Connect with Us

Protesta e PDIU zhvendoset tek kryeministria/ Idrizi me vrap qëllon drejt eskortës së ministrit grek

Aktualitet

Protesta e PDIU zhvendoset tek kryeministria/ Idrizi me vrap qëllon drejt eskortës së ministrit grek

Publikuar

-

Protesta e PDIU ka degraduar teksa ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias zhvendoset nga MEPJ tek kryeministria.

Herë pas here ka përplasje mes Policisë dhe simpatizantëve të PDIU teksa këta të fundit kanë tentuar të çajnë kordonin rrethues. Madje kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi është parë të vrapojë teksa me shishe ka tentuar të qëllojë nga ana tjetër e urës ku po kalonte eskorta e ministrit grek Dendias.

LEXO EDHE:  Aksioni i bujshëm në Lazarat/ Kapet pas 5 vitesh anëtari i grupit kriminal

Sot PDIU proteston kundër vizitës së Dendias për marrëveshjen e detit teksa simpatizantët e saj janë përplasur edhe me Policinë që nuk u dha leje për protestën./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Samiti franko-gjerman/ Merkel u bën apel tifozëve: Kujdes në stadiume, COVID-19 nuk ka ikur

Publikuar

-

Nga

Samiti franko-gjerman, Merkel u bën apel tifozëve: Kujdes në stadiume, COVID-19 nuk ka ikur

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron u bënë thirrje të premten tifozëve që të bëjnë kujdes kur mbushin stadiumet për kampionatin evropian, pasi pandemia përbën ende rrezik.

Angela Merkel tha se pavarësisht rënies së rasteve të infektimeve, nuk mund të veprojmë sikur epidemia të ketë marrë fund.

“Nuk mund të sillemi sikur COVID-19 është zhdukur, edhe pse në mbrëmje vere si këto, duket sikur ka ikur. Mund të merrni shembullin e Lisbonës për të parë sa shpejt ndryshojnë gjërat”, u shpreh Angela Merkel.

Sa i takon politikës së jashtme, znj. Merkel theksoi se ajo do të jetë pjesë e samiteve, ku Turqia dhe Rusia do të jenë në fokus të bisedimeve.

Për Turqinë, Angela Merkel tha se u takua me presidentin Erdogan gjatë samitit të NATO-s dhe të dyja palët e dinë që kanë sfida të mëdha përpara.

LEXO EDHE:  Ndeshja Shqipëri-Izrael/ Blindohet Elbasani, 670 forca policore në terren

LEXO EDHE:  Pas ndryshimit të kupolës/ Lleshaj “riedukon” Policinë

“Nga njëra anë kemi dallimet, nga ana tjetër kemi nevojë për njëri-tjetrin nëse duam të zgjidhim disa probleme së bashku”, vijoi kancelarja gjermane.

Ajo shtoi se këto probleme janë emigracioni, e ardhmja e Libisë dhe ajo e Sirisë./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha non-grata nga SHBA/ Ish-ministri i PD lëshon “bombën”: Letrat ia ka bërë Basha

Publikuar

-

Nga

Berisha non-grata nga SHBA/ Ish-ministri i PD lëshon “bombën”: Letrat ia ka bërë Basha

Arben Imami, ish-ministër i PD-së, njëkohësisht dhe anëtar i grupimit ‘Për PD-në’, ka akuzuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Bashën, si përgjegjës lidhur me vendimin e DASH , i cili shpalli non grata ish-kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij.

I ftuar në emisionin e Alban Dudushit, Imami deklaroi se letrat për non-grata i ka bërë Lulzim Basha dhe kryeministri Edi Rama.

Pjesë nga biseda:

Arben Imami: Po të kishte një problem serioz për qeverisjen e Berishës, kjo procedurë do të kishte filluar në 2015-ën. Kjo procedurë ka filluar në 2018-ën dhe ka filluar për shkak të këtij. I është thënë qartë ‘vendime të korruptuara që minojnë demokracinë’. Cilat janë vendimet e korruptuara? Megjithëse, me të drejtë Berisha ka thënë se nuk është përgjegjës, por ama, publikisht, Berisha e ka mbështetur Bashën. Dhe për mua, ky ka qenë gabimi i fundit fatal i Berishës, që nuk do t’ja kisha dëshiruar as atij, as PD-së, as vendit.

LEXO EDHE:  Pas ndryshimit të kupolës/ Lleshaj “riedukon” Policinë
LEXO EDHE:  Torturonte në mënyrë mizore bashkëshorten/ Arrestohet në flagrancë fieraku (Emri)

Sot, Berisha mund të jetë 200-400%, sepse e di më mirë se unë që ky është një ndër njerëzit që i ka bërë letrat, leje se ç’thotë Edi Rama ai, por i kanë bërë të dy bashkë.

Alban Dudushi: Ky dhe Edi Rama?

Arben Imami: Po, mbase më shumë ky se ai. Dhe e di mirë këtë unë. Dhe koha do ta tregojë këtë gjë.

Alban Dudushi: Po thoni se Lulzim Basha ka shitur Sali Berishën.

Arben Imami: Absolutisht po, sepse duke e ngarkuar Berishën me këto ngarkesa politike, mospjesmarrja në zgjedhje, largimi nga Parlamenti, duke thënë gjithandej, ambasadë më ambasadë që ‘nuk më lë Sali Berisha të bëj politikë’. Kjo është arsyeja e vërtetë, e rëndësishme dhe e madhe.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ore ka shtet këtu”/ Ish-ministri i Ramës ironizon SPAK, pas arrestimit të prokurorit

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e prokurorit të Sarandës, Sali Hasa.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ironizon SPAK, ndërsa shkruan se më shumë u arrestuan për një penallti të ekipit të futbollit të Përmetit, sesa për 300 kg lëndë narkotike.

Ylli Manjani dhe Edi Rama gjate nje seance plenare

Më shumë u arrestuan për një penallti të ekipit të futbollit të Përmetit, sesa për 300kg kokainë…

Teknika hetimore dhe operacionale paska qenë e zënë me futbollin e kategorisë zh.g.l…

Ore ka shtet këtu!

Veçanërisht te futbolli i nuk toleron fare…!”-shkruan Manjani.

LEXO EDHE:  Torturonte në mënyrë mizore bashkëshorten/ Arrestohet në flagrancë fieraku (Emri)

LEXO EDHE:  Arrestimi i vëllezërve Çala/ Rama: Vijon beteja me llumin e kësaj dynjaje, respekt për uniformat blu

Kujtojmë këtu se sipas raportimeve në media, hetimet për prokurorin Sali Hasa, kanë zbuluar edhe rastin e trukimit të ndeshjeve në kategorinë e dytë, konkretisht për ndeshjen Selenica-Përmeti, ku nga përgjimet ka rezultuar se ishte e paracaktuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE