Connect with Us

Përfitimet e magnezit/ Pse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e kockave, muskujve dhe trurit

Life Style

Përfitimet e magnezit/ Pse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e kockave, muskujve dhe trurit

Publikuar

-

Përfitimet e magnezit/ Pse është i shkëlqyeshëm për shëndetin e kockave, muskujve dhe trurit

Magnezi është një mineral thelbësor për shëndet të mirë. Si minerali i katërt më i bollshëm në trupin e njeriut, “është i domosdoshëm për kocka të shëndetshme, zemër, muskuj dhe nerva. Ai gjithashtu ndihmon trupin tuaj të kontrollojë energjinë, sheqerin në gjak, presionin e gjakut dhe shumë procese të tjera”, thotë Allie Gregg , RD, një dietolog i licencuar me një praktikë private në Kansas City, Misuri.

Ja se çfarë duhet të dini në lidhje me atë se për çfarë është i mirë magnezi, si të merrni mjaft prej tij dhe çfarë ndodh kur keni mungesë të magnezit.

Ekzistojnë dy lloje të mineraleve thelbësore që trupi i njeriut ka nevojë, minerale makro dhe gjurmë. Magnezi është një nga shtatë mineralet makro , që do të thotë që ju duhen sasi relativisht të mëdha të tij çdo ditë për të qëndruar të shëndetshëm.

LEXO EDHE:  Trupi i njeriut/ Nëntë fakte që do t'ju bëjnë të adhuroni natyrën

Sasia e magnezit që ju nevojitet në ditë varet kryesisht nga mosha juaj dhe, si i rritur, nga gjinia. Këtu ka një ndarje, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit.

Cilat ushqime kanë magnez?

1-Buka e grurit të plotë: 2 feta sigurojnë rreth 12% të vlerës tuaj ditore (DV) për një të rritur.

2-Spinaqi i zier: ½ filxhani siguron 20% DV.

3-Bajame të pjekura të thata: 1 ons siguron 20% DV.

4-Fasule të zeza të gatuara: ½ filxhani siguron 15% DV.

Ju gjithashtu mund të merrni magnez përmes ushqimeve dhe pijeve të fortifikuara si drithëra të caktuar mëngjesi dhe ujë mineral.

Shenjat e mungesës së magnezit

Simptomat e hershme të mungesës së magnezit, sipas David Nazarian MD përfshijnë:

1-Shtrëngimet e muskujve

2-Dridhje

3-Dhimbjet e muskujve

4-Të përzier

5-Të vjella

6-Humbja e oreksit

7-Lodhja

8-Dobësi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Videoja që po bëhet virale/ Burri shkon në dasmë me 6 gra shtatzëna: Janë të gjithë fëmijët e mi

Publikuar

-

Nga

Një burrë nigerian i habiti të gjithë, pasi u paraqit në një dasmë me gjashtë gra shtatzëna në krah, ndërsa pretendon se është babai i të gjitha foshnjave.

Mike Eze-Nwalie Nwogu “vodhi” të gjithë shfaqjen, ndërsa fotoja e tij me gjashtë gratë shtatzëna u bë virale.

Ai ka reaguar me një shënim në Twitter më vonë, ndërsa shkruan: Asnjë hile, ne thjeshtë po jetojmë jetën tonë më të mirë”.

LEXO EDHE:  Përfitimet që keni nga rrushi

LEXO EDHE:  Trupi i njeriut/ Nëntë fakte që do t'ju bëjnë të adhuroni natyrën

Eze-Nwalie Nwogu është i njohur si një donzhuan në Nigeri, ndërsa është treguar gjithnjë i hapur për marrëdhëniet e tij me femrat, edhe pse ka deklaruar se do të martohet vitin që vjen./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Jam në shok total”/ Dua Lipa nuk përmbahet nga gëzimi për suksesin e radhës

Publikuar

-

Nga

“Jam në shok total”/ Dua Lipa nuk përmbahet nga gëzimi për suksesin e radhës

Këngëtarja Dua Lipa ka arritur një sukses shumë të madh në karrierën e saj muzikore.  Ajo është nominuar për gjashtë çmime Grammy dhe nuk është përmbajtur dot nga gëzimi. Nëpërmjet një postimi në rrjete sociale, Dua është shprehur se i duket e pabesueshme kjo që po ndodh dhe është e shokuar.

“Kjo është e pabesueshme! Gjashtë nominime Graammy! Çfarë jete! Nuk mund ta besoj! Gjashtë nominime! Zemra po më rreh fort dhe jam në shok total! Po dridhem! Faleminderit shumë për dashurinë dhe mbështetjen tuaj!”-shkruan Dua.

LEXO EDHE:  Ja se si ta pastroni trupin nga toksinat pas festave të fundvitit

LEXO EDHE:  Modelet sfidojnë të ftohtin në Time Square, tregojnë format e vërteta në sfilatën e vitit

Dua Lipa është nominuar gjashtë herë për kategoritë: “Albumi më i mirë i vitit”dhe “Albumi më i mirë Pop Vokal” për albumin “Future nostalgia”, “Regjistrimi i vitit”, “Kënga e vitit”, “Performanca më e mirë solo Pop” për “Don’t’ start now”, “Bashkëpunimi më i mirë pop” për “Un Dia” në bashkëpunim me J Balvin, Bad Bunny dhe Tain./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DUA LIPA (@dualipa)

LEXO TE PLOTE

Life Style

7 pjesë të trupit që i keni pastruar gabim gjithë jetën tuaj

Publikuar

-

Nga

7 pjesë të trupit që i keni pastruar gabim gjithë jetën tuaj

Ka rreth 2,368 specie bakteriale që jetojnë vetëm në butonat e barkut, ndoshta më shumë, dhe megjithatë higjiena e tij shpesh neglizhohet. Përdorimi i një shtupë pambuku për të pastruar dyllin e veshit tuaj është në të vërtetë e rrezikshme dhe e panevojshme. Siç rezulton, ne kemi qenë duke pastruar pjesët e trupit tonë në mënyrë të gabuar gjatë gjithë kohës dhe duke bërë më shumë dëm sesa mirë.

Kërthiza

Shumica prej nesh në përgjithësi ose e injoron pastërtinë e butonit të barkut ose e pastron atë në mënyrë të gabuar. Butoni juaj i barkut supozohet të pastrohet një herë në  javë dhe në një mënyrë specifike. Zhytni një shtupë pambuku në disa alkool fërkues dhe përdoreni atë për të pastruar brendësinë. Përsëriteni derisa tamponi të dalë i pastër. Ndiqni me një shtupë të freskët për të hequr qafe alkoolin që fërkon. Shmangni përdorimin e locionit të trupit.

Veshët

Kjo është e vetëkuptueshme por përdorimi i thonjve tuaj ose ndonjë gjë tjetër me majë për të pastruar dyllin e veshit është një jo-jo absolute. Në vend të kësaj, vendosni disa pika vaj foshnje ose glicerinë për të  zbutur dyllin . Pas 1-2 ditësh, hidhni butësisht në ujë të ngrohtë duke përdorur një shiringë me pika ose llambë gome. Kthejeni kokën në anën tjetër për të lënë ujin. Fshijeni atë me një peshqir dhe përsëritni procesin sipas nevojës. Ju gjithashtu mund të përdorni një shtupë për të pastruar zonën e jashtme të veshit tuaj.

Gjuha

Sipas ekspertëve, heqja e gjuhës është mënyra më efektive për ta pastruar atë. Gjuha juaj duhet të pastrohet po aq shpesh sa dhëmbët tuaj. Vendosni një kruajtës në pjesën e pasme të gjuhës tuaj dhe ngadalë silleni përpara me pak presion. Nëse ju pëlqen gagging, shmangni atë duke rregulluar vendosjen e heqësit të gjuhës sa më shpesh që të jetë e nevojshme.

LEXO EDHE:  Fakte mbi trupin tuaj që do t’ju lenë me gojë hapur

LEXO EDHE:  Trupi i njeriut/ Nëntë fakte që do t'ju bëjnë të adhuroni natyrën

Bërrylat

Për të shmangur grumbullimin e qelizave të vdekura të lëkurës që errësojnë bërrylin tuaj, këshillohet të bëni  shtresimin e tyre një herë ose dy herë në javë. Ju mund të përdorni pastrimin tuaj shtëpiak ose të blini një nga dyqanet, por çelësi këtu është të fërkoni në një lëvizje rrethore, butë. Presioni i tepërt vetëm do ta përkeqësojë atë.

Skalpi

Grumbullimi i kokës mund të shkaktohet nga  qelizat e vdekura ose edhe nga përdorimi i tepërt i produkteve të flokëve. Për ta pastruar, pije flokët plotësisht para se të përdorësh shampon. Pastaj, përzieni ujin me shampon tuaj dhe aplikojeni atë në zonën tuaj të kokës. Nëse përdorni kondicioner, vendoseni vetëm në skajet e flokëve.

Fytyra

Sapunët dhe larjet e shkumëzuara në fakt e bëjnë lëkurën tuaj të thatë, kështu që shmangni ato. Përdorni një pastrues të butë së bashku me ujë të vakët për të larë fytyrën tuaj. Lëreni të ulet në fytyrë për 60-90 sekonda para se ta lani.

Shpina

Larja e shpinës duhet të jetë gjëja më e ndërlikuar kur bëhet fjalë për pastrimin e trupit. Për të siguruar që po e bëni në mënyrën e duhur, filloni me furçë të thatë . pastaj me një copë të pambuktë për të lehtësuar ashpërsimin e lëkurës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE