Connect with Us

“Kam më shumë besim te Haga se teknikët shqiptarë”/ Pashaj për detin: Është problem Gjiri i Sarandës

Politikë

“Kam më shumë besim te Haga se teknikët shqiptarë”/ Pashaj për detin: Është problem Gjiri i Sarandës

Publikuar

-

“Kam më shumë besim te Haga se teknikët shqiptarë”/ Pashaj për detin: Është problem Gjiri i Sarandës

Më shumë besim kam te teknikët e gjykatës së Hagës, që bazohen te e drejta ndërkombëtare, sesa te teknikët që do të përbëjnë grupin shqiptar”.

Kështu deklaroi koloneli i njohur Myslim Pashaj, që denoncoi marrëveshjen e ndarjes së kufirit detar Shqipëri-Greqi në vitin 2009, teksa po fliste për vizitën e ministrit të jashtëm grek Nikos Dendias dhe çështjen e kufijve detarë.

Pashaj tha se nuk e di se përse nuk u ezauruan të gjitha shkallët, pasi u negociua për më shumë se dy vite për çështjen e kufirit detar, por palët shkuan në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës.

Domosdo më shumë besim kam te teknikët e gjykatës së Hagës, që bazohen te e drejta ndërkombëtare, sesa te teknikët që do të përbëjnë grupin shqiptar. Plus që një rol të rëndësishëm luan edhe avokati, por edhe lobimi. Duhet të mbrohet vendimi i gjykatës Kushtetuese që rrëzoi marrëveshjen me Greqinë në 2009”, u shpreh ai në Abc News.

Koloneli theksoi se nuk ka shumë besim te përfaqësimi në Gjykatën e Hagës, pasi tha se grupi i përfaqësuesve duhet të përbëhet nga njerëz shumë të aftë që e njohin çështjen.

LEXO EDHE:  Do bashkëqeverisë me Ramën?/ Basha i jep fund aludimeve

Puna është te njerëzit, teknikët dhe materiali që ata do të paraqesin. Një problem në vete për shembull është Gjiri i Sarandës. Grupi që do të përfaqësojë Shqipërinë duhet të përbëhet nga njerëz shumë të aftë që e njohin çështjen, por duke parë atë që ka ndodhur nga viti 2009 dhe këtej në këto 11 vite nuk kam besim.

Fokusi duhet të jetë te teknikët dhe avokati që do të na përfaqësojë në Hagë, ku tashmë do të vendoset përfundimisht për detin”, përfundoi Pashaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama tregon ç’do të ndodhë me ata që kanë bërë marrë dozën e parë të vaksinës

Publikuar

-

Nga

Nis procesi i vaksinimit tek stadiumi “Air Albania”/ Najada Çomo vaksinohet e para, Rama pret radhën

Kryeministri Edi Rama është ndalur sot edhe tek vaksinat dhe personat të cilët kanëm arrë dozën e parë.

Rama u shpreh se për ata që kanë bërë janë bërë dhe kalkulimet e duhura që të mos humbasin këtë proces. Ndërsa në lidhje me dozat e reja, Rama tha se ka një bllokim nga kompania Pfzier por shpreson që pas dy javësh të ketë lajm të mira për marrjen e dozave të reja, edhe pse në këtë situata asgjë nuk është e qartë.

“Për ata që kanë marrë dozën e parë vaksinës janë aty, për këtë arsye është bërë edhe kalkulimi që të mos ketë asnjë që të humbi procesin për shkak të mungesës së vaksinës. Pfizer ka një problem të madh me të gjitha vendet sepse ai ka lajmëruar një stop për zgjerimin e bazës prodhuese dhe faktikisht ne jemi në kontakt 7 herë në ditë për të bërë të mundur që ata të respektojnë kontratën me ne dhe të sjellin pjesën e parë të dozave. Ne nuk jemi vetëm në dorë të Pfizer dhe jemi para ,me negociata me AstraZeneca dhe shpresoj që ditët në vijim mund të jap ndonjë lajm të mirë në lidhje me këtë. Ajo që mund të thuhet është se Shqipëria nuk është mbrapa askush dhe shqiptarë ve nuk do tu mungojë kujdesi për të dalë sa më parë nga kjo flamë dhe fazë kaq e vështirë e luftës me COVID. Në dy javët e ardhshme do të kemi një qartësi më të madhe”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përgjimet e antimafias/ Rama: Prokurorët italianë janë të skandalizuar

Publikuar

-

Nga

Skandali me sanitaren Tire Alldervishaj/ Rama largon përgjegjësinë nga vetja

Kryeministri Edi Rama ka folur pas përgjimeve të publikuara nga antimafia italiane mbi bisedat e disa mafiozëve të Ndrangheta-s që flisnin për investime në Shqipëri.

Rama është shprehur se ky rast përfaqëson një tymnajë të neveritshme të hedhura nga opozita dhe mediat. Madje Rama citoi edhe konkluzionin e prokurorisë italine që thotë se edhe pse është folur për investime në Shqipëri në fakt mafia italiane ka investuar vetëm në një dyqan të vogël dhe ka dështuar.

“Është e paprecedentë që Ambasadori italian të detyrohet të shprehet sepse janë të skandalizuar nga fakti që një hetim që rezulton nga prokuroria italiane që s’ka asnjë lidhje me ndonjë kanal lidhjesh e pastrimesh në Shqipëri të kthehet në një kauze komune dhe ta bëjë Shqipërinë copë nga duart e shqiptarëve. Nëse do të kishte diçka këtu do të kishte mbetur pa dalë atje apo pa ardhur këtu në çdo lloj forme”, u shpreh Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A janë socialistët miq të mafias italiane?/ Rama jashtë kontrolli: Ata ia kanë bërë nënën këtij vendi

Publikuar

-

Nga

A janë socialistët miq të mafias italiane?/ Rama jashtë kontrolli: Ata ia kanë bërë nënën këtij vendi

Kryeministi Edi Rama  e ka humbur toruan në konferencën për mediat, teksa është pyetur për përfshirjen e emrave të zyrtarëve socialist në përgjimet e mafias italiane.

Rama sulmoi mediat duke thënë se po dizinformojnë publikun dhe PD, që sipas tij ia kanë bërë nënë këtij vendi.

“Për këtë rast ka folur qartësisht grupi hetimor Italian.

Është turp i pashembullt për të gjithë ju qe keni detyrën të informoni publikun, por jepni llafe dëngla.

LEXO EDHE:  Basha “i tërheq veshin” Ramës/ ISHP refuzon të bëjë tamponët, është përgjegjësi e jotja

LEXO EDHE:  Skandali me inceneratorët/ Gazment Bardhi zbulon çfarë fshihet pas “shantazheve” të Ramës

Dhe marrja e këtij llumi dhe servirja si ushqim për shqiptarët, netëve të gjatë mejhaneve televizive është turp. Është një turp që i mishëron më së mirë ata të cilët e ushqejnë këtë lloj qasje dhe që prirjen për t’ia bërë nënë këtij veni e kanë prioritet.

Kjo është një marrëzi e pashoqe”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE