-

42 ditë nga greva e urisë/ Rama shkon sot në Ballsh për të takuar naftëtarët

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se vendit do t’i shtohen tre porte të reja turistike, që sipas tij, do të ndihmojnë në zhvillimin e mëtejshëm të ekonomisë detare.

I pari port, që sipas kryeministrit do të nisë së shpejti, është ai i Sarandës, për të cilin, Rama tha se kanë marrë një propozim fantastik.
Sipas tij, do të ndërtohen edhe dy porte të tjera turistike, përkatësisht në Durrës dhe Vlorë. Më tej, kryeministri ripërsëriti edhe njëherë premtimin që aeroporti i Kukësit do të jetë operacional në pranverë, duke thënë se 120 persona do të fluturojnë falas për zgjedhje, për të votuar për Partinë Demokratike.

“Do në fillojmë në javët në vijim procesin për spostimin, duke hedhur në garë ndërkombëtare Portin e ri të Durrësit, i cili do të zhvillohet në anën tjetër, aty ku është edhe plani i zonës së lirë ekonomike. Po kështu do të bëjmë edhe me Vlorën. Projekti me Lungomaren përfshin dhe një port turistik, që do të jetë aty për të krijuar një kanal të ri kontakti me Vlorën. Ndërkohë edhe për Vlorën jemi gati për një proces, ku do mund të sistemojmë me standarde bashkëkohore portin e shërbimeve në anën tjetër. Në pak javë do mund të fillojmë të japim gjithë autorizimet për fillimin e portit të tretë turistik, që do të jetë i pari që do të fillojë, në Sarandë. Për këtë kemi marrë një propozim fantastik dhe që ndryshon gjithë paradigmën e Sarandës. Kështu, Shqipëria do të hyjë në hartën e turizmit të detit, që ka munguar me dekada, në aspektin e ekonomisë së detit. Ne besojmë se aeroporti i Kukësit do të jetë operacional në pranverë. Nuk e kam harruar premtimin për 120 vota për demokratët. Nëse më ndjekin i ftoj të fillojnë rezervimin për fluturim falas, që të vijnë të votojnë për PD”, u shpreh kryeministri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Publikuar

-

Nga

Trishtim i madh!/ Dhurata Çupi: Çdo ditë në Mat dëgjojmë për njerëz që përcillen në banesën e fundit

Ish deputetja e PD-së Dhurata Çupi, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se pandemia e koronavirusi ka shkaktuar pasoja të shumta në zonën e Matit.

Çupi thekson se në Mat dëgjohet përditë për njerëz që përcillen për në banesën e fundit, duke shtuar se populli matjan ndihet i braktisur.

“Trishtim i madh. Pandemia  është treguar e pamëshirshëme kudo në mbarë botën por  dhimbja që ka kapluar Matjanët nga kjo situatë êshtë e pamatë. Cdo ditë  degjojme se  përcillen për në banesën e fundit banorë të kësaj zone.

Askush nuk jep të dhëna zyrtare por numri qytetarëve që kanë humbur jetën, apo  vazhdojnë të jenë në numër të madh të prekur, nga ky virus në Mat, është i lartë.

Matjaneve po u behet jeta shume e veshtire, shume e pasigurte: Për shkak të ashpërsisë së këtij virusi;

Për shkak të pamundësisë për tu kuruar pasi tarifat e larta të medikamenteve ua pamundësojnë mjekimin.

Bluzat e bardha janë heronjtë e vërtetë të kësaj beteje, por numri i lartë i të prekurve nga pandemia, vështirëson shërbimin për pacientët.

Institucionet lokale e qendrore përgjegjëse bëjnë sikur punojnë duke bërë “një sy qorr e një vesh shurdh” përballë ambienteve publike plot, dështimit në identifikimin e rasteve të prekura ndërsa situata u ka dalë nga kontrolli.

Në një betejë globale, populli i Matit është i braktisur në mêshirë të fatit nga  të gjitha institucionet qê duhet të veprojnë për të parandaluar përhapjen dhe të identifikojnë këtë virus që po merr cdo ditë jetë njerëzish.

Është koha për të siguruar jetën e qytetarëve dhe jo për të bërë propagandë korruptive për suksese imagjinare.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse…

Publikuar

-

Nga

Pazaret Basha-Kryemadhi/ Patozi tregon kushtin: Sot do ishim me PD nëse

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ishte i ftuar pasditen e sotme në ‘Top Talk” ku ka theksur se sot do të bashkëpunonte me PD nëse do respektonin listat e hapura.

Sipas Patozit, marrëveshjet që po bën PD dhe LSI janë pazare dhe demokratët kanë treguar se nuk duan ndryshimin por vetëm rotacion politik.

“Në do donim që PD dhe LSI, por më shumë PD që është më sfidante, të kishtë të njëjtën kauz me ne. Pra listën e hapur ta mbronte.

PD i ka treguar qytetarëve që kërkon rotacionin por jo ndryshimin. Ne do ishim me PD sot nëse do kishin një listë të hapur, dhe kjo do ishte goditja e parë për ta shkriftuar situatën”, tha ai./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve/ Kryekumbari humbi kontrollin

LEXO EDHE:  Skenarët/ Si po e emëron Edi Rama opozitën e nesërme

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Patozi zbulon ku do të kandidojë

Astrit Patozi u shpreh se Bindja Demokratike do të ketë kandidat në çdo qark dhe në zgjedhjet e 25 prillit do të hapin 100% listat.

Koordinatori i Bindjes zbuloi se ku do të kandidojë vetë, duke thënë se Qarku i Tiranës është mundësia më e madhe, ku shtoi se ky është një vendim që do të diskutohet edhe me anëtarët e tjerë.

“Ne i kemi listat e hapura brenda nesh. Ne ndryshojmë sepse ata janë mbledhur në listën e sigurt në dhomën e PD me aleatët për të siguruar një mandat. Ne do të kemi një angazhim solem dhe këtë e kemi kusht të panegociueshëm dhe bëjmë koalicion vetëm me forca që janë njësoj si ne. Me shumë gjasa, ne ende nuk kemi marrë një vendim, ne do ta vendosim bashkarisht por logjika e formimit tim më çon që do të kandidoj në Tiranë për t’i dhënë një impuls fushatës, por edhe sepse unë kam lindur në qarkun e Tiranës.

LEXO EDHE:  Përkeqësohet gjendja në grevën e Ballshit/ Naftëtarja: Mendonim mbrëmë si do vetëflijohemi

LEXO EDHE:  Ish-presidenti akuza të forta qeverisë/ Modeli i qeverisë “Rama” duhet të marrë fund

Ne do jemi me 140 deputet madje edhe më shumë. Ne do të kandidojmë në çdo qark”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE