Connect with Us

Foto/ Ylli i Kombëtares shqiptare në formacionin e lojtarëve më të shtrenjtë debutues në Champions

Sport

Foto/ Ylli i Kombëtares shqiptare në formacionin e lojtarëve më të shtrenjtë debutues në Champions

Publikuar

-

Thomas Strakosha këtë javë do të përjetojë për herë të parë emocionet e pjesëmarrjes në Ligën e Kampioneve, turneun më të rëndësishëm për klube në Europë. Një arritje e shkëlqyer për portierin shqiptar, i cili do të mund të tregojë vlerat e tij edhe në arenën më prestigjioze në kontinent.

Për Strakoshën, kjo pejsëmarrje do të jetë edhe më e veçantë për faktin se tashmë rreshtohet mes yjeve që do të debutojnë në këtë edicion. Portali i njohur “Transfermarkt”, i cili trajton vlerat e futbollistëve në treg, ka përpiluar formacionin e debutuesve me vlerat më të shtrenjta dhe në mes tyre gjendet edhe Strakosha.

Portieri vlerësohet 25 milionë euro ndërsa ka përpara emra të tjerë shumë të njohur në mbrojtje si Uan-Bisaka (40 milionë euro) apo Diego Karlos (50 milionë euro). Kamavinga dhe Luis Alberto me vlerë 50 milionë euro janë yjet e këtij rreshtimi në mesfushë. Ndërsa në sulm, dy emrat më të njiohur janë Kulusevski dhe Kieza, të dy futbollistë të Juventusit që luajnë për herë të parë në Ligën e Kampioneve në edicionin aktual.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Lukaku kundër Ronaldos, i kërkon bashkëpunim Coca-Cola-s

Publikuar

-

Nga

Para disa ditëve, ylli portugez Cristiano Ronaldo largoi dy shishe të Coca-Colas në konferencë për shtyp dhe shumë yje të tjerë kanë ndjekur hapat e tij.

Ishte Paul Pogba që hoqi birrën Heineken, ndersa edhe Locatelli u bë protagonist duke lëvizur sponsorat. Por, ndryshe nga këta, ylli i Belgjikës, Romelu Lukaku befasoi të gjithë duke propozuar bashkëpunim me Coca-Cola-n.

“Coca Cola ne mund të punojmë se bashku”, tha ai dhe filloi të qeshte, nd%rsa hoqi birrën Heineken nga konferenca për shtyp. Ndërkohë, thuhet se 24 orë pas veprimit të Ronaldos, Coca-Cola humbi 4 miliardë euro.

LEXO TE PLOTE

Sport

Rregullorja e Euro 2020/ Ja çfarë ndodh nëse ka barazim pikësh në fazën e grupeve

Publikuar

-

Nga

Nëse dy apo më shumë skuadra në të njëjtin grup renditen me pikë të barabarta pas ndeshjes së tretë, këto janë kriteret që e përcaktojnë renditjen e tyre përfundimtare:

a. numri i pikëve të fituara në ndeshjet direkte mes skuadrave në fjalë.

b. golavarazhi më i mirë nga ndeshjet direkte mes skuadrave në fjalë.

c. numri më i madh i golave të shënuar në ndeshjet direkte mes skuadrave në fjalë.

d. nëse pasi janë aplikuar kriteret nga a) në c) dhe skuadrat janë të renditura në barazim, atëherë kriteret nga a) në c) riaplikohen edhe një herë për ndeshjet mes skuadrave të mbetura të grupit për të përcaktuar renditjen e tyre përfundimtare. Nëse as kjo procedurë nuk i jep zgjidhje situatës, atëherë aplikohen kriteret nga e) deri në i) për t’i dhënë zgjidhje renditjes së dy apo më shumë skuadrave ende në barazim.

e. golavarazhi në të gjitha ndeshjet e grupit.

f. numri më i madh i golave të shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit.

g. numri më i madh i fitoreve në të gjitha ndeshjet e grupit.

h. pikët më të pakta disiplinore bazuar vetëm te kartonët e verdhë dhe të kuq, të marra në të gjitha ndeshjet e grupit (kartoni i kuq = 3 pikë, kartoni i verdhë = 1 pikë, kartoni i kuq pas dy të verdhave në një ndeshje = 3 pikë).

i. renditja e përgjithshme në kualifikueset e Europianit. Nëse dy skuadra kanë të njëjtin numër pikësh dhe të njëjtin numër golash të shënuar dhe pësuar, e luajnë ndeshjen e tyre të fundit në grup përballë njëra-tjetrës dhe janë sërish në barazim total në fund të ndeshjes, atëherë renditjet e tyre përfundimtare do të përcaktohen nga goditjet e 11-metërshave, me kusht që asnjë skuadër tjetër brenda grupit të mos ketë të njëjtin numër pikësh, pasi të kenë përfunduar të gjitha ndeshjet e grupit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Edhe Holanda pret biletën e kualifikimit, “heq qafe” Austrinë

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja e Holandës e ka fituar edhe ndeshjen e dytë kualifikuese në kuadër të fazës grupore të ‘Euro 2020’.

Në sfidën e zhvilluar në Johan Cruijff ArenA të Amsterdamit, Tulipanët fituan me rezultat 2-0 ndaj Austrisë duke siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Kampionatit Evropian.

Kombëtarja portokalli ka triumfuar falë golave të Memfis Depaj me penallti në minutën e 11′ dhe të Dumfrajs falë kundërsulmit “vrastar” të Malen dhe anësori i PSV-së tregohet i saktë përpara porte.

Me këtë fitore “tulipanët” bëhen kombëtarja e tretë që kualifikohet për më tej në EURO 2020, pas Italisë dhe Belgjikës. Në Grupin C, Holanda lë pas Ukrainën, Austrinë dhe Maqedoninë e Veriut.

LEXO TE PLOTE