Connect with Us

Projektbuxheti 2021/ Xhepa: Tërësisht elektoral, borxhi publik rrezikon të shkojë mbi 100% të PBB-së

Ekonomi

Projektbuxheti 2021/ Xhepa: Tërësisht elektoral, borxhi publik rrezikon të shkojë mbi 100% të PBB-së

Publikuar

-

Projektbuxheti 2021/ Xhepa: Tërësisht elektoral, borxhi publik rrezikon të shkojë mbi 100% të PBB-së

Këshilli i Ministrave ka miratuar projektbuxhetin e vitit 2021, duke përcaktuar si prioritete kryesore rindërtimin dhe shëndetësinë. Qeveria ka vendosur të rrisë shpenzimet, teksa pritet të dyfishohen pagesat për 13 koncesionet që marrin para nga buxheti i shtetit.

Gjatë një interviste në “Ilva Now”, eksperti i ekonomisë, Selami Xhepa tha se projektbuxheti i vitit të ardhshëm është tërësisht elektoral. Sipas tij, projeksionet e bëra nga institucionet financiare janë tërësisht euforike, dhe nuk suportohen dot nga kushtet ku ndodhet sot ekonomia shqiptare.

Ai u shpreh se të ardhurat e vitit 2021 janë parashikuar të jenë aq sa në vitin 2013, tregues ky, që për z. Xhepa tregon gjendjen reale të Shqipërisë.

“Është buxheti me elektoral që kam lexuar ndonjëherë në të gjitha eksperiencat e mia individuale, sepse të ardhurat e vitit 2021 janë parashikuar të jenë sa në 2018, ndërkohë shpenzimet publike janë më të lartë se ndonjëherë.  Projeksionet që janë bërë janë shumë euforike. Unë e shikoj si një dëshirë elektorale. Ndoshta për të hapur disa punë më shumë, por pa i financiar. Unë them se vitin e ardhshëm nuk shikoj se do kemi bum të rëndësishëm nuk do kemi investim, por rruga që shoh unë është thellimi i borxhit publik. Nga ana tjetër unë shikoj se meqë zgjedhjet janë në prill, rishikimi i buxhetit që do bëhet në vitin korrik, nga cilido që vjen do të vijë me këmbë në tokë”, tha Xhepa.

Gjithashtu, eksperti Selami Xhepa u ndal tek një problematikë tjetër, që vërehet në ekonominë shqiptare. Ai u shpreh se nisur nga këto projeksione, borxhi publik rrezikon të tejkalojë mbi 100 % të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB).

LEXO EDHE:  Borxhi publik/Ja sa i takon çdo shqiptari, si renditemi në botë

“Rreziku i borxhit publik, që thashë se do të shkojë mbi 100 % të PBB-Së, do të thotë e kostot e shërbimit të borxhit do të rritet. Jam e sigurt se agjencitë e renditej së i takon rrezikut të një vendi për kreditë, dhe për pasojë kreditorët do të kërkojnë  një çmim më të lartë për rrezikun e kredisë. Në një vend që të ardhurat janë sa në 2018, parashikojmë që të rrisim shpenzimet korrente. Ky është një buxhet thellësisht elektoral. Ne nuk e dimë se si do ecim këtë muaj”, tha ai.

Eksperti i ekonomisë theksoi se qeveria duhet të mendojë një paketë tjetër mbështetëse për grupet sociale në nevojë, të cilat sipas Xhepës, ndodhen në vështirësi për shkak të mungesës së aktivitet.

“Gjendja sociale e vendit kërkon një përpjekje të sforcuar, jemi ekonomi e dobët, por duhet patur në konsideratë që njerëzit kanë qenë pa aktivitetet dhe ekonomia e tyre ka qenë e rënduar. Unë mendoj se për grupet në nevojë të bëhet një tjetër mbështetje tjetër”, tha ai./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Sa të dëmshme ekonomikisht mund të jenë karantinat e reja?

Publikuar

-

Nga

Më pak se herën e kaluar, por sërish të dhimbshme

Vendet shënuan nivele të larta rritje në tremujorin e tretë. PBB-ja e Amerikës u rrit me 7.4%, krahasuar me tremujorin e dytë (një normë vjetore prej 33%). Prodhimi në Eurozonë u rrit me 12.7%. Por ka pak arsye për të brohoritur. Bllokimet për të përmbajtur virusin, kanë të ngjarë të ndalin rimëkëmbjen ekonomike që në fillimet e saj. Frikëra të tilla i ulën çmimet e naftës në nivelin më të ulët që prej pesë muajsh, më 2 nëntor.

Duke përdorur të dhënat e lëvizshmërisë nga Google, The Economist ka ndërtuar një indeks të aktivitetit ekonomik në kohë reale. Ai tregon se rimëkëmbja e Amerikës është ndalur, pasi rastet e regjistruara të Covid-19 janë rritur sërish. Europa, me një numër më të lartë infeksionesh, po shkon më keq. Aktiviteti në Britani dhe Francë duket se ka arritur kulmin në shtator dhe performanca pritet të ulet, duke pasur parasysh se Britania, Franca dhe Gjermania nisën sërish masat izoluese të shkallëve të ndryshme javën e kaluar.

Është shumë shpejt për të matur ndikimin e plotë të këtyre bllokimeve të reja në indeksin tonë. Ato duhet të jenë më pak të dëmshme se masat në fillim të vitit: për shembull, kësaj radhe, do të qëndrojnë të hapura më shumë firma prodhimi dhe ndërtimi. Gjithsesi, përvoja e vendeve që tashmë janë mbyllur, tregon se masat do të jenë të dhimbshme.

LEXO EDHE:  Borxhi publik në nivele të frikshme/ Financat “dorëzohen” për 2019

LEXO EDHE:  Shefja e FMN paralajmëron qeverinë shqiptare: Kujdes me borxhin publik!

Restorantet e Irlandës u mbyllën pasi u imponua karantina më 21 tetor. Uellsi u mbyll dy ditë më vonë; indeksi ynë tregon se aktiviteti në kryeqytetin Cardiff, ka rënë me 20%. Mbështetur në marrëdhëniet e kaluara, një rënie e ngjashme në vendet europiane, do të shkaktonte uljen e PBB-së me 5% në tremujorin e katërt./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Familjet e pasura shpenzojnë 34 herë më shumë për arsimin se ato të varfra/ Lajmërohet polarizim i shoqërisë

Publikuar

-

Nga

Pabarazitë në arsim po rriten dita – ditës, teksa shtresat e popullsisë me të ardhura të larta po i rrisin shpenzimet për t’u arsimuar me ritme më të shpejta se ato të varfra.

Thellimi i pabarazive në arsim shtron premisat për thellimin e hendekut pasuror në të ardhmen.

Nga të dhënat e INSTAT shihet se në vitin 2019 familjet e pasura, që përfshihen në 20 përqindëshin me të ardhurat më të larta, i kushtuan arsimit gati 7% të shpenzimeve mujore, ndërsa familjet e varfra ato në 20 për qindëshin me të ardhura të ulëta shpenzuan për arsimin vetëm 0.2% të buxhetit mujor.

Nga të dhënat shihet se, shpenzimet e familjeve të “pasura” janë 34 herë më të larta se ato të familjeve të varfra.

Më shumë se mungesa e fondeve, familjet në nivelin e poshtëm të të ardhurave nuk i kushtojnë vëmendjen e duhur arsimit, përderisa shpenzojmë më shumë nga buxheti i tyre për t’u argëtuar.

Arsimi, i cili është mjeti kryesor për të ndryshuar perspektivën e varfërisë për këto familje mbetet më i nënvlerësuar, sipas anketës së INSTAT për strukturën e shpenzimeve mujore në familjet shqiptare më 2019.

Të dhënat zyrtare tregojnë se, familjet e varfra shpenzojnë vetëm 0.2% të buxhetit të tyre mujor për arritjet mësimore, në të kundërt shpenzimet për argëtim, restorante dhe hotele marrin 3.2% të buxhetit mujor të tyre. Shpenzimet për këto shërbime shihet të jenë 16 herë më të larta se, ato për arsim.

LEXO EDHE:  “Pandemia goditi fort”/ Sejko nga Kuvendi: Rritja e borxhit e keqe e domosdoshme

LEXO EDHE:  Borxhi publik në nivele të frikshme/ Financat “dorëzohen” për 2019

Siç shihet nga të dhënat e INSTAT, familjet me të ardhura të larta i kanë rritur shpenzimet për arsim me ritme shumë më të larta se familjet e varfra në dekadën e fundit.

Në vitin 2009, familjet me të ardhura të larta çonin 3.8% të shpenzimeve të tyre mujore për shërbimet arsimore, ndërsa në vitin 2019, ky tregues ishte 6.9%.

Familjet më të varfra në vitin 2009 i dedikuan vetëm 0.1% të buxhetit të tyre mujor shërbimeve arsimore, ndërsa në vitin 2019 ky tregues ishte 0.2%

Në të gjithë botën, arritjet arsimore janë guri i themelit për të ndryshuar perspektiven ekonomike të një vendi, ndërsa barazitë në arsim sigurojnë një rritje gjithëpërfshirëse dhe të qëndrueshme të ekonomisë./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Bënë për spital 17-vjeçarin/ Kapen dy “të fortët” e Dibrës

Publikuar

-

Nga

Vrasja e 23 vjeçarit në Bulqizë/ Zbardhet dëshmia e shokut: Na qëlluan

Dy të rinj janë ndaluar nga policia pasi ditën e djeshme bashkë me 4 shokë të tjerë kanë bërë për spital bashkëmoshatarin e tyre duke e goditur me sende të forta.

Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se u ndaluan shtetasit me inicialet të shpallur në kërkim: A. T., 18 vjeç, dhe D. D., 19 vjeç, ku pas një konflikti për motive të dobëtanë bashkëpunim dhe me dy shtetas të tjerë kanë goditur me sende të forta adoleshentin.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore, shtetasit A. T., dhe D. D., u proceduan penalisht në gjendje të lirë, për veprën penale “Plagosje e lehtë me dashje”, e kryer në bashkëpunim.
Materialet procedurale do t’i referohen Prokurorisë Dibër për hetime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE