Connect with Us

Afera e inceneratorëve/ Nishani: Grabitje më e dhunshme sesa ajo e Rinasit

Politikë

Afera e inceneratorëve/ Nishani: Grabitje më e dhunshme sesa ajo e Rinasit

Publikuar

-

“Është një nga njerëzit me kontributin më të madh në PD”/ Nishani vlerëson Jozefina Topallin

Ish-presidenti Bujar Nishani, njëherazi kryetar i komisionit të vlerësimit brenda PD, është i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Arena”, ku mes të tjerave ka folur dhe për aferën e inceneratorëve.

Nishani tha se inceneratorët janë një grabitje më e dhunshme sesa ajo e Rinasit, ku u vodhën rreth 6 milionë euro.

“Po marrim një rast që duhet të ulërijmë të gjithë, rasti i fundit i skandalit të inceneratorëve. Nuk po i hyjmë problemit ambienti, mafia, e të tjera.

Ka një tjetër fakt ulëritës, është një grabitje e dhunshme, më e dhunshme se grabitja që u krye në Rinas. Nuk po hyj të analizojë, po marr një fakt; Në një ditë krijohet firma, aplikon, pa konkurrentë, fiton, nënshkruan kontratën, konsumohen ankimimet, çohen paratë, brenda 24 orëve”, tha ai./CNA.al

LEXO EDHE:  "Rama vijon me batuta bajate"/ Nishani: Paketa Anti KÇK, tentativa e radhës për kapjen e drejtësisë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Opozita jashtëparlamentare nuk ka një ideal”/ Valteri: LDSH e hapur për koalicion

Publikuar

-

Nga

“Opozita jashtëparlamentare nuk ka një ideal”/ Valteri: LDSH e hapur për koalicione

Deputeti i opozitës parlamentare dhe njëherazi koordinatori i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Halit Valteri shprehet se është gati për të marrë pjesë në zgjedhjet e 25 prillit, të hapur për koalicion, por jo me qeverinë Rama.

Valteri shtoi se Lëvizja Demokratike Shqiptare pas vendimit të gjykatës ka nisur riorganizimin e strukturave në 12 qarqet e vendit.

“Aktualisht unë po merrem me drejtimin e qarkut Tiranë me organizimin me 15 Njësitë Administrative, njëherazi dhe në bashkinë Kamëz dhe Vorë, dhe në zgjedhjet e 25 prillit LDSH do jetë e përfaqësuar në çdo të Shqipërisë, dhe të Tiranës gjithashtu ku unë drejtoj”, tha ai.

Valteri tha se kandidatët e LDSH do t’i nënshtrohen sitës së dekriminalizimit, pra pastërtisë së figurës.

“Pra nëse ke moshën e duhur, je datëlindja ’75-’80 duhet që kandidati të marrë pastërtinë e figurës që të mos ketë patur lidhje me sistemin e kaluar. Pra që të mos kesh qenë anëtarë partie, sekretarë partie dhe të mos kesh qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Po ashtu, në LDSH nuk do të ketë figura që mund të kenë qenë ish-drejtues, drejtorë njerëz që kanë firmosur tendera, të gjithë gjitha qeverive të kaluara”, tha ai.

LEXO EDHE:  Zbardhen milionat e Bujar Nishanit, Visho Likës dhe Adriatik Llallës, Presidenti kredi për shtëpi dhe rritje llogarish

LEXO EDHE:  Komisionit të fitores i duhet një rregullore

Në lidhje me koalicionet, Valteri tha se çdo forcë që përputhet me qëndrimet e tyre është i mirëpritur.

“Çdo forcë tjetër opozitare dhe jo opozitare nëse na përputhen qëndrimet tona, do jemi të hapur për koalicione. Kurse unë, nëse do kem mandat do preferoj të jem në opozitë me të gjithë këtë klasë politike”, tha ai.

Sa i takon koalicionit me opozitën jashtë parlamentare, Valteri tha se atë e vendos kryesia e LDSH-së, pasi janë disa deputet që e vendosin, duke shtuar se ata nuk kanë një ideal.

“Kjo klasë politike për 30 vite që nga shembja  sistemit komunist dhe vendosja e pluralizmit në Shqipëri kanë një linjë, si e majta si e djathta. Për çdo sulm që ne marrim nga opozita jashtë parlamentare vetëm nderë na bëjnë. Ata nuk kanë një ideal. Ata që drejtojnë sot PD, janë të njëjtët njerëz që kanë patur persona të familjes persekutorë, kanë qenë vetë me shall pioneri në foto me Enver Hoxhën dhe janë po të njëjtën njerëz që kanë marrë pjesë në burgosjen e shumë njerëzve”, tha Valteri për ATSH./CNA.al.

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata nga pandemia/ Meta shkel sërish rregullat anti-Covid dhe “lutet” në kishë

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid/ Meta shkel sërish rregullat dhe “lutet” në kishë

Presidenti Ilir Meta vijon të mos zbatojë masat anti-Covid që janë vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Një ditë më parë, presidenti ishte i pranishëm në 35-vjetorin e aktorit Bes Kallaku, ku ishte në shkelje të rregullave që janë ndërmarrë nga qeveria.

Ndërkohë që e njëjta gjë ka ndodhur edhe ditën e sotme. Me maskë, që mesa duket e mban vetëm në daljet televizive, dhe i rrethuar me më shumë se 10 veta, Meta ndodhet në një vizitë në Kishën e Prullit në Lezhë.

Teksa ka refuzuar të flasë për pyetje politike dhe për kryeministrin Edi Rama, Meta duke iu drejtuar zotit me lutje për të ndihmuar njerëzit në këtë situatë, ka deklaruar se pandemia ka shtuar dramat familjare.

“Fakti se kjo kishë ëshë rindërtuar kjo tregon se fuqia e saj vjen nga themelet e këtij vendi të lashtë që ka brenda tyre sotin që i ka dhënë forcë këtij populli komuniteti dhe shqiptarëve. Pandemia ka shtuar dramat familjare. Zoti të ndandihmojë të gjithëve bashkë. një falenderim të veçantë e kam për njerëzit më të përkushtuar të komunitetit tuaj.

LEXO EDHE:  Basha zbulon emrin e medias/ Ja kush censuroi denoncimet për inceneratorët

LEXO EDHE:  Skandali me inceneratorët/ Kulluri: Zyrtarët të mbajnë përgjegjësi penale, Rama nuk mbron dot as veten

Shqiptarët sduhet ta humbasin shpresën tek e ardhmja. Nuk do të flasim në kishë për çështje të tjera., këtu jemi për një çështje të madhe, zoti të na ndihmojë të gjithë shqiptarëve dhe të lutemi për të gjithë ata që vuajnë dhe të gjithë ata që kanë mundësi të bëjnë gjithçka për vëllezërit dhe motrat tona. Vëllezërit dhe motrat tona që janë në kushte të vështira por edhe për ata që kanë humbur vendet e punës për shkak të kësaj situate. Edhe njëherë faleminderit për gjithçka që keni bërë”, tha Meta./CNA.al.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Akuzoi mjekët për të mbrojtur menderën e tij” / Berisha “shpërthen” keq ndaj Ramës

Publikuar

-

Nga

“Akuzoi mjekët për të mbrojtur menderën e tij” / Berisha “shpërthen” keq ndaj Ramës

Ish Kryeministri Sali Berisha ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se Edi Rama po akuzon mjekët duke u munduar të fshehë manipulim e shifravee të viktimave nga Covid – 19 në spitale.

Për të mbrojtur veten, foli me dy ditë vonesë për skandalin e fshehjes së 424 vdekjeve dhe e quajti publikimin e listës së vërtet të vdekjeve spitalore nga covid 19 nga Kryetari i PD Basha “Si një akt që nxit urrjetje ndaj mjekëve tanë, shkruan Berisha në reagimin e tij.

Por duke akuzuar indirekt mjekët për të mbrojtur menderën e tij, Rama pranoi kështu të gjitha vdekjet që i ka fshehur, shton Berisha më tej.

Xhahili i Surrelit akuzon mjeket!

Ata nuk kane fshehur asnje rast vdekje nga covid19. Te gjitha i ka fshehur vet ai.

Miq, i kapur me presh per ne skandalin e tmerrshem te fshehjes se 424 vdekjeve spitalore nga covid 19, Xhahili i Surrelit pas nje heshtje dy ditore akuzoi direkt gjoja duke i mbrojtur, mjeket per kete krim te shemtuar.

Keshtu, ai dje, per te mbrojtur veten, foli me dy dite vonese per skandalin e fshehjes se 424 vdekjeve dhe e quajti publikimin e listes se vertet te vdekjeve spitalore nga covid 19 nga Kryetari i PD Basha: “Si një akt që nxit urrjetje ndaj mjekëve tanë. Mund të nxitë edhe dhunë ndaj mjekëve, si akt turpërues. ”

Ne fakt duke akuzuar indirekt mjeket per te mbrojtur menderen e tij, Xhahili i Surrelit pranoi se te gjitha vdekjet i ke fshehur vetem ai.

Kjo sepse:

1-Mjeket e spitaleve covid nuk kane fshehur asnje rast vdekje por çdo rast te vdekur nga covid19 e kane percjelle ne morg me kete diagnoze ne kartelen klinike dhe fishen e vdekjes dhe

2-Mjeket e sherbimit te Institutit te Mjeksise ligjore kane hedhur ne rregjistrin e te vdekurve te derguar nga spitalet covid ne kete Institut, diagnozen e karteles klinike dhe fishes se vdekjes qe shoqerojne gjithnje ne morg rastin e dhene.

3-Instituti i Mjeksise Ligjore ka derguar çdo dite listen e te vdekurve ne drejtorine e spitalit dhe kjo drejtori e ka percjellur menjehere tek ndrikull Hajnia dhe kjo e fundit direkt Xhahilit te Surrelit.

4-Mjeket e spitaleve covid dhe ata te Institutit te Mjeksise Ligjore nuk kane shpallur asnje dite te vetme listen e te vdekurve gjate 24 orve nga covid19

5-Lista e vdekjeve eshte shpallur çdo dite nga ministria pasi eshte “redaktuar” nga Xhahili i Surrelit.

Si perfundim, duke shprehur vleresimin me te larte per punen vetmohuese te mjekve, denoj me ashpersine me te madhe aktin kriminal te Xhahilit te Surrelit te manipulimit te listave te vdekjeve spitalore nga covid 19 dhe fshehjes se 424 raste te vdekur ne spitalet covid nga kjo semundje per te ndertuar mbi kufomat e tyre suksesin imagjinar te menaxhimit te pandemise ne Shqiperi dhe i bej thirrje OKB te nise me urgjence nje hetim nderkombetar per kete skandal dhe krim te shemtuar te Xhahilit te Surrelit. sb

ps: SPAK-u eshte i yni, ai eshte garanti i imunitetit te narkoqeverise per te gjitha llojet e krimeve!

 

LEXO TE PLOTE