Connect with Us

Meta në takimin e “Mëngjesit të Lutjeve”/  Shqiptarët jetojnë në “vëllazërim fetar”, rrezikuan veten për hebrenjtë

Politikë

Meta në takimin e “Mëngjesit të Lutjeve”/  Shqiptarët jetojnë në “vëllazërim fetar”, rrezikuan veten për hebrenjtë

Publikuar

-

Meta në takimin e “Mëngjesit të Lutjeve”/  Shqiptarët jetojnë në “vëllazërim fetar”, rrezikuan veten për hebrenjtë

Presidenti Ilir Meta mori pjesë sot në takimin tradicional të “Mëngjesit të Lutjeve” të Jeruzalemit, të organizuar nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Izraelit Sh.T.Z Reuven Rivlin, nëpërmjet një video-konference.

Në këtë takim të rëndësishëm, mori pjesë Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu, si edhe shumë përfaqësues të lartë shtetërorë e personalitete politike nga vende të ndryshme.

Në fjalën e tij përshëndetëse, Meta, duke ju bashkuar lutjeve për paqe jo vetëm për Jeruzalemin, por për mbarë botën, theksoi se Shqipëria dhe shqiptarët ndihen shumë krenarë për harmoninë ndërfetare unike, si model frymëzues për të gjitha vendet.

Kreu i Shtetit, pasi vlerësoi marrëdhëniet miqësore me Izraelin, vuri në dukje krenarinë e kombin shqiptar që në periudhën më të errët të njerëzimit, Luftën e Dytë Botërore, mikëpriti dhe mbrojti hebrenjtë, duke mos dorëzuar asnjë prej tyre.

Megjithëse jemi vende dhe kombe relativisht të vegjël, ne gjithmonë kemi luftuar për të drejtën që të jetojmë të lirë në truallin tonë. Ne gjithashtu ndajmë së bashku angazhimin tonë të plotë për shumëllojshmërinë fetare si një element thelbësor i demokracive tona.

Ishte pikërisht kjo lidhje që i bëri shqiptarët t’i ofronin mikpritje, strehim dhe mbrojtje bashkësisë hebreje shqiptare, si dhe gjithëve atyre hebrenjve që po arratiseshin nga vendet e tjera evropiane për t’i shpëtuar asgjësimit pothuajse të sigurt nga Holokausti gjatë territ të dhunshëm dhe tmerreve të Luftës së Dytë Botërore.

Shqipëria ishte i vetmi vend në Europë që doli nga ajo periudhë e errët duke numëruar një popullsi më të shumtë hebreje se sa kishte para fillimit të Luftës së Dytë Botërore. Në Shqipëri nuk u vra asnjë hebre i vetëm, madje as edhe një prej tyre nuk iu dorëzua pushtuesve nazistë nga populli ynë. Shumë familje shqiptare rrezikuan jetën e tyre në përmbushje të misionit fisnik të mbrojtjes së jetëve hebreje.

Dhe për këtë jemi shumë krenarë! E gjithë bota duhet të jetë krenare për shembullin tonë si dhe për kodin e nderit dhe mikpritjen shqiptare! Ne jemi gjithashtu shumë krenarë për harmoninë ndërfetar unike që mbizotëron në Shqipëri. Që nga kohë të vjetra, të cilat nuk mbahen mend, shqiptarët kanë jetuar krah për krah njëri-tjetrit në paqe, në një “vëllazërim fetar”, duke i shpalosur kështu botës mesazhin e bashkëjetesës dhe dialogut midis feve të ndryshme”, tha ndër të tjera Presidenti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Faktet/ Cila është e dashura sekrete e Salianjit?

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Ervin Salianji ka folur për herë të parë për jetën private.

Gjatë një sfide në “Shiko kush luan” për të hapur petat e byrekut, Salianji zbuloi se është në një lidhje dhe se po bashkëjeton me dikë. Ai refuzoi t’i përgjigjej pyetjes “Me kë”, duke e mbajtur sekret identitetin e partneres. Më tej, Salianji zbuloi se ka mbajtur dhe lidhje të fshehtë.

Ndërkohë që në PD është dhe një person tjetër që deklaron se ka “top secrete” në jetën e tij, që bashkëjeton me dikë por nuk e tregon.

Ajo është ish deputetja Grida Duma, e cila është përfolur shpesh për jetën e saj personale.

Grida Duma dhe Ervin Salianji janë fotografuar shpesh nën shoqërinë e njëri-tjetrit në ambiente jashtë selisë blu.

Pak kohë më parë, kur opozita ishte në Parlament, Ervin Salianji u filmua duke shkëmbyer mesazhe me një G.D, e cila më pas rezultoi që ishte Grida Duma.

LEXO EDHE:  Digjet një “BMW X6” në Pogradec/ Makina në pronësi të një biznesmeni

LEXO EDHE:  Kryeson listën e LSI në Tiranë/Gjosha: Është shumë pak të falënderoj Ilir Metën!

Pas këtij skandali të bërë publik në media, Duma u divorcua pas një martese 21 vjeçare, ndonëse për ndarjen e saj po flitej prej kohësh.

Por edhe ish deputeti Ervin Salianji u nda nga e fejuara e tij në atë kohë dhe shpesh herë publikisht ka deklaruar se Grida Duma është femra më e bukur në politikën shqiptare.

Fotot e mëposhtme tregojnë qartë se Ervin Salianji dhe Grida Duma janë nën shoqërinë e njëri-tjetrit jo vetëm në takime politike, por edhe gjatë periudhës së verës tek Laguna Blu në Qerret./CNA.al.

Grida Duma, “lulja e vyshkur” nga skandalet/ Pyetjet pa përgjigje nga vrasja e Santos tek sms-të me Salianjin

Foto-Pas lajmit për martesën/ Grida Duma dhe Ervin Salianji darkë romantike në Golem

Grida Duma dhe Ervin Salianji drejt martesës/ Zbulohet kur bëhet kurorëzimi  

Foto ekskluzive/ Ervin Salianji dhe Grida Duma kapen “mat”

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita jashtëparlamentare nuk ka një ideal”/ Valteri: LDSH e hapur për koalicion

Publikuar

-

Nga

“Opozita jashtëparlamentare nuk ka një ideal”/ Valteri: LDSH e hapur për koalicione

Deputeti i opozitës parlamentare dhe njëherazi koordinatori i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Halit Valteri shprehet se është gati për të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit, të hapur për koalicion, por jo me qeverinë Rama.

Valteri shtoi se Lëvizja Demokratike Shqiptare pas vendimit të gjykatës ka nisur riorganizimin e strukturave në 12 qarqet e vendit.

“Aktualisht unë po merrem me drejtimin e qarkut Tiranë me organizimin me 15 Njësitë Administrative, njëherazi dhe në bashkinë Kamëz dhe Vorë, dhe në zgjedhjet e 25 prillit LDSH do jetë e përfaqësuar në çdo të Shqipërisë, dhe të Tiranës gjithashtu ku unë drejtoj”, tha ai.

Valteri tha se kandidatët e LDSH do t’i nënshtrohen sitës së dekriminalizimit, pra pastërtisë së figurës.

“Pra nëse ke moshën e duhur, je datëlindja ’75-’80 duhet që kandidati të marrë pastërtinë e figurës që të mos ketë patur lidhje me sistemin e kaluar. Pra që të mos kesh qenë anëtarë partie, sekretarë partie dhe të mos kesh qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Po ashtu, në LDSH nuk do të ketë figura që mund të kenë qenë ish-drejtues, drejtorë njerëz që kanë firmosur tendera, të gjithë gjitha qeverive të kaluara”, tha ai.

LEXO EDHE:  Pas takimit me opozitën/ Meta i drejtohet Prokurorisë për Dvoranin

LEXO EDHE:  Vendimi i Metës/ Balla zbulon çfarë do të ndodhë pas 30 Qershorit

Në lidhje me koalicionet, Valteri tha se çdo forcë që përputhet me qëndrimet e tyre është i mirëpritur.

“Çdo forcë tjetër opozitare dhe jo opozitare nëse na përputhen qëndrimet tona, do jemi të hapur për koalicione. Kurse unë, nëse do kem mandat do preferoj të jem në opozitë me të gjithë këtë klasë politike”, tha ai.

Sa i takon koalicionit me opozitën jashtë parlamentare, Valteri tha se atë e vendos kryesia e LDSH-së, pasi janë disa deputet që e vendosin, duke shtuar se ata nuk kanë një ideal.

“Kjo klasë politike për 30 vite që nga shembja  sistemit komunist dhe vendosja e pluralizmit në Shqipëri kanë një linjë, si e majta si e djathta. Për çdo sulm që ne marrim nga opozita jashtë parlamentare vetëm nderë na bëjnë. Ata nuk kanë një ideal. Ata që drejtojnë sot PD, janë të njëjtët njerëz që kanë patur persona të familjes persekutorë, kanë qenë vetë me shall pioneri në foto me Enver Hoxhën dhe janë po të njëjtën njerëz që kanë marrë pjesë në burgosjen e shumë njerëzve”, tha Valteri për ATSH./CNA.al.

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata nga pandemia/ Meta shkel sërish rregullat anti-Covid dhe “lutet” në kishë

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid/ Meta shkel sërish rregullat dhe “lutet” në kishë

Presidenti Ilir Meta vijon të mos zbatojë masat anti-Covid që janë vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Një ditë më parë, presidenti ishte i pranishëm në 35-vjetorin e aktorit Bes Kallaku, ku ishte në shkelje të rregullave që janë ndërmarrë nga qeveria.

Ndërkohë që e njëjta gjë ka ndodhur edhe ditën e sotme. Me maskë, që mesa duket e mban vetëm në daljet televizive, dhe i rrethuar me më shumë se 10 veta, Meta ndodhet në një vizitë në Kishën e Prullit në Lezhë.

Teksa ka refuzuar të flasë për pyetje politike dhe për kryeministrin Edi Rama, Meta duke iu drejtuar zotit me lutje për të ndihmuar njerëzit në këtë situatë, ka deklaruar se pandemia ka shtuar dramat familjare.

“Fakti se kjo kishë ëshë rindërtuar kjo tregon se fuqia e saj vjen nga themelet e këtij vendi të lashtë që ka brenda tyre sotin që i ka dhënë forcë këtij populli komuniteti dhe shqiptarëve. Pandemia ka shtuar dramat familjare. Zoti të ndandihmojë të gjithëve bashkë. një falenderim të veçantë e kam për njerëzit më të përkushtuar të komunitetit tuaj.

LEXO EDHE:  Murrizi habit me deklaratën/ Kam dashur ta vras Rexhep Mejdanin, me Nanon më ndante plumbi

LEXO EDHE:  Këto janë sëmundjet që rrezikojnë gratë pas menopauzës

Shqiptarët sduhet ta humbasin shpresën tek e ardhmja. Nuk do të flasim në kishë për çështje të tjera., këtu jemi për një çështje të madhe, zoti të na ndihmojë të gjithë shqiptarëve dhe të lutemi për të gjithë ata që vuajnë dhe të gjithë ata që kanë mundësi të bëjnë gjithçka për vëllezërit dhe motrat tona. Vëllezërit dhe motrat tona që janë në kushte të vështira por edhe për ata që kanë humbur vendet e punës për shkak të kësaj situate. Edhe njëherë faleminderit për gjithçka që keni bërë”, tha Meta./CNA.al.

 

LEXO TE PLOTE