Connect with Us

Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër

Life Style

Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër

Publikuar

-

Parandalimi i sulmit në zemër/ 4 këshilla që duhet t’i ndiqni patjetër

Presioni i lartë i gjakut dhe kolesteroli i lartë veçanërisht rrisin rrezikun e një sulmi në zemër. Për të parandaluar një sulm në zemër, mjeku juaj ka të ngjarë të rekomandojë masa për të ulur presionin e gjakut ose për të ulur kolesterolin , në varësi të situatës tuaj.

Disa nga ndryshimet më të zakonshme të jetesës përfshijnë:

Lënia e duhanit

Pirja e duhanit është armiku numër një i zemrës. Njerëzit që pinë një paketë cigare në ditë kanë dy herë më shumë gjasa të pësojnë një sulm në zemër ndaj jo-duhanpirësve. Kur dikush lë pirjen e duhanit, ata mund të zvogëlojnë rrezikun e një sulmi në zemër me 36% .

Ushtrohu rregullisht

Sipas të njëjtit studim në mbi 20,000 burra suedezë, ushtrimet e rregullta ulin rrezikun e sulmit në zemër me 3% . Aerobia preferohet, pasi ato përmirësojnë qarkullimin dhe ulin presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, sipas John Hopkins Medicine .

LEXO EDHE:  Ja përse duhet të lini partnerin të vjedhë jorganin gjatë gjumit sipas shkencëtarëve

Miratoni një dietë të shëndetshme për zemrën

Alpert thotë se ngrënia e shumë frutave dhe perimeve duke ulur marrjen e kripës mund të përfitojë shëndetin e zemrës. Qëndrimi larg nga yndyrnat e ngopura dhe trans mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e kolesterolit dhe zvogëlimin e rrezikut të problemeve të zemrës.

Flini më shumë

Të rriturit që flenë më pak se shtatë orë në natë janë më të prirur për tu prekur nga sëmundje të lidhura me zemrën si sulmi në zemër, sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Të gjithë meshkujt “çmenden” pas saj/ Kjo është modelja që do t’iu bëjë për vete me format e saj

Publikuar

-

Nga

Të gjithë meshkujt “çmenden” pas saj/ Kjo është modelja që do t’iu bëjë për vete me format e saj

Ajo është një nga modelet më të komentuara në mediat e huaja. Bëhet fjalë për Carmen Ortegan. Modelja publikon foto shumë seksi ku tregon format shpërthyese duke çmendur të gjithë fansat e saj ku kryesojnë meshkujt.

Carmen është lakuar jo pak herë edhe për shkak të deklaratave të saj, sipas së cilës ka patur një lidhje me basketbollistin LeBron James.

Madje ajo ka theksuar se ka patur mesazhet e tij në telefonin e saj dhe gjithashtu një video të nxehtë të cilën do t’a publikonte në qoftë se nuk do t’i kishin vjedhur celularin në Ibiza.

LEXO EDHE:  Kujtesa e fshehtë: Kur mëson edhe në gjumë

LEXO EDHE:  Përmirësojnë kujtesën dhe përqëndrimin/ Këto janë ushqimet që nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Trup perfekt dhe poza provokuese/ Njihuni me basketbollisten më seksi të momentit

Publikuar

-

Nga

Trup perfekt dhe poza provokuese/ Njihuni me basketbollisten më seksi të momentit

Valentina Vignali , modelja italiane,e cila është edhe lojtare basketbolli profesioniste, vazhdon të tregojë në rrjetet sociale hiret e saj.

Ajo publikon foto provokuese me bikini, duke ngjallur reagime të shumta nga fansat e saj. Në fakt, format e saj perfekte kanë bërë që rrjeti të çmendet.

Në fakt, format e saj të mrekullueshme kanë bërë që rrjeti të çmendet.Për më tepër ndiqni fotogalerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një “bishë” e vërtetë/ Kjo është modelja ruse që “shpërthen” rrjetin

Publikuar

-

Nga

Një “bishë” e vërtetë/ Kjo është modelja ruse që “shpërthen” rrjetin

Viki Odintcova është një nga modelet më seksi të Instagramit. Ajo ka fituar shumë famë falë formave të saj dhe bukurisë.

Modelja ruse çmend gjithnjë me fotot e saj provokuese dhe seksi. Shpesh herë ajo pozon topless dhe nudo. Ndërkaq 25 vjeçarja ishte e para modele që fitoi noterizimin për të bërë setin më të rrezikshëm në Cayan Tower në Dubai.

Gjithashtu ajo deklaroi se Cristiano Ronaldo shumë vite më parë e kishte ngacmuar në rrjetet sociale por ajo e kishte refuzuar. Thuhet se gjithashtu ka refuzuar dhe yllin e futbollit Neymar.

LEXO EDHE:  Si të planifikojmë një dietë ushqimore të shëndetshme pa ndihmën e një dietologu

LEXO EDHE:  10 mënyra për t’u dobësuar pa mbajtur dietë

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE