Connect with Us

“Atentati ndaj Andon Dhimës u inskenua”/ Hoxha publikon dokumentin dhe u mbyll gojën “skeptikëve”

Kronika

“Atentati ndaj Andon Dhimës u inskenua”/ Hoxha publikon dokumentin dhe u mbyll gojën “skeptikëve”

Publikuar

-

Artan Hoxha ironizon mediat serbe/ Askush nuk i ka bërë atentat ekipit Cverna Zvezda

Gazetari Artan Hoxha i është përgjigjur reagimeve se atentati ndaj biznesmenit Andon Dhima është inskenuar për të përfituar azil.

Hoxha ka publikuar një dokument që vërteton se Dhima është qytetar i BE pasi është i pajisur me pasaportë greke.

“Andon Dhima eshte qytetar i BE, nuk kishte nevoje te inskenonte atentatin, për të marrë azil! Pasi publikova videot e atentatit ndaj biznesmenit Andon Dhima, diten e shtune, me 17 tetor, reagimi qe me beri me shume pershtypje, ishte fakti se meqenese biznesmeni nuk ishte vrare, patjeter duhej ta kishte inskenuar ngjarjen per te marre azil ne vendet e Bashkimit Europian. Ne te vertete, ka me dhjetera raste te tilla, me inskenime atentatesh, vendosje minash ne shtepi te braktisura dhe automjete pa njerez siper tyre, apo kur qellohet me bresheri ndaj mureve te ndonje banese. Por rasti ne fjale dukej qarte qe nuk ishte i tille. Qe nga pamjet, dukej qarte se nuk ishte inskenim. Levizjet e autoreve, maskimi i tyre, deshmonin krejt tjeter gje. Mbi te gjitha para se ta publikoja ngjarjen, kerkova nje takim me objektivin e ketij atentati, per te saktesuar çdo dyshim qe kisha. Gjeja e pare qe i kerkova ishte pikerisht fakti, se çfare dokumentash identifikimi perdorte? Dhe pergjigja e Dhimes ishte, kam dy pasaporta, nje shqiptare dhe nje greke. Per tu bindur i kerkova ti shoh dokumentat, dhe ne te vertete ai dispononte nje pasaporte greke”, shkruan Hoxha.

Gazetari thekson se nëse ke pasaportën apo shtetesinë e një vendi të BE-se, nuk ke nevojë të kërkosh azil.

LEXO EDHE:  Grupet kriminale sundojnë vendin/ Artan Hoxha u zbulon buxhetin

“Per te gjithe “skeptiket” e turbulluar nga mjegulla, qe shperndane agushet e pushtetit, nese ke pasaporten apo shtetesine e nje vendi te BE-se, nuk ke nevoje te kerkosh azil… Me poshte, keni nje foto te pasaportes, qe tregon se biznesmeni Dhima, perveç shtetesise shqiptare, disponon dhe shtetesine greke dhe se as qe i shkon ndermend te largohet nga Shqiperia. Te keshtu me tha deri ne momentin qe e takova une…”, shkruan Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Gruaja “i bën gropën” 43-vjeçarit/ Policia gjen vendndodhjen e të shumëkërkuarit nga fotot në Facebook

Publikuar

-

Nga

Gruaja “i bën gropën” 43-vjeçarit/ Policia gjen vendodhjen e të shumëkërkuarit nga fotot në Facebook

Policia e Vlorës ka arrestuar një person të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, si pjesë e një rrjeti të gjerë të trafikut të narkotikëve.

Bëhet fjalë për 43-vjeçarin Shaqir Kalaj, i cili ishte në kërkim që prej 10 vitesh.

Gjetja e vendndodhjes së tij u zbulua nga bashkëshortja e Kalajt, e cila kishte publikuar foto në rrjetin social Facebook me të, pa e ditur se do e fundoste.

Konkretisht 43-vjeçari u kap në Itali në vitin 2007 nga operacioni i koduar “Non plus ultra”, ku u godit një organizatë shqiptare që merrej me trafikun e drogës dhe nga ku u arrestuan 69 persona dhe u kap rreth 10 kilogramë drogë.

Kalaj, i cili jetonte në Bolonja, bëri 4 vite burg dhe në 2011-ën u la në arrest shtëpie, por ai e theu masën dhe u arratis.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha “këshillon” Adriatik Llallën/ Arresto popullin, jo politikanët

LEXO EDHE:  Si duhet ndryshuar marrëveshja BE-Turqi mbi refugjatët sirianë

Muajin e kaluar autoritetet italiane përfunduan hetimet dhe  Kalaj u dënua me 10 vjet e tetë muaj, ndërsa u evidentua se shqiptari kishte kryer disa transaksione financiare në një agjenci në periferi të Vlorës.

Gjithashtu u zbulua se 43-vjeçari përdorte dy llogari në Facebook, duke zbuluar edhe vendodhjen e tij. Autoritetet italiane trasmetuan të gjithë dosjen te autoritetet shqiptare, nga ku më pas u bë i mundur arrestimi i Shaqir Kalajt./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Misteri i zhdukjes së Moisi Habilajt/ Ftoi gruan dhe fëmijët për të festuar, kjo është skema e lëvizjeve

Publikuar

-

Nga

Misteri i zhdukjes së Moisi Habilajt/ Ftoi gruan dhe fëmijët për të festuar, kjo është skema e lëvizjeve

Vijon misteri i zhdukjes së trafikantit shqiptar të drogës Moisi Habilaj i cili u arratis më 11 Janar teksa ishte në arrest shtëpie në Itali. Mediat italiane kanë rindërtuar lëvizjet e tij në ditët e fundit para arratisjes. Sipas Meridioneës.it në periudhën e sezonit të festave bashkëshortja dhe fëmijët u nisën nga Shqipëria me traget. Fillimisht ndaluan në portin e Brindizit për të shkuar drejt Siçilisë e cila ndodhet më pak se 8 orë larg shtëpisë ku po qëndronte Moisi Habilaj.

Gjatë kësaj lëvizjeje, gruaja është ndaluar nga policia . Një kontroll rutinë për shkak të masave anti-Covid-19. Më 30 Dhjetor policia trokiti në derën e Habilajve. Media italiane raporton se ishin efektivët e skuadrës së lëvizshme Catania me mbështetjen e kolegëve nga stacioni i policisë Caltagirone . Habilaj, siç raportojnë burime të ndryshme për MeridioNeës, është marrë dhe dërguar në zyrat në Via Santa Maria di Gesù.

Për çfarë arsye? Duket se askush nuk dëshiron të përgjigjet për këtë pyetje. Avokatët e trafikantit të drogës, nuk janë të pranishëm dhe as nuk njoftohen për këtë “shëtitje”. Agjentët e Caltagirone nuk merren me atë shërbim dhe me sa duket ata as nuk hyjnë në dhomën ku ndodhet Habilaj. Gjithashtu e vetmja përgjigje që vjen është një referim i një organi tjetër: “Ne nuk kemi asnjë informacion, procedimi u bë nga Policia e Financave”.

Në fund të 30 dhjetorit, Habilaj u rikthye në shtëpi. Në ditët në vijim, me sa duket në ditët e para të  Janarit 2021, gruaja e tij largohet për në Shqipëri. Smartphone-i i Habilajt bëhet i padisponueshëm të Shtunën 9 Janar. Përpjekjet për të telefonuar nga vëllai i tij që jeton në Siçili ishin të kota. Në ditët në vijim karabinierët kryejnë një kontroll rutinë në banesën e Habilajt por ai tashmë është larguar.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha “këshillon” Adriatik Llallën/ Arresto popullin, jo politikanët

LEXO EDHE:  Artan Hoxha tregon pse droga magazinohet në Shqipëri

Media italiane kthen në vëmendje se në mes të dhjetorit Habilaj kishte marrë konfirmimin në apel të dënimit me 15 vjet e 5 muaj për trafik ndërkombëtar droge nga Shqipëria drejt Siçilisë. Një histori, raporton ajo, që në Shqipëri pati një jehonë të madhe mediatike për shkak të lidhjes farefisnore së Habilajt me ish-Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Dalin detaje të reja për trafikimi e fëmijëve nga dy motrat/ I përfshirë edhe një avokat shqiptar

Publikuar

-

Nga

Dalin detaje të reja për trafikimi e fëmijëve nga dy motrat/ I përfshirë edhe një avokat shqiptar

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me motrat Zhaneta Metani dhe Kristina Bardhi, të cilat u ekzekutuan me kallashnikov mesditën e 31 Dhjetorit 2020 nga Përparim Ademi, teksa ndodheshin në banesën e tyre.

Autoritetet greke po zhvillojnë hetimet dhe mediat greke kanë siguruar detaje e dëshmi mbi historinë e trafikimit të fëmijëve. Dyshohet se në rrjetin e shitjes së fëmijëve ishte dhe një avokat nga Tirana, por u zhduk 19 ditë para vrasjes.

Më parë u përfol se Përparim Ademi i linte shtatzënë dhe më pas shiste fëmijët e tyre në Greqi. Në fakt, Ademi bënte vetëm shitjen e fëmijëve të mitur, ndërsa mbetet e paqartë kush i linte shtatzënë.

Ato qëndruan për 7 vite në Selanik (1990-1997) dhe më pas u larguan për tek motra tjetër në Kavala, por nuk i shpëtuan Përparim Ademit. Një shoqe e tyre ka zbuluar se njëherë nxori armën për ti qëlluar dhe ato të dyja u hodhën nga dritarja për të shpëtuar.

LEXO EDHE:  Mbyllja e lojërave të fatit/ Artan Hoxha tregon se nga çfarë duhet të frikësohemi

LEXO EDHE:  Hetimi i ngjarjes tragjike/ Dyshimet e para mbi motivet

Ditët e fundit, policia greke ka shkuar në qendrat e prostitucionit me fotografitë e dy motrave dhe vetëm njëra pohoi se i njihte. Ajo u shpreh se dinte shumë gjëra në lidhje me trafikimin e fëmijëve.

Sipas prostitutës, njëra nga motrat lindi një djalë në vitin 1993. Prokuroria greke dyshon se Selaniku ka qenë qendra e shitblerjes ku mendohet të jenë 50 familje që shesin fëmijë./CNA.al

LEXO TE PLOTE