Connect with Us

JA PRA QË KRISMA KISHTE/ Çfarë do thonë grupi kriminal në media ?!

Aktualitet

JA PRA QË KRISMA KISHTE/ Çfarë do thonë grupi kriminal në media ?!

Publikuar

-

Sot Policia e Shtetit ka raportuar se ka bërë arrestimin e katër personave në lidhje me ngjarjen e së enjtes së kaluar, ku biznesmenin Andon Dhima, në qendër të Tiranës, persona me maska, tentuan ta vrisnin. Pra, një atentat i dështuar, që fatkeqësish në shumë media nuk u raportua, u hesht dhe u censurua.

Atentatorët e Andon Dhimës, në video, dukeshin qartë persona që kanë armë në duar dhe po tentonin ta kapnin këtë të fundit në hyrje të ashensorit, ndoshta për ta vrarë. Por, kjo nuk ndodhi falë pesë sekondave që Zoti i dha Andonit për të shpëtuar.

Sulmi ndaj biznesmenit që denoncoi Ben Blushin/ Prangosen katër të dyshuar

Por, më e dhimbshme sesa vetë atentati i dështuar, ishte ajo që ndodhi me mediat në Shqipëri.

Sapo Andon Dhima drejtoi gishtin ndaj një personi, mediat u futën në auto-censurë. Andon Dhima tha se nuk kishte asnjë problem me asnjë shqiptar. Por, nga ana tjetër është personi i cili ka denoncuar prej disa javësh pazaret dhe përplasjet e forta me Ben Blushin.

Së pari, Andon Dhima ka denoncuar blerjen e një pasurie nga vajza e tij me një vlerë shumë më të ulët, nga vlera e tregut.

Gjithashtu disa dhjetëra mijëra euro karburant të papaguar, apo edhe 100 mijë euro të marra nga Ben Blushi, për vëllain e tij, e kështu me radhë. Gjyqe me pronat, konflikte pa fund.

Andon Dhima e drejtoi gishtin e tij tek Ben Blushi. Por, kjo do të mjaftonte që mediat të hynin në censurë.Exclusive documents/ Ben Blushi is criminally charged for the house in Dardha

Kështu ndodhi me Televizionet Kombëtare Klan dhe Top Channel, të cilët nuk e raportuan lajmin. Pa lënë mënjanë ata me titra që si gjithmonë shkelqeu Irfani e Pasmaçiu

Ben Blushi, drejtori i Top Channel, futi në censurë televizionin e tij. Kështu ndodhi edhe me televizionin e Aleksandër Frangajt. Kështu ndodhi edhe me shumë media të tjera, të cilat patën kurajon të shkonin deri aty sa të thonin që “krisma nuk paska pasur”. Dhe ngjarja mund të ishte e sajuar.

Kështu ka ndodhur me një shkrim editorial, publikuar në portalin e Enton Abilekajt, ish-zëdhënësi i Fatos Nanos, ish-zëdhënësi i Partisë Socialiste, i cili vjen vërdallë për të gjetur alibitë e atentatorëve të Andon Dhimës, nëpërmjet një shkrimi “kriminal”. Si një alibi kjo për vrasësit.

“Atentati i supozuar, si rrjedhim, bëri jehonë në këto media, të cilat, nuk kërkuan autorin, nuk kërkuan mbrojtjen e biznesmenit, por gjetën menjëherë porositësin, duke e bërë akoma më të dyshimtë ngjarjen. Shpikja e atentatit është një tejkalim i kufijve, një precedent i keq, që i jep fund çdo rregulli. Eshtë një rrugë e rrezikshme, ku media nuk ka hyrë dhe nuk mund të hyjë. Është kriminalizim që zëvendëson polemikën, që, sado e ashpër, mbetet mediatike”, shkruan Abilekaj në editorialin e tij “kriminal”.

Enton Abilekaj, në një editorial të faqes së tij thekson se nuk ka pasur krisma. Ja pa që krisma paska pasur. Paska pasur atentatorë me armë, dhe jo dy, por katër persona. 

Këtë pacavure kriminale, të prodhuar apo shkruar nga një mendje tjetër, dhe publikuar nga Entoni, i cili për të disatën herë gjen alibi për të nxjerrë sa më të pastër krimin. Sepse kjo që ka ndodhur është të gjesh alibinë e krimit. Të thuash që ngjarja nuk ka ndodhur dhe ta ncxjerrësh shpikje. Entoni, njeriu i paguar me cikërrima nga Digitalb, shqetësohet shumë kur dikush akuzon Ben Blushin. Por, në fakt më mirë do të kishte qënë të bënte atë që bënë mediat e tjera. Të luftonte fort të zbardhej e vërteta, dhe pastaj të bënte alibitë e tij të krimit, për miqtë e tij që i sponsorizojnë portalin.

Alibinë e krimit e publikoi edhe Carlo Bolino, në median e tij “Shqiptarja.com”, turpësisht. Pa folur për faktin se lajmi për atentatin e dështuar ndaj Andon Dhimës, u deformua nga shumë media shqiptare. Dhe jo vetëm nga televizionet kombëtare, por edhe ato me titra, të cilat e censuruan.

I vetmi që foli ishte gazetari Artan Hoxha, i cili e denoncoi publikisht në Abcnews. Por edhe këtu turpësisht u hoq audio nga video e denoncimit të Artan Hoxhës, i cili thoshte se “Andon Dhima kishte drejtuar gishtin ndaj Ben Blushit”.Sulmi ndaj biznesmenit i sajuar?/ Artan Hoxha përgjigjet me fakte: “Je kapur me presh në duar Agush”

Ja pra që krisma paska pasur. Autorë paska pasur. Carlot dhe Entonat, apo mediat tona kombëtare që janë në shërbim të publikut, i shërbyen në mënyrën më të turpshme një krimi. Sepse jo vetëm që censuruan lajmin, nuk dhanë asnjë detaj për ngjarjen, por e shikonin atë sit ë stisur. Shkuan deri aty sa t’i jepnin edhe alibi krimit.

LEXO EDHE:  Nga Altin Goxhaj/ Mediat legene të Sorosit fshehin vilën e Vlahutin (Foto)

E ky është rasti ku mediat janë në ortakëri me krimin. Me apo pa vetëdije, i shërbejnë krimit, duke i dhënë atij mundësi të fshihet.

Por, është për t’u përshëndetur fakti se Policia ka zbardhur ngjarjen dhe i ka lënë në derë të vërtetën Enton Abilekajt, Carlo Bollinos, e të gjithë mediave të tjera vërdallë, që u përpoqën ta censuronin dhe të deformonin ngjarjen e rëndë kriminale, që mund ti merrte jetën një biznesmeni dhe vajzës së tij.

Por, për pronarët e këtyre mediave nuk ka rëndësi jeta e një biznesmeni apo vajzës së tij. Por alibia që i dhanë krimit.

E këtë ka bërë Enton Abilekaj, me atë që ka shkruar. Këtë ka bërë edhe Carlo Bollino dhe ata që e kanë ribotuar. Këtë kanë bërë edhe ata që e censuruan dhe nuk e dhanë lajmin për atentatin e dështuar ndaj Andon Dhimës.

Sot mbushin faqen me lajmin e arrestimit të autorëve kur shkruanin SKENAR.

Ja pra që krisma paska pasur. Tani shkoni e mblidhni pështymat e gënjeshtrave tuaja dhe gënjeshtrat se nuk mbanin në dorë atentatorët armë. 

Tani nuk kemi çfarë presim tjetër veçse Policia e Shtetit dhe Prokuroria t’i shkojnë deri në fund çështjes dhe të zbardhin urdhëruesit e vërtetë të ngjarjes, të cilët pa asnjë diskutim janë ata që hanë, pinë, flenë, zhgrryhen, jetojnë me dhunën dhe terrorin e vendit, duke “përqafuar” me Carlot e Entonët, dhe alibitë e tyre kriminale.

Këtu nuk duam të përjashtojmë edhe të tjerët që kanë ribotuar atë shënim pervers, por edhe ata që censuaruan ngjarjen. Sepse turpësisht ngjarja e Andon Dhimës, përveç fitores së Policisë së Shtetit, ka edhe një njollë të zezë, “një grup të strukturuar kriminal” në media, të cilët bashkëpunuan me atentatorët (duke shpikur alibi) që kërkuan t’i merrnin jetën biznesmenit, në qendër të Tiranës./ CNA.al

Sulmi ndaj biznesmenit që denoncoi Ben Blushin/ Prangosen katër të dyshuar

Arrestimi i autorëve të dyshuar për atentatin e biznesmenit/ Artan Hoxha jep detaje

Denoncoi Ben Blushin/ Policia njoftim zyrtar për atentatin e dështuar ndaj biznesmenit, kush janë të arrestuarit

Sulmi me armë ndaj biznesmenit/ Artan Hoxha plas “bombën” për Ben Blushin

Video ekskluzive-Sulmi ndaj biznesmenit që denoncoi Ben Blushin/ Si i shpëtoi atentatit me armë

Denoncoi Ben Blushin në ambasadën e SHBA-ve/Biznesmeni sulmohet me armë nga maskat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Janë shokët tanë”/ Rakacolli përlotet për mjekët e rënë në betejën me COVID

Publikuar

-

Nga

Zv Ministrja e Shëndetesisë dhe Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli nuk i ka përmbajtur emocionet pasi ka kujtuar 56 mjekët e rënë në betejën me pandeminë  e COVID. E ftuar në “Repolitix”, Rakacolli tha se i njihte shumicën prej mjekëve dhe se ka jetuar me ta vuajtjet nga sëmundja që i mori jetën.

Është minimizuar në maksimum, ata janë vaksinuar të gjithë dhe kanë në dispozicion mbrojtjen maksimale që mund t’u ofrohet. Mjekët që humbën jetën janë heronj të kësaj luftës, janë miqtë tanë, shokët tanë dh ena ngjallin natyrisht emocione. Unë nuk mund ta harroj ditën kur u shpall pandemia, u vendos shtetrrethimi dhe qytetarët e Tiranës dolën në ballkone dhe duartrokitën mjekët, ata që po niseshin ën luftë dhe ata që u nisën në luftë që dinin që disa prej tyre nuk do të ktheheshin.

Qytetarët e kanë vlerësuar dhe kanë dhuruar mirënjohje për bluzat e bardha. U emocionova sepse mu kujtua të gjithë, shumicën i njihja dhe kemi qenë aty, e kemi jetuar sëmundjen e tyre. Sot mjekët janë më të mbrojtur”, u shpreh Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

CDC: Të vaksinuarit mund të mos mbajnë maska

Publikuar

-

Nga

CDC: Të vaksinuarit mund të mos mbajnë maska

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) këshilluan të enjten se për amerikanët e vaksinuar plotësisht nuk do të jetë e nevojshme të mbajnë maska përjashta si dhe mund t’i shmangin ato edhe në pjesën më të madhe të ambienteve të mbyllura. Përditësimi nga ana e agjencisë do të mundësojë rikthimin tek normaliteti.

CDC-ja tha gjithashtu se për njerëzit e vaksinuar plotësisht nuk do të jetë e nevojshme të ruajnë distancën fizike në shumicën e mjediseve. Agjencia shpreson që udhëzimi të nxisë edhe më shumë amerikanë që të vaksinohen.

Udhëzimi i rishikuar është një hap i rëndësishëm drejt rikthimit tek jeta normale para pandemisë. Megjithatë agjencia rekomandon që personat e vaksinuar të vazhdojnë të mbajnë maska në aeroplane, trena, në aeroporte, qendra masive tranziti, si dhe vende spitale a poliklinika.

CDC-ja tha se njerëzit e vaksinuar plotësisht megjithatë duhet të mbajnë maska kur një gjë e tillë kërkohet nga ligjet federale, shtetërore, lokale, apo territoriale si dhe t’u përmbahen rregulloreve për bizneset apo udhëzimeve në vendin e punës.

LEXO EDHE:  Shok në Shqipëri!/ Shembja e Teatrit jehonë në mediat gjermane

LEXO EDHE:  Ekskluzive dokumenti- Ja si grabiti Ben Blushi 6 mijë m2 në Dhërmi

Në fund të muajit prill, CDC-ja udhëzoi që njerëzit e vaksinuar plotësisht mund të kryenin aktivitete në natyrë pa maska, por rekomandoi që ata të vazhdojnë ta përdornin maskën në hapësirat e tjera publike./voa

LEXO TE PLOTE

Politikë

U vetshpall kandidat për kreun e PD/ Kadilli: I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha

Publikuar

-

Nga

Fatbardh Kadilli është vetshpallur kandidat për të qenë në krye të Partisë Demokratike ka treguar arsyen se përse vendosi të marrë këtë vendim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN Kadilli u shpreh se pikënisja për një opozitë të re ka qenë momenti i konstatimit të humbjes së PD në zgjedhjet e 25 prillit. Ai shtoi se ky është momenti më i dobët që PD ka pasur ndonjëherë.

I vetmi që e ka ditur ka qenë Basha, ia kam thënë më 8 Mars që nëse humb do më keshë përballë. Në momentin që u realizua fakti i humbjes konstatoj me zemërim që PD ka hyrë në një cikël zbritje, duhet të fillojmë që sot për një opoztitë të re. Ky është momenti më i dobët ndonjëherë i PD. Opozita ka humbur dhe Basha është përgjegjës për fitoren e Ramës. Ai është zgjedhur kryetar partie dhe jo inventarizues humbjesh”, u shpreh Kadilli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE