Connect with Us

Nuk e paskemi ditur/ A duhet larë orizi para se të gatuhet?

Life Style

Nuk e paskemi ditur/ A duhet larë orizi para se të gatuhet?

Publikuar

-

Nuk e paskemi ditur/ A duhet larë orizi para se të gatuhet?

Larja e orizit para gatimit shërben për të përftuar një ushqim më të tretshëm dhe të dobishëm për ata që vuajnë nga gastriti ose probleme gastroesophageal, veçanërisht kur orizi shoqërohet me një kurs të dytë. Për shembull, kur hani oriz të kombinuar me një pjatë të dytë me mish, krijohet një aciditet i fortë në stomak i nevojshëm për tretjen, përgjegjës për shfaqjen e refluksit. Prandaj orizi duhet të lahet për të hequr niseshtenë që mbulon drithërat. Duke përdorur këtë metodë, ju do të merrni një oriz më të butë, të lehtë dhe më të tretshëm, perfekt për përgatitjen e sallatave, enëve të ftohta ose orientale.

LEXO EDHE:  Të gjthë ata që kanë Android tani do paguajnë 40$/Ja arsyeja

A duhet larë orizi gjithmonë?

Nëse nuk ka kushte të veçanta, të tilla si gastriti ose refluksi, ky veprim nuk është gjithmonë i nevojshëm, veçanërisht kur doni të përgatitni një oriz me një qëndrueshmëri më të butë, duke eleminuar pjesën më të madhe të niseshtesë, nuk ken ipse ta bëni këtë. Në vend të kësaj, është gjithmonë e nevojshme të lani orizin për të përgatitur receta tipike tradicionale si sushi, basmati, pilaf. Gjithashtu është e nevojshme të lani orizin kur dëshironi të përgatisni sallatat karakteristike të verës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Refuzoi skenat e seksit në film/ Aktori i famshëm shpjegon arsyet

Publikuar

-

Nga

Aktori i njohur Mahershala Ali, i njohur për rolet e tij në filmat “The Curious Case of Benjamin Button”, “House of Cards” dhe “Moonlight”, ka treguar detaje për jetën e tij personale dhe profesionale. Ai zbuloi pse nuk pranoi të filmonte një skenë erotike me aktoren.

Agjenti im i vjetër më telefonoi dhe më tha: Mahershala, ti e ke pjesën. Dhe unë thashë; Ka vetëm një gjë, ekziston ajo skena ku ata puthen, nëse ka një skenë seksi, nuk mund ta bëj. Unë nuk bëj seks të simuluar”- ka treguar aktori.

Regjisori David Fincher e mbështeti kërkesën e tij, duke i lënë atij dhe Henson vetëm një puthje në skenë.“Unë përpiqem të mbaj një hapësirë respekti për fenë time”, përfundoi Ali.

LEXO EDHE:  Ja arsyeja pse po buzëqesh Britney Spears

LEXO EDHE:  Rituali i përditshëm/ Arsyet pse nuk duhet ta rregulloni krevatin në mëngjes

Kujtojmë se Mahershala është aktori i parë mysliman që fitoi një çmim ‘Oscar’ për rolin e tij në “Moonlight” në vitin 2017./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Shoqja e tij” ka ditëlindjen/ Jul Deda i bën urimin e bukur

Publikuar

-

Nga

“Shoqja e tij” ka ditëlindjen/ Jul Deda i bën urimin e bukur

Për aktorin e humorit, Julian Deda sot ësht ënjë ditë shumë e veçantë, pasi një nga njerëzit e tij më të dashur ka ditëlindjen.

Mbesa e tij Ema, ka ditëllindjen dhe xhaxhi Juli i ka kushtuar disa fjalë shumë të përzemërta shoqes së tij.

“Ajo me therret Xhaxha Luli, une e therras Ema xhaxha. Ajo me do shume, une e dua edhe me shume. Ajo ka ditelindjen, une kam gezim. U befsh 100 vjeçe mbesa ime, shoqja ime, zemra ime. Zoti te bekofte moj Ema Deda! Te du fort”, shkruan Juli në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Kiara Tito e thotë troç/ Programit të Ardit Gjebreas i ka ikur koha

Publikuar

-

Nga

Kiara Tito e thotë troç/ Programit të Ardit Gjebreas i ka ikur koha

Kiara Tito është një nga vajzat më të komentuara përsa i përket pamjes së jashtme dhe jetës private.

Së fundi ajo ka qenë e ftuar në emisionin “Shiko Kush Luan” ku është pyetur se cilin nga programet i pëlqenin më shumë dhe cilin nuk e duronte dot.

Ajo është shprehur se do të dëshironte shumë të moderonte “Shiko Kush Luan” ose “Big Brother” ndërsa për programin që mendon se i ka ikur koha është “E diela Shqiptare”./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Top Channel (@topchannelalbania)

LEXO TE PLOTE