Connect with Us

A duhet t’u besojnë amerikanët sondazheve për zgjedhjet presidenciale 2020?

Bota

A duhet t’u besojnë amerikanët sondazheve për zgjedhjet presidenciale 2020?

Publikuar

-

A duhet t’u besojnë amerikanët sondazheve për zgjedhjet presidenciale 2020?

A duhet t’u besojnë amerikanët të dhënave të sondazheve që tregojnë se kandidati demokrat presidencial Joe Biden kryeson ndaj Presidentit Donald Trump përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit? Korresponendentja e Zërit të Amerikës, Elizabeth Lee u hedh një vështrim shifrave.

Ndërsa kandidati demokrat për president Joe Biden nuk po bën fushatë këtë javë për t’u përgatitur për debatin përfundimtar presidencial Presidenti Donald Trump vazhdon të mobilizojë mbështetësit në shtetet vendimtare si Arizona dhe Pensilvania.

“Ne duhet t’u shkaktojmë demokratëve, një humbje të thellë më 3 nëntor. Dhe nëse nuk tingëlloj si një politikan tipik i Uashingtonit, arsyeja është se nuk jam politikan, kjo është e sigurt.”

Fushata e zotit Biden është aktive, duke dërguar kandidaten demokrate për nënpresidente Kamala Harris në shtetin kritik të Floridës, ku ajo tha se zgjedhjet e 3 nëntorit janë kritike.

“Fati i reformës në drejtësinë penale vendoset në vitin 2020, fati i reformës së klimës votohet në vitin 2020.Fati i gjithçkaje vendoset në këto zgjedhje. Këtë vit votohet për Joe Biden.”

Sipas sondazheve, zoti Biden kryeson ndaj Presidentit Trump – në disa prej tyre me mbi 10 për qind. Por epërsia është më e lehtë në shtetet vendimtare si Florida dhe Pensilvania. Këto shtete do të jenë kritike, thotë eksperti i shkencave politike, David Damore.

“Në fund të fundit, rezultati do të jetë shumë, shumë i ngushtë në këtoshtete. Dhe për këtë arsye mendoj se ekziston mundësia për një humbje të Bidenit, por edhe një fitore shumë, shumë të ngushtë të Trumpit”.

Shumë firma sondazhesh po i analizojnë këto zgjedhje presidenciale ndryshe nga ato të vitit 2016, kur relativisht pak vetë parashikuan fitoren e zotit Trump që u nxit pjesërisht nga të bardhët pa studim universitar.

LEXO EDHE:  Krasniqi: Çfarë ndodh me zgjedhje pa opozitën/Hila: Pse i përjashtoi Meta ndërkombëtarët

“Gabimi më i madh në vitin 2016 ishte që elektorati i bardhë nuk po anketohej i ndarë në bazë të nivelit arsimor. Pati një ndryshim me të vërtetë të konsiderueshëm mes atyre me arsim të lartë dhe atyre pa arsim të lartë. Nuk po e shoh këtë gabim këtë herë. Po asshtu në shumë prej këtyre shteteve, zoti Biden ka rreth 50 përqind mbështetje. Zonja Klinton nuk e kapi kurrë atë shifër”.

Këtë herë ka edhe më pak votues të pavendosur, duke u dhënë anketuesve më shumë besim tek të dhënat e tyre.

“Ekonomia është ndoshta çështja më e fortë e tij (Trump), pasi ai mund ta përdorë atë si argument.”

Ndërsa Trump trumbeton gjendjen ekonomike para pandemisë dhe premton një kthim të shpejtë, demokratët vazhdojnë të kritikojnë punën e zotit Trump në përgjithësi, ndërsa dy fushatat u bëjnë thirrje mbështetësve të votojnë./ voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Regjimi iranian merr vendimin/ Do bombardojë takimin vjetor të opozitës

Publikuar

-

Nga

Rregjimi iranian merr vendimin/ Do bombardojë takimin vjetor të opozitës

Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare në iran ka vendosur të bombardojë takimin vjetor të opozitës.

Lajmi është bërë i dituar nga Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit.

Në një postim në rrjetet sociale, ajo deklaron se ky vendim është miratuar edhe nga Udhëheqësi Suprem i regjimit iranian Ali Khamenei.

LEXO EDHE:  Lideri perëndimor nuk ndan dot mendjen/ Basha, shtatë versione të ndryshme për kandidatët e PD-së

LEXO EDHE:   SHBA dërgon bombarduesit B2 në Korenë e Veriut

Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare, i kryesuar nga Hassan Rouhani mori vendimin për të bombarduar takimin vjetor të Rezistencës Iraniane në Villepinte dhe Udhëheqësi Suprem i regjimit Ali Khamenei e miratoi atë”, shkruan Rajavi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidenti Trump paralajmëron Biden/ Do hysh në Shtëpinë e Bardhë vetëm nëse…

Publikuar

-

Nga

Donald Trump e ka ndryshuar përgjithmonë politikën amerikane

Presidenti në detyrë i SHBA Donald Trump, ka paralajmëruar ish-nënpresidentin e SHBA Joe Biden, se nuk do ta lirojë Shtëpinë e Bardhë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Trump deklaron se do ta lërë Biden të hyjë në Shtëpinë e Bardhë si President vetëm nëse provon se nuk ka manipuluar votat.

Biden mund të hyjë në Shtëpinë e Bardhë si President vetëm nëse mund të provojë se “80,000,000 votat” e tij qesharake nuk ishin marrë në mënyrë mashtruese ose ilegale. Kur sheh se çfarë ndodhi në Detroit, Atlanta, Filadelfia dhe Milëaukee, mashtrim masiv i votuesve, ai ka një problem të madh të pazgjidhshëm!”, shkruan presidenti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Aleksei Navalni thirrje BE-së/ Godit me sanksione oligarkët rusë

Publikuar

-

Nga

Aleksei Navalni thirrje BE-së/ Godit me sanksione oligarkët rusë

Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalni i bëri thirrje Bashkimit Evropian të godasë me sanksione ekonomike oligarkët që kanë lidhje të ngushta me Presidentin Vladimir Putin.

“Nuk ka kuptim t’u vësh sanksione gjeneralëve e kolonelëve apo individëve të tjerë që nuk udhëtojnë shumë,” tha zoti Navalny në komente përmes lidhjes me videokonferencë.

Aktivisti rus argumentoi para anëtarëve të komisionieve të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me jashtë nevojën për një strategji të re, duke folur nga Gjermania ku vazhdon të mjekohet pas problemeve shëndetësore që mendohet se u shkaktuan nga helmimi i urdhëruar nga Kremlini.

Ai tha se zyrtarët rusë dhe oficerët ushtarakë, të cilët tradicionalisht shenjestrohen me sanksione “nuk kanë prona të shumta apo llogari bankare në Evropë”.

Brukseli, thekson ai, duhet të godasë individë të rrethit të ngushtë të Presidentit Putin, ndër ta manjatët me jahte e investime në BE.

Qeveritë perëndimore kanë arritur në përfundimin se Navalni u helmua me noviçok, një lëndë helmuese e përdorur nga ushtria që nuk është e lehtë të sigurohet nga individë pa lidhje me shtetin.

Aleksei Navalni u mjekua në një spital të Berlinit dhe vazhdon trajtimin shëndetësor në Gjermani. Helmimi i tij ka acaruar marrëdhëniet mes Moskës dhe qeverive evropiane, sidomos autoriteteve gjermane.

LEXO EDHE:  Krasniqi: Çfarë ndodh me zgjedhje pa opozitën/Hila: Pse i përjashtoi Meta ndërkombëtarët

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: Dibra refuzoi dosjen 184, polemika mbi hetimin e zgjedhjeve

BE-ja ka vendosur masa për të ndaluar hyrjen në vendet e saj si dhe ka ngrirë llogaritë e gjashtë personave që dyshohen se ishin përgjegjës në helmimin e Navalnit, ndër ta edhe kreun e agjencisë ruse të zbulimit, FSB.

Por zoti Navalni tha se do të ishte gabim të identifikohej një motiv politik në veprimet e Moskës, duke shtuar se elita e Moskës është thjesht e interesuar për përfitime ekonomike.

“Shteti rus duhet të trajtohet si një grup kriminelësh, të cilët përkohësisht kanë marrë pushtetin,” tha ai, duke u bërë thirrje politikanëve evropianë të mbështesin popullin rus.

Ai paralajmëroi Bruksesin të mos njohë rezultatet e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në Rusi, duke thënë se pa diskutim që do të jenë të manipuluara./ VOA

LEXO TE PLOTE