Connect with Us

Vasili: Edi Rama, armiku kryesor i shëndetit publik të shqiptarëve

Politikë

Vasili: Edi Rama, armiku kryesor i shëndetit publik të shqiptarëve

Publikuar

-

Pezullimet për vaksinën AstraZeneca/ Vasili i kërkon llogari Ramës: Shqiptarët s’janë për eksperiment!

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka dalë me një deklaratë për mediat ku ka folur në lidhje me situatën e koronavirusit në vend.

Sipas Vasilit  armiku kryesor i shendetit publik të shqiptarëve është Kryeministri, Edi Rama.

Sot kryeministri i vendit shpërdoroi dhe njëherë mikrofonin dhe foltoren për të përdorur pandeminë, keqmenaxhimin, dështimin e tij të plotë e për t’u hedhur fajin qytetarëve, opozitës, specialistëve që nuk janë dakord me të dhe që janë profesionistë të vërtetë, lidhur me një pandemi, e cila tërësisht i ka dalë nga duart.

Të nderuar qytetarë, sot është koha për një papërgjegjshmëri të lartë profesionale dhe qytetarë. Përballë kemi një kryeminsitër që është armiku numër 1 i shëndetit publik të shqiptarëve. Ejani së bashku ta zbërthejmë rresht pas rreshti se çfarë ka bërë ky armik i shëndetit publik lidhur me pandeminë.

Ishte ky kryeministër dhe asnjë njeri tjetër që e cilësoi pandeminë thjesht dhe vetëm si një grip të zakonshëm, nga i cili nuk ka nevojë të shqetësohemi dhe pas disa ditëve doli me një profil skizofrenik e u tha se kjo është një mortje e një gjëmë ku bomba do t’u shpërthejë në trup. Çfarë thoshte një ditë më parë, nuk thoshte një ditë më pas.

Deklaroi që sipas parashikimeve të tij e të disa pseudo specialistëve që ishin klientë të tij, por që ishin pa emër, anonim, duke mos i njohur kurrë, 18 mijë shqiptarë do të vdisnin nga pandemia.

Ishte ky që u tha që do u gjobis për maskat. U ulëriti shqiptarëve që maskat s’kanë asnjë vlerë. Janë thjesht çështje e bizneseve që shesin maska, që duan të mbushin xhepat me para pasi maskat kanë 0 vlerë, e tha dhe në mes të Parlamentit shqiptar.

Më e rëndë akoma, të njëjtën ditë kur OBSH kërkonte testim, testim, testim, ky u tha shqiptarëve nuk kemi nevojë për testime, por do të gjejmë një rrugë tjetër sepse komiteti ynë i ekspertëve, më i zotë se i OBSH-së dhe institucionet shkencore më të mëdha të globit ka vendosur ndryshe, pra nuk testoi, me ndërgjegje të plotë, në dëm të shëndetit të shqiptarëve.

Vendosi gjoba nga më të ndryshmet, ju e dini që u vuri gjoba që t’u hiqte dhe patentën njerëzve e t’u rrëmbente makinën dhe kur nuk kishin makinë. Ishte ky që do të përballonte pandeminë me autoblinda, me ushtri, me patrulla, me ulërimat që ky bënte si skizofren të moshuarve në rrugë, e të tjera skena të shëmtuara dhe më anti-shkencore dhe anti-shëndetësore sesa tjetra.

Arriti dhe të prodhonte dhe fake news-e, pasi një i paditur, një i pazotë, një shpërdorues politik i autoritetit të tij dhe ju e dini se si prodhoi videon ku opozitarët që dhunoheshin në Algjeri iu shitën shqiptarëve si policia që godiste njerëzve në Spanjë që kishin dalë në rrugë për shkak të pandemisë.

Jo më larg sesa dje, u detyrua Facebook-u vetë të përgënjeshtronte lajmet e rreme, gënjeshtra që lidheshin me pandeminë e gripit spanjoll pasi inteligjenca e këtij individi shkon dhe i han dhe mbi 100 vjet, mund të gënjejë dhe mbi 100 vjet përpara. Harron që gjërat janë të dokumentuara dhe ky mashtrues diskreditohet dita ditës., e në vend që të flasë në emër të shkencës, flet në emër të mashtrimit.

Ky mashtrues tha sot së shyqyr që pandemia ra në ditët që ne jemi në pushtet, pra shyqyr që ra sepse ne po e përballojmë siç duhet. Të nderuar qytetarë dhe qytetare shqiptarë. Ne të vërtetat e mëdha do t’i ndajmë me ju, përkundrejt se çfarë thotë mashtruesi, pra thamë që ishte mashtruesi, ishte fatkeqësi që ishte mashtruesi. 2 spitalet, Covid 1 dhe Covid 2, i pari është spitali infektiv dhe i dyti ishte i mushkrisë “Shefqet Ndroqi”. Të dyja këto struktura kanë qenë të ngritura, të rikonstruktuara, të bëra gati, që prej vitesh përpara sesa ky të vinte në pushtet. Ky nuk ka vënë asnjë tullë të vetme në këto spitale, jo më të ndërtojë spitale të reja.

Zemra e procesit, testime që janë shumë të rëndësishme. Ku bëhen testimet? Testimt bëhen në laboratorin e ngritur në vitin 2009 në rastin e përballimit të gripit të derrit se bashku me reanimacionin e spitalit infektiv që funksionon e sot e kësaj dite, të cilët u ndërtuan pikërisht në vitin 2009 në përballimin e një pandemie botërore, të shpallur që në vitin 2009 nga OBSH, të përballuar me shumë sukses, të cilin njerëzit nuk e kujtojnë se nuk ishte një ngjarje që as nuk i plagosi, as nuk i mbylli në shtëpi, as u mori jetën siç po ndodh sot, por u përballua me një profesionalizëm. Për fat të mirë që nuk ishte ky kryeministër pasi do të kishim pasur dhe atëherë pasoja katastrofike.

Gjithmonë e më shumë jemi në struktura mendimi të këtij kryeministri që kanë të bëjnë vetëm me marrëzinë. Si u përgjigj pandemisë ky? Ky u përgjigj vetëm me tendera sekret, ku ishin tender sekret në kohë pandemie. Tendera ku mund të kishte dhe procedura të shpejta dhe plotësisht tipike, mund të kishte, por tendera sekret për letër higjienike e për dezinfektonte e për dezinfektantë vetëm ky mund t’i jepte, vetëm ky mund të kishte guximin dhe paturpësinë thjesht dhe vetëm për të përvetësuar pafundësisht para.

Ishte ky dhe ju e mbani mend që u shiti shqiptarëve për të vlefshme maska që kishin skaduar prej 10 vjetësh e u përpoq t’i bindte që këto maska ishin shumë të domosdoshme. Çfarë u ofroi tjetër? U ofroi si mjete mbrojtëse të tërë personalitetit mjekësor të Shqipërisë që shërbejnë të gjithë në shërbim parësor, meqë maska nuk jepte dot se nuk përgatitej, nuk vente dot para se paratë do të shkonin për incerenatorë e të tjera, merrni çarçafët, prijini e bëjini maska, e meqë nuk ka dezinfektantë merrni raki nga shtëpia.

Është pra shumë e qartë që ne kemi pasur të bëjmë këtu me një veprimtari të strukturuar mirë në dëm të shëndetit të njerëzve, e cila nuk kishte aspak të bënte me trajtimin profesional.

Në vend të propagandës, ky që sot arreston për protesta që thyen rregullat e pandemisë, në 17 maj në zemër të pandemisë, pasi ju e dini që deri në fund të qershorit ishte gjendje e jashtëzakonshme e pandemisë, lëshoi hordhitë e mijërave policëve, qindra policë tek teatri kombëtar vetëm për të shkatërruar teatrin kombëtar, pasi kishte në lojë gllabërimin e një prone të madhe publike. Nuk i interesoi pandemia, nuk i interesoi shëndeti publik i njerëzve, nuk i interesoi rreziku shumë i madh i jashtëzakonshëm që u kërcënohej atyre, por babëzia për të rrëmbyer pronën në mes të pandemisë.

LEXO EDHE:  “Rama i gënjeu shqiptarët”/ Tabaku publikon videon: Në 7 vjet ndërtoi vetëm 22 km

Mos harroni në 17 maj, në 23 qershor përfundonte gjëndja e jashtë zakonshme për shkakun e pandemisë. Gjithashtu jemi sot përball një çështje siç është përdorimi i maskave, ja kemi thënë dhe ja themi sërish, që përdorimi i maskave është një hap por absolutisht është hapi i fundit në të gjithë hapat që ndërmerren, për të përballuar një pandemi, jo për ta lënë jashtë duarve siç e ka lënë ky llafazan, i rrezikshëm për shëndetin publik. Në vend që të testojë gjerësisht ku duhet të kishte minimumi 3000 e më shumë testime në ditë, të kishte një mekanizëm gjurmimi të jashtëzakonshëm për të gjetur rastet, për izoluar vatrat.

Një trajtim i cili kërkohet që të bëhet në kohë jo të hapte tenderat për respirator e për të marrë të tjera e 2 muaj pasi pandemia kishte filluar, dimë që kishte filluar që në 8 marsin e këtij viti dhe tenderat u hapën në prill, ndërkohë që ishte njoftuar nga ne si profesionistë jo thjeshtë si opozitar për rrezikun e një pandemie të madhe. Çfarë bëri, në vend të këtyre që të përmirësonte trajtimin hapi i tretë trajtimi u la në dorë të zotit. Së katërti, dezinfektime të gjëra të ambjenteve publike, të ambjenteve sociale, të ambjenteve të përbashkëta dhe insistimi i tyre.

E pesta sigurimi i distancimit fizik, një e vërtetë, një masë efektive reale, e fundit në radhë ishin maskat. Çdo të thotë që ishte e fundit në radhë, ju të nderuar qytetarë e dini që nga e enjtja jeni përballur me gjoba, është shumë i lumtur Kryeministri që janë vendosur 2800 gjoba, 2800 gjoba nga 30 mijë lekë, 2800 familje u është hequr buka e ditës, 1 mijë lekë është buka e ditës për ata që arrijnë sepse ka dhe nga ata që nuk e blejnë një bukë në ditë, ky është i lumtur që ka vënë 2800 gjoba. Po përse i ka vënë këto 2800 gjoba, për maskat. Po çfarë thotë të dhënat, nga e enjtja deri sot që flasim, rastet kanë qenë vetëm në rritje, pse sepse nuk ka kontroll të pandemisë nuk funskionojnë hapat e tjerë. Një profesionist i zakonshëm i shëndetësisë e kupton çfarë flas dhe sigurisht është i indinjuar si edhe unë si mjek edhe si qytetar dhe rastet rriten. Çdo të prisnin qytetarët që të inkurajoheshin nga sakrifica që po bëjnë, do prisnin më së paku që rastet të ishin atje ku ishte por kurrë të mos rriteshin. A ka përgjigje ky për këtë.

Ky i papërgjegjshëm, ky armik numër një i shëndetit publik të shqiptarëve, në 27 maj deklaroi që kjo është intervista ime e fundit pasi u përballëm me këtë armik të padukshëm, pasi e fitoi betejën dhe pasi bëri publikisht dhe u çudit sikur Shqipëria vendi më i mirë në botë dhe budallenj rreth tij thanë që e qeverisën pandeminë 10 herë më mirë se Gjermania dhe 50 herë më mirë se Italia, mbasi e mbylli Shqipërinë mbas 27 rastesh që ishin në kulmin e pandemisë ka 293 raste dje, një rritje 1100 % , ka shqipëtarë që gënjehet, ka njeri me mend në kokë që mund ti hajë këto mashtrime të këtij skizofreni që lëshohet rrugëve dhe s’di ç’flet dhe që ka guxim dhe paturpësinë tu kundër vihet profesionistëve dhe opinionit më të shëndosh botëror. Sot përpara këtij të papërgjëgjshmi ka disa gjëra që janë më konkrete.

Shqiptarët duan trajtimin falas të të gjithë atyre qytetarëve me Covid që trajtohen në banesë dhe që u kushton qindra e mijëra lekë. Ky ka folur për shëndetësia falas, i doli boja sepse as të sëmurit me Covid në kohë pandemie nuk u ofron barnat falas, nuk u ofron shërbimin falas, më e pakta është pandemi gjendje e jashtë zakonshme është gjendje botërore po flasim. Pra është e qartë gjithçka që flet ky është demagogji, qytetarët nuk duan Taks Forca, marioneta dhe njerëz pa asnjë autorizim që vijnë vërdallë për ti bërë shërbim propagandës së tij.

Duan shërbimin falas dhe të subvencionuar nga shteti në banesë, pasi nuk kanë para në banesë më për të marrë borxh, shkojnë qindra mijëra lekë në disa miliona, pasi marrin dhe oksigjenatorët në shtëpi. Meqë i referohet Europës edhe diçka për ta mbyllur në lidhje me armikun numër një të shëndetit publik në Shqipëri, Edi Rama, i referohet Europës ky shumë se i pëlqen, edhe unë po i referohem Europës. Në Francë një vend që ky e njeh mire, ish Kryeministri, ish Ministri i Shëndetësisë dhe Ministri i Shëndetësisë ndodhen në një hetim të fortë penal për keq menaxhim të pandemisë.

Një proces i madh hetimor për menaxhimin e pandemisë ndodhi në Italinë fqinje që në vlerësimin profesional jo timin thjeshtë si specialist por edhe botëror ka pasur një menaxhim të mirë të pandemisë por kërkesat ishin për një menaxhim akoma edhe më të mirë, mendoni këto që ka bërë Edi Rama dhe ky armik i shëndetit publik Shqiptar, numër një si armik për mënyrën sesi e shpartalloi, e bastardoi, e nxori nga duar pandemisë duhet të ishte me kohë në burg. Por është benefiçar i një drejtësie të kapur për momentin e cila duke mos vepruar ndaj Edi Ramës dhe duke mos hapur proces penal për keqmenaxhimin e pandemisë po bëhet një bashkë fajtore shumë e madhe për të cilën do të duhet të përgjigjet edhe ajo, por faktet mbeten aty.

Keq menaxhimi me pasoja për shëndetin publik dhe jetën e qytetarëve shqiptar është një fakt i padiskutueshëm. Fajtori numër 1 për shkak se është evidentuar në vetë të parë si personi që i ka marrë të gjitha përgjegjësitë publike mbetet Edi Rama, po e mbyll sërish duke thënë armiku numër 1 i shëndetit publik të shqiptarëve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Ahmetaj zbardh vendimin/ 1050 banesa të rindërtuara kalojnë në pronësi të qytetarëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj në një dalje për mediat ka komunikuar vendimet e reja të qeverisë për këtë javë, ku në fokus ka qenë rindërtimi i zonave të prekura nga dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

Ahmetaj tha se vendimi i parë lidhet me shkollat e rindërtuara, të cilat i kanë kaluar për administrim dhe mirëmbajtje bashkive.

Po ashtu ai bëri të ditur se Qeveria ka vendosur që nga 20-26 nëntori të shpërndajë 1050 apartamente dhe shtëpi individuale të rindërtuara dhe t’u kalojnë në pronësi qytetarëve.Familjet në nevojë do të jenë të parat që marrin banesat, ndërsa shpërndarja e të tjerave do të bëhet me short publik.

Dua të informoj publikun. Sapo filloi procesi i kalimit të shkolla në pronësi të bashkive. Jemi duke folur për përfundimin e një numri të madh të shkollave të rindërtuara, që i kalojnë bashkive për administrim dhe mirëmbajtje. Ky muaj do të jetë i rëndësishëm për procesin e rindërtimet për familjet e prekura nga tërmeti i 26 nëntorit. Në 2-vjetorin e tërmetit, do të tregojmë se si do të behet shpërndarja. Një është lista prioritare që vjen si rrjedhojë e aktit normativ ku trajtohen familje me ndihme ekonomike, apo nëna kryefamiljare, apo familjet e policëve të vrarë. Praktikisht këto familje shpërndarja do të bëhet menjëherë dhe për familjet e tjera me short publik. Kjo është detyrë e bashkisë që të fillojnë të organizojnë shortet publike, që të jenë transparente për të shpërndarë njësitë individuale dhe ato apartamente. Vetëm për 20-26 nëntor do të shpërndahen 1050 apartamente dhe njësi individuale. Ndërkohë që nga Fondi i Zhvillimit janë shpërndarë gati 1100 njësi dhe janë dhënë grante S4 për familjet. Një pjesë e tyre do të futet në shtëpitë e reja. Do ta vazhdojmë gjatë nëntorit deri në fund të shtatorit, qoftë me shpërndarjen e njësive individuale dhe me apartamentet. Sot besojmë sërish që deri në shtator të vitit tjetër do t’i kemi shpërndarë të gjitha njësitë individuale dhe apartamentet.”, tha Ahmetaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bolsonaro në gjyq për 600 mijë vdekje nga COVID-i/ Po Rama me dyfishin, kur do të japë llogari?

Publikuar

-

Nga

Pse avokatura e shtetit ka përzgjedhur ‘Foley Hoag laë firm’ për të përfaqësuar Shqipërinë në gjykatën e arbitrazhit

Presidenti brazilian, Bolsonaro i cili akuzohet për krime kundër njerëzimit për mënyrën se si e trajtoi COVID  mund të përfundojë në burg.

Komisioni i Senatit brazilian miratoi të martën një raport dënues që rekomandon ngritjen e akuzave penale kundër Presidentit Jair Bolsonaro, përfshirë krimet kundër njerëzimit, për politikat e tij Covid.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe Erion Dasho, i cili duke hequr një paralelizëm me vëndin tonë shkruan se Bolsonaro po shkon në gjyq për të dhënë llogari për 600 mijë vdekjet nga COVID-I, po Edi Rama me dyfishin e Bolsonaros, a do të ndiqet penalisht?

LEXO EDHE:  Video-Momente tmerri në spitalin COVID/ Ventilatori shpërthen në flakë

LEXO EDHE:  Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe rreth 1000 të infektuar në 24 orë“Bolsonaro i Brazilit po shkon në gjyq me akuzën “krime kundër njerëzimit” për të dhënë llogari për 600 mijë vdekjet nga COVID-i (2,800 vdekje për milion).

Po Edi Rama me 16,000 vdekje (5,600 për milion ose dyfishin e Bolsonaros) a do të ndiqet penalisht?!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha gënjen”/ Deputetët e PD: Ja pse shkuam në “Foltoren” e Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dy deputetët e Partisë Demokratike, Luan Baçi dhe Sorina Koti sqarojnë për herë të parë arsyet përse shkuan dhe u bënë pjesë e “Foltores” së Sali Berishës.

Të ftuar në emisionin “Dekalog” të gazetait Roland Qafoku në RTSH24, Baçi dhe Koti dhanë arsye të ndryshme madje edhe treguan sjellje të ndryshme nga ana e zotit Basha të cilin Baçin e përjashtoi si kryetar i degës së Fierit ndërsa Kotin nuk e largoi si nënkryetare të komisionit të Ekonomisë. Për gazetarin Qafoku, Baçi tha se Basha e ka thirrur në zyrë dhe i ka kërkuar me imponim të mos shkonte në “Foltore” por ai ka vepruar ndryshe. Ndërsa Koti ka shkuar në foltore pas kërkesës këmbëngulëse të anëtarëve të Korcës, e megjithatë Basha nuk ka ndërmarrë ndaj saj asnjë veprim. Më poshtë pjesë nga deklaratat e zoti Luan Baçi dhe Sorina Koti bërë mbrëmë në emisionin “Dekalog” të gazetarit Qafoku.

Luan Baçi, deputet i PD, i qarkut të Fierit, ish-kryetar i degës.

Zoti Baci, si ishte historia e juaj e pjesmarrjes në “Foltore” dhe raporti me zotin Basha pas saj?

luan baci

Doja të flisja në mbledhjen e djeshme por nuk pata mundësi sepse Basha iku menjëherë. Doja t’i thosha diçka Bashës, sepse tha që të më thotë dikush këtu që i kam thënë të mos shkojë te “Foltorja”. Po e them këtu se nuk e kam thënë asnjëherë. Basha më ka thirrrur në zyrë ditën që ndoktor Berisha do vinte në Fier me “Foltoren”. Në orën 11 paradite, shkova megjithëse unë atje isha dhe kishim biseduar dhe i kisha thënë që do shkoja në takimin me Berishën. Megjithatë Basha këmbënguli që donte të më takonte. Hipa makinës dhe erdha në Tiranë dhe i shkova te zyra. Kam bërë një bisedë gjysmë ore. Më tha definitivisht nuk do bëhesh pjesë aty. Unë i thashë definitivisht unë do shkoj aty sepse atje janë të gjithë demokratët e Fierit. Madje edhe ata që nuk janë demokratë dhe unë do të vete pas tyre. Domethënë jo vetëm që e kam detyrim për ata por edhe dëshirë.

Si u përgjigj Basha kur i thatë kështu?

Nuk kishte çfarë të përgjigjej. Unë e dhashë përgjigjen time definitivisht dhe i thashë mirëupafshim.

Kur e morët përgjigjen për largimin si kryetar i degës së Fierit?

Pas disa ditësh pasi u mor edhe rezultati që të gjithë strukturat e degës dhe delegatët në 90 për qind të tyre firmosën formularët në kohë rekord, për 10 ditë. Unë nuk mund të arrija 520 vetë ti kontaktoja. U organizuan vetë ata, firmosën formularët dhe kam qenë në punën më rehat që kam bërë ndonjëherë dhe kam firmosur formularin i fundit vetë. Pa këtij qendrimi, pasi mori vesh që delegatët ishin aty, Basha nxori një e-mail të dorëheqjes sime të bërë një vit e gjysmë më parë dhe më shkarkoi nga detyra.

Cfarë ishte ky e-mail?

Në statut një kandidat për deputet duhet të largohej si kryetar i degës. Një vit e gjysmë më parë unë mora vendimin tim personal që do isha kandidat për deputet dhe kërkova dorëheqjen si kryetar i degës së Fierit. I kam dërguar sekretarit të Përgjithshëm Gazmend Bardhit me një e-mail që jepja dorëheqjen. Por për çudi nuk ma pranuan. Unë vijova të isha edhe kandidat dhe më pas edhe deputet, por njëkohësish edhe kryetar i degës së Fierit. Pas “Foltores”, meqënëse mora pjesë, Basha nxori nga arkivi këtë dorëheqje dhe tha publikisht se e kam kërkuar vetë. Pra tha se mbi bazën e kësaj që ka bërë një vit e gjysmë më parë, ne po bëjmë largimin.

Por pas largimit ju thirri?

Më thirri për të komunikuar largimin. I thashë që nuk jam dakord.

Biseda ishte e tensionuar?

Jo për hir të ëvtetës me Bashën nuk bëhet bisedë e tensionuar asnjëherë. Kjo është një vlerë që ai ka. Bën një bisedë shumë të qetë brenda kornizave.

Edhe ty të ka shkarkuar brenda kornizave zoti Basha.

Sorina Koti, deputete e PD e qarkut të Korçës, nënkryetare e Komisionit parlamentar të Ekonomisë

Zonja Koti përse vendosët të shkonit në “Foltoren” e zotit Berisha në Korçë? Është cilësuar si surprizë prania juaj atje.

Vërtetë ka qenë surprizië, por edhe dhe për mua ishte surprizë.

Surprizën e bërë ti Sorina. Surprizë ishste për ne që të pamë.

Kur e morët vendimin, para sa kohe që të niste “Foltorja”, e Berishë në Korçë?

E kam marrë në momentin e fundit. Një orë përpara.

Vetëm një orë përpara?

Po vetëm 1 orë përpara. Në orën 17.00 kur “Foltorja” niste në 18.00.

A kishit presion?

Unë nuk kam patur presion nga askush. As nga zoti Berisha, e as nga zoti Basha.LEXO EDHE:  Rama “hakmerret” për protestat/ Terror në spitalin e Kukësit

LEXO EDHE:  Ralf Gjoni plas “bombën”/ Një tjetër marrëveshje mes Ramës e Bashës   

A keni bërë bisedë me zotin Basha?

Me zotin Basha kam patur një bisedë konfidenciale përpara. Po diskutonim për punët e komisionit të ekonomisë. Është hapur vetvetiu biseda për “Foltoren”. Por unë do thosha që atë javë ka qenë një bisedë me anëtarët e Partisë Demokratike në Korçë. Nuk pushonin telefonatat se çdo të ndodhte me foltoren e ditës së premte.

Çfarë u thoshin anëtarët e PD?

Kanë qënë qenë anëtarë kryesire, anëtarë të thjeshtë të qarkut të Korçës. Madje ishin edhe një pjesë e anëtarëve të kryesisë që ishin larguar me dorëheqje nga PD

Dhe ju pyesnin juve nëse do shkonit apo jo?

Po.  

Po ata ju thoshin juve që duhet të shkoje?

Jo. Ata më pyesnin mua se çduhet të bënin. Ne do shkojmë. Sepse ishin deri diku të pakënaqur me zotin Basha për shkak të vendimeve të brendshme që kemi patur ne në atë kohë.

Dhe kur e morët vendimin?

Dhe kur të gjithë demokratët kërkonin përgjigje, unë i lashë të lirë. Unë doja të shikoja se çfarë do bënte anëtarësia. U thashë shkoni ose jo, vendoseni vetë në zemrën dhe mendjen tuaj. Të gjithë donin të shkonin.

Atëherë ky ishte momenti që vendosët të shkonit në “Foltore”?

Atëherë në ato momente një pjesë e tyre që nuk kishin mundësi të shkonin për arsye personale më ka kërkuar që unë t’i përfaqësoja. Më thanë ti ke dalë nga dega Korçë.

Kjo është partia reale që të përfaqësosh anëtarët.

Unë kam qenë anëtare e thjeshë dhe në strukturat e PD-së së Korçës. Kështu që unë në mënyrë absolute unë do shkoja ku ishin demokratët.

Tani më thuaj një të vërtetë. A ju mori Basha në telefon pas takimit apo jo?

Jo.

Nuk ke komunikaur fare?

Jo.

Po përse nuk të përjashtoi Basha ty?

Në ndryshim me deputetët e tjerë përfshirë këtu edhe zotin Baçi kam qenë deputetja e vetme që kam folur në “Foltoren” e zoti Berisha.

Dhe ju kërkuat zoti Berisha të bashkonte partinë.

Unë i kërkova zoti Beisha në “Foltore” se çfarë do bënte ai për ta bashkuar partinë.

Mirë, mirë po Basha përse nuk të përjashtoi? Ju keni haur mitingun e parë të PD të drejtuar nga zoti Basha në vitin 2013 në Tiranë. Ai sapo ishte zgjedhur kryetar dhe ju keni qenë në krah të tij.

Kjo është ajo demokracia e brendshme në PD që e pranojmë mendimin alternativ.

Sorina deri këtu ishte 10 me yll. Tani…Përse nuk ju përjashtoi Basha si nënkryetare e komisionit të Ekonomisë?

Janë përjashtuara ata që kanë qenë ekstremë si zoti Noka./CNA.al

LEXO TE PLOTE